jméno a příjmení | Iveta Míková |
znamení | blíženci |
koníčky | pečení, četba, sport |
sny a cíle | Mým největším snem je otevřít si cukrárnu/kavárnu, ale pro začátek by mi stačila "jen" výrobna dortů a zákusků :) |
blog |
Jmenuji se Iveta, jsem z Prahy a pečení je mojí dlouholetou věrnou láskou :)
Vaření a pečení mě bavilo už od malička, ale více jsem se pečení začala věnovat cca 7 let zpátky, kdy jsem chtěla potěšit tehdejšího přítele a upéct mu narozeninový dort, který by se odlišoval od klasických dortů. Vytvořila jsem dort potažený fondánem obarveným na černo a ozdobený bílou lebkou (byl pro metalistu :). Měl velký úspěch a brzy jsem začala péct dorty pro rodinu a kamarády. Kromě fondánových dortů peču především cupcaky a cheesecaky, u kterých mě baví jejich nepřeberné množství příchutí, se kterými se dá experimentovat.
Před nedávnem jsem začala psát blog s názvem "Baking. The love of my life." Protože ráda hledám a zkouším nové recepty, rozhodla jsem se virtuálně procestovat celý svět a z každé země najít recept na tradiční dezert, vyzkoušet ho a publikovat na blogu.
Pečení frgálů mi připomnělo letní pečení klatovských pouťových koláčů, se kterými jsem babičce vždy pomáhala (recept na ně zde v budoucnu určitě najdete).
Baumkuchen je dort z marcipánového těsta s mnoha vrstvami na sobě. Jedná se o tradiční dezert mnoha evropských zemí, ale je také velmi populární v Japonsku. Název dortu v překladu znamená "stromový dort", protože vrstvy dortu připomínají stromové letokruhy.
Whoopie pies jsou kulaté mini dortíčky naplněné sladkým krémem. Původem jsou z Pensylvánie v USA. Podle historiků pekly amišské ženy tyto dezerty z přebytků dortového těsta a přidávaly je svým farmářům do krabiček s obědem. Když farmáři našli dortíčky ve svém obědu, zajásali "Whoopie!", neboli "Jupí!" a odtud pochází jejich název. Tradiční Whoopie pie je z čokoládového těsta s vanilkovou náplní z marschmallow bonbonů. Další tradiční příchutě jsou dýňové nebo perníkové whoopie pies.
Léto pomalu končí a nastupuje září a společně s ním sezóna dýní. Klasický americký dýňový koláč už jsem jednou dělala a byl výborný. Letos jsem z dýně chtěla zkusit něco neobvyklého a chuťově zajímavého. Shodou okolností jsem narazila na soutěž od Foodparade, které se nemůžu neúčastnit a kde je úkolem soutěžících připravit originální recept, jehož základní surovinou bude dýně.
Do těchto marcipánových koláčků jsem se zamilovala během mé první návštěvy v Londýně. A protože u nás nejsou k dostání a já jsem bez nich nemohla být, pustila jsem se do hledání receptu, abych je mohla upéct. Doma upečené jsou stejně tak výborné jako ty originální, koupené v Anglii. Doufám, že si na tomto sladkém marcipánovém dezertu pochutnáte stejně jako já :)
Rozhodla jsem se pokračovat severskými zeměmi a vybrala švédské mandlové koláčky - Mazariner. Zamilovala jsem se do nich v Ikee a chtěla je vyzkoušet. Nevěděla jsem, jak se těm koláčkům říká, pod čím je hledat, ale nakonec se mi je podařilo vypátrat. Použila jsem tento recept.
Připojila jsem se ke skupině odvážných pekařů - The daring bakers. Každý měsíc jeden ze skupiny amatérských pekařů zveřejní recepty výzvy. Na nás je pak výzvu upéct a vždy 27. den v měsíci náš výtvor zveřejnit.
Dlouho jsem se rozhodovala, čím začnu, co upeču jako první. Rozhodla jsem se začít na severu Evropy a po několikahodinovém hledání na internetu a rozhodování jsem vybrala finský dezert Runebergintorrtu, což jsou mandlové dortíky s rumem, malinovou marmeládou a cukrovou polevou.
Listopadová výzva odvážných pekařů pro mě byla opravdu velkou výzvou! Když jsem poprvé četla neskutečně dlouhý recept a postup, vůbec se mi do toho pečení nechtělo. Ale věděla jsem, že když to zvládnu upéct a podaří se to, budu mít neskutečnou radost, takže jsem se to pečení nakonec pustila.
Jedná se o dort Pastel de tres leches, tedy doslovně dort ze tří druhů mlék. K jeho přípravě se použije neslazené a slazené kondenzované mléko a šlehačka.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI