jméno a příjmení | Jitka Matěchová |
znamení | střelec |
koníčky | rodina, vaření, pečení, zahrada, pejsek |
sny a cíle | Zdraví a spokojenost pro své nejbližší. Vše ostatní je v mých rukou. |
blog |
Jsem 30 letou pyšnou mámou úžasného chlapečka, který mě naplňuje energií a tvořivostí. Začala jsem se zajímat o zdravou výživu ve chvíli, kdy se nám narodil náš Tomášek, který je tím nejdražším a nejcennějším pokladem, který máme. Hlavně ve chvíli, kdy jsme zjistili, že má alergii na bílkovinu kravského mléka se nám život otočil o 180°. Jak se říká vše zlé je pro něco dobré a já se díky tomu začala mnohem více zajímat o zdravou výživu, složení potravin, zdravé stravování. Naučila jsem se používat pro mě neznámé suroviny, rozšířilo mi to obzory a naučila jsem se zdravému způsobu přípravy pokrmů bez přidaných látek, konzervantů, bílkoviny kravského mléka a laktózy.
Velmi mi v začátcích pomohla skupinka Vařime malým dětem, kde jsem se inspirovala. Velké díky patří skupince Alergie/intolerance na laktózu, kravskou bílkovinu (ABKM), lepek (celiakie), kde jsem poznala Lucii Rosenbergovou, která mi v začátcích moc pomohla a pomáhá stále. Takže ti Lucinko moc děkuji za tvůj čas a za to, že jsi. Stejně tak Barunce, která je správkyní skupinky Vaříme malým dětem. Holky stali jste se mou velkou inspirací a ještě jednou velké díky. Naučila jsem se vařit z ingrediencí, které pro mě byly velkou neznámou a tím se mi otevřely dveře neomezených možností. Vaření mě začalo strašně bavit, ráda experimentuji a zkouším nové věci a chutě.
Život s alergikem není snadný. Je třeba kontrolovat složení potravin, hlídat rodinu, příbuzné známé, plánovat dopředu jak jídlo tak cestování, ale není nic, co by matka pro své dítě neudělala. I když je to někdy únavné, vyčerpívající tak mateřství stojí za to a nikdy bych neměnila. Nikdy bych nevěřila, že se pro mě stane vaření zábavou, že budu mít radost z toho, že sklízím prázdné talíře a slyším „mami mňami“, to jsou slova, která zahřejí a potěší každou mámu.
Už delší dobu mám strašnou chuť na prošívanou deku. Přesně tu jsme jedli jako malé děti, moje maminka nám ji chystala často s tvarohem. Bohužel ten je při abkm (alergii na bílkovinu kravského mléka) nemožný, a tak už delší dobu pracuji na alternativě, která by byla chuťově přijatelná. Musím říct, že nejblíže tvarohu jsem se přiblížila v této kombinaci a nebo s přírodním Šmakounem, který se nastrouhá najemno, přidá žloutek, vanilka, šťáva z limetky dle chuti a rostlinné mléko na našlehání do klasické konzistence tvarohu, tak, aby držel „Šmakoun tvaroh“ na lžíci.
Tento korpus je velmi univerzální. Je skvělý ve světlé verzi s vynecháním kakaového prášku na bublaninu či běžné korpusy, je nadýchaný a krásně vláčný.
Manžel mi dovezl krásné čerstvé žampiony a já si lámala hlavu co z nich vymyslím. Původně jsem myslela nějakou omáčku, ale řekla jsem si, že chuťová změna polévky bude vítána. Dnes jsme se chystali vyrazit s dětmi bobovat, potřebovala jsem nějakou rychlovku a tato polévka je vážně raz dva. Když jsme se vrátili domů zbaštili jsme plné talíře a odpadli do pelechu. Určitě ji zařadím pravidelně je velmi jemná a příjmně krémová.
Jestli na něčem ujíždím a to do slova a do písmene jsou to škvarky a škvarkové placky. Od doby co si děláme domácí sádlo je všeho dostatek, a tak je konečně nemusím kupovat. Hodně si teď hraji s kváskem, mám na to více času než začne být krásné počasí a bude se dělat na zahradě.
Když dokrmuji kvásek vždy zůstane nějaký přebytek, jenže tentokrát jsem měla jasný záměr, a tak jsem jej rozkvasila více. Tyto krekry milujeme, jsou luxusní, křupavé, lze je připravit ve spoustě variantách, se semínky, mákem, s medvědím česnekem… Náš malý je miluje a my také rádi slané křupání a kváskové je prostě někde jinde.
Náš malý mlsáček si poručil vdolečky, tak mamka pekla vdolky sice ne úplně z bílé mouky, trošku jsem přidala žitné, ale jsou i tak nadýchané a více než chutné.
Miluji šlehačkové moučníky, jsou lehké, nadýchané, na tomto dezertu je skvělé, že si jej můžete měnit dle sezóny a to nejen ovocem, ale i celkovou změnou do zakysané podoby, kdy stačí do hotové smetany přidat nastrouhanou citronovou kůru a šťávu z citronu či limetky dle vlastní chuti, nechat pěkně rozležet v lednici před potřením a je to naprostá pecka. Rovněž korpus je skvěle univerzální, nadýchaný, skvěle se hodí na řezy, koláče, dorty, bublaniny...
Brumíci, muffiny asi nikdy neomrzí, jsou rychlé a tak akorát do ruky. V tomto receptu vám do poznámky uvedu naše oblíbené, na webu je nepřeberné množství univerzálních korpusů, které lze použít jak na přípravu muffinů, tak brumíků.
Vždy jsem řešila co s přebytečným kváskem, bylo mi ho líto vyhazovat, a tak jsem začala experimentovat s palačinkami. Tyto palačinky jedeme často, malý si je zamiloval, jsou nádherně nadýchané a s přidáním kvásku o level výš. S moukou je to trošku oříšek někdy musím dát o něco více jindy o zase méně, ale tento poměr mi vcelku funguje velmi dobře, nedávám zarovnané lžíce, prostě co naberu. Někdy na úkor mouky dávám ovesné vločky s klíčky, prostě si s těstem hraji a fakt mě to baví, hlavně i kvůli rychlosti přípravy, jde i poměr žitná a špalda 1:1. Navíc naše malá je ranní ptáče takže kutíme a zaděláváme společně.
Poznámka:pokud máme potřebu můžeme pocukrovat moučkovým cukrem nebo místo cukru dát našlehanou kokosovou smetanu z kokosového mléka: jak na ni zde:
Dobrou chuť!
Milujeme polévky, polévka je základem, nedovedu si představit, že bychom ji jeden den vynechali. Už jsme točili stále dokola ty naše oblíbené květáková, brokolicová na xy způsobů a chtělo to změnu, vedle žampionové, kterou si kluci teď zamilovali je tato královnou číslo jedna. Manžel si o ni dnes vyloženě řekl a nedivím se je vážně výborná a přitom tak jednoduchá, máme hodně domácí cibule a brambor takže využíváme naplno zásoby na zimu.
Potřebovala jsem nějaký rychlý zákusek pro toho našeho mladého pána, šli jsme na návštěvu, kde byla spousta sladkých lákadel a nic co by mohl neb všude je mléko, smetana či jiné mléčné složky, a tak jsem rychle improvizovala. Tento krém je sázka na jistotu je nejen rychlý, ale strašně jedlý. Každopádně dle vašich možností jsem uvedla ještě další dvě možné varianty krému, které mám vyzkoušené a budou hezky držet. Tato varianta je pro děti, likér bude možné klidně přidat, ale pro abkm si jej budete muset případně vyrobit. Myslím, že nemusím říkat jaká byla odezva malého i nám moc špičky chutnaly o proti kupovaným je ten krém prostě luxusní.
Po prozkoumání zásob jsem objevila dosti velké množství kokosu a kokosmus cremu. Přepadla mě mlsná a řekla jsem si, že si zkusím udělat domácí bounty. Chtěla jsem je udělat na Vánoce, ale už jsem je nestihla.
No a myslím, že výsledek vypadá dost dobře a ještě lépe chutnají, musela jsem je rychle vyfotit neb ty se zítřka nedožijí. Škoda, že nemůžete ochutnat.
Už jsem se na tento dort chystala delší dobu. Krém není žádnou novinkou, pařížskou šlehačku už připravuji velmi dlouho, ale chtěla jsem alternativu bezlepkového korpusu a měla jsem tu přebytek červené řepy. Korpus vyšel přesně podle představ a červená řepa splnila účel, těsto je nádherně vláčné, pohanková mouka není cítit je to nádherně nadýchaný piškot, dort mizel velmi rychle. Tento krém je u nás velmi oblíbený, ale záměrně jej nechystám často, jiný by nechtěli. Vzniklý korpus je univerzální a skvěle se hodí i na perník.
Spousta jablíček, které už bylo třeba zužitkovat a také chuť na něco dobrého, tak to byly důvody pro vznik tohoto lehkého, velmi chutného dortíku, který je úžasně vláčný a nadýchaný. Jedná se o velmi univerzální korpus, který lze ladit dle aktuální potřeby. Je jedno jakou formu použijete, zda kulatou, plech, muffiny.
Příprava dortu si vyžádala přípravu dekorace na dort. Přemýšlela jsem, čím ozdobit medový dost a čokoláda se k dortu skvěle hodí, a tak vznikly tyto kuličky, které jsou naprosto hříšné a extrémně jedlé.
Během přípravy čokoládových kuliček mi došlo, že by šly udělat nejen kuličky, ale i velmi luxusní pomazánka, kterou půjde využít nejen na pečivo, ale i jako krém.
Suroviny v nejvyšší kvalitě, které lze použít, slazeno pouze banánem. Přiznám se předem, že v plánu byla původně velmi oblíbená pomazánka z řepy, kterou náš malý miluje, ale řepa došla a tohle je luxusní alternativa.
Jak už jsem psala v předchozím článku o bezlepkovém těstě, pokořit cukroví z jednodruhové mouky se mi nedařilo. Těsto se rozpadalo a bylo suché, ono bez lepku, vajec, mléka, to jde vážně těžko. Obzvláště když chcete, aby to bylo jedlé. Vanilkové rohlíčky bez lepku na webu již mám a miluji je a ani po tomto receptu je nepřestanu péct. Tyto jsou o stupeň výše, hlavně v měkkosti a celkové chutnosti. Práce s těstem je radost, nic se nesype, nerozpadá a po upečení jsou skvělé.
Linecké byl takový hokus pokus. S těstem se opět pracuje velmi dobře, jen nakonec když už bylo méně vychlazené, musela jsem trošku podsypat pohankovou moukou, aby se i nadále hezky vykrajovalo, jinak paráda. Po upečení jsem se zděsila, že jsou tvrdší, ale po namazání marmeládou a pocukrování, začalo těsto krásně měknout a druhý den bylo jedna báseň. Na tomto těstě je skvělé, že je univerzální, do základu si můžeme přidat jiný druh ořechů a chuť je rázem jiná. Toto těsto jde využít i na pracny či košíčky.
Bezlepkové těsto je pro mě vždy výzva a cukroví dvojnásob. Vždy se mi těsto z jednodruhové mouky drolilo a rozpadalo, ale tentokrát ne, vše se změnilo po přidání sušených švestek, které skvěle pojí. Díky Ghí není těsto vysušené a krásně drží pohromadě. Perníčky jsou výborné, každý den měknou a po přidání jablíčka ještě více a jsou prostě moc dobré. Malý na ně chodí a to podotýkám, že baští i klasické, takže když mu chutnají je to velký úspěch. S těstem se krásně pracuje i vykrajuje, mám z něj velkou radost.
Přiznám se, že Vánoce miluji a vždy mě strašně svrbí prsty a ani letos tomu nebylo jinak. Předchozí Vánoce jsem si pečení neužila, měla jsem jiné povinnost mnohem důležitější, kdy jsme očekávali příchod naší druhorozené dcerky. Letos už pomalu chodí a ne, že by to nebyl fofr, ale dá se to a užívám si to plnými doušky. Mám skvělého pomocníka v kuchyni v podobě staršího brášky, který je strašně šikovný a se vším pomáhá. Jak viděl těsto, hned se hrnul plnit formičky. Celý rok mě zaplavujete dotazy na recepty bez vajec, lepku, mléka, soji a někdy i ořechů. Udělat takový moučník či pečivo je prostě velmi těžké a někdy mi ty recepty trvají déle, než je odzkouším a pustím ven, než spatří světlo světa. Bezlepkové cukroví testuji delší dobu a nebyla jsem stále spokojená až letos. Jako se vším člověk asi musí vyzrát a mít hodně odzkoušeno. S experimenty s řepou v těstě mě napadlo zkusit i sušené ovoce je krásně lepivé a účel splní nejen jako pojivo, ale zajistí i hydrataci těsta, společně s Ghí to nemá chybu protože, to je poklad u bezlepkových těst, obzvláště u cukroví, kdy se těsto nevysuší jako při použití alsanu bio či pouze rostlinného tuku. Navíc bio České Ghíčko má atest, že neobsahuje mléčné složky, pouze stopy což je velkou výhrou pro alergiky na mléčnou bílkovinu či laktózu.
No a tak vám mohu konečně přestavit hned tři recepty. Základ těsta je vždy stejný, ale variace chutí, které vznikly, jsou neskutečné a máme hned úsporu i v čase, kdy z jednoho těsta vykouzlíme hned 3 druhy cukroví. Musím říct, že náplň do košíčků je naprostá bomba, manžel košíčky miluje a byl nadmíru spokojený což je obrovský úspěch, určitě vyzkoušejte, nebudete litovat. A nyní k velmi snadné přípravě.
Dostala jsem chuť na perník, a jelikož mě teď řepa fakt baví a máme ji dost, rozhodla jsem se ji opět použít. Naprosto skvěle nahradí vejce. Díky řepě se korpus nepřesuší a zároveň těsto osladí. Tento recept je hlavně pro alergiky na vejce, lepek a mléko, pokud máte problém jen s lepkem, klidně si vejce přidejte. Maminky mi často píší, že potřebují korpusy bez lepku, vajec, ořechů, soji, mléka... Vejce jsou často největší problém, obzvláště když v těstě nesmí být i lepek. Tento korpus se moc povedl, i když jsem myslela, že korpus nedopeču. Na jedné straně jsem měla záškodníka, který mi neustále přenastavoval teplotu na troubě, takže chvíli jsme pekli i na 250°C a druhý záškodník tetuje nové zoubky a zakusuje se, kde se dá. Tentokrát naši Gábinku obzvláště bavilo kousat mamku do nohou, jelikož už jede na všech čtyřech, dohnat mě nebyl problém a té srandy, když mamka vyjekne a té radosti, no to byste museli vidět. Takže vcelku komické pečení, které naštěstí dobře dopadlo.
Delší dobu nás doma baví ducháčci různé blbinky. Helloween neslavíme, ale teď se to skvěle tematicky hodí. Experimetny s bezvaječnými těsty jsou pro mě výzvou, moc dobře vím, jak je těžké udělat korpus, aby se dal jíst. Tento je rozhodně prudce jedlý a klidně bych tento dortík zbodnula sama. Kombinace s Nutelou z řepy je senzační a skvěle to k sobě ladí. Červená řepa dokáže skvěle nahradit vejce jako pojivo, navíc není v těstě poznat a těsto je krásně vláčné.
Jablíčka, dýně, skořice, perníkové koření, pomeranče, prostě to jsou vůně podzimu. Všechny tyto ingredience jsou nyní aktuální a já měla vše při ruce. Dýně je nyní u nás hlavní ingrediencí a navíc je skvělá, jelikož dokáže nahradit skvěle vajíčka.
Tento korpus je nádherně voňavý a hodí se nejen pro jablka, ale i hrušky, švestky... Díky snoubení chutí a propojení s panelou má navíc lehce karamelový nádech. Doma se po něm jen zaprášilo, je naprosto luxusní.
Každý den chystám synovi svačinky do školky a opět se mi sešlo hodně domácí červené řepy. Chystala jsem se na jeho oblíbenou "marmeládu" z červené řepy, jak ji sám říká, ale nakonec při samotné přípravě ořechů mi bleskl hlavou nápad. Zkusit spojit řepu s čokoládou a ořechy. Vše jsem spojila dohromady. Konalo se velké napětí při ochutnávce, kdy chuťové pohárky zaplesaly. Hned jsem dala ochutnat manželovi a malému, což byla osudová chyba a musela jsem je oba odhánět, aby vůbec něco na svačinu zbylo. Úžasně zamaskovaná červená řepa, která je velmi hodnotným zdrojem nejen železa.
Nejedná se o klasickou přípravu Nutely, ta je samozřejmě z lískových oříšků, navíc pražených, ale pokud znáte Ghítelu nebo arašídové pomazánky, tak tam je velká podoba jen s lehounkým nádechem řepy, který pomazánce velmi svědčí. Množství řepy si každý musí doladit sám dle vlastní chuti, mně takto sedí nejvíc.
Jablíček se letos urodilo požehnaně. Letních jablek jsme dostali hned několik beden, a tak kromě baštění jdou, kam se dá. Tento koláč mě velmi mile překvapil, je vážně skvělý, nepráší se od něj a náš malý si poručil přídavek. Manžel, ač není bezlepkář, a pohanku odhalí vždy, tak zde si přidával bez dotazů a připomínek, takže určitě stojí za vyzkoušení.
Sešlo se mi trošku více řepy, část padla malé do příkrmu, dále na picles, část na pomazánku a pak přišlo velké váhání, zda spáchat nějaký moučník a nebo sušenky. Nějak chuť byla silnější a vyhrály sušenky. Řepu jsem měla upečenou, a tak byla příprava velmi snadná a rychlá.
Miluji květák, jde upravit na tisíc způsobů a polévka z něj může být pokaždé jiná. K této úpravě se vracím často. Miluji kyselo a to jsem si bohužel dopřát při omezení mléčnými výrobky nemohla, a tak jsem přemýšlela, jak dosáhnout té příjemně nakyslé chuti. Na to je skvělý umeocet. Rozhodně stojí za pozornost.
Umeocet není skutečný ocet, jelikož místo kyseliny octové je v něm použita kyselina citronová. Má však nezaměnitelnou chuť, pro kterou si jej oblíbíte, a také mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Umeocet se výborně hodí například do salátů, kde dobře nahradí jakýkoliv jiný ocet.
Jak se umeocet vyrábí a používá
Umeocet vzniká jako odpad při fermentaci japonských švestiček umeboshi. Kromě toho, že je kyselý, je také velmi slaný, proto si při jeho použití dejte dobrý pozor. Vzniklá tekutina totiž obsahuje až 30 % mořské soli (pozor na přesolení pokrmu, solíme až po dochucení umeoctem). Hodí se nejen do salátů, ale můžete si z něj připravit i lahodný nápoj se zvláštní chutí. Přirozeně červenou tekutinu zalijete horkou vodou a můžete ji pít například místo čaje. Umeocet ještě můžete dochutit třeba sojovou omáčku nebo jinak dle svých vlastních preferencí.
Umeocet je dále vhodný na dochucení polévek nebo omáček. Vyzkoušejte ho a jistě nebudete litovat.
Umeocet je rovněž zajímavým přírodním doplňkem. Jeho užívání doporučujeme například při žaludečních potížích, jelikož pomáhá na nevolnosti a zvyšuje chuť k jídlu. Pokud je vaše tělo rozladěné, umeocet vám pomůže nastolit acidobazickou rovnováhu. Také je účinný při snižování únavy nebo na pálení žáhy. Vyzkoušet jej můžete také tehdy, když vás bolí hlava nebo když potřebujete doplnit energii. I když je na chuť kyselí, neutralizuje toxiny a zpomaluje stárnutí pokožky.
Náš malý začal chodit do školky, a jelikož smetanu, jogurty, mléko a tvaroh ještě nemáme dostatečně odzkoušené, připravuji část jídel do školky sama. Prvotní záměr byl, že by z počátku chodil na obědy domu, ale hned první den prosil, aby mohl jíst s kamarády, a tak bylo jasno.
Tuto omáčku měly děti k obědu, a tak jsem se snažila udělat obdobnou. Povedla se na výbornou a dostala jsem velkou pochvalu.
Existuje několik druhů zelených fazolek. Všechny jsou však stejné v tom, že ve značné míře obsahují antioxidační vitamíny A a C, kyselinu listovou, vitamíny B1, B2 a vitamín K. Denní potřeba vitamínu K je 100 gramů a pokryje téměř jednu pětinu této dávky. Mezi minerálními látkami obsahuje fosfor, vápník, draslík, mangan, měď a železo. Takže rozhodně stojí za náš zájem. Neméně významná a zajímavá je kurkuma. Kurkumu klidně postavte do stejné skupiny jako zázvor. V rámci čínské a indické medicíny ji mnozí považují za protizánětlivou. Její aktivní složka, žlutá sloučenina zvaná kurkumin, je spojována s antioxidačními, antivirovými a protinádorovými vlastnostmi. Takže na podzim a zimu ji určitě zařadím častěji. Tato omáčka se vydařila. Původně jsem ji neplánovala fotit, ale jelikož manžela strašně zaujala, tak mi to nedalo.
Dostali jsme obří bednu švestek ty my rádi. Kromě švestek je tu asi 30 cuket, které postupně porcuji, a tak bylo jasné, že cuketa bude zase zamaskována v těstě. Tento koláč je extrémně žravý, prostě kombinace švestek a máku se neomrzí.
Když dělám guláš, děláme ho pořádný kotlík. Moje maminka ho miluje a strašně ji ode mne chutná, tak ho vždy udělám víc. Manžel a malý jej také zbožňují. Vesměs jeho příprava je snadná a rychlá, stačí udělat základ. Pak se jen čeká, než se uvaří a pak jíme tři dny a nějak se ho nemůžeme přejíst. Cuket je teď všude plno a na zahuštění jsou úžasně, protože je v omáčce nepoznáte.
Náš malý velký pán šel letos prvně do školky, a jelikož mu budu část jídla chystat, bylo zapotřebí vychytat pomazánky, které by jedl. Tato je zatím TOP, kterou snědl bez řečí, tak uvidíme, jaké budou ty další. Zatím byl zvyklý na dopoledne jen na ovoce, pomazánky ne. Takže za to, že přijal pomazánku právě z červené řepy jsem moc ráda. Mě nebavilo dělat si pomazánky jen pro sebe, a tak v tom teď pojedeme společně. Určitě ji vyzkoušejte, stojí za to, cizrnu tam fakt nepoznáte.
Každý den synovi chystám do školky svačinku. Tentokrát jsem koukla na jídelní lístek a vidím pomazánka - ROZHUDA "tak to jsem v koncích" řekla jsem si, ale pak jsem popřemýšlela a řekla jsem i, že by to mohlo jít, a že výsledek by nemusel být vůbec špatný. Tak tedy musím říct, že výsledek není špatný, je naprosto famózní a je to obrovská dobrota. Tato pomazánka rozhodně stojí za vyzkoušení. Luxusní pomazánka, kterou rozhodně zařadím pravidelně a to i na oslavy.
Letošní rok je opravdu vydařený na ovocnou úrodu a upřímně nevím, co zpracovat dřív. Z broskviček jsem akorát dodělala přesnídávky na zimu a zdaleka nekončíme. Dostali jsme plnou bednu hrušek, takže na zimu bude dostatečná zásoba všeho, přesnídávky se budou hodit nejen pro naši malou slečnu, ale určitě pro ně najdu i jiné využití.
S cuketovým těstem zdaleka nekončíme rovněž, objevila jsem nedaleko nás něco naprosto úžasného. EKOZAHRADA Raková na Rokycansku, kde je učiněný ráj. Letos teprve začali, ale jejich práce je úžasná, spoustu krásné, čerstvé zeleniny a ovoce. Navíc úžasná myšlenka, zaměstnávají zde zdravotně znevýhodněné osoby, které zásobují vypěstovanou zeleninou ostatní sociální projekty společnosti (Café Restaurant Kačaba, Zdravá svačina). Naprosto úžasní, příjemní lidé a já jsem nadšená. Domluvili jsme se na pravidelném odběru zeleniny a ovoce bylinek. Zatím jsem měla možnost vyzkoušet cukety, dýně, cibuli, patizony, řepu, saláty, petržel, švestky, pažitku, kudrnku... A nadšení je obrovské a jedním slovem nádhera a moc se těším na příští rok. Více o projektech na www.moznostitujsou.cz.
Sešlo se mi trošku víc měkkých švestek a teď u nás frčí mák ve velkém. Toto je takový ten typický moučník, kterým nejde nic pokazit. Odpoledne se tu zastavili moji rodiče a koláč jim velmi chutnal. Každý jsme si ukrojili pořádný kousek k ledové kávě, jen tak tak zbylo pro kluky na druhý de na sváču, no asi budeme muset koupit větší formy. Tomášek jen křičel: "Maminko schovej mi ještě...".
Dorty mě baví a obzvláště rychlé a nepečené. Jejich příprava zabere chviličku. Prostě nás honila mlsná a ledové osvěžení přišlo vhod. Zaexperimentovat s quinoou a novou Ghítelou se vyplatilo, luxusní ledové osvěžení.
V těchto vedrech není vůbec chuť na nějaké pečení a rozpálení trouby se vážně nevyplatí. Chladíme se, jak se dá, a jelikož nám přišla nová zásoba Ghítelky, hned jsme ji otestovali v dezertu. Musím říct, že je to luxusní kombinace a tento šlehačkový krém bude famózní i na dort.
Posvícení a koláče to neodmyslitelně patří k sobě. Toto těsto jsem si zamilovala, a jelikož cuket je požehnaně, neváhala jsem dlouho. Příprava těsta je úžasně rychlá, a tak jsme na Anenskou pouť připraveni a kluci posnídají ráno tyto luxusní koláčky s Ghí.
Letošní léto je velmi bohaté na vysoké teploty a každé ochlazení je vítáno. Kešu dezerty jsou našimi oblíbenými, ale tento je vážně luxusní. Ta ovocná kombinace má správný šmrnc a zdatně nahradí jogurt. Dokonce moje maminka říkala, že je lepší než jogurt, a že je to velká dobrota. V poslední době si hraji s bambuckým máslem, který dodá dezertům velmi zajímavý šmrnc.
Na Facebooku na mě pořád vyskakují nějaké receptíky a většinou už jsem imunní a jen je přejdu, ale makové koláče, tak ty mě tedy chladnou nenechávají a strašně mě zaujal točený koláč od Gurmet Dalibor P.. Surovinově je pro nás bohužel ještě nevhodný, ale stačil pohled a věděla jsem, že víkendové lelkování se konat nebude a šlo se tvořit. Využila jsem díky sezóně opět cuketové nekynuté těsto je prostě TOP, tento koláč je naprosto famózní.
Tyto sušenky patřily mezi první, které náš malý jedl a patří mezi oblíbené dodnes, i když už má mlsnější jazýček, říká jim perníčky. Jsou na přípravu velmi snadné a rychlé.
Už jsem měla hrozně dlouho chuť na čokoládové sušenky. Jelikož jsem si jedny koupila a akorát jsem si zkazila chuť, rozhodla jsem si ji napravit. Tyto sušenky jsou naprosto luxusní a nasadí laťku velmi vysoko. Já už mám s kupovanými sušenkami problém, že mi nechutnají. Buď jsou strašně přeslazené a nebo jim něco chybí. No tak si hraji s vlastními.
Dlouho malé dělalo problémy kynuté těsto a přes kojení byl velký problém. Já s ním mívám problém také a jsem vždy nafouklá jak bublina. Hlavně s dvěma dětmi vychytat dobu kynutí je někdy zajímavé a čas je drahý. Chvíli jsem si nekynuté, bezvaječné těsto mazlila a dnes se konečně povedlo luxusní, nadýchané těsto. Toto těsto je univerzální místo kynutého. Je velmi rychlé na přípravu a věřím, že z něj půjdou langoše a vdolky, musím vyzkoušet, je úžasné.
Kluci nám odjeli na výlet a my s Gábinkou zůstaly samy doma. Měla jsem hezky ležet a pěkně si odpočinout, tak jedno spaní společné jsme daly, ale pak už se mi nechtělo a honila mě mlsná. Řekla jsem si, že bych si mohla udělat něco rychlého a košík třešní prostě lákal k nějakému experimentu. Mrňousek uspaný, tak se šlo na věc.
Měla jsem chuť na nějakou svěží mňamku a jelikož třešní je plný strom, přišla řada opět na ně. Alternativu pro bezmléčný tvaroh mám vymazlenou, tato alternativa je vážně chuťově velmi povedená, a pokud se chcete co nejvíce chuti klasickému tvarohu přiblížit, použijte jako sladidlo buď klasický moučkový cukr (vyzkoušela jsem už všechny možné sirupy a prostě to není ono) a nebo xylitol, který je vhodný rovněž pro protikvasinkovou dietu. Bohužel pro děti tomu tak již není, větší množství může způsobit zažívací obtíže, takže u dětí velmi opatrně.
Už i u nás dozrávají višně, začali jsme postupně pěkně nejdřív plnit bříška, a když už byla plná, začala jsem přemýšlet nad tím, kam s nimi. Tento koláč je velmi povedený a chutný, kombinací ovoce je neomezeně a dá se s ním vyhrát. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Koláč je snadný a rychlý, pokud opomenu vypeckování višní.
Manžel nám donesl jahůdky, které lákaly k nějaké jahodové mňamce. Když jsme měli naplněná bříška, rozhodla jsem se pro košíčky. Formu lze zvolit kteroukoliv, koláč, košíčky, lze využít i dortovou formu a vytvarovat okraj, fantazii se meze nekladou. Já mám vykrajovátko na košíčky od Tescomy, práce s ním je radost a strašná zábava, vyhrají si i děti. Jde dělat jak kulaté tvary, tak právě tyto luxusní kytičky. Ještě větší radost mi dělá forma na muffiny. Pořizovací cena je vyšší, ale vyplatí se. Žádné vymazávání, vysypávání, bez přichycení těsta, upečené košíčky vyklouznou jak po másle, takže velké nadšení.
Spousta čerstvého ovoce a mlsná, tak to byl sakra důvod pro nějaké mlsáníčko. Miluji léto a jeho pestrost a tento dortík mě strašně baví. Příprava je velmi snadná a rychlá a nebudeme ztrácet čas a jdeme na něj.
Zelený hrášek obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek, a proto, pokud ho budeme konzumovat pravidelně, nejenom že uděláme radost chuťovým pohárkům, ale s jeho pomocí můžeme doplnit i své zásoby stopových prvků. Obsahuje vitamíny B a C, ale je bohatý i na zinek, fosfor, draslík, hořčík a železo, obsahuje i menší množství vápníku a fosforu. Během detoxikační kúry nechejme místo na našem talíři právě pro zelený hrášek! Zelený hrášek pomůže zbavit nahromaděných usazenin ze střev, je účinným čističem a nekompromisně vyčistí náš střevní systém od škodlivých toxických látek. Také je účinným pomocníkem při únavě. Takže určitě stojí za zařazení do jídelníčku.
Sluníčko nám krásně hřeje a je třeba se trošku ochladit. Na domácí zmrzlině je výhoda, že víte, co si do ní dáte. Žádná zahušťovadla, přidané látky, čisté ovoce. Já potřebovala uvolnit místo v mrazáku a zužitkovat loňské jahody a rybíz. Měla jsem tím pádem práci ulehčenou a zmrzlinku téměř hotovou.
Tomášek si strašně přál čokoládovou zmrzlinku. Pořád si netroufám otestovat kupovanou a ani se mi nechce, protože čokoládová zmrzlina někdy ani kolem čokolády neprošla. A tak jsem se vrhla na domácí, toto bude asi nejrychlejší recept, který jsem kdy napsala.
Měla jsem v plánu upéct nějaké to nedělní mlsání, jenže se zánětem průdušek se bojuje těžko a únava velmi silná. Takže jsem byla ráda, že jsem s vypětím sil uvařila a připravila tento rychlo dezert. Cuketa lze prostě použít všude, je neutrální, dokáže zahustit a rovněž nám přidá nemalý výživový benefit. V dezertu je k nepoznání a v kombinaci s banánem a vanilkou je skvělá. Nikdo tam cuketu rozhodně čekat nebude, manžel vymlasknul s malým poháry jedna radost.
Měla jsem strašnou chuť na něco svěžího, lehkého a nemohla jsem se rozhodnout, zda pro korpus vyberu něco s citronovým nádechem nebo nějaký Míša řez. Když jsem se zeptala našeho malého, řekl mi jak jinak "Mamko, čokoládový". Mlsák jeden. No, ale já se nevzdala a udělala nakonec oba, korpus základ je stejný, jen do kakaové verze přidán kakaový prášek, skvělé jak se mění chutě a konečný vzhled.
Tento krém je naprosto luxusní a musím říct, že spojení kokosového mléka, citronu a citronové kůry je naprosto famózní. Velmi zdatně nahradí zakysanou smetanu, či tvaroh. Rozhodně senzační svěží krém, který se zařadí mezi TOP mé oblíbené. Před časem jsem zkoušela citronový krém z mandlí alá tvaroh, ale tento je jemný a velmi chutný.
Příprava korpusu i krému je strašně rychlá a snadná.
Opět nastal okamžik oslavy, tentokrát jsme slavili hned několik jmenin naráz, a tak se dortík hodil. Zároveň to byl trénink na synův dort k narozeninám, který již v hlavě tak nějak mám, jen se stále nemohu rozhodnout, zda čokoládový či ořechový, tak uvidíme. Každopádně toto je mazlík a krém... tak ten je naprosto božský, jen já jsem si mohla krému maximálně líznout, protože nyní při protikvasinkové dietě mám smůlu, ale můj čas přijde.
Harlekýn je můj největší oblíbenec, a tak konečně dozrál čas i na něj. Vznikl nový a naprosto jednoduchý postup přípravy krému.
Tak s přípravou tohoto chleba se už nějakou chvíli mazlím a strašně mě to baví, a to nejen svojí chutí, ale rovněž jednoduchostí a rychlostí přípravy.
Kváskové pečení miluji, ale s naší malou princeznou a princem to někdy není úplně snadné a také se chci samozřejmě co nejvíce dětem. Hledala jsem způsob přípravy chleba, který by byl co nejsnazší. Velkým úspěchem je pro mě právě spojení žita a pohankové mouky. Jsem zatím moc spokojená, uvidíme, kam se propracuji dále.
Náš mladý pán si pochutnal na chlebíku s Ghítelou a mě velmi potěšilo, že mu tak moc chutná.
Celý den venku na zahrádce, sázíme, sekáme, prostě spousta práce. Večer jsem měla chuť jen na něco lehkého. Otevřela jsem lednici a začala vyndávat od všeho ždibec a vznikl tento velmi chutný salát. Na Ghí prostě vše chutná skvěle.
Měla jsem strašnou chuť na něco sladkého, v mrazáku máme ještě slušnou zásobu mraženého ovoce, hlavně borůvek, a tak jsem si řekla, že by se dalo něco spáchat. Ovesné vločky mi jako základ korpusu moc chutnají. Kombinace jablek se skořicí rovněž, a tak už se pomaličku zrodil tento dezert či snídaně.
Velikonoce se prostě bez beránka neobejdou, a tak i my jsme si jednoho udělali. Náš malý pořád chodil a prosil "Maminko, pojď, uděláme beránka". Těm kukadlům se prostě říct ne nedá. A tak jsme spáchali jednu z našich nejoblíbenějších variant těsta.
Původně to měla být pomazánka a zároveň placky, ale když jsem upekla pár kousků, tak z pomazánky rázem sešlo a nakonec vše padlo na placky. Pánové mi je loupili pod rukama, tak nevím, kdo tu drží tu protikvasinkovou dietu. Ale potěšilo mě to. Je to snadné, rychlé a výborné.
Chtělo to nějakou svačinku, i když tyto muffiny jdu využít všemi směry, na snídani či večeři. Jsou moc dobré. Kokosový olej je úžasný pomocník, udrží tvar bez velkého přidání mouky či potřeby vajec.
V jednoduchosti je krás a u této polévky to platí dvojnásob. Je velmi jemná a chutná, jde ji udělat jednoduše jen s kmínem či česnekem nebo přikyselit umeoctem. Lze přidat rovněž cuketu nebo místo bílé ředkve kedlubnu, vždy chutná skvěle. Rovněž se hodí na protikvasinkovou dietu.
Zelená, tak v tom duchu se ponese nějaký čas můj jídelníček. Upřímně, nejdřív jsem si to nechtěla připustit, už jednou jsem protikvasinkovou a eliminační dietu držela s malým a bohužel ještě neměla tolik zkušeností jako teď. Hodně jsem ztrácela na váze, energii, motala se v kruhu a bála se vůbec něco sníst, abych neublížila ještě víc. Nejdřív jsem se v tom plácala, sebelítost, vztek, ale při pohledu na toho maličkého broučka jsem si řekla, že to prostě dám a pojmu to jako výzvu. U malé se nám něco klube, ale ještě nevím co, takže jsem neváhala a vzala to razantně, i když zatím pozvolna. Pozoruji velké zlepšení, takže obiloviny zpočátku fáze zatím ponechám ve složení pohanka, jáhly, teff, žito, ale s velkou opatrností. Nejeví se známky abkm v podobě, kterou znám, ale kožní zapálená ložiska na tvářičce něco naznačují. Kvasinku, ekzém, či kombinaci obojího, uvidíme, co se z toho vyvine, zatím jsme ve fázi testace. Na snídani jsem si připravila luxusní mňamku, která je výborná a hlavně rychlá. Nechápu, proč jsem do toho nešla dřív, zelená mě začíná bavit.
Prostě a jednoduše jsem potřebovala rychlou snídani. Hlad je dobrý rádce, tak se mi nějak v hlavě zrodil nápad na slané vafle, které by šly k pomazánce či jen tak na křupání k televizi. Záleží na tom, jak moc si je vypečete. Křupání luxusní, rovněž k pomazánce jsou senzační. Po upečení jsou krásně křupavé a o něco déle trošku změknou.
Bábovka bez vajec pro mě byla velká výzva. Docela jsem se toho bála, ale když se mi povedl nadýchaný, luxusní kakaový dezert, rozhodla jsem se, že do toho půjdu a konečně to risknu. Člověk asi musí dělat pomalé krůčky k tomu, aby se dostal dál a dál. Vždy když si říkám "tak to bude asi už konec, nic dalšího nevymyslím", přijde prostě nějaký impulz, myšlenka a jede se dál. Jelikož musím vždy vše vyzkoušet, tak to nemá dlouhého trvání a jdu na to. Ne vždy to dopadne, ale musím říct, že tohle pečení mě baví svojí rychlostí přípravy. Tento korpus má rovněž všestranné využití na bábovku, beránka, korpus na dort, ořechové řezy atd. Prostě je univerzální a moc dobrý.
Kakaové verze moučníků mám moc ráda. Jmeniny našich malých zlatíček a zároveň chuť dát si nějakou dobůrtku, mě zase přivedla k experimentům. Chtěla jsem něco plněného a vyhrály to kakaové řezy. Dlouho ladím pro mě ideální korpus, aby byl vláčný a nadýchaný jako s vajíčky. Opět jsem si posunula hranice. Konečně se mi povedl luxusní korpus bez vajec a mléka, nadýchaný a velmi chutný. Povedl se mi korpus, který má univerzální využití u krtkova dortu, korpusu na dort, perník, řezy, brumíků, muffinů, prostě univerzální a zároveň velmi snadný, chutný, že ani manžel nepoznal rozdíl a moc si jej chválil, cože je velká poklona, protože jinak odhalí téměř vše.
Rychlé a na přípravu snadné snídaně, to je to, co právě teď potřebuji. Po ránu nemám příliš času, naše maličká tříměsíční slečna mě společně se svým čtyřletým bráškou plně zaměstnává a já nemám ve zvyku se odbývat. Honila mě šílená mlsná, byla jsem zvyklá si připravovat vždy nějakou dobrotu. Jak se říká den blbec, bolavé bříško u naší maličké a já už zvažovala, že sáhnu po nějaké té rychlé oplatce, ale ta mi výživově nic nedá, takže jsem přemýšlela, co rychlého udělat. Vyndala jsem ovesné vločky, kokosový olej a už to jelo. Ze skříně na mě kouklo sezamové semínko a už se to rýsovalo. Mrazák máme plný borůvek a rybízu, takže po přípravě základu jsem jen nasypala ovoce na korpus a šup do trouby. Ta vůně byla neodolatelná a já se nemohla dočkat, až moučník trošku vychladne. Rozhodně konzumujte teplý, je to pecka!
Snídaně je základ dne, naše nejoblíbenější jsou lívance na tisíc způsobů. Dnes jsem připravila lívanečky s borůvkami, kterých máme v mrazáku ještě dostatek. Já jsem si je dala s borůvkami a bílým jogurtem a náš malý si pochutnal rovněž na borůvkách, ale místo jogurtu měl našlehané kokosové mléko.
V poslední době ujíždíme na arašídech a měla jsem strašnou chuť na kombinaci kakaového másla, čokolády, arašídů a vzniklo toto. Je to naprosto famózní záležitost a neskutečně žravé. Úžasné na tom je, že si můžete připravit tento dezert jako dort, tyčinky, na plech, muffiny, prostě dle vlastních možností a fantazie. Do základu korpusu si můžeme přidat, co zrovna máme, samozřejmě lze tvořit i kombinace se sušeným ovocem, každému dle vlastní chuti. Je to úžasná rychlovka, kterou zvládne každý a udělá hodně parády, když čekáte nečekanou návštěvu a potřebujete něco rychlého.
Už delší dobu myslím na medovník, ale ne a ne se k němu dopracovat. Nyní s naší malou cácorkou mám méně času, ale jelikož příprava dortu byla nutností a pro mě i radostí a odreagování, řekla jsem si, že uděláme medovník trochu jinak. Manžel slavil narozeniny a na oslavě dort nesmí chybět. Pustili jsme se tedy společně do práce. Každý se zapojil, malá pomáhal s přípravou těsta, taťka hlídal korpus v troubě, když já kojila, někdy je to vážně úsměvné. Ve finále se dokončovacích prací zúčastnila i naše téměř tříměsíční slečna v šátku, která se dožadovala pozornosti maminky, ale dali jsme to. Když jsme si do dortu zařízli a ochutnali, mé srdíčko zaplesalo, protože ta chuť byla luxusní, přesně jako medovník, naprosto famózní chuť. A jelikož slavil velký úspěch, je v žebříku top dortů. Nejspíš se bude velmi brzy opakovat, jen bude muset být ještě větší, protože kdo ochutnal, chtěl kousek i domů. Úžasné na něm je, že je poměrně rychle připravený. Současně to byl náš první dort s máslem. Malý již máslo a sýry toleruje, a tak tentokrát premiéra. Samozřejmě není problém připravit rovněž v bezmléčné verzi s alsanem bio, který je chuti másla nejblíže a nadělala jsem se s ním již celou řadu krému.
Syn miluje maso, a jestli mohu říci, že některé patří mezi jeho oblíbené, tak je to právě králičí. Mě už nebavil ten stereotyp na česneku, na kořenové zelenině, se špenátem a chtěla jsem pro něj nějakou změnu. Musím říct, že tato verze je tedy velký favorit a dle výsledku u stolu, kdy na mě nezbylo maso, a omáčka se vylizovala z talíře, musím konstatovat, že tedy výborné. Na mě zbyly noky a omáčka, strašně jsem si pochutnala a ani jsem maso nepotřebovala.
Dostala jsem od manžela k Vánocům mini kazetu kakaových produktů z Čokoládovny Troubelice. Ví moc dobře, čím mi udělat radost, a že tyto produkty miluji a ráda s nimi tvořím. Kvalitní kakaové máslo a kakaový prášek mi nikdy nesmí doma chybět. Přípravu čokolády miluji, jen na ni nebyl čas, přitom zabere poměrně chviličku. Velmi ráda dopřeji sobě i rodině, a to zejména dětem, kvalitu. Některé dnešní čokolády hlavně čokoládové figurky, které děti lákají, mají přímo otřesné složení. Zde víme, z čeho vyrábíme, nejíme žádné obarvené ztužené tuky či jiné šmakulády, prostě a jednoduše raději ne tak často, ale kvalitně. Já jsem produkty z kazety tentokrát chtěla vyzkoušet s mojí novou vášní, a to bambuckým máslem Purity Vision, do kterého jsem se zamilovala. Původně jsem jej využívala jako péči o pokožku novorozence, ale nejen zde se dá použít. Jeho využití je všestranné:
Bambucké máslo navíc pomáhá aktivovat tvorbu kolagenu, díky tomu je neocenitelným pomocníkem v boji proti předčasnému stárnutí pleti a můžete ho použít i k ošetření vašich vlasů.
Hojivé a protizánětlivé vlastnosti činí z bambuckého másla přírodní lék na drobné ranky, popáleniny, rozpukanou kůži, popraskanou a zrohovatělou kůži na patách, kousnutí hmyzem, bolest svalů, různé druhy kožních ekzémů a alergií, dermatitidu, artritidu, revmatismus, spálení od sluníčka a další.
A nyní jeho využití v kuchyni dle tipů výrobce.
Bambucké máslo má tradičně využití v africké kuchyni podobně jako v Asii kokosový olej. Využívá se také pro výrobu léků a v neposlední řadě pro výrobu kvalitní čokolády místo kakaového másla. V Evropě se bambucké máslo používá do luxusních dortů, pralinek a dalších sladkostí nebo třeba jako kvalitní tuk do kořenících směsí a bujónů.
Mlsná se o nás stále pokouší a jablíček je naštěstí dostatek a jsou stále případně v sadech k sehnání.
Jablečné řezy, koláče, prostě cokoliv z jablek u nás teď frčí. Toto těsto je úžasné, krásně vláčné a hodí se jak na řezy, závin, ale i šátečky. Připravila jsem dvě verze a to s jablky a s mákem, který se u nás stal také velmi oblíbeným, což mě velmi těší. Pokud chceme podávat dětem, lze připravit zcela bez použití cukru, těsto je sladké dostatečně a jablíčka také, takže ponecháme na každém.
Sušenky bez lepku, škrobů a ještě, aby šlo s těstem hezky pracovat a vykrajovat, tak to je dlouhodobý cíl, kterého jsem se snažila dosáhnout. Hlavní podmínkou je pochopitelně chuť. Paradoxní je, že nápady vznikají náhodně a ve chvílích, kdy člověk rozhodně na recepty nemyslí. Tento vznikl při masírování dcerky bambuckým máslem, které jsem nově objednala místo jiné značky, kterou jsem běžně používala. Po otevření se rozvoněla luxusní vůně, přivoněla jsem a řekla si: "Sakra, Gábinko ty se teda máš!", miminko vonící po kakaovo-čokoládové vůni. Dali jsme se do kojení a mně jak jinak proletělo hlavou, to se prostě musí vyzkoušet. Ač jsme měla trošku obavy, není to úplně levná záležitost, ale rozhodně stojí za to. Pokud vezmu cenu bezlepkových sušenek, které jsou velmi drahé a kolikrát nepoživatelné, tak toto je naprostý luxus. Pustili jsme se s naším malým kuchařem do práce.
Dezerty z jáhel patří mezi naše nejoblíbenější, ať už dezerty či kaše, poslouží jako skvělá snídaně či svačinka. Jáhly jsou velmi univerzální a dají se kombinovat jak s ovocem, ořechy, čokoládou, semínky či kakaovým práškem nebo našim oblíbeným přírodním Šmakounem, který navíc dodá zdroj kvalitních bílkovin. Já jsem tentokrát potřebovala zužitkovat zbytek uvařených jáhel od oběda, a tak uvádím 60 g jáhel v sypkém stavu. Toto je množství přibližně na 3 - 4 poháry, záleží, kolik si dopřejeme jáhel a kolik ovoce, stejně tak množství mléka, které je individuální dle požadované finální konzistence.
Nedílnou součástí našeho jídelníčku jsou zdravé tuky, já zde sázím na Ghí, které je nejen velmi prospěšné našemu zdraví, ale rovněž se do kaší svoji úžasnou chutí velmi hodí. Do kaší a dezertů jej používám velmi často a nejen klasické Ghí, ale ještě lépe koko Ghí od Českého Ghíčka, je prostě famózní a nejen do kaší, ale i při přípravě lívanců.
Tento recept je velmi univerzální. Můžeme vlašské ořechy nahradit lískovými, zcela je vynechat, použít šťávu a kůru z jednoho citronu nebo pomeranče, a máme tak pokaždé úplně jinou chuť. Stejně tak není problém přidat kvalitní kakaový prášek.
Rovněž mám vyzkoušeno v bezlepkové verzi v kombinaci pohankové mouky hladké a rýžové polohrubé, kde kvůli savosti ubírám bezlepkovou mouku přibližně o 50 g, více saje a mouku pouze metlou vmíchám.
Bábovky snad nikdy neomrzí. Manžel měl svátek a syn chtě pro tatínka upéct bábovku. Tatínek si přál klasiku, a tak jsem udělala dle přání s pomocí našeho malého kuchaříčka klasickou bábovku, kterou jsem obohatila o vlašské ořechy, které jsou výživově velmi hodnotné.
Tato bábovka má neomezené možnosti kombinací, které nikdy neomrzí. Je velmi vláčná a chutná, rozhodně stojí za vyzkoušení.
Honila mě mlsná a zároveň jsem potřebovala vážně energeticky nakopnout a udělat si takovou sladkou radost. Noční budíčky dětiček mi dávají zabrat a spánek pod 4 hodiny nedej bože 1 hodina, tak to už chce vážně doping. Musím říct: "Sakra, proč jsem toho udělala tak málo!". Vánoce za námi a svátek zamilovaných před námi, a tyto srdíčka se skvěle k této příležitosti hodí. Navíc jejich příprava zabere krátkou chvíli. Z krému jsem naprosto nadšená a rozhodně jej zopakuji v nějakém dortíku, je naprosto dokonalý.
Rozhodně tento dezert vyzkoušejte, nebudete litovat.
Snadno a rychle. Měla jsem fakt chvilinku na přípravu, protože naše kojeňátko a téměř 4letý syn, který je se mnou doma, mě fakt nenechají vydechnout.
Potřebovala jsem rychlou polévku a zároveň propašovat vajíčka, která našemu mladému pánovi samotná nějak nejedou. Polévky jsou na toto ideální, dá se tam schovat vše, co potřebujeme a nikdo nic nepitná. Květákovou polévku dělám často v různých variantách. Chtělo to zase trošku změnu v chuti a přidáním vajíčka jsem toho docílila.
Vznikla tak velmi snadná, chutná a výživná polévka.
S bezlepkovým těstem je kříž obzvláště pak pokud chcete připravit těsto z jednodruhové mouky, bez vajec a má to trošku držet pohromadě, zároveň, aby těsto nebylo vysušené a nedrolilo se a bylo to k jídlu. Tento moučník sice vůbec není fotogenický, ale chuťově připomíná jablečný závin a je na prosto dokonalý. Moc jsme si všichni pochutnali a i návštěva si velmi libovala a to bezlepek nekonzumují. Tento korpus je velmi univerzální, poslouží úžasně i na muffiny či korpus na dort. Po vychlazení drží krásně pohromadě, pokud jej nevysušíte. Do základu těsta lze přidat například i vlašské ořechy.
Snadný rychlý perník, který nikdy neomrzí. Teď příliš nepeču, není času nazbyt, nejen z důvodu blížících se svátků, ale rovněž nyní odpočívám, narodila se nám dcerka Gabriela, a tak si ji užívám plnými doušky. Mlsná je však mlsná a honí nás stále.
Když přijdou chladné dny, začínám přidávat do polévek obiloviny, pohanku miluji. Nejen, že dokáže tělo krásně prohřát, ale je také velmi zdravá, v tomto počasí úžasný pomocník pro naši imunitu. Pohanka obsahuje mnoho důležitých látek, které jsou prospěšné našemu zdraví. Je zdrojem vitamínů ze skupiny vitamínů B, C a E. Dále obsahuje vlákninu a minerály - vápník, želeno, fosfor, mangan, zinek, draslík, hořčík, selen a další stopové prvky. Má pozitivní vliv na cévní systém, regeneraci jater, snižuje krevní tlak, cholesterol v krvi a mnohé další. Navíc Ghí chutná prostě báječně.
Tato polévka je naší oblíbenou a její příprava je velmi rychlá a snadná.
Tento dezert, či pohár patří mezi naše nejoblíbenější. Kakaové máslo má neobyčejnou chuť a toto spojení je prostě senzační. Lze kombinovat různé chutě. Úžasné spojení je rovněž s čokoládou na vaření, díky vmícháme do vzniklého krému navíc rozpuštěnou vychladlou čokoládu na vaření a to už je vážně hříšný krém, ale naprosto famózní. Samozřejmě lze nakombinovat například s mandlemi. Spojení s arašídovou pastou zatím nemám vyzkoušeno, ale s banánem, avokádem či vlašskými ořechy není problém. Tento dezert nalezne využití rovněž jako krém na zdobení či náplň do dortů, je naprosto univerzální.
Možností kombinací těsta a náplní je nesčetně, proto lívance tak miluji a ráda kombinuji různé chutě. Teď na zimu milujeme skořicové variace s jablečno-hruškovým rozvarem. Náš malý se může po takové snídani utlouct a my také.
V poslední době jsem trošku lenivější a nebaví mě trávit příliš času v kuchyni ráda si polenoším. Svým způsobem na to mám trošku i právo, jelikož jsme v radostném očekávání druhého potomka a těhotenství se blíží ke svému konci, není asi divu. Nicméně mlsná je mlsná a já navíc potřebovala pro velmi vzácnou návštěvu nějakou dobrotu ke kávičce.
Původně jsem plánovala něco pečeného, ale vzhledem k tomu, že se našemu mladému pánovi nechtělo spát a usnul podstatně déle, než bylo v plánu, musela jsem volit trošku něco rychlejšího. Hodina času na úklid po výbuchu dupla a dalších titěrných hraček, vytřít a ještě něco v kuchyni spáchat, tak to byla výzva. Stihla jsem naštěstí vše, co jsem potřebovala a hlavně tedy tento nepečený dortík, který je strašně rychlý a snadný. Navíc lze dát do mrazáku, a tak si jej můžete kdykoliv vyndat, pokud se tedy po něm nezapráší jako u nás. Úžasné na této verzi dezertu je, že lze připravit jako luxusní sušenky, muffiny či dort.
Už delší dobu jsem se na tento moučník chystala, ale nějak nebyl čas. Nástup podzimu a deštivého počasí nás zavřel domů a my jsme využili upečené červené řepy k více účelům. Tento moučník mě velmi mile překvapil nejen svojí chutí, i jak strašně moc chutnal našemu mlsounkovi. Čekala jsem, že okouše horní vrstvu čokolády a odloží, ale ne, postupoval sice dle očekávání, ale moučník dojedl celý do posledního kousku. Výhodou je, že tohoto dezertu nemusíte připravovat příliš, je sytý a postačí jej kousek. Úžasné na tom všem je, že máme dezert, do kterého zamaskujeme červenou řepu a fazole, což je pro mě prostě úžasné.
Velmi chutný dezert, který rozhodně stojí za ochutnání.
Jelikož jsem měla upečenou červenou řepu na náš oblíbený salát, rozhodla jsem se připravit trošku více receptů z červené řepy. Pomazánky mám moc ráda, naše malé mládě jim pomalu přichází na chuť. Tato byla naprosto famózní, náš mladý pán snědl půlku krajíce domácího kváskového chleba s touto pomazánkou, což považuji za velký úspěch. Výhodou této pomazánky je velká variabilita. Místo kešu ořechů lze přidat či doplnit avokádem, případně využít luštěnin jako jsou červené fazole Adzuki, cizrna, obiloviny jako jsou například jáhly a máme spoustu dalších variací. Pokud nemáte problémy s alergii na mléčnou bílkovinu, stačí přidat k červené řepě jen tvaroh, lučinu, kterou snadno připravíme z překapaného bílého jogurtu, přidat bylinky dle vlastní chuti, opepřit, přikyselit citronem nebo umeoctem, či přidat křen, jablko, uvařenou mrkev, dýni... fantazii se meze nekladou.
Potřebovala jsem rychlou svačinku. K přípravě dezertů máme velmi oblíbené kešu ořechy, které jen předem namočím a rozmixuji s ovocem, kakaovým práškem, banánem, semínky, prostě co dům zrovna dá. Jde tak vykouzlit pokaždé úplně jinou variaci chutí. Tentokrát jsem měla velké množství hrušek a počasí svádělo k podzimní variaci.
Já si navíc přidala do dezertu přírodního Šmakouna, kterého jsem chtěla vyzkoušet. Výrobce změnil jeho konzistenci a mile mě překvapil svojí snadnou strouhatelností o proti původní verzi. Takže dnes na podzimní vlně chuti, hrušky, skořice, vanilka, kešu ořechy, datle a mandlové mléko. Pokud si chcete doplnit kvalitní bílkoviny navíc, stačí přidat mnou zvoleného přírodního Šmakouna.
Jeden z receptů, který mi na webu ještě chyběl, a delší dobu jsem plánovala vyzkoušet. Většinou když chystám nějakou laskominu, chci, aby to mělo alespoň trošku nějaké živiny navíc Asi už postižení, ale když je to pro děti, tak je tam někde v hlavě vždy nějaký skřítek, který křičí "trošku výživně", a tak to zase vyhrály ovesné vločky, ovoce a agar. Samozřejmě cukry můžeme omezit také a nesladit malým dětem vůbec a nebo ovocem. Já už mám přeci jen zmlsaného 3,5leťáka který sice není vybíravý a neujíždí na sladkém, ale sem tam lehce přisladím, ať už javorovým sirupem, panelou nebo kokosovým cukrem.
Potřebovala jsem velmi rychlou snídani. Původně mel být vejce natvrdo, na které už mám delší dobu chuť, ale nakonec byly chutě silnější. Vafličky vyhrály na plné čáře a moc jsme si pochutnali.
Tento dortík byl na rozcvičku před velkým finále, které se konalo už v dubnu, ale já se nemohla nějak odhodlat k sepsání receptu. Upřímně, dorty mě strašně baví připravovat, ale už méně psát recepty. Zabere to hodně času, ale o tento jsem vás nemohla připravit, krém je naprosto luxusní a předčí pařížský krém. Letí to letí a náš brouček už oslavil třetí narozeniny.
Polévky, polévky, a zase polévky. Tato patří mezi naše velmi oblíbené. Nedovedu si představit oběd bez polévky. Jak říkal můj dědeček: "Polévka grunt, knedlíky špunt.". To mám zažité od malička. Raději si odpustím druhé jídlo, ale polévka je základ, do kterého se dá propašovat vše, co běžně děti nerady.
Tato polévka lze úžasně kombinovat se špenátem, zelenými fazolkami, vždy něco uberu a zase přidám a máme polévku pokaždé jiné chuti.
Nějak jsme se zapomněli na procházce, venku bylo sice chladněji, ale moc hezky. Přišli jsme domů a já zjistila, že už je půl 8, nechtělo se mi dávat polévku a sama jsem měla chuť na něco jiného, a tak jsem se rychle dala do práce. Kuchyně byla vzhůru nohama, nepořádek v kuchyni jak po explozi, ale výsledek k nezaplacení, všichni jsme měli boule za ušima.
Při přípravě mini cheesecake dortíčků jsem použila jako korpus právě toto těsto, kterého mi trošku zbylo a já jej využila na ozdobu mini dortíčků a vykrájela srdíčka, po upečení a ochutnání jsem si řekla, že prostě musím připravit sušenky. Jejich chuť se velmi blíží Lotus sušenkám a tato alternativa sklidila obrovský úspěch nejen u mě, ale i malého msláčka i tatínka.
Sešlo se mi trošku víc jablíček a jablečné koláče patří mezi naše oblíbené, toto těsto je velmi univerzální, můžeme do něj přidat klidně vlašské ořechy, dýni… Stejně tak možností náplní je nesčetně, můžeme jej připravit s tvarohem, případně ve variaci s mandlovým krémem či kešu tvarohem, který naleznete ZDE a mandlový krém pak ZDE.
Potřebovala jsem rychlou a snadnou omáčku. Tato je naprosto svěží a lehká, rychlá, stejně jako jáhlové knedlíky, které jsou úžasnou alternativou jak nasladko, tak naslano. Dělám je v několika verzích cuketa, jáhly, mouka, sůl nebo místo cukety brambory či pokud chci přidat bílkoviny navíc, rovněž přírodního Šmakouna či žloutek.
Chutnají nejen malému, ale i nám všem. Dá se do nich zamaskovat nejen cuketa, ale i dýně, řepa, prostě experimentům se meze nekladou a využití je neomezené. Samozřejmě lze připravit k této omáčce například kuskus, jáhly, špagety, ale tentokrát jsme měli chuť na něco jiného.
Potřebovala jsem zpracovat banány, které rychle dozrávaly, a nestíhali jsme je sníst. Zároveň jsem měla čerstvé borůvky a jahůdky, a tak příležitost lákala. Navíc příprava zabere pár minutek, tudíž nebylo co řešit a my si připravili skvělé odpolední mlsání. To mlaskání a maminko mňam, mňam je prostě k nezaplacení a strašně žene dál k vymýšlení a tvoření.
Příprava tohoto koláče je velmi rychlá a záleží jen na nás, jak si jej vychutnáme. Můžeme jej připravit jak v pečené či nepečené verzi.
Červeného rybízu bylo požehnaně a já dostala chuť na "tvarohový koláč". Tvaroh stále ještě nemůžeme a tak nám opět posloužil jako alternativa přírodní Šmakoun. Šmakouna používám velmi ráda jako alternativu pro tvaroh či jako výživové obohacení připravovaných pokrmů. Je to velmi příjemný a osvěžující koláč. Zde už je poměrně velký podíl bílkovin, tudíž mějte na paměti, že pokud budete podávat dětem, tak kousek, a nebo ten den nepodáváme maso, vejce či luštěniny, i když dozajista nesní dítko koláč samo. Koláč je poměrně sytý, takže se nebojím, že by dítko snědlo celý. Našemu malému tříleťáčkovi stačil uříznutý trojúhelníček. Náš malý mlsáček mi jej pomalu nechtěl nechat ani vyfotit. Skočil po něm lžičkou, jako kdyby nejedl celý den a ozývalo se jen mňam, mňam. To je pak radost péct.
Tento korpus je naprosto famózní a jdou s ním dělat přímo kouzla. Druhy ořechů můžeme střídat dle libosti, připravit v kakaové verzi, světlé verzi, těsto se hodí jak na perník, chlebíček, muffiny, je prostě úžasné. Dělám jej každý rok a letos už asi po třetí. Vláčnost těsta si můžeme upravit množstvím přidané cukety či mlékem, druhem zvolené mouky a v neposlední řadě délkou pečení. Můžeme potřít marmeládou, ozdobit čokoládou, ořechy, smetanou (našlehaným kokosovým mlékem) či krémy a pokaždé máme jinou chuť. Cuket je letos spousta a já rozhodně s tímto korpusem nekončím.
Už velmi dlouho mám chuť na tiramisu. Samozřejmě se nabízela klasická variace s piškoty. Mohla jsem si usnadnit práci a připravit klasiku, ale do této variace se mi prostě nechtělo, chtěla jsem něco lepšího, výživnějšího, a jelikož miluji kombinaci s kakaovým práškem, prostě jsem neodolala a udělala nepečený korpus s velkou porcí kakaového prášku. Samozřejmě kakaový prášek přidávat do základu korpusu nemusíte, vynikne tak více chuť rumu. Určitě by bylo zajímavé do světlého základu přidat vlašské ořechy. Pro milovníky kakaa je to však něco famózního v kombinaci právě s kakaovým máslem, je to prostě mňamka. Výhodou nepečených dortů je jejich sytost, postačí malý kousek a člověk je spokojený a není třeba dělat obří dorty.
Mimochodem tento základ na korpus rozhodně zopakuji k přípravě "raw" tyčinek, protože to je něco neskutečného.
V létě řeším svačinky velmi snadno a to čerstvou zeleninou, ovocem, prostě co zahrada nabízí. Potřeboval jsem uvolnit místo v mrazáku pro borůvky a zmrzlé banány musely ven. Byla půlnoc a já stál nad zmrzlými banány a říkala si co s nimi. V těchto vedrech k padnutí se ochlazení hodí, a t jsem se nejdřív pustila do přípravy zmrzliny, ale když jsem vzniklou dobrotu ochutnala, rozhodla jsem se i pro pohár. Tato svačinka je strašně snadná a rychlá a zároveň nabízí celou řadu obohacení.
Do tohoto pohárů můžeme přidat, a tím pádem velmi zvýšit jeho výživovou hodnotu, například avokádo, předem namočené kešu ořechy, mandle, nastrouhaného přírodního Šmakouna (jen upozorním, že Šmakoun je vyroben z vaječného bílku, tudíž není vhodný pro bezvaječnou dietu a vegany) a vše společně rozmixovat. Vždy vznikne světlý základ, který můžeme nadále obarvit kakaovým práškem či rozpuštěnou čokoládou na vaření, kterou necháme vychladit a pak přidáme do tmavé části. Je to naprosto luxusní čokoládový dezert, navíc tím získáme vždy novou příchuť.
Tento základ, který jsem připravila, se hodí nejen na dezert, ale i zmrzlinu či krém. Pro přípravu krému stačí přidat rozpuštěné vychlazené kakaové máslo. Prostě vše musí mít stejnou teplotu, dát zachladit před plněním do lednice a je hotovo. Snadný, rychlý krém.
Jelikož jáhly připravuji poměrně často, nikdy neřeším, kolik jich dám vařit. Vždy je zužitkuji k přípravě těsta na koláč k přípravě knedlíčků, základ pro náplň či dezert. Mám jáhly vážně v oblibě pro jejich univerzálnost použití a tentokrát jsem z nich připravila tento dezert, který měl úspěch, aby ne takové mlsáníčko.
Vycházela jsem z tohoto bezlepkového receptu na koka sušenky ZDE, problém je v použití jiného tuku u bezlepkové varianty při úpravě receptu s řepou. Pokud vynecháte kakaové máslo a dáte jen alsan obávám se vysušení těsta, bezlepková těsta je dobré péct se záparou, dát na dno trouby pekáček nebo malý hrnec s vodou a tím pádem dát rovněž více tuku než ghí a například jablko či více řepy. Velmi se mi osvědčilo u bezlepkových těst ghí či koko ghí, kdy není těsto vysušené ve srovnání s alsanem bio neskutečné.
Původně jsem chtěla otestovat nová vykrajovátka na sušenky, ale kombinace kokosu a vykrajovátka, to prostě nebyla pro tento účel dobrá volba, čekala jsem to, ale zkusit jsem to chtěla, po 15 vykrojení, kdy se mi povedly asi 3 sušenky, jsem to vzdala a nemínila dále ztrácet čas. Právě kvůli možnosti vykrojení jsem přidala do těsta trošku špaldové mouky, jinak by nebyla ani třeba, těsto se pojilo velmi hezky, ale bezlepkovou verzi si ještě vyzkouším, případně přidám pouze namleté ovesné vločky či právě zmíněnou pohankovou mouku. Nicméně sušenky, které tak vznikly jsou naprosto luxusní, s kakaovým máslem je prostě radost pracovat, ta vůně která se line po bytě je úžasná. Červenou řepu neodhalí nikdo, klidně by ji mohlo být v těstě víc. Rozhodně ještě budeme tyto sušenky testovat, staly se v oblíbenosti číslem jedna.
Jahodová sezóna je v plném proudu, to by byl hřích si neudělat dortík nebo nějaké mlsáníčko z jahod. Jelikož jsem letos záhonky s jahodami předělávala, tak bohužel tolik jahůdek nemáme, ale naštěstí nedaleko máme samosběr. Našemu malému mlsáčkovi dopřáváme přírodní poklady a jahody patří mezi jeho oblíbené ovoce, nešlo dlouho odolat. Kluci vyrazili na nákup a přivezli i pěknou krabičku s jahodami, která se sama o sobě nedala sníst. Volba byla tedy jasná, náš oblíbený jahodový dort s krémem, který je u nás prostě oblíbený, s jahodovým přelivem a samozřejmě jahodová zmrzlinka, kterou máme nejraději.
Chvíli jsem váhala, jestli to jen neošidím a hotový korpus nepotřu pouze marmeládou, přeliji jen přelivem z jahod, což je mimochodem také velká dobrota. Pokud nefandíte agaru, lze připravit rovněž z pudinkového prášku či čistého škrobu, ale zde rozhodně rozdíl nepoznáte a ještě si na rozdíl od pudinku dopřejete živiny navíc.
Pokud necháte pouze uvedené ingredience, bude zapotřebí nechat zmrzlinu povolit, vesměs je to jen voda a kokosová dužina, takže je tužší. Mnohem více se hodí spíše do formiček na nanuky.
Variací této zmrzliny jsou spousty. Můžeme přisypat strouhaný kokos, kakaový prášek, mleté kešu ořechy, pokud nechceme sladit, stačí přidat banány, pokud chceme zvýšit výživovou hodnotu, tak avokádo, zmrzlina se pak krájí mnohem lépe. Já jsem do základu přidala 2 hrsti kešu ořechů navíc. Pokud máte rádi čokoládovou zmrzlinu, tak její verzi naleznete ZDE.
V této čokoládové verzi je přidána Ghítela, která obsahuje Ghí od Českého Ghíčka v bio kvalitě a med. Není určená pro vegany. Slouží pro zvýšení výživové hodnoty a dodá příjemný ocásek. Lze ji vynechat a nechat jen s čokoládou, nebo přidat kakaový prášek a kakaové máslo, zmrzlina tak dostane šmrnc. Opět lze přidat kešu ořechy, banán, avokádo...
Už dlouho toužím po pořádné chuti čokoládové zmrzliny, ale pořádné zmrzliny bez přidaných šmakulád. Bohužel ne v každém městě jsou raw zmrzliny, které bychom si mohli dopřát a dráždit malého, že maminka si dá a on ne mi přijde sobecké. Při bezmléčné dietě se člověk musí omezit, a když jde člověk kolem stánku, vidí točenou čokoládovou zmrzlinu a je zrovna jeho oblíbenou, dost těžko odolává, ale po tomto zážitku chutí s tím rozhodně nebudu mít problém. Tato zmrzlina je přímo bombou pro chuťové pohárky a mám obavu, že dost silně návyková, vychutnejte si tuto luxusní zmrzlinu i vy, nebudete litovat.
Pokud potřebujete doplnit bílkoviny navíc, můžete si přidat do světlé části nastrouhaného meruňkového či přírodního Šmakouna a rozmixovat společně s jáhlovým základem. Pokud se přidá ovocný Šmakoun, netřeba sladit. Jen upozorním, že Šmakoun je vyroben ze sušeného vaječného bílku, není vhodný při alergii na vaječný bílek a vegany.
Pokud není podmínkou bezlepkovost, můžeme přidat špaldovou mouku, která knedlíčky zjemní, ale i tak jsou báječné a rozhodně si s nimi budu hrát, na slanou verzi oběda se rovněž hodí. Pro zaryté knedlíkáře lze přidat do těsta uvařenou bramboru a těsto tak nastavit, jsou moooc dobré. Pokud potřebujeme přidat bílkoviny k připravované sladké verzi, stačí při přípravě těsta přistrouhat přírodního Šmakouna, který dá lehký tvarohový nádech těstu a zároveň výživově obohatí o cenné bílkoviny. Samozřejmě lze použít i ochucené verze Šmakouna. Zde by se velmi hodilo brusinky a goji, k meruňkovému rozvaru zase meruňkový a ke švestkovému rozvaru zase švestka a skořice, mňam, takových variací až se mi sbíhají sliny. Já zde chtěla vyzkoušet hlavně verzi bez vajec a lepku. Šmakoun je vyroben ze sušeného vaječného bílku, tudíž není vhodný pro bezvaječnou dietu, ale my si jej rozhodně dopřejeme příště. Můžeme jej přidat 50 - 100 g, to pro děti bohatě stačí. U dětí volíme přírodního Šmakouna, který není slazen.
Už delší dobu jsem měla chuť na bublaninu, ale z mražených jahod to prostě není ono. Naskytla se mi příležitost koupit jahůdky, které už konečně mají tu správnou chuť, a tak jsme přebytek zužitkovali při přípravě bublaniny, kterou jsme připravovali společně se synem, kterého vaření strašně moc baví a rád se do příprav zapojuje. Měla jsem co dělat, abych ji vůbec stihla vyfotit, protože nenechavé ručičky byly všude, prostě už byla veliká chuť na tu dobrotu. Už se moc těším na domácí jahody, na které zatím chodíme do skleníku, kde se již pomalinku začínají červenat, hurá a velké natěšení na jahodovou sezónu. Bublanina je moučník, kterým nepohrdnou velcí ani malí. Je to jeden z nejvděčnějších moučníků, alespoň tedy u nás doma.
Jedna snídaně, která mě strašně bavila svojí snadnou přípravou, která zabere pár minut, pokud tedy opomenu čas, který ráno strávím, než se rozkoukám a vymyslím, na co mám vlastně chuť. Pak jen vše nakrájet, nasypat, nastrouhat, spojit, naplnit do silikonových forem, dát péct, obstarat mládě, které na vás křičí z postýlky "Maminko, už jsem vyspinkanej!", v mezičase se opláchnout a zkulturnit a vyběhnout to ještě ven nafotit, kde mě pobavilo ještě naše 2 měsíční štěně německého ovčáka, které mi viselo na županu a vymýšlelo, jak mě udržet na zahradě, což se mu dařilo skvěle. Pak až jsem si konečně, tak nějak v klidu vychutnala pozdní snídani a šla rychle připravit oběd, abychom využili krásného počasí a mohli jít honem ven. Tož tak nějak začátek našeho dne.
Vodnice je osvěžující kořenovou zeleninou, jejíž aroma připomíná křen a kedlubnu. Chuťově je jemná a mírně štiplavá. Štiplavost je ale menší než u kedlubny, a například po nastrouhání do pomazánky se štiplavost zcela ztrácí. Zůstává jen příjemné křenovo-kedlubnové aroma.
Již v antice dokázali lidé poznat, že jde o zeleninu extrémně plnou vody. I její český název - brukev řepák vodnice tuto skutečnost zohledňuje. Vody je ve vodnici totiž okolo 90%, takže správně jásáte všichni, kdo potřebujete hlídat postavu, množství kalorií je ve vodnici opravdu minimální. O to více nás může udivovat skutečnost, že vodnice byla kdysi používána jako přílohová zelenina, v podstatě do doby, než zdomácněly brambory.
A její pozitivní účinek na zdraví? Konkrétně dokáže znepříjemnit život bakteriím v našem těle, brzdit aterosklerózu, zklidnit nervy stimuluje srdeční činnost a v neposlední řadě dokáže nastartovat rychlejší tvorbu moči, a tím pomoci s cíleným odvodněním těla.
Já využívám vodnici k přípravě polévek, ale na pomazánky se již dlouho chystám, bohužel není tak často k sehnání jako jiné druhy zeleniny.
Kam se podívám, už se všude chřestí. Já chřest miluji a polévky mě z něj baví. Zrovna tak zapečený, s těstovinami a rajčaty, ve slanině či salátu, prostě má všestranné využití. Rozhodně dejte chřestu šanci.
Chřest bývá často označován jako král zeleniny. Je bohatým zdrojem vitamínu C a kyseliny listové. Nejchutnější chřest si můžeme dopřát především v hlavní sezóně a to od dubna do konce června. Tehdy najdeme v našich obchodech to nejlepší, co z chřestu můžeme pro naše tělo získat.
Dík svému složení napomáhá lidské tělo držet v dobré formě a vitalitě. Obsahuje velké množství vlákniny (2g na 100g), vody (92,3g na 100g) a velmi málo tuků (00,2g na 100g) a sacharidů (3,9g na 100g).
Další výhodou je konzumace chřestu pro všechny, kteří mají nedostatečný pitný režim, nebo vědí, že jim pití dělá problémy. Velký obsah vody je dalších důvodem, proč chřest zařadit do svého jídelníčku.
Chřest obsahuje velké množství betakarotenu, který je nezastupitelný pro zdravý zrak, kůži, obnovu sliznic a funguje jako prevence proti některým typům rakovinného bujení. Dále v chřestu naleznete vitamín E a C a vitamíny skupiny B - těmi jsou thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), biotin (H), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5) a velké množství kyseliny listové (B9). Ze stopových prvků je v chřestu hojně zastoupen draslík a zinek, dále fosfor, železo, jód a sodík. Prostě a jednoduše, pokud jste chřest ještě nevyzkoušeli, rozhodně neváhejte.
Snadná rychlá snídaně, která má neomezené možnosti kombinací, základ může být stejný. Ovesné vločky, kokosový olej, javorový sirup a pak už si můžete hrát dle libosti. Domácí snadné, rychlé müsli bez všech zbytečností a samotná příprava zabere maximálně 10 minut.
Křupavá domácí snídaně z ovesných vloček s kokosovým olejem, javorovým sirupem, praženými vlašskými ořechy, kešu ořechy a konopným semínkem. Nakonec přidáno čerstvé ovoce a zalito rýžovo-kokosovým mlékem. Doba přípravy 10 minut, vše na pánvi, tak jdeme na to.
Snadný rychlý dezert, který připravíte velmi rychle. Úžasné jako rychlá záchrana, když nemáte nic upečeno ke kávě, zároveň vydatná svačinka. Příprava zabere několik málo minut, následně stačí počkat, než košíčky zatuhnou v lednici. Případně pokud velmi spěcháte, můžete zamrazit a jsou připravené raz dva.
Dezert, kaše, pohár, přesně tak lze nazvat tuto dobrotu. Je to v podstatě jedno, nejdůležitější je konečná chuť, která je úžasná. Strašně vděčná konzistence, která nikdy nezklame. Tyto dezert chystám většinou na snídani či svačinu. Jáhly jsou neskutečně variabilní obilovinou, moc nám chutnají, obzvláště na sladko.
Snadná, rychlá svačina či snídaně.
Hodně dlouho jsem váhala, než jsem se pustila do přípravy tohoto díla a jsem za to strašně ráda, výsledek totiž stojí za to a neskutečně mě překvapil. Nadýchanost těsta, vláčnost a chuť k nerozeznání od klasického mazance, to prostě stojí za vyzkoušení. Po ochutnání jsem řekla, že už v životě jiný nepeču, to je prostě pohádka a musíme ochutnat, abyste pochopili. Banán v těstě není vůbec znát a je to prostě famózní zážitek. Mám z tohoto receptu strašnou radost, otevírá totiž nemalé možnosti na kynutá těsta, záviny, základy pro koláče... Prostě paráda a velká dobrota. Toto těsto lze využít i na vánočku, ale musím ještě znovu vyzkoušet. Bude zde potřeba buď vložit do formy, případně vychytat poměr přidaného mléka.
Čočku na sladko-kyselo milujeme a buď ji všechnu sníme a nebo se netrefím, ujede mi ruka a uvařím ji příliš. To nám ale vůbec nevadí, protože pomazánka je z ní prostě famózní.
Snídaně je základem dne a já ji nerada odbývám. Dnes jsme posnídali společně tento dezert a musím říct, že luxusní pošušňáníčko. Amarant je díky své výraznosti odsouván do pozadí, ale zde je to tedy mňamka. Jsem strašně ráda, že malému tak strašně moc chutná. Toto je jedna z jeho nejoblíbenějších kombinací, kterou většinou nestíhám nafotit. Já amarant nemusím, ale tento dezert tedy fakt můžu.
Mlsná, mlsná, mlsná, krásné počasí a to prostě láká ke grilovačce.
Dnes jsem připravovala pro malého fazolovou omáčku, která lze rovněž použít jak polévka. Zároveň jsem dělala pro tatínka tortilly a od všeho mi poměrně dost zbylo. Rozhodla jsem se smíchat vše dohromady a vznikl luxusní fazolový guláš. Ne nadarmo se říká, při zpracování zbytků vznikají nejlepší recepty.
Jsou dny, kdy mě nebaví trávit hodiny v kuchyni, a sáhnu po rychlé přípravě jídla. Navíc toto jídlo jsem připravovala zrovna ve dnech, kdy venku svítilo sluníčko a vypadalo to na konečně začínající jaro. Udělala jsem rychlý oběd a pustili jsme se do práce kolem domečku a rytí skleníku. Už nám to brzy nastane a já se strašně těším na domácí ovoce a zeleninu. Snad se povede sezóna a budeme si moc dopřát vlastní úrodu A nyní k přípravě receptu.
Den potřebuji zahájit sladkým startem, jinak nefunguji. Ráno jsem měla budíček velmi brzy, což mě tedy vážně nepotěšilo. Prostě popelářské autíčko nemůžeme zmeškat, a tak byl čas na přípravu vaflí. Byla to super snídaně, na které jsme si moc pochutnali. Pánové se oblizovali až a ušima a já nakonec měla radost i z toho časného probuzení, příprava je velmi rychlá.
Další pomazánka, která se stává právoplatně pyšným favoritem. Tuto pomazánku jsem připravovala na oslavu jmenin. Několikrát jsem ji na pečivo musela přimazat, pochopitelně s velkou radostí. Sice jsem ji měla v plánu na druhý den na svačinu, ale bohužel nebo tedy bylo mi ctí, že se po ni zaprášilo a nezbylo ani na oblíznutí lžičky. Pomazánka, která stojí za ochutnání a samotnou přípravu.
Pomazánky jsou součástí každé naší oslavy a já se vždy snažím připravit něco nového. Tentokrát jsem dostala chuť na česnekovou pomazánku, kterou už jsme dlouho neměli. Na této pomazánce je úžasné, že může chutnat pokaždé trošku jinak.
Opět se naskytla jedna z příležitostí na přípravu dortu. Syn slavil jmeniny a to prostě bez dortu nelze. Původní plán krému byl pouze ze zachlazeného kokosového mléka, které se nechá 45 minut v mrazáku, otevře, slije tekutý podíl a na plné otáčky vyšlehá čistě jen zachlazené kokosové mléko. Funguje to vždy úžasně, jenže to bych nesměla frajeřit, chtít si ušetřit čas a během šlehání si rozmyslet, že asi bude zapotřebí mléko navíc, které jsem přinesla z garáže a přidala ji ke šlehajícímu se krému. To byla velká chyba a poučení. Krém nebyl hladký jako vždy, ale srazil se. No a co teď s ním. Vzala jsem krém, přendala jej do hrnce, přisypala dva pudinkové prášky a začala vařit. Hrudky se pomalu rozpustily, přisypala jsem 2 lžíce panely a mletou vanilku. Uvařila jsem pudink a ochutnala. Musím říct, že jako velký odpůrce pudinku je tohle pro mě první chuťově nahraditelný pan pudink, co do chuti použitelný. Navíc s přidáním čokolády, naprosto famózní a dá se srovnat vážně s čokoládovým pudinkem, ba bych řekla ještě chutnější. Pokud někdy budu děla pudink do skleničky, tak rozhodně takto, s přidáním namletých kešu ořechů či mandlí. Vznikl tak neobyčejný krém, který tedy nemá chybu. Všem strašně chutnal a krém krásně držel.
Myslím si, že světlý krém budu používat častěji s pudinkovou verzí, protože se s ním krásně pracuje a drží, což je čistě jen s vyšlehaným mlékem velký časový problém. Pokud tedy kupujete 100 čisté jen s vodou a kokosem, trvá podstatně déle, než krém zatuhne, ale i tak není takto pevný. Čokoládový mi chutná ať s pudinkovou verzí a to v podobě uvařeného pudinku, do kterého se vmíchá čokoláda na vaření, nechá vychladnout a zašlehá povolený alsan bio (náhražka za máslo). Druhou verzi, kterou připravuji také často, je jen vyšlehané zachlazené kokosové mléko v plechu s přidanou rozpuštěnou čokoládou na vaření, která se před přidáním do kokosového mléka vychladí na tejnou teplotu a opatrně vmíchá do vyšlehaného kokosového mléka. Oba krémy jsou výborné a chuťově senzační a oba krásně drží.
No jsem zvědavá, jak dopadne za měsíc synův narozeninový dort, ale každopádně korpus asi měnit nebudu, maximálně jej upravím do kakaové verze, protože to je pohádka.
Velmi chutná polévka, která zahřeje a zároveň se hodí při nachlazení. Bílou ředkev miluji jak do omáček, zálivek, tak polévek. Je to úžasná surovina, která má neomezené množství využití v kuchyni.
Ředkev je významná zejména pro svůj obsah vitaminu C. Najdeme v ní však také řadu minerálních látek, například železo, draslík, sodík, hořčík, vápník. Dále jsou zastoupeny silice, fytoncidní látky.
Fytoncidní látky jsou látky, které mají baktericidní účinek (ničí bakterie). Obsažené hořčičné oleje působí též proti bakteriím. Bílá ředkev je považována za účinný prostředek proti nachlazení a k posílení imunitního systému. Mimo to obsahuje mnoho vlákniny, která stimuluje střevní peristaltiku, čistí ji od usazených toxinů a kromě toho, že působí proti zácpě, má i močopudný účinek. Pro svou nízkou energetickou hodnotu je ředkev vhodná také pro redukční diety.
Navíc úžasně chutná, skvělá je v polévce s květákem.
Potřebovala jsem zužitkovat bílky a srnčí hřbety, o je láska z mládí, kterou připravovala naše maminka. Rozhodla jsem se nám připravit něco na zub a zároveň si opět vyzkoušet žloutkový krém, který připravuji jen na slepování vánočního cukroví. Pokud vám někdy zůstane více bílků, zde postačí pět, určitě si na tuto dobrůtku vzpomeňte, stojí za vyzkoušení.
Muffiny jsou velmi vděčný moučník který lze připravit pokaždé úplně jinak. Potřebovala jsem něco malému na zoubek při příležitosti oslavy jmenin. Hlavní oslava bude sice o víkendu, ale chtěli jsme si udělat vlastní klidnou rodinnou oslavu. Svým způsobem se mi to i hodilo. Globus vyhlásil soutěž o nejzajímavější recept a tento je jeden z nich, který jsem do soutěže zaslala. Hlavní ingredience, které musely být použity v receptu, byly kešu ořechy, agáve a chia semínka. Chia semínka mají úžasnou schopnost sát tekutiny a to e zde velmi hodí. Základem receptu je banánový korpus se skořicí a čokoládou, který podtrhne kešu krém s banány, chia semínky, přidaný kakaový prášek a samozřejmě zlatým hřebem je čokoláda, která celkový dojem zvýrazní. Velmi podařená kombinace chutí a myslím, že nemusím říkat, že na talířku nezůstal jediný drobeček, korpus byl dle představ krásně nadýchaný.
Při přípravě cizrnových koláčků mi zbyla povidla z rozvařených sušených švestek a jablka. Rozhodla jsem se je zužitkovat, byla by jich škoda.
Nebyla jsem si jistá, co mi řekne na makovou kombinaci náš malý mlsák, a tak jsem raději připravila rovněž jeho oblíbený základ, který nikdy nezklame, vznikly tedy základy dva.
Pokud máte rádi bounty, není problém připravit i tuto variantu. Postačí místo banánů použít kokosmus - kokosový krém, který dosladíme dle chuti nebo pomletý kokos, který namočíme do kokosového mléka přes noc. Druhý den rozmixujeme a přidáme lžíci kokosového oleje. Pokud nemáte problémy s mléčnými výrobky a vejci, lze použít kokosový krém od Šmakouna, který však obsahuje mléčné složky a vaječný bílek.
Prostě, kdo si hraje, nezlobí, a dozajista opět vznikne celá řada kombinací. Musím říct, že obě verze nemají chybu. Pokud chcete verzi co nejblíže banánům v čokoládě, sáhněte po švestkovo-makové.
Tyto bábovičky jsem dělala koncem prosince a ne a ne se dostat k sepsání receptu. Málem jsem na ně zapomněla, ale při třídění receptů jsem na ně narazila a řekla si, že o takovou dobrotu se prostě musím podělit. Jedná se o univerzální piškotové těsto, které lze libovolně upravovat. Připravovala jsem toto těsto na klasické piškoty, když byl malý nemocný, a jelikož mi zbylo docela dost těsta, rozhodla jsem se jej upravit do verze pro bábovičky pouhým naředěním. Bábovičky přišly vhod a na snídani se po nich jen zaprášilo. Pro přípravu piškotů se nedává olej ani voda, pouze pokud je konzistence těsta příliš hutná a špatně se míchá před přidáním bílků, přilije se lžíce až dvě vody.
Těsto lze připravit v libovolných formách a marmeládu případně přidat jako náplň. Úžasná je rovněž v podobě velké bábovky, je to pěkně nadýchaný piškot. Pokud budete připravovat bezlepkovou variantu (půl na půl rýžová polohrubá a pohanková mouka), mám vyzkoušeno zatím pouze v silikonové formě.
Ovesné crumble mám moc ráda, dá se zde improvizovat a mohou mít spoustu variací. Mám jej ráda jen v základu s ovesnými vločkami a s rozpečeným ovocem, jako je směs švestek, skořice a ovesných vloček. Tato verze byla v rámci úklidu mrazáku a byla to velmi chutná kombinace. S tvarohem je rovněž velmi lákavá variace, kterou si však ještě dopřát nemůžeme, a tak hledáme alternativu v podobě Šmakouna, kterého stačí rozmixovat s rostlinným mlékem, přisladit sirupem či medem dle chuti, případně pokud máme vanilku, můžeme ji přidat. Hodí se na snídani, ke kávě, svačinu i sladkou verzi oběda.
Každý máme jiné chutě. Někdo má raději vláčné verze, další zase mokré či sušší, to už je na každém, jak si jej zamiluje, já je připravuji takto.
Úžasné dobroty vznikají, když se zužitkovávají zbytky. Já měla navíc pět bílků z přípravy srnčího hřbetu. Nabízela se varianta bílky zamrazit, ale jelikož se mi hodilo připravit nějakou dobrotu na snídani, rozhodla jsem se pro přípravu biskupského chlebíčku. Nechtěla jsem použít kandované ovoce, které je plné barviv a cukru, a tak jsem si namíchala vlastní směs ovoce, která tedy neměla chybu. Hlavně sušené švestky, které jsou ve výsledné chuti naprosto senzační v kombinaci s vůní a chutí pomeranče, prostě chuťové pohárky plesaly.
V lednici jsem měla načatá domácí povidla a chodila jsem kolem nich jako mlsná kočka. Dlouho jsem nic nepřipravila z cizrny a přitom ji máme na sladko moc rádi, a to se muselo napravit. Tento recept je velmi variabilní. Pokud cizrně neholdujete nebo ji až tolik nemusíte či dokonce luštěniny nesmíte, uberte či ji zcela vynechte a dle konzistence přisypte mouku. U bezlepkové varianty je dobré druhy mouky namíchat. Mám osvědčenou rýžovou polohrubou a pohankovou hladkou. Pokud rádi používáte špaldovou mouku, můžete ji v klidu použít. Zde například typ T 630 (není vhodná pro celiaky či alergii na lepek), případně zde použijte místo mouky namleté ovesné vločky, které lze zakoupit i s označením bez lepku. Místo švestkových povidel jdou připravit jablečné či se skořicí prostě kdo si hraje, nezlobí. Byla velká radost pozorovat malého, jak do něj koláčky padají a ten pocit je prostě k nezaplacení. Tatínkovo hodnocení bylo "výborně, ale příště přisladit" těsto prosím, takže pokud máte tatínky mlsáčky a mají rádi sladké, tak jim je pocukrujte nebo těsto oddělte a přidejte jim tam ten cukřík, například panelu.
Potřebovala jsem něco rychlého ke kávě a nechtělo se mi dělat se složitým dortem. Rychlý snadný koláč, který můžeme připravit s použitím ovesných vloček, špaldovou moukou, směsí rýžové polohrubé mouky a pohankové mouky hladké. Pokud budeme měnit vločky za mouky, ohlídáme si konzistenci těsta, (buď přidáme vodu či mouku) počítáme s tím, že se budou přidávat vyšlehané bílky. Stejně tak můžeme měnit krém, kterým budeme plnit. Já připravila krém z mandlí, švestkového Šmakouna se skořicí a rostlinným mlékem, který se zde skvěle hodí. Pokud si chceme vychutnat čistou chuť jablek, zvolíme místo švestkového přírodního Šmakouna. Pokud nejsme omezeni mléčnými výrobky, můžeme připravit s tvarohem, případně z překapaného bílého jogurtu. Rovněž můžeme naplnit mandlovým tvarohem, který naleznete ZDE. Lze připravit krém pouze z rozmixovaných kešu ořechů či mandlí, které rozmixujeme s mandlovým mlékem, osladíme sirupem či sladidlem dle chuti. Pokud by se nám příliš krém naředil, přidáme kokosový olej. Prostě koláč neomezených chutí.
Dostala jsem chuť na něco lehkého, zároveň pikantního a rychlého. Jáhly mám moc ráda, klidně můžeme připravit v kombinaci s kuskusem. Když je velmi málo času, oběd je hotový raz dva. Celé dopoledne jsme si hráli a uklízeli, pro syna jsem měla již vařeno a pro sebe s manželem jsem udělala tuto rychlovku.
Potřebovala jsem něco, jak se říká do tlapky na cestu. Jeli jsme na cvičení do školky a to se něco do ruky hodí. Ovšem netušila jsem, že to bude mít u malého takový úspěch, nestihla jsem je ani počítat. Senzační svačinka, která zachutná malým i velkým, pro dospělé stačí přidat více sýra či soli, případně provensálského Šmakouna či Mexico nebo naostřit kořením.
Při přípravě Ovesno-špaldového jablečného koláče se skořicí a rozinkami mi zbylo těsto tak na jeden koláč, a tak jsem si vyzkoušela ještě jednu verzi koláče.
Tuto verzi koláče ocení maminky či lidé, kteří nemohou mléčné výrobky, kdy přidáním Šmakouna docílíme chuti, která je podobná tvarohu.
Náš malý jej ocenil náležitě a musela jsem jej napomínat, aby kousal.
Inspirací na tento koláč mi byla úžasná Kateřina Cvrkalová z blogu Cvrček na talíři, když jsem její koláč viděla, řekla jsem si, že to sakra musí být dobrota a že jej musím vyzkoušet. A nyní když bylo více času na experimenty, pustila jsem se do něj, recept jsem úplně překopala a připravila tak, aby byl vhodný i pro bezvaječnou dietu. Jeden z e-mailů, který mi nedávno přišel od jedné moc milé maminky jako poděkování za to, že se věnuji jak bezmléčným, tak bezvaječným pokrmům, mě opět popíchnul a stojí za touto akcí. Koláč se velmi zdařil a musím říct, že je famózní a rozhodně jej zopakuji. Na snídani se po něm zaprášilo a jen tak tak jsme měli po malinkém kousíčku ještě na odpolední siestu.
Původní recept Kateřiny najdete ZDE.
Dort jen tak pro radost pro našeho malého a také na návštěvu k tetě. Úžasný lehký dort, který lze připravit i na oslavu prvních narozenin, k svátku, nikdy nezevšední a je velmi lehký. Potěší velké i malé, na ozdobení dortu můžeme použít vystřiženou postavičku, plyšovou hračku krtka, nebo pokud jsme více zdatný krtka připraveného z marcipánu, já jsem použila jako ozdobu krtka vystřiženého z vodových omalovánek.
Miluji domácí pečivo, celý dům tak krásně provoní, nejraději připravuji kváskové rohlíky, ale ty vyžadují mnohem více péče a času. Když není čas, sáhnu po rohlíčkách, které jsou poměrně rychlé, mohu je zadělat a jít si dělat jinou činnost, těsto si zatím pěkně hodinku odpočívá, tento recept není přímo můj je z webu PavlavTroubě, ale jelikož mi chodí často dotazy na přípravu domácího pečiva v rychlejší verzi, rozhodla jsem se jej upravit v naší verzi.
Ráda připravuji domácí pečivo, nejraději máme kváskový chléb, ale ten potřebuje čas a když zapomenu rozkvasit kvásek, přichází na řadu kynutý chléb, který nevyžaduje tolik péče. Snadný, rychlý chléb, který zvládne každý.
Příležitostí k přípravě dortu až tolik není a jakmile se chystají nějaké jmeniny či narozeniny, už přemýšlím, co bych chtěla vyzkoušet. Tentokrát jsem připravovala dort sama pro sebe a tak jsem si řekla, že to risknu a zkusím ombré dort, ono to už nějak dopadne. Jelikož miluji čokoládu a čokoládové krémy, byla volba jasná. Krém, který jsem si vychytala a nedám na něj dopustit. Je to luxusní alternativa pro pařížský krém a musím říct, že kdo již několikrát ochutnal, řekl, že to je luxusní záležitost.
Korpusů jsem již vyzkoušela celou řadu a měla jsem chuť na klasiku. Pokud potřebujete korpus bez vajec a lepku, naleznete zde korpus, který používám, jako univerzální jen měním složení, zde u této varianty vynecháme mák, místo karobu použijeme kakaový prášek a můžeme namíchat mouky pohankovou hladkou s rýžovou polohrubou, záleží, jak vám vyhovuje chuť pohankové mouky, na korpus budete potřebovat 2 dávky z tohoto těsta: http://navlnechuti.cz/pohankovo-makove-babovicky-s-liskovymi-orisky-bananem-karobem-a-mandlovym-mlekem/
Mám doma téměř 3letého syna, tudíž čas na hraní s dorty příliš není, a nebo si musím čas k jejich přípravě důkladně naplánovat. Korpusy peču vždy den předem a druhý den zdobím. Na krémech není nic složitého, jediné co vyžaduje čas je následné chlazení.
Nechtěla jsem, aby tento senzační nápoj jen tak zapadl, zaslouží si mnohem víc. Při přípravě rostlinného lískooříškového mléka jsem se rozhodla vyzkoušet rozpustit do připraveného lískooříškového mléka čokoládu. A jak to dopadlo, no hříšně, ta chuť je luxusní. Ořechová mléka u nás bodují a vedou.
Přes léto není příliš času, ale nyní v zimě se můžu pořádně vyřádit. Venku je dnes ledovka a nikam nemůžeme, a tak jsme se pustili do přípravy různých druhů ořechových mlék. Ochutnávali jsme a degustovali, já miluji kakaovou příchuť a našemu malému je to asi jedno, koštoval všechny jedna radost, vanilkové si dokonce poručil přidat.
Toto rostlinné mléko je chutí nejblíže klasickému kakau, mně chutná nejvíce mix mandlí a lískových ořechů, není tak výrazné, ale každé má své a nemají chybu.
Příprava je strašně snadná a jednoduchá a o proti kupovanému víme, co pijeme, žádné konzervanty, soli a přidané látky, čisté ořechové mléko.
A jak na něj?
Chtěla jsem si připravit něco jen tak pro radost a zároveň pro manžela něco na zoubek. Nakonec jsem tyto srdíčka téměř snědla sama. No, tak mám alespoň motivaci na svátek zamilovaných, na který se skvěle hodí. Ač Valentýna moc neprožíváme, rádi jeden druhému uděláme radost. A proč si neudělat radost něčím na zub. Základ směsi je univerzální a možných kombinací neomezeně. Do základu z ovesných vloček, pufované quinoy, sirupu a tuku můžete přidat libovolné kombinace ochuceného Šmakouna, různě si hrát s příchutěmi a to nejen ovocnými, ale klidně i čokoládovými, ořechovými. Já jsem si hrála s kombinací červeného a černého rybízu, kterého mám plný mrazák, a tak se mi to skvěle hodilo. Po zapečení jsem si uvědomila, že to budou úžasné základy na dorty a toho se musí brzy využít, ale nyní k přípravě srdíček, tvar nemusí být ve tvaru srdce, můžete si udělat tyčinky, kroužky, pomoci si formou, do které směs vtlačíte.
Rostlinné mléko je základem bezmléčné diety, kterým jiným začít, než makovým. Makové mléko je přímo vápníkovou bombou. Vzniklé mléko můžeme přidat do moučníků, jen tak do pití, do kávy...Je velmi chutné a připomíná mi svojí chutí bílou kávu. Čím méně vody, tím je chuť máku více výrazná. Jeho příprava je velmi snadná, ale před mixováním se ujistěte, že máte pořádně uzavřenou nádobu. Uklízet mák po celé místnosti je nepříjemná záležitost. Pár nepovedených video ukázek jsem již viděla, a tak jsem k výrobě přistoupila s velkým respektem.
Dnes ráno jsem potřebovala pořádný start a měla jsem strašnou chuť na něco sladkého. Rozhodla jsem se pro rychlé vafle. Kakaový krém z kokosového mléka jsem měla z předchozího dne a byl by hřích takovou dobrotu nezužitkovat.
Jdeme na ně.
Potřebovala jsem snadnou a rychlou svačinu, která by byla zároveň chutná a výživná. Dezerty mě baví a jejich možnosti kombinací také.
Jeden velmi rychlý dezert, který může mít řadu ovocných kombinací, zrovna tak lze mandle vyměnit za kešu ořechy, fantazii se meze nekladou.
Znáte situaci, když se vám sejde více ovoce, než jste schopni sníst? Tak to máme u nás doma velmi často, když se nám babičky utrhnou a chtějí dopřát vnoučkovi nějakou mlsku, tentokrát se sešlo doma až příliš a bylo zapotřebí zužitkovat rychle jahody. To byla výzva, které se nedalo říci ne. Už delší dobou se mi honil hlavou dort, který by byl něco jako tvarohový s jahodami a přelivem, plánovala jsem jej až na léto, ale nyní byla příležitost, které jsem se ihned chopila. Samozřejmě pokud nejste omezeni konzumací mléčných výrobků, lze krém připravit z vykapaného jogurtu, tvarohu atd. To u nás kvůli alergii nejde, takže trošku jinak, ale velmi chutně a přitom velmi výživně. Jdeme na to, snadný, rychlý dort.
Dostala jsem chuť na krupicovou kaši, ale do klasiky se mi nechtělo. Večer jsem namočila jáhly s datlemi a druhý den ráno jsem se pustila do práce. Dezerty mě strašně baví a tento obzvlášť protože kakaové jsou pro mě velkou slabostí, prostě jsou nejlepší. K ochutnávce jsem přesvědčila i manžela a ten byl z chutě kaše nadšený, dezert přirovnal k pudinku, do kterého má tedy složením daleko, ale hlavně, že jsme si celá rodina pochutnali. S mixováním si dáme záležet, od doby co mám tyčový mixér Philco je to pohádka, má velkou sílu a mixuje krásně dohladka. Jen je třeba myslet, že díky velké síle je třeba šlehat ve vysoké nádobě, jinak bude doma ještě veselo. A nyní k přípravě.
Už delší dobu pomýšlím na slaný koláč, přes svátky nebyla šance, nyní se skvěle hodil. Na sladké chuť nebyla, a tak jsem se pustila do přípravy. Od oběda mi zbyly brambory a květák, které bylo třeba zužitkovat a jáhly jsem měla po ruce, skvěle pojí, cibule, česnek a koření nesmí chybět. Baví mě experimenty a vznikl chuťově velmi zajímavý koláč, rozhodně se k němu ještě vrátím.
Je po svátcích, ale nás stále honí mlsná. Tentokrát byla chuť na dezert, a jelikož máme v zásobě stále hodně mražených jahod, byla volba jasná. Nemusíte čekat na jahody, dezert jde připravit v řadě kombinací ať už s ovocnými: borůvkami, mangem, hruškami či kakaovým práškem. Fantazii se meze nekladou.
Dnes byla chuť na něco trošku jiného, potřebovala jsem rychlé jídlo, ale rozhodně jsem nechtěla oběd ošidit. Plán byl jasný něco lehkého a chutného. Manžel dovezl čerstvé žampiony, na plnění byly moc malé, hlavou se mi honila plněná cuketa, ale tu jsme měli nedávno, a tak jsem začala okukovat suroviny, které jsme doma měli. Rýže mě už teď nějak omrzela, pustila jsem se do přípravy směsi, kde jsem zvolila jako přílohu jáhly a mix quinoy. Tato kombinace nemá chybu, vznikla směs, kterou si rozhodně zařadíme do pravidelného jídelníčku je to náramná dobrota.
Tento recept jsem dělala ještě ve dnech, kdy jsme vyhlíželi sníh, dnes už krásně sněží a já doufám, že to vydrží. My sníh milujeme a těšíme se na radovánky, které sebou přináší. Takže jsme si připravili zasněžené muffiny, samozřejmě lze ozdobit vaším oblíbeným krémem, náš je z kokosového mléka v plechu, které zachladím, vyšlehám, přidám vanilku z vanilkového lusku nebo kakaový prášek či obojí a udělám dvě barvy krému, fantazii se meze nekladou a chutím už vůbec ne. V létě určitě využijeme k ozdobení čerstvé ovoce.
Lívance už jsem nějakou chvíli nedělala, a když si o ně syn řekl, dlouho jsem neváhala. Babička s dědou přivezli zrovna čerstvé jahody a maliny, které bylo třeba zužitkovat. Maliny zmizely záhadně jen tak, borůvek máme ještě plný mrazák, a tak se šlo na voňavé lívanečky. Příprava nezabere příliš času a pro tu chuť to rozhodně stojí za to.
Jedna z pomazánek, která se u nás bude dozajista opakovat, každý, kdo ji ochutnal, chtěl znát složení a postup přípravy. Pokud vás už nebaví stále se opakující chutě, či chcete na stůl něco nového, určitě tuto pomazánku vyzkoušejte, rozhodně nebudete litovat. Tato pomazánka lze připravit jak pro děti, tak dospělé, dětem stačí vynechat koření. Šmakoun je bohatým zdrojem bílkovin. Je vyroben z vaječného bílku a obohacen v této variantě sušenými rajčaty a provensálským kořením. Pokud nemůžete konzumovat vaječný bílek, lze jej vynechat, přidat sušená rajčata a provensálské koření, budete si muset pohrát s finální konzistencí a chutí. Synovi budou již tři roky, konzumuje Šmakouna s námi jen pro něho ubírám, či zcela vynechávám koření a méně solím.
My si tuto pomazánku připravíme opět na silvestrovské pohoštění, velmi lehká, lehce pikantní, chutná a výživná pomazánka, která nezabere příliš času.
Čokoláda k Vánocům patří, a tak jsem se rozhodla opět připravit pralinky. Alergici na mléčnou bílkovinu musí hlídat složení čokolád, které často obsahují mléčné složky. Při přípravě vlastní čokolády se obávat nemusíme, víme, co jíme, můžeme si kvalitu surovin sami zvolit a samotná příprava má kouzlo, hlavně ta vůně. Při přípravě pralinek mi pomáhal syn, kterého příprava čokolády velmi bavila, hlavně důkladné očištění zbytků z misky. Příprava je velmi snadná a rychlá, výhodou je nejen rychlost, ale i pestrá škála chutí, kdy si můžete přidat při přípravě čokolády oblíbené ořechy, sušené ovoce či likér.
Dlouho jsem váhala, jaké pracny připravím, chtěla jsem malému připravit jednoduché cukroví, které bude chutné a „zdravější“ než klasické. Pohanku miluji, ale v cukroví a sušenkách je darebná, dlouho jsem váhala, jakou mouku použiji a jsem strašně ráda, že jsem sáhla opět po pohance. Jelikož letošní pečení testuji Koko Ghí, použila jsem právě jej při přípravě těchto pracen. Koko Ghí je neskutečné, jelikož se skládá z Ghí tedy přepuštěného másla a kokosového oleje, cukroví z něj se nerozpadá a zároveň je chuť luxusně máslová což ocení lidé, kteří nemohou konzumovat mléčné bílkoviny či laktózu. Navíc jsem použila rostlinné mandlové mléko a nechala mouku napít, vzniklo ve spojení s vanilkou a mandlemi luxusní jemné cukroví, které bych nikdy nehádala jako pohankové, prostě senzační chuť, pokud budete toto cukroví připravovat, rozhodně nezaměňujte tuky, koko Ghí je v tomto naprosto dokonalé, žádné rozpadání a ta chuť. Zkusila jsem připravit i pár oříšků, které budu slepovat a jsou senzační, věřím, že půjde prokombinovat těsto i s jinými ořechy ať již s vlašskými či lískovými, ale bude záležet na konzistenci těsta. K těmto pokusům se rozhodně vrátím, protože jsem maximálně nadšená.
Věřím, že každý z vás má již napečeno a každý máme ten svůj recept na to své linecké cukroví. Tak konečně i to naše linecké, které letos připravuji s Koko Ghí a jsem z něj nadšená. Těsto nemusíme nechávat odležet, rovnou s ním pracujeme. Jedinou nevýhodou či výhodou koko ghí je, že není dobré jej nechat dlouho v lednici, pokud chcete nechat těsto chvíli odležet, nedávejte jej do lednice na příliš dlouho. Kokosový tuk je pak při válení těsta darebný a těsto se smršťuje, ne že by to nešlo, ale zbytečně si přiděláme práci. Takže u těst, které vyžaduje válení a vykrajování, ihned s těstem pracujeme nebo dáme někam do chladu na pár hodin odležet. Další věcí, na kterou je třeba upozornit je, že Koko ghí obsahuje kokosový olej, tudíž je třeba nenechat cukroví příliš dlouho v troubě, ač se zdá, že ještě není pečené, kokosový olej způsobuje tvrdnutí s následným chladnutím, ale ta chuť stojí za to. Těsto lze válet velmi tenké, a tak nebudu uvádět délku pečení, protože je závislá na tloušťce těsta, prostě jakmile těsto zesvětlá, ven s ním, ideálně si jej nadzdvihneme a pokud je do růžova vyndáváme. Pokud se stane, že jej ponecháte v troubě o něco déle, nevadí, nemusíte se bát, po upečení uzavřete do dózy, změkne, to zase zajišťuje přidané Ghí, následným slepením cukroví ještě více změkne. S výsledným cukrovím jsem moc spokojená a jen se obávám, abych nemusela péct třetí várku.
Při přípravě Ferrero Rocher kuliček se mi konzistence a chuť velmi líbila a rozhodla jsem se trošku zaexperimentovat, dvě „těsta“, která se dají využít k přípravě 2 různých dobrůtek s odlišnou chutí. Jelikož jsem měla poměrně dost surovin, připravila jsem si ještě vosí hnízda. Jediná změna o proti Ferreru Rocher byla přidání rumu a mandlové náplně s rumem a javorovým sirupem. Místo piškotu jsem obalila spodní část úlu v čokoládě a následně v kokosu, jednoduché, rychlé cukroví a ta chuť.
Prostě a jednoduše bylo zapotřebí zužitkovat bílky, které zbyly z přípravy těst, zvažovala jsem moře možnosti, ale pak jsem se rozhodla pro laskonky/kokosky, vlastně jsem nevěděla, ale záměr byl jasný něco, co půjde plnit. Sušenky jsou spíše chuťově podobné kokoskám, pokud chcete spíš laskonky, uberte kokosu.
Lze využít i na klasické kokosky, místo bílků vyšleháme nálev z cizrny, vyzkoušeno jen se musí velmi pozvolna sušit, aby se neroztekly.
Ferrero Rocher mi nedalo spát, miluji čokoládu v kombinaci s ořechy a čokoládou, navíc když se chuť spojí s kakaovým máslem je to přímo pohádka pro chuťové pohárky. Tyto kuličky jsou úžasné a opět musím říct, že se moc povedly, ale rozhodně vánoc nedožijí, lednice se stále otevírá.
Dorty připravuji ráda a v poslední době pozoruji, že tíhnu k nepečeným dortům. Jsou poměrně rychlé a nejsou pracné. Nastal okamžik, kdy jsem si jeden mohla opět vyzkoušet. Babička slavila jmeniny, a tak tu byla příležitost pro tvoření. Musím říct, že se mi vážně povedl a chuťově je senzační, všichni si moc pochutnali a libovali si jak je lehký, velká odměna, obzvláště pak když jste jej sami připravili. Samozřejmě hlavní motivací byl opět můj syn, který ještě mléčné výrobky nesmí. Pro ty, kteří tolerují mléčné výrobky, mohou místo kokosového mléka použít tvaroh bez použití kokosového krému pouze s kokosovým olejem či Koko Ghí. Lze použít kokosový krém Šmakoun, který však není vhodný pro bezvaječnou a bezmléčnou dietu, fantazii se meze nekladou. A nyní k přípravě dortu.
Jelikož jsem nechtěla malému ujídat jeho kuličky, připravila jsem si své s pořádnou dávkou bílkovin. Tyto kuličky jsou silně návykové a je velký problém udržet lednici zavřenou. Jejich příprava je velmi rychlá a snadná. Jak řekl můj manžel, kdo udrží zavřenou lednici, je vítěz.
Vánoce bez perníčků nejsou Vánoce!
Jedno z cukroví, které u nás nesmí rozhodně chybět. Já se letos rozhodla připravit klasiku s použitím kombinace špaldové a žitné mouky. Navíc s novinkou u nás doma a to Koko Ghí, nám moc chutná a do vánočního cukroví se skvěle hodí. S přípravou perníčků mi pomáhal můj syn, kterého vykrajování velmi baví, a tak jsme si užili skvělé dopoledne. Tyto perníčky budou jednou z náplní adventního kalendáře, kde mimo jiné budou pohankové rohlíčky, kokosové hvězdičky, hračky, kešu ořechy, vlašské ořechy, mandarinky, mnoho dalšího ovoce a tištěné pohádky na každý den jedna. A nyní k perníčkům.
Jako malá si dobře pamatuji vůni, která se linula po celém domě, když maminka a babička pekly vánočku. Vždy jsme při pečení dostaly se sestrou mističku rozinek a mandliček a stejně nám nedalo si pár mandliček z čerstvě upečené vánočky odloupnout. Tradiční vánočka by na žádném stole neměla chybět. Já se ji rozhodla připravit se Šmakounem, který je zdrojem kvalitních bílkovin, a tak vánočku obohatit. Vánočku jsem nepekla prvně, ale byla to moje první pletená vánočka, většinou jsem ji připravovala z formy a chtěla jsem se naučit tradiční pletenou verzi. Moje babička pletla léta vánočky, a tak jsme si udělaly kávičku a zavzpomínaly na staré dobré časy, mé dětství, Vánoce a já se vyptávala jak na pletení a různé vychytávky, aby se vánočka povedla. Babička mi ukázala jak ji zaplést a já si to pak trénovala doma na modelíně. Chvála boha za YouTube, kde se dá v dnešní době pletení vánočky dohledat.
Připravila jsem vánočky dvě, jednu jsem pletla a druhou jsem dala do formy. Dvě totožné vánočky, ale zcela odlišné chutě.
Než se pustíme do míchání a hnětení, doporučuji si připravit všechny suroviny do mističek. Pak už jen přidáváme a na nic nezapomeneme, obzvláště pak pokud vám kolem běhají malí skřítkové. Příprava chvíli zabere, ale pak už to jede jak na drátkách.
Velkou roli při přípravě vánočky hraje druh zvolené mouky. Většinou peču ze špaldové, ale zde jsem sáhla po klasické polohrubé mouce. Pokud sáhnete po hladké mouce, doporučuji vybírat mouku s označením výběrová nebo mouku s označením 00 extra. Pro přípravu vánočky je zapotřebí hodně lepku, aby hezky nakynula, udržela tvar a nespadla. Měla jsem dvě značky polohrubé mouky a savost je značně rozličná takže proto uvádím množství mouky 500-530g. Mně se nejlépe peče s moukou z Havlíčkova Brodu, ta mě ještě nikdy nezklamala.
Tak a jdeme na tu přípravu.
Začínám pomalu připravovat vánoční cukroví, potřebuji jej do adventního kalendáře pro našeho malého mlsáčka. A čím jiným začít než klasikou. Pohankové vanilkové rohlíčky s Koko Ghí, naprosto senzační pro ty, kteří si nemůžou dopřát chuť másla, Ghí nebo-li přepuštěné máslo je zbaveno mléčné bílkoviny, tudíž s tímto cukroví nemusíte mít výčitky. Kombinace Ghí s kokosovým olejem je skvělá, vůně a chuť jedinečná, to prostě nelze popsat.
Už strašně dlouho na zelné placky myslím a pořád jsem se k nim nějak nemohla dopracovat, ale jelikož zelí je dostatek od babičky a dědy, tak se tomu nedalo dál odolat. Úžasné, chutné, křupavé pro velké i malé mlsné jazýčky. U nás placky nevydržely téměř ani vychladnout a i náš malý dvou a půlletý mlsounek si na nich moc pochutnal.
Vždy se snažím připravovat takové svačinky, které by byly výživné a také chutně. Tento dezert plní obě mé podmínky. Tahini je vyrobeno ze sezamových semínek, které jsou zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku, fosforu a nejen to.
Sezamová semínka v sobě ukrývají obrovskou sílu. Mají pozitivní účinek na činnost srdce, uklidňují deprese, ovlivňují kvalitu vlasů, kůže i nehtů. Z pohledu čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině-slinivce a plicím. Sezam se považuje za velmi zdravé semínko a zároveň za nejstarší koření na světě. Obsahuje až 57 % kvalitního a zdraví prospěšného oleje.
Dříve se sezamový olej používal též v lékařství, zvláště na otoky, oční záněty a kožní vyrážky.
Jáhly patří mezi lehce stravitelné potraviny, přirozeně bezlepkové, zásadité, tradiční čínská medicína je řadí mezi ty, jež zahřívají. Dále jimi posilujeme oči a oslabené ledviny. Díky vysokému množství minerálních látek je lze doporučit při celkovém tělesném vyčerpání, rekonvalescenci, při vysoké fyzické zátěži. Díky vyššímu obsahu železa lze doporučit také anemickým pacientům.
Z minerálních látek zde najdeme hořčík, draslík, fosfor, křemík, měď, železo a zinek, z vitamínů pak B1 a B2.
Takže nejen chutný, ale rovněž výživný dezert, který chutná velkým i malým.
Dědeček s babičkou naložili před časem zelí, a jelikož už má tu správnou chuť, nemůžeme se jej nabažit a degustujeme. Přidáváme zelí, kde se dá, včera placky, dnes tyčinky. A samozřejmě se s ním nacpáváme i jen tak.
Kysaného zelí od babičky a dědy se nemůžeme nabažit. Dnes jsem sice měla chuť na zelňačku, ale pojala jsem ji trošku jinak, manžel si o ní již delší dobu povídal.
Spousta zeleniny, chuť téměř totožná a naprosto báječná a navíc bez mléka, laktózy, lepku, mňam, plná bílkovin.
Dvě variace dezertů, stejné složení jen jeden za studena druhý za tepla navíc s kakaovým práškem, inspirace na fb stránkách Šmakoun od úžasné Petry Vašíčkové, recept který mě velmi nadchl. Dnes jsem potřebovala velmi rychlou svačinku, a když jsem viděla dezert, který paní Petra připravila, rozhodla jsem se připravit něco podobného pro malého na svačinku, ale v naší bezmléčné verzi. Malému mlsáčkovi svačinka moc chutnala, nezapečené verzi dal přednost, ale pečenou rovněž nepohrdl a křičel přidat. Takže máme opět skvělé variace svačinek.
Dezert chutná skvěle, krásný nádech tvarohové příchutě díky přidanému Šmakounovi.
Zbylé bílky se musely zužitkovat...a jelikož se mi fakt nechtělo dělat nic složitého, tak jen ořechová mlska s vyšlehanými bílky.
Kolečka měly velký úspěch u dospělých i malého takže super i jako vánoční cukroví.
Jsem přesvědčená, že pokud jsou zapotřebí nahradit bílky, půjde to rovněž z našlehaného nálevu z cizrny či fazolí, ale musím zkusit. Vyšlehat tento nálev jde, to už jsem zkoušela, ale ne, jaká nastane reakce po přidání ořechů.
Původně mě lákalo udělat jen kokosky, ale řekla jsem si, že zkusím něco jiného a vyplatilo se. Toto cukroví má strašně možných kombinací. Když se přidá kokos, je to zase úplně jiná chuť. Pro děti sladké akorát, jen až budu dělat na Vánoce, určitě přidám ještě pro dospělé kokosový cukr, ten u nás ve vánočním cukroví nesmí chybět.
Večer jsem seděla u televize a přemýšlela jsem, co druhý den připravím k obědu. Nechtěla jsem nic s masem a pro malého jsem uvařeno měla z předchozího dne. Nic jsem nevymyslela a ráno jsem vstala, udělala si ranní obilnou kávu, prošla se po domě. Mé kroky směřovaly k lednici, prozkoumala jsem zásobu a v lednici na mě vykoukl Šmakoun, Na lince jsem pohledem zavadila o sklenici se sušenými houbami, hlavou mi blesklo, že mám pěknou zásobu cuket a už to jelo.
Super, rychlý oběd bohatý na bílkoviny, velmi výživný a lehký.
Tuto verzi korpusu miluji a je to mé nejoblíbenější "těsto". Jeho využitelnost je strašně pestrá, od dortů, nepečených sušenek, korpusů na tartaletky, košíčky, prostě nemá chybu. Je snadné nejen na přípravu, ale i časově nenáročné. Dnes jsem měla obrovskou chuť na jahody a přemýšlela jsem o krému. Máme zásobu jahod v mrazáku, tudíž nebyl problém si je dopřát. V kombinaci se Šmakounem brusinky a Goji prostě úžasný krém, který se hodí nejen jako náplň, ale i na lívanečky, prostě mňam a navíc je bohatým zdrojem bílkovin, co víc si přát.
Potřebovala jsem rychlou svačinku, podmínkou byla rychlost přípravy a hlavně, aby se držela dobře v ručičce.
Dýně a vůně skořice k podzimu prostě patří, jablíček máme plný sklep, takže volba náplně byla jasná.
Někdy dělám na kyselo jen s pepřem, ale vzhledem k počasí jsem jej tentokrát připravila s křenem. Úžasná prevence, detox a strašná dobrota. Jediné, co je na přípravě zdlouhavé je doba pečení a následné loupání, ale rozhodně stojí za to.
Pokud budete váhat s výběrem vánočního cukroví, tak zde určitě neváhejte, jedná se o velkou dobrůtku, která rozhodně na stole příliš dlouho nevydrží. Tyto hvězdičky se hodí při jakékoliv příležitosti, nemusíte extra kupovat formičky ve tvaru hvězdy, vystačíte si klidně se silikonovými formami na muffiny, či jinými silikonovými formičkami, případně postačí kulatá či hranatá forma, která se vystele pečícím papírem, kokosová hmota se upěchuje a následně zalije čokoládou. Následně již jen stačí nakrájet na požadované tvary. Rychlé, snadné a strašně dobré.
Už několik maminek mi lítostivě psalo, že neví jak připravit bezmléčné Raffaelo, také mě to trošku trápilo, protože bych ráda, aby jej malý mohl ochutnat. Připravila jsem si tedy vlastní verzi a musím říct, že je úžasná, kokosový krém je něco neskutečně úžasného. Příprava je strašně snadná a rychlá.
Dnes mě přepadla strašná mlsná a nemohla jsem si pomoct. Na domácí verzi Raffaella už pomýšlím delší dobu. Docela se mi to i hodilo, vymýšlím a ladím vánoční cukroví a tato verze u nás určitě nebude chybět. Zdravá, výživná alternativa, která chutná báječně. Tak honem na ně.
Jelikož jsme měli naplánované odpolední cvičení, potřebovala jsem připravit rychlou svačinku do ručičky, rozhodla jsem se pro brumíky a muffiny. Většinou připravuji svačinky z kombinace rýžové a pohankové mouky, ale jelikož nemáme jistotu u pohankové mouky u jednoho chlapečka, volila jsem raději mouky, které nejsou ve skupince problémové. Dětičky si moc pochutnaly a to pro mě byla největší odměna.
Nemohla jsem se rozhodnout, na co mám větší chuť, jestli na košíčky nebo hrudky. Tento problém mívám v poslední době docela často, a tak jsem se rozhodla připravit obě varianty. Jsem za to strašně moc ráda, protože vznikly úžasné košíčky, navíc bezlepkové a to mě strašně těší. Potěšena byla i návštěva, dědeček s babičkou si moc libovali jak na hrudkách, tak košíčkách. Jen se po nich zaprášilo a to je pro každého hostitele největší odměna.
Za chvíli tu máme Vánoce a já budu připravovat pro syna vlastní adventní kalendář. Pomalu, ale jistě začínám trénovat vánoční cukroví a tyto hrudky u nás rozhodně nebudou chybět. Nejen, že jsou velmi chutné, ale zároveň vám provoní celý byt a velmi příjemně naladí. Jejich výhodou je rovněž velmi rychlá příprava. Určitě je vyzkoušejte i s kokosovým cukrem, nemají chybu.
Polévka, kterou nikdy nepohrdneme a máme moc rádi. Již delší dobu jsme ji neměli, a jelikož se mi povedlo sehnat moji oblíbenou bílou ředkev, pórek byl v lednici a květák byl rovněž v zásobě, nebylo co řešit. Kořenové zeleniny mám doma vždy dostatek, a tak se šlo na naši oblíbenou polévku.
Jedny velmi snadné a rychlé nepečené sušenky, které mají jedinou chybu, velmi rychle se ztrácí. Jsem strašně ráda, že našemu malému mlsáčkovi zachutnala nepečená verze sušenek. Navíc se zde může každý vyřádit a přidat si to, co má nejraději. Já jsem tyto nepečené sušenky připravila ve dvou variantách. Jedna byla právě s mandlovým krémem a druhá s kokosovým krémem od Šmakouna pro maminku. Pojďme na ně.
Dnes jsem od rána slyšela pořád prosím, prosím, maminko pudink, tak říkáme těm našim dobrůtkám, které s pudinkem nemají nic společného. No, tak co by člověk pro ta slaďoučká očka neudělal.
Snadné, rychlé, výživné, na svačinku či snídani, prostě mňam.
Jestli je chvíle z dětství, na kterou nezapomenu, jsou to vdolečky s babiččinými hruškovými povidly, ty byly dokonalé a my se jako děti tlačily k prasknutí. Babička nám je dělávala s hruškovými povidly, tvrdým tvarohem a našlehanými bílky. Ach ty časy. Já si je předělala do naší verze.
Tento recept je strašně rychlý, vděčný a jednoduchý.
Hodí se nejen jako skvělý oběd, ale i svačinka do tlapky. Nám takto připravený strašně chutná, jedná se o zdravou, výživnou a rovněž bezlepkovou alternativu.
Polévky milujeme a nesmí na našem stole chybět.
Jednoduchá polévka, která u nás doma nikdy nezklame, jemná a velmi chutná. Bílou ředkev jsem si zamilovala, má úžasnou nasládlou chuť, kedlubna zrovna tak. Jakmile dělám objednávku zeleniny, tak kulatá bílá ředkev nesmí chybět. Určitě ji vyzkoušejte, hodí se nejen do polévky, ale i omáčky či k přípravě zálivky na zapečenou zeleninu. Je prostě báječná.
Tento recept byl původně pouze na perník s karobovou polevou, ale jelikož si ještě nechci naše mládě příliš zmlsat, připravila jsem extra tartaletky pro našeho mlsáčka, kterému by samozřejmě karobová poleva chutnala rovněž, ale vím, že agarové dezerty miluje, a tak to pro mě byla rovněž příležitost vyzkoušet krém, který by držel, a šlo s ním zdobit.
Dnes jsem si hrála s jablečným krémem, jáhličkami a agarem. Jáhly být v krému nemusí, ale drží pěkně světlou barvu, určitě půjde i čistě z jablek.
Další možnosti, aby jablka zatuhly, jsou: vanilkový pudink, či škrob čistý, tapioka škrob, želatina, kokosový olej, citrusový pektin...
Jen je třeba počítat s tím, že agar má svoji specifickou chuť, tudíž je na každém jakou cestou se vydá. Zda to bude cesta agaru a případně si jablíčka dosladí či zvolí cestu želatiny nebo jiné mnou nabídnuté možnosti. Osobně příště zkusím přidat ještě šťávu z hroznů pro větší výraznost konečného krému, rezerva v hustotě tam byla dostačující a krém zatuhl krásně.
Já jsem z tohoto množství těsta připravila perník o průměru 27cm a tři tartaletky, tudíž pokud budete chtít jen vyzkoušet, tak množství těsta zredukujte.
Recept na Perník s karobovou polevou naleznete ZDE.
U babičky jsem měla asi po 3 letech klasický perník. Ne že by jej babička pekla, tak málo, ale když jsem držela bezmléčnou, bezlepkovou, bezvaječnou dietu se synem, nemohla jsem jej. Nemohla jsem na perník mé maminky přestat myslet. Odolávala jsem tři dny a řekla jsem si, že si uděláme vlastní verzi, tak aby ji mohl náš Tomík. Stále a pořád se vracím k jednomu svému receptu, který obměňuji dle potřeby a zatím se to vyplácí. Dýně máme dostatek a jablíček také, ráda peču právě s těchto dvou surovin, nejsou v těstě vůbec znát. Vznikl tak úžasný perník, který se nezadrhne v krku a zároveň není příliš mokrý, prostě tak akorát. Dlouho jsme neměli karobovou polevu, trochu i nostalgie z dob, kdy jsem mohla pouze karob místo kakaového prášku, oříšky mi čerstvě dorazily, a tak jsem se mohla pustit do práce.
Většinou náš malý junior snídá mléko a následně hned ovoce. Jenže byla neděle a chtěli jsme si dát společnou snídani. Takže jsem si trošku přivstala a dala se rychle do práce. Samotné zadělání vaflí je raz dva, pečení už chvíli zabere, ale stojí to za to.
Finální zdobení je již na každém, můžeme připravit přeliv či potřít oblíbenou marmeládou či pomazánkou.
Přeliv můžeme udělat jen z rozmačkaného banánu, jablečné pyré, hruškové, zvoleného ovoce, potřít Ghítelou, my jsme si dnes dali medík a ořechy.
Snadná svačinka na cesty či prckům do tlapky.
Patizon nám zachutnal, v kombinaci se zeleninou je úžasný. Samotný jen tak obalený v Hrašce, je také moc dobrý, ale ten už jsme v týdnu na svačinku měli. A tak jsme si uplácali naše oblíbené placičky.
Je to asi ostuda, ale já jsem naposledy jedla škubánky jako malé dítě, a tak jsem musela jejich přípravu dohledat.
Manžel mi o nich už strašně dlouho básnil a já jejich přípravu stále odkládala.
Potřebovala jsem se ujistit jak tepelně upravit mouku, aby byla snáze stravitelná. Moje prababička brambory zasypala po uvaření jen moukou a přiklopila, tento postup se mi nelíbil.
Přípravou jsem se inspirovala u kluků v akci. Říkala jsem si, jak samotné brambory s moukou obohatit, jelikož mám stále velkou zásobu Šmakouna a mandlí, hned jsem toho využila. Musím říct, že jsou výborné, Šmakoun a mandle nejsou ve škubáncích vůbec poznat a ve spojení s Českým Ghí jsou neodolatelné. Máslovou chuť si dopřát nemůžeme. U syna stále trvá alergie na mléčnou bílkovinu. České Ghíčko je těchto bílkovin zbaveno a synem tolerováno, domácí ani jiné běžně dostupné Ghí netoleruje. My jsme si tak dopřáli nejen máslovou chuť, ale rovněž i porci důležitých bílkovin v podobě přidaného Šmakouna. Manžel vůbec nic nepoznal a liboval si, jak jsou výborné. A jak na ně?
Úžasná polévka, která nás příjemně zahřála, k čerstvě upečenému kváskovému chlebu se skvěle hodila, navíc s Ghí a tymiánem, který poslouží jako prevence v nevlídném počasí.
Tymián je bylinka, která velmi pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Tymián působí dezinfekčně proti parazitům, průjmům a nadýmáním a celkově zlepšuje trávení. Tymián ulevuje při chronických zánětech žaludku a také podporuje krevní oběh. To všem nejsou všechny jeho účinky! Tymián byl odpradávna považován za skvělý lék při kašli, který dokáže zmírnit. Současně pomáhá při bronchitidách a při léčbě černého kašle. Tymián dokáže uvolnit průdušky, což ocení především astmatici. Současně je tymián skvělé diuretikum, takže zbavuje těla zadržovaných tekutin a tím zmírňuje infekce močových cest, revmatismus a dnu.
Sušený tymián je možné zařadit mezi bylinné antioxidanty. Chrání nás před vznikem kardiovaskulárními chorobami, některými druhy rakoviny a působí proti předčasnému stárnutí. Tymián je výborným zdrojem železa, vápníku, manganu a vitaminu K. Čerstvý tymián dodává tělu vitamin C. Více o tymiánu a jeho využití najdete na webu jakbytfit.cz.
A nyní k polévce.
Začínám postupně ladit formu na nadcházející narozeninové dorty, čeká mě jeden v prosinci, další v únoru a dozajista jeden nejdůležitější v dubnu. Při poslední verzi kakaového dortu jsem byla moc spokojená s vegan variantou a říkala jsem si, že jiný kakaový péct nebudu. Jenže vždy když mám příležitost upéct dort, ráda vyzkouším něco jiného. Babička donesla čerstvá domácí vajíčka, lískové oříšky a tomu se nedalo odolat. Na dortu si pochutnali všichni a nikdo nepoznal přidanou dýni a už vůbec ne rozdíl mezi pařížskou šlehačkou a naší verzí kokosovo-čokoládového krému. Je prostě luxusní a lepší už asi nevymyslím. Náš malý mlsounek je po mamince a je vidět, že čokoládové krémy bude milovat stejně jako já. Úžasný lehký nadýchaný dortík, který byl náležitě oceněn a sněden do posledního drobečku a kousku čokolády.
Jedna slaná verze svačinky, která velmi rychle mizí ze stolu. Zeleninové placky jsou vděčnou svačinkou, dá se do nich ledacos skrýt a zde to platí dvojnásobně, kdo neochutná, neuvěří. Sice vzhledově nejsou až tak lákavé, ale jsou výborné a zaručuji, že si na nich pochutnají jak malý, tak velcí. Možná vás zarazí ingredience, kterou je tapioka škrob. Jedná se o jednu z alternativ náhrady vajec.
Tapioka škrob je škrob, ve kterém vidím nejen pomocníka, který těsto nakypří, prodlouží trvanlivost, ale má i živiny což se o běžných škrobech říci nedá, rovněž funguje jako pojivo.
Tapioka se ve svém složení pyšní zastoupením vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku. Nechybí ani zdroj železa, kyseliny listové, vitamínu B a omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Má příznivý vliv na trávení mnohem více informací najdete na webu spektrumzdravi.cz. A nyní na jak na placky.
Strašně snadné, jednoduché müsli tyčinky, bez palmového oleje, které vás nenechají chladné, naprosto luxusní dobrůtka.
Pořád jsem chodila kolem lednice a říkala jsem si, co udělám z toho meruňkového Šmakouna, zásoby mlsek snědené a já chtěla něco zdravějšího. Prostě a jednoduše mě napadly ovesné tyčinky, péct se mi nechtělo, popadla jsem Šmakouna a už to jelo. Zdravé, chutné a ještě obohacené o kvalitní bílkoviny... MŇAM.
Někdy se hodí rychlá verze obědu, která nezabere zbytečně moc času, já ji tentokrát připravovala v ostré verzi a na sladko pro syna, kterému ještě kořenit ostrým kořením nechci a na houby si u něho ještě netroufám.
Většinou se snažím vařit v jednom hrnci pro všechny, ale dnes jsme měli s manželem chuť na ostřejší verzi a houby, tudíž jsem vařila najednou, ale odděleně. Milujeme masové směsi, dlouho jsme ji neměli, a když přišla čerstvá zásoba koření, nebylo co řešit, rýžové nudle jsem chtěla již dlouho vyzkoušet, tak se šlo na věc.
Vždy když si vybavím koprovku, jde mi mráz po zádech, to je u nás omáčka za trest a manžel ji nesnáší. Když jsem zahlédla, jak ji připravuje Barbora Charvátová z blogu Máma v kuchyni, řekla jsem si, že koprovce dáme ještě šanci, trošku jinak bez zbytečné mouky, lehce a zdravěji. Našemu malému jedlíkovi moc chutnala a tatínek svůj odpor překonal, řekl, že tohle by šlo, smích, ale že nemusí být často. Každopádně u mě i malého slavila velký úspěch a já jsem moc ráda, že ji do jídelníčku nakonec zařadíme.
Na tuto omáčku jsem se chystala dlouho, ale nemohla jsem najít smetanu, která by mi sedla. Většina rostlinných smetan má takový nepříjemný ocásek a je prostě v omáčce cítit, kazí její chuť. Namíchala jsem si vlastní verzi, rýžovou smetanu Provamel + mandlové mléko Provamel a osladila. Zaručuji, že nikdo nepozná rozdíl v konečném výsledku. Samozřejmě pokud vám mléčné výrobky nevadí, použijte klasickou smetanu.
Strašně snadná a jednoduchá omáčka, na které si zaručeně pochutnáte. Pro dospělé můžeme přidat pepř či pálivou papriku, já jsem omáčku připravovala rovněž pro syna, tudíž jsem nekořenila ostrým kořením. Byla to výborná omáčka, která sklidila obrovský úspěch.
Mlsná je mlsná a je to pěkná potvora. My jsme ji zahnali kuličkami. Já chtěla původně sušenky jenže syn zase kuličky, a tak jsme kouleli a kouleli.
Neplánovaně jsme si vymysleli verzi vánočního cukroví, které u nás rozhodně nebude na Vánoce chybět.
Tyto sušenky lze kombinovat neomezeně, určitě je lze připravit jen z ovesných vloček, případně ve verzi raw. My se k nim určitě nejednou vrátíme a na Vánoce dozajista v ořechové podobě.
Příprava sušenek je velmi snadná a rychlá.
Dýně je surovina, která v současné době nesmí chybět v žádné domácnosti. Dýně má všestranné využití a polévka z ní může mít nekonečno možných chutí. Já jsem měla chuť na sladkou variaci polévky, a jelikož mi manžel dovezl čerstvé pomeranče, neváhala jsem ani chvilinku a použila jsem šťávu z pomeranče právě na dochucení polévky. Konopné semínko je bohatým zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin a obsahuje spoustu dalších cenných živin, zdravé tuky nesmí v podobě Ghí chybět, úžasná polévka, která nás v tom škaredém počasí příjemně zahřála a zároveň vrátila zpět do léta svojí hravou veselou barvou.
Jeden z dezertů, který milujeme, aby ne, s čokoládou nelze nemilovat.
Ať již na snídani či svačinku, chutná skvěle. Quinoa je úžasným zdrojem živin, vápníku, železa a bílkovin.
Kokos obecně patří k vysoce nutričním surovinám. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, kyseliny omega 6, bílkoviny, vlákninu a celou řadu minerálů.
Kokosový krém posiluje imunitu, podporuje trávení, má protizánětlivé účinky, působí proti kardiovaskulárním onemocněním, snižuje vysoký cholesterol, upravuje hladinu cukru v krvi.
Prostě úžasná kombinace, kterou si s klidem dopřejeme s kvalitní vysokoprocentní čokoládou.
Jdeme na to.
Původně byly v plánu sušenky, ale jelikož jsem potřebovala zužitkovat zbytek domácí marmelády, rozhodla jsem se pro malinkou změnu.
Prostě a jednoduše když se zpracovávají zbytky, vznikají ty nejlepší chutě a recepty. Navíc jsem do sušenek přidala meruňkového Šmakouna, který je bohatým zdrojem bílkovin. Pokud nemůžete nebo nechcete konzumovat vaječný bílek, lze vynechat, já beru Šmakouna jako výživové přilepšení.
Vznikly velmi zajímavé, chuťově výrazné sušenky. Možnosti kombinací náplně jsou poměrně pestré. Ať už se rozhodnete pro meruňkovou, mangovou či tropickou směs v podobě náplně, rozhodně si pochutnáte. Marmeládu si můžete snadno a rychle připravit doma, stačí vzít vaše oblíbené ovoce, povařit s agarovou tyčinkou a marmeláda je na světě, případně dosladit dle vlastní chuti. Agar je velmi hodnotným zdrojem živin.
Já jsem použila meruňkovou marmeládu z tohoto receptu.
Jelikož byla barva nevýrazná, přidala jsem do marmelády povařenou mrkev, kterou jsem společně s marmeládou rozmixovala. Náplň byla připravená.
Quinou jsme si zamilovali, je to velmi univerzální "obilovina", která lze použít jako příloha, k přípravě dezertů, korpusů ať již na sladko či slano.
Pokud si vás quinoa získá, bude to jen dobře. Hovoříme tady totiž o vysoce výživné potravině, která je zajímavá nejen z hlediska svého výjimečného bílkovinného složení. Využívají se její semena, která mají velikost 1-3mm. Neobsahuje lepek a je studnicí těchto živin: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, kyselina listová, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy, saponiny, esenciální aminokyseliny (cystein, fenylalanin, histidin, izoleucin, lyzin, metionin, tyrozin, treonin a valin), obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků. Obsah živin závisí především na vlastnostech půdy, na níž rostlina vyrostla. Praním a obrušováním semen se obsah snižuje. Podle čínské medicíny harmonizuje ledviny, na něž má energizující účinek. Z nutričního hlediska by nás dále mohlo zajímat mnohdy deficitní železo, půl šálku jej obsahuje téměř 8 mg, což staví quinou na jednu z nejvyšších příček v tabulce rostlinných železitých potravin. Stejné množství pak obsahuje pěkných 5 g vlákniny. Navíc její příprava je velmi snadná.
Nechtělo se mi připravovat žádné složité těsto, které bych musela nechávat odpočívat v lednici. Hlavně jsem chtěla rychlovku, která bude zdravá a chutná. Vše splněno, dítko spokojené, já rovněž a ještě jsme si zdravě zamlsali.
Prostě kdo si hraje, nezlobí a já dostala chuť na kecínek, jednu verzi jsem upekla jen s kmínem a druhou s česnekem a majoránkou, musím říct, že mě oslovila verze s česnekem a majoránku, našeho mladého pána zase jen s kmínem.
Tapioka škrob je škrob, ve kterém vidím nejen pomocníka, který těsto nakypří, prodlouží trvanlivost, ale má i živiny což se o běžných škrobech říci nedá.
Tapioka se ve svém složení pyšní zastoupením vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku. Nechybí ani zdroj železa, kyseliny listové, vitamínu B a omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Má příznivý vliv na trávení mnohem více informací najdete na webu spektrumzdravi.cz.
Polenta má úžasnou schopnost, že hezky saje, tudíž se nám k přípravě hezky hodí, díky přidané polentě, není jahelník mokrý.
Tuto slanou verzi jahelníku si dovedu představit k pomazánce, ale i k domácí šunce či uzenému. Pokud si přidáte do těsta česnek, majoránku už se velmi přiblížíte chuti kecínku.
Toto těsto jsem testovala na slano, jelikož jsem měla strašnou chuť na sladkou verzi, druhá volba variace byla předem dána. Měla jsem strašnou chuť na kombinaci švestek s mákem a tomu se prostě nedalo odolat, trošku těsta mi zbylo, a tak jsem našemu malému mlsáčkovi připravila ještě jablečné tartaletky s rozinkami a skořicí. No musím říct, že jedno lepší než druhé, prostě MŇAM a to se ozývalo i od malého strávníčka, aby ne.
Jedna hustá, jemná, krémová polévka, která nás nikdy neomrzí, zahuštěná pouze zeleninou a zjemněná mandlovým mlékem.
Při přípravě polévky se mi velmi hodilo zužitkovat brokolici, která se na mě smála v lednici, patizon jsem měla načatý, petrželka v kuchyni nikdy nesmí chybět a pórku mám ještě ve skleníku stále dost. Ráno upečený čerstvý voňavý kváskový chléb se nabízel k zakrojení a tomu se nedalo odolat.
Velmi mě zaujala kulinářská výzva Lidl Food Challenge, recept na téma „HALLOWEEN“ na svém blogu ještě nemám, a tak jsem si řekla, že zkusím pokořit zase nějaký ten schůdeček. Do 30. září musel být recept odeslán. Jestli u nás vede některý z dezertů, jsou to právě muffiny, krásně se dětičkám drží a dá se s nimi vyhrát, právě proto jsem zvolila právě je. Hlavní problém bylo čím je ozdobit, tentokrát jsem si sáhla hodně na pomyslné dno a myslela jsem si, že to nepůjde. Vymyslet recept čistě ze surovin, které jsou dostupné v prodejnách Lidl, navíc v našem podání bez mléčné bílkoviny, kterou syn prostě nesmí, tedy bez použití másla, smetany, mléka… Běžně mi trvá vymyslet a dát dohromady recept během několika málo desítek minut, zde jsem už musela mozek trošku zahřát.
Nakonec se podařilo, myslím si, že výsledek není vůbec špatný. Ne je naprosto úžasný, jsem nadšená, hlavně z celkové chuťové kompozice. Dýně k Halloweenu prostě patří, dýně je nejen v těstě, ale i zdobení. Celková kompozice chutí je velmi příjemně vyvážená, mandlový krém v kombinaci s meruňkami celkový dojem podtrhne.
Jsem s výsledkem moc spokojená a nic bych neměnila.
Pro mě byl tento recept hlavně výzvou z důvodu, že jsem připravila muffiny bez mléka, vajec a jsou i výživově hodnotné. Věřím, že spoustu maminek malých alergiků potěším a nejen je. Náš malý mlsounek byl z muffinů naprosto nadšený, moc si na nich pochutnal a nejen on.
A jak na „HALLOWEEN“ muffiny?
Dostala jsem strašnou chuť na kynuté koláče, jenže to bych nebyla já, kdybych zase nepřemýšlela nad tím, jak je udělat trošku výživnější. Chvíli jsem váhala a vsadila na jistotu. Na korpus, který dobře znám a věděla jsem, že to bude ta správná volba. Nedávno jsem se dočetla, že když se přidá do korpusu pár kapek citronu nebo octa, zůstane krásně nadýchaný a vážně je úžasný. Ocet není v těstě vůbec znát a korpus nespadl ani o milimetr. Navíc máme úžasný chutný výživný koláč a to mě hřeje na duši a dělá velkou radost, obzvlášť když jej může i náš malý mlsounek, který nesmí mléčné výrobky. Jedná se o lehký, nadýchaný korpus, který rozhodně budu opakovat. A jak na něj?
Dlouho jsem hledala náhradu za listové těsto, náhradu, která by mi padla do noty. Před časem jsme si psali s kamarádkami a jedna z nich se zmínila o receptu od své babičky, jedná se o rodinný recept, který koluje generacemi. Kamarádka ve společné konverzaci napsala, že z tohoto receptu běžně připravuje jablečný závin. Delší dobu jsem se na zkoušku tohoto těsta chystala, ale nebyl čas. Dostala jsem chuť na sladkou i slanou verzi koláče, jelikož jsem se nemohla rozhodnout, připravila jsem obě varianty. S těstem se moc hezky pracuje a já jsem za něj velmi ráda. Je velmi chutné, nepálí mě po něm žáha jako po kupovaném listovém těstě. Chtěla bych tímto za tento recept moc poděkovat.
Jedná se o základ pomazánky, který si každý dochutí dle vlastní chuti, přidáním bylinek, kombinací obilovin luštěnin. Prostě pomazánka 100 krát jiné chuti. Mně zbyly od oběda jáhly, a tak jsem je využila při přípravě pomazánky, přidala jsem na dochucení petrželovou nať a pomazánka byla na světě, jemná, velmi chutná pomazánka vhodná jak pro děti tak dospělé.
Jedna z našich oblíbených směsí, která jednou za čas nesmí na našem stole chybět. Běžně ji dělám z trošku jiné kombinace zeleniny, ale chtěla jsem si vyzkoušet patizon a musím říct, že to byla úžasná volba, nejen kvůli chuti, ale patizon krásně omáčku zahustí. Hlavně je to rychlý a snadný oběd, který nikdy nezklame a člověk může užívat krásného počasí, které ještě panuje. Úžasné na tom je, že si pochutnají malí i velcí, kombinace přílohy dle vlastní chuti. Pro dospělé klidně můžeme přidat žampióny a chilly papričky, prostě a jednoduše, každý si dochutí dle vlastního jazýčku.
Polévky u nás máme moc rádi, nedovedu si představit den bez polévky. Dnes jsem dostala chuť na kyselou variantu polévky, a jelikož mám květáku neustále dostatečnou zásobu, rozhodla jsem se polévku připravit právě z něj. Květák je bohatým zdroje vápníku a dalších cenných živin, umeocet podpoří trávení. Patizon napomáhá odstraňovat škodliviny ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu, snižuje hladinu tuku v krvi, má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní, působí močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami.
Od doby, kdy náš malý mlsáček ochutnal špagety, dožaduje se jejich přípravy častěji a častěji. Přílohy často střídám a špagety jednou za čas připravím. Navíc se k této omáčce skvěle hodí. Navíc Ghí dodá omáčce příjemnou máslovou chuť, kterou příjemně doplní zvolené koření.
Jelikož se mi delší dobu doma povalují cizrnové těstoviny, rozhodla jsem se je zužitkovat. Nejsou však podmínkou, tento salát si klidně připravte z vašich oblíbených těstovin. Cizrnové těstoviny jsou výraznější a ne každý si je oblíbí. Polníček je úžasný, do salátů se skvěle hodí, kombinace salátů jsou s ním neomezené, ráda si s ním hraji. Nejen, že je s ním salát svěží, ale i chutný. Navíc je tento salát dietní a zároveň bohatý na bílkoviny.
Přesně tak to vypadá když se člověk nemůže rozhodnou zda si připraví salát a nebo topinky. Připravila jsem nakonec obojí, mlsná byla silnější a na topinky byla obrovská chuť. Hlavně se mi dostalo do rukou koření Bruschetta od Grešíka, které jsem chtěla strašně vyzkoušet. Výsledek je úžasný, tyto topinky u nás budou nejspíš častěji je to veliká dobrota.
Máme tu podzim, sluníčka už příliš neužijeme, není nic lepšího na nevlídné počasí než polévka, která nás zahřeje. Navíc tymián se nám do polévky skvěle hodí nejen svoji chutí, ale i svými léčebnými účinky, které jsou velmi bohaté.
Tymián působí dezinfekčně proti parazitům, průjmům, nadýmáním a celkově zlepšuje trávení. Tymián ulevuje při chronických zánětech žaludku, také podporuje krevní oběh. To ovšem nejsou všechny jeho účinky. Tymián byl odpradávna považován za skvělý lék při kašli, který dokáže zmírnit. Současně pomáhá při bronchitidách a při léčbě černého kašle. Tymián dokáže uvolnit průdušky, což ocení především astmatici. Současně je tymián skvělé diuretikum, takže zbavuje těla zadržovaných tekutin a tím zmírňuje infekce močových cest, revmatismus a dnu. Přidáním česneku podpoříme imunitní systém, česnek uvádí do rovnováhy naši vnitřní mikroflóru, je mocným přírodním antibiotikem a silným spolubojovníkem proti bakteriím.
A nesmím se zapomenout zmínit o Umeoctu, který používám velmi ráda. Nejedná se ve skutečnosti o ocet, vzniká jako vedlejší produkt při výrobě nakládaných švestiček – umeboshi.
A jeho zdravotní účinky?
Obsahuje kyselinu citrónovou – ulehčuje v tenkém střevu absorbci alkalických minerálních látek (např. železa, hořčíku) z ostatní potravy: vápník, draslík, železo.
Obsahuje velké množství minerálních látek, enzymů a vitamínů ve vstřebatelné podobě, působí v našem těle zásaditě. Zpomaluje stárnutí a pomáhá při kožních problémech. Pomáhá při bolestech hlavy, čistí krev, eliminují únavu, chrání tělo před vyčerpáním, obnovuje naši vitalitu a posiluje imunitu. Více o umeoctu ZDE.
Tato polévka je příjemná, má nasládlou chuť, je podtržená vůní česneku a tymiánu, jemně okyselená umeoctem. Mě velmi mile překvapila. Pokud nemusíte česnek, můžete přidat trošku čerstvého zázvoru, případně majoránkou místo tymiánu, i tak bude úžasná, prostě polévka, s kterou si můžete hrát. A jak na ní?
Tentokrát jsem neměla dilema, co chci upéct, ale nemohla jsem se rozhodnout, zda udělám dort, muffiny, bábovičky nebo nové formičky s dětským motivem. Použití těsta je totiž strašně univerzální. Nakonec to vyhrál dort, a jelikož jsem prostě zvídavá, vyzkoušela jsem z části těsta i muffiny. Je na vás pro co se rozhodnete. Jelikož se jedná o bezlepkové těsto, tak určitě doporučuji silikonové formy. I když jsem pekla v dortové formě s teflonem. Bezlepkovou mouku můžeme nahradit špaldovou či klasickou polohrubou moukou, pokud nemáme problémy s lepkem. Tento dortík je s čokoládou a Ghítelou, takže milovníci čokolády si přijdou na své. Spojení čokolády a Ghítely je vražedné, s kokosovým krém nevyjímaje. Prostě příjemný podzimní dortík s trochou exotiky. A jak na něj?
Zase jedny muffiny, na které hodně dlouho nezapomenu. Pokud máte hodně obřích dýní, rozhodně je nevyužijte jen na kompoty, ale i do sladkého pečení. Chtěla jsem si připomenout tvarohovou chuť. Pro tyto účely vždy sáhnu po Šmakounovi, který mi nahrazuje nejen sýry, ale i částečně tvaroh. Tentokrát jsem se rozhodla pro Meruňkového Šmakouna, který se mi do celkové kompozice moc hodil. Výsledek je úžasný, rozpečené mandličky s rozinkami provoní nejen celý byt, ale zároveň dodají muffinům úžasný ocásek, stejně tak meruňky. Téměř tvarohové chuti i konzistenci docíleno. Navíc bez lepku, co víc si přát pro našeho malého maroda. Lepek není dobrým přítelem v době nemoci, zbytečně zatěžuje střeva, vyplatí se v nemoci střevům ulevit, čas od času lepek ze stravy vynechat a vyzkoušet něco nového.
A jak na muffiny? Snadno a rychle.
Šmakouna přidávám nejen kvůli jeho výživové hodnotě, ale rovněž z důvodu, že je alternativou pro sýry, což je při naší dietě ideální. Šmakoun je zdrojem kvalitních bílkovin, bez cholesterolu bez obsahu tuku a lepku. České Ghíčko používám, jelikož syn nesmí mléčnou bílkovinu, kterou České Ghíčko neobsahuje. Má jedinečnou máslovou chuť, obsahuje vitamíny A,D,E,K, antioxidanty. Bio Ghí obsahuje CLA (konjugovaná kyselina linolová). Ta snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá odbourávat tělesný tuk, podporuje růst svalové hmoty, Ghí podporuje hubnutí, energie z mastných kyselin pomáhá spalovat tuky a detoxikovat tělo. Vím, že to bude znít jako reklama, ale já jsem o kvalitě těchto produktů přesvědčená, důvěřuji jim a fandím českým výrobkům. Mezi české produkty patří i Mahá koření, které dodá jídlu výbornou chuť, podporuje činnost střev a žaludku, harmonizuje trávení, redukuje plynatost. Prostě dokonalá směs toho nejlepšího na jednom talíři.
Testujeme Rýmovník, dle názvu hádáte správně, že se jedná o rostlinku určenou k léčbě nachlazení a nejen to.
Na dnešek jsme měli Rýmovník v polévce, čaji a odpařovači na topení. Musím říct, že mě strašně mile překvapil, spali jsme celou noc i přes velmi intenzivní rýmu. Syn spal do 9 hodin, já do půl deváté a musím konstatovat, že tomu tak bylo naposledy ani nevím kdy, bylo to pro mě docela zděšení, ale nakonec v celku velmi příjemné. Rychle jsem vyskočila z postele a běžela do kuchyně. Vyndala jsem si různé druhy zeleniny a pustila se do přípravy polévky, kterou jsem doplnila právě Rýmovníkem. Do polévky jsem jej přidala jen ždibec, má výraznou chuť podobnou šalvěji, jeho využití je v kuchyni pestré.
Když jsem si od babičky v létě brala Rýmovník, netušila jsem, že jeho léčebných účinků využijeme již koncem září. Bohužel nás navštívilo nachlazení, a tak jsem za něj velmi vděčná.
Jak je z názvu rostliny patrné, používá se jako účinný pomocník při rýmě. Rýmovník (molice) je na pěstování nenáročná léčivka s typickým aromatem, kterou mnozí pěstují jako pokojovou rostlinu a o jejích léčivých účincích mnohdy ani neví.
Rýmovník
Rýmovník (plectranthus argentatus) se pěstuje jako venkovní i pokojová rostlina. Rýmovník můžeme poznat podle zvláštní vůně, která připomíná kombinaci meduňky a máty. Tato rostlina je nenáročná na pěstování, vyžaduje však světlo a teplé prostředí. Rýmovník má blahodárné účinky na náš organismus, pomáhá především při rýmě, můžeme jej však použít také jako ochranu před hmyzem. Své využití nachází také v gastronomii.
Pouhé přičichávání k aromatickým listům nám od rýmy a dýchacích problémů uleví. Rýmovník je také oblíbený mezi astmatiky, kterým usnadní dýchání. Z hlediska vnitřního užití ve formě čaje, je třeba zmínit především zmírnění bolestí hlavy, snižování vysokého tlaku, zmírnění zažívacích potíží a samozřejmě i pomoc při rýmě a nachlazení.
Na rozdíl od jiných bylin je vhodné připravovat čaj z čerstvých listů. Rýmovník je totiž opravdu šťavnatý a plný vody a dalších látek, díky čemuž je velmi náročné jej usušit, někdy se to dokonce úplně nepodaří.
Kromě přípravy čaje a použití v aromaterapii lze tuto bylinu také využívat v gastronomii, ačkoliv se na ni často zapomíná. Používá se především při pečení jehněčího nebo hovězího masa, je ideální také pro přípravu marinády. Obecně lze rýmovník používat všude tam, kde se běžně používá šalvěj. Zvláštní vůně i chuť může výsledný pokrm zajímavým způsobem ozvláštnit. Já jsem nám jej přidala do aromalampy a našemu malému marodovi do odpařovače na topení, čaje a polévky. Nyní k samotné přípravě čaje.
Informace o Rýmovníkku jsem čerpala ZDE.
Vždy když si říkám, že si dám chvíli oddech, je to špatné znamení. Pravidelně když si řeknu nebo jen pomyslím na odpočinek, dostane se mi do ruky něco mimořádného, případně mě něco inspiruje. Tentokrát se mi dostal do ruky díky Dany Kunešové výborný produkt ve špičkové kvalitě, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Tímto bych chtěla Dany Kunešové poděkovat za objednání. Dany mi jej objednala z Německa, bohužel u nás zatím dostupný není.
Jedná se o čistý organický kokosový krém, přírodní kvalitní potravina, vegan, bez lepku, laktózy, mléčné bílkoviny, nerafinovaný, nedezodorizovaný, neztužený, nebělený. Úžasná chuť, vůně prostě pohádkový, upřímně po ochutnání jsem myslela, že jej ani nikam nepoužiji a jen tak sním. Jeho použití je univerzální, ale vzhledem k ceně si jej budu velmi hýčkat a šetřit jen do vybraných lahůdek. Jsem strašně ráda, že jsem dnes nelenila a pustila se do přípravy rychlých nepečených sušenek.
Tyto sušenky mají jednu velkou nevýhodu, jsou velmi návykové, ale vzhledem k použitým surovinám jsou velmi hodnotným zdrojem vlákniny, vápníku. Použitý kokosový krém posiluje imunitu, podporuje trávení, má protizánětlivé účinky, působí proti kardiovaskulárním onemocněním, snižuje vysoký cholesterol, upravuje hladinu cukru v krvi. Takže si je můžeme naprosto v klidu dopřát.
Jelikož máme velkou úrodu dýní, tak jsem jednu z menších obříků dostala přídělem. Postupně z ní krájím, krájím a stále to není poznat. Rozhodla jsem se ji zužitkovat, kde se dá a tato varianta je přímo skvělá. Úžasné spojení chutí, zároveň velmi výživná snídaně, svačinka či mlsání. Mandlový krém mě velmi mile potěšil, chuťové srovnání je velmi blízko tvarohu, zároveň jsou mandle bohatým zdrojem vápníku, tudíž velká spokojenost. Dnes jsme muffiny dojídali k snídani a moc jsme si pochutnali, určitě se k nim budeme rádi vracet.
Dostala jsem chuť na zapečenou zeleninu, zároveň jsem však neměla chuť na maso, ale nádech něčeho uzeného by se hodil, hlavně pro našeho tatínka, který maso hledá téměř všude. Řekla jsem si, že vyzkouším uzeného Šmakouna. Barevného květáku mám stále dostatek, tak se šlo experimentovat, musím říct, že jsem nadšená a určitě jsme neměli uzeného Šmakouna naposledy.
Rychlý snadný oběd, při kterém si stihnete poklidit, dítku přečíst knížku nebo jen tak zrelaxovat.
Dýně je mojí oblíbenou surovinou ať už na sladko či slano, používám ji, kde se dá, do polévek, moučníků, omáček, prostě všude. Polévky jsou naše oblíbené, máme je denně, já se ji tentokrát rozhodla připravit na sladko. Navíc k nám dorazila pořádná zásoba Českého Ghíčka a vařit s ním je radost.
Na dnešek jsem měla vařeno, ale dostala jsem opět chuť na salát. Dlouho jsem neměla salát z červené čočky a ta mě vážně lákala. Jsem moc ráda, že jsem se k přípravě nakonec odhodlala. Včerejší salát z květáku a Šmakounem Mexico chutnala i moje maminka a moc jí chutnal. Ptala se, jestli nemám salátu víc, že by si vzala domů, bohužel byly jen dvě porce. Dnes jsem na ni myslela a připravila i pro ni. Věřím, že bude nadšená.
Jelikož jsem zavalena barevnými variacemi květáku, musela jsem z nich něco vytvořit. Byl by hřích, kdybych květák jen obalila nebo z něj udělala polévku a nevyužila jeho barevnosti. Tento salát si rozhodně zopakuji ať již v barvách či ne. Strašně mile mě salát překvapil, spojení se Šmakounem Mexico mě nadchlo. Váhala jsem jestli použit Provensálského, který dobře znám a velmi se hodí a nebo si zaexperimentovat a použít Šmakouna Mexico. Jsem ráda, že jsem to riskla a budu se k němu často vracet. Není až tak pálivý jak jsem čekala, rozhodě stojí za další experimenty. Barevných květáků se nebojte, jedná se pouze o barevné odrůdy květáku.
Na tento dort dlouho nezapomenu. Jedná se zatím o nejlepší čokoládový dort, který se mi povedl připravit. Tento dort jsem chystala na oslavu babiččiných 75 narozenin, následující den slavila sestra své 29 narozeniny, a tak jsem si mohla hrát. Navíc mi nic jiného nezbylo, na oslavě se nachází řada lákadel, které se bez mléčné složky běžně neobejdou, a jelikož syn prostě mléčnou bílkovinu nesmí, musela jsem si poradit po svém. Byla jsem docela dost nervózní nejen z důvodu cenové relace použitých surovin, ale i z příležitosti, pro kterou byl dort určen. Jelikož se celou dobu snažím najít krém, který by mi nahradil pařížskou šlehačku, nebo klasický čokoládový či kakaový krém, slavila jsem předčasně Vánoce. Konečně je tu, krém snů.
Pokud budu někdy znovu připravovat čokoládový dort, tak to bude rozhodně tento. Po ochutnání celkové kompozice, mi vynahradil trápení se zdobením, které jsem si představovala trošku jinak, ale nakonec vše dobře dopadlo. Vydržel pouze do druhého dne. Já si vychutnala z dortu čtyři pořádné kousky. Dle ostatních byl sytý, ale mně to vůbec nevadilo, našemu malému jedlíkovi také ne. Je vidět, že je po mamince, čokoládové dorty budou zřejmě jeho oblíbené.
Nebojte se zkoušet nové chutě a suroviny, rozhodně to stojí za to.
Ráno jsem vstala a neměla jsem náladu vůbec nic dělat.
Jenže můj malý pomocník to viděl úplně jinak. Hned jak vstal, křičel: "maminko, sušenky upéct jo? Prosím, Tomča pomůže". Byl dost neoblomný, a když člověk vidí ty malá natěšená očíčka, nemůže říct ne.
Pustili jsme se do přípravy těsta a užili si spoustu legrace.
Jediné na co musím upozornit je, že těsto neobsahuje vajíčka, takže počítejte s tím, že je možné použít pouze vykrajovátka s razítkem, které se do vykrojeného tvaru obtiskne, jinak se s těstem pracovalo krásně.
Byl by hřích nezužitkovat játra či ledvinky z domácího králíčka. Králičí játra jsou přímo delikatesa, a navíc vnitřní orgány zvířat mají vysoký obsah živin. Jsou hodnotným zdrojem minerálů, a to železa, fosforu, vápníku. Dále obsahují některé vitamíny A, B, D, C a plnohodnotné bílkoviny. Játra jsou v podstatě biologicky nejhodnotnější potravinou. Milujeme je jen tak na cibulce, ale já se dnes rozhodla o menší změnu.
Jelikož nic nedělám náhodně a vždy musím přemýšlet dopředu, rozhodla jsem se uvařit o trošku víc rýže. Rýže Arborio má výhodu, že lze použít na sladko i na slano, a tak kromě využití v podobě přílohy, putovala i do sladkého dezertu.
Jednoduchá, rychlá svačinka, která se snad nikdy neomrzí. Je naší oblíbenou od 1 roka doposud, a to už je synovi 2,5 roku, prostě jsem ráda, že tyto dezerty má stále rád.
S čerstvým závozem zeleniny a ovoce dorazil i žlutý květák. Můj strýc se nemohl rozhodnout, kterou barvu mi vybrat, a tak mi přivezl všechny, žlutý, zelený a fialový.
Květák se vyvinul z divoce rostoucí “plané” brukve, jež se vyskytuje zejména ve Středomoří a při pobřežích západní Evropy. Své jméno získal podle atypické hlávky, kterou tvoří nevyvinutá květenství. V současné době se květák a jeho četné odrůdy pěstují po celém světě, k největším producentům patří Francie, Itálie, Belgie a Nizozemsko. Kromě svých chuťových předností a četných možností zpracování je ceněn také pro obsah zdraví prospěšných látek. Konzumace květáku dodává organismu vitaminy A, B, C a E, dále draslík, hořčík, železo, fosfor, zinek či selen. Pozitivně působí na trávicí soustavu a oběhový systém a současně napomáhá k očištění organismu od škodlivých látek. Ve vrcholné sezoně naleznete v Makru v oddělení zeleniny také květáky fialového, oranžového či zeleného zbarvení.
Fialový květák je oblíbený zejména v Itálii a jeho zbarvení se pohybuje od načervenalé až po tmavě fialovou. Zelený květák má světle zelenou barvu, je aromatičtější než bílý květák a obsahuje více živin. Francouzskou specialitou jsou dekorativní a poměrně nákladné mini květáky, jež se uplatňují zejména ve vyšší gastronomii.
Více jsem o barevném květáku nedohledala. Zatím jsem otestovala žlutý a žádný extra rozdíl nepociťuji. Řekla bych, že je příjemně nasládlý, do této polévky se mi skvěle hodil.
Už mě unavovaly stále se opakující snídaně, rozhodla jsem se začít myslet také trošku na sebe. Snídaně je základ dne, rozhodně by měla být výživná a plná energie. To vše tato snídaně splňuje. Snadno, rychle, hravě zdravě na vlně chuti, jdeme na to.
Dnes ráno jsem vstala dřív a rozhodla se, že si připravím něco jen pro sebe. Měla jsem chuť na kombinaci ovoce, ořechů a medu. Krásný start do nového dne s energií a kvalitními bílkovinami. Tato kombinace bude skvělá i s jáhličkami či pohankou. Snadná a hlavně rychlá příprava.
Domácí zásoby čerstvého ovoce začínají pomalu končit a já začnu opět připravovat dezerty, pudinky a kaše. Vlastně tento dezert má všestranné využití a možností názvů je nekonečno. Tento dezert je časově nenáročný a velmi chutný. Velmi často přemýšlím nad výživovou hodnotou připravovaných moučníků, dezertů. Zde jsem využila kombinace pohanky a Šmakouna z důvodu, že Šmakoun propůjčí dezertu lehce tvarohovou chuť, přidá cenné bílkoviny. Pohanka je vysoce nutričně a dieteticky hodnotná plodina. Je významným zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínů (zejména vitamínů řady B a vitaminu E). Pohanka je přirozeně bezlepková. Pohanka z půdy vytahuje látky, které mohou být pro člověka užitečné. Je tak obilovinou, která přináší sílu, je účinná při únavě i rekonvalescenci a zvyšuje odolnost vůči infekcím. Prostě dokonalá kombinace nejen z hlediska výživy, ale i mnou vybraných chutí, které se nakonec krásně spojily.
Nejlepší dobroty vznikají náhodně. Potřebovala jsem zužitkovat kokosovou smetanu, která mi zbyla z předchozího dne. V lednici jsem měla načatou dýni. Napadla mě opět variace s ořechy, ale nerada se opakuji a strašně ráda experimentuji. Začala jsem si nosit ingredience.
Jediné, co jsem věděla naprosto jistě, bylo to, že chci dělat muffiny. Když jsem měla na pracovní desce jablka, dýni, různé druhy mouky, otevřela jsem skříň, a tam kakaový prášek. Mé kroky pokračovaly do lednice, kde mi oči sjely na načatou šťávu z řepy... Bylo naprosto jasno, už to fičelo jak na drátkách, nebyla jsem k zastavení, přesně jsem věděla, co chci dělat.
Toto těsto je úžasně univerzální a rozhodně jej někdy použiji na základ dortu. Nyní zpět k muffinům, velmi snadno a rychle.
Po dvoudenním grilovacím obžerství, stále zbývalo poměrně dost naloženého masa. Jelikož už nebyla chuť na opětovné grilování, rozhodla jsem se naložené maso zužitkovat na přípravu pizzy. Musím říct, že to byla výborná volba. S manželem jsme si velmi pochutnali, kladl mi na srdce, že ji večer dojí, ha, ha. Jelikož jsme ji už neměli strašně dlouho, padla za vlast téměř bez dvou kousků k obědu.
K večeři, to byla taková malá chuťovka, ale každopádně jsem si nasadila laťku velmi vysoko a manžel mi naznačil, že bych ji mohla zase brzy udělat. Pokud chcete pizzu pouze jednu, zbylé těsto můžete využít k přípravě langošů a náplň zmenšit na polovinu.
Domácí zmrzlinka, snadno a rychle bez přidaného cukru, stabilizátorů a barviv. Prostě jen čisté svěží ovoce a rostlinné mléko v nejvyšší dostupné kvalitě na trhu. Kombinací této zmrzliny je neomezené množství, můžeme kombinovat tvaroh s ovocem, kokosové mléko v plechu či bílý jogurt. Pokud máme chuť na kakaovou verzi, můžeme vyšlehat banány, přidat kakaový prášek, tvaroh či kokosové mléko a rázem máme jinou zmrzlinu.
Pokud už máte dětičky starší či připravujete i pro dospělé a je zapotřebí přidat trochu cukru, skvěle poslouží odšťavněné hroznové víno, či rostlinný sirup. Nám zmrzlinka posloužila jako příjemné osvěžení, ale zároveň se stala i svačinkou.
Jedny z našich nejoblíbenějších lívanečků, které nás nikdy neomrzí, jsou prostě úžasné, rychlé a jejich zdobení je největší zábava. Každý může projevit svého tvůrčího ducha. Je už na vás, zda si je pomažete domácí marmeládou, polijete javorovým sirupem a přidáte čerstvé ovoce, uděláte pouze ovocný přeliv či použijte kombinace ovoce, smetany, ořechového krému či tvarohu, fantazii se meze nekladou.
Já jsem si vzpomněla na zdobení, které nám dělávala naše babička a to s čerstvým ovocem, tvarohem a smetanou. My tvaroh a klasickou smetanu nesmíme, ale to nám vůbec nevadí, vystačili jsme si s rozmixovanými borůvkami a kokosovou smetanou. Musím konstatovat, že to byla veliká dobrota. A jak na ně?
Placky milujeme, jdou udělat na všechny možné způsoby a nikdy neomrzí. Dnes jsme si placky dopřály k obědu, lehký oběd, který byl díky šmakounovi i velmi výživný a plný bílkovin. Quinoa je navíc velkou zásobárnou cenných živin, například vápníku a rovněž bílkovin. Určitě neváhejte a vyzkoušejte. Placky z quinoy nejsou žádnou novinkou a já se o nich prvně dozvěděla z blogu máma v kuchyni, kde Barbora Charvátová quinou přestavila maminkám, a tak se stala qunoa TOP obilovinou i u nás doma. Využití quinoy je všestranné a na mém blogu Na vlně chuti ji najdete jak na sladko, tak na slano je prostě úžasná. A nyní k přípravě placek.
Jelikož jsme si dělali k obědu ovocné jáhlovo-mandlové knedlíčky se Šmakounem, zůstalo mi v lednici našlehané kokosové mléko, které bylo zapotřebí zužitkovat a vzhledem k víkendovému počasí, které bylo velmi horké se mi nechtělo připravovat nic, kde bude zapotřebí sporák, natož pak trouba. Ochlazení se hodilo, a tak jsem se rozhodla pro přípravu rychlé ledové rolády a kuliček.
Úžasný rychlý koláč, který zvládne každý. Není to žádná novinka, ovesných koláčů nebo-li crumble je plný internet. Já jsem se jej rozhodla připravit s jablíčky, švestkami, skořicí, ořechy a ještě si přidat zdroj kvalitních bílkovin a to v podobě Přírodního Šmakouna. Musím říct, že se moc povedl. Úžasná snídaně či svačinka, kterou si můžete dopřát bez výčitek, MŇAM...
Dopoledne jsme trhali jedny z posledních letošních borůvek. A řeknu na rovinu, že se mi dnes nechtělo vařit žádné složité jídlo. Nádherného počasí se prostě musí využít. Při trhání borůvek se mi honilo hlavou "sakra bude jedenáct hodin a já nemám uvařeno", nevím, co mě osvítilo, nevím, kde se mi ty nápady v hlavě berou, ale prostě najednou tu byl. Ty mé zlaté kluky jsem vyslala na zahradu zkontrolovat cukety, dýně, švestky a běžela jsem domů rychle vařit. Už jsem měla v hlavě jasnou představu o tvaru a chuti.
Musím říct, že z tohoto receptu mám obrovskou radost. Nejen, že je bez gramu mouky, ale je i bezmléčný, výživný a knedlíčky chutnají skvěle. Otevírají se mi opět nové dveře, tyto knedlíčky jdou využít všestranně, dovedu si je představit i se švestkovým rozvarem a mákem a určitě se k nim nejednou vrátím. A nyní se pojďme podívat na jejich přípravu.
Vrátily se nám teplé dny a já dostala strašnou chuť na něco jiného, lehkého, ale výživného. Jelikož jsem se nepodívala na předpověď počasí, tak jsem se v kuchyni pěkně zahřála. Ráno jsem upekla kváskový chléb a při té příležitosti i tento koláč, ale to ohřátí stálo za to. Miluji sezónní zeleninu, cukety a dýně obzvlášť. Pokud máte dostatečnou zásobu této zeleniny, určitě neváhejte a vyzkoušejte tento koláč. Má neomezené možnosti kombinací chutí. Pokud patříte mezi milovníky Šmakouna, tak zde se můžete vyřádit, ať už se Šmakounem s Hlívou ústřičnou, Provensálským, přírodním či Šmakounem Mexiko. Koláč bude mít vždy novou chuť, stejně tak finální zdobení je velká zábava. Já jsem použila rajčata a cibuli, ale na koláč si můžete dát cokoliv od zeleniny, hub počínaje až po maso a sýry konče. Nebojte si hrát a nechte se unášet na vlně chuti.
Také máte spoustu cuket a nevíte co s nimi? Tak polévka je rozhodně dobrá volba. Kromě cukety, kterou lze použít na sladko i na slano, jsem si oblíbila také fazolky.
Fazole zařazuji do našeho jídelníčku ráda, fazole Navy jsou velmi jemné a chuťově příjemné. Tato polévka mě velmi mile překvapila a rozhodně si ji ráda zopakuji. Těžko se popisuje její chuť, musí se prostě vyzkoušet.
Myslím si, že tato klasika není nic nového, ale já ji přeci jen přidám. Nevídám ji bohužel příliš často a myslím si, že je to velká škoda.
Navíc je to strašně jednoduchá polévka, která zasytí, dodá cenné živiny, a jak říká náš malý "maminko budu mít sílu".
Jako malá jsem dle maminky jedla králíka normálně, během puberty to šlo velmi z kopce a já jsem se vrátila ke konzumaci králičího masa až se zavedením příkrmů u syna. Prostě člověk zmoudří a snaží se dát dětem to nejlepší, co má a králík dozajista patří mezi maso, které by děti konzumovat měly. Zatím je to jedno z mas, které nesmí na stole chybět, a já doufám, že tomu tak bude i nadále.
A co tedy potřebujeme k přípravě polévky?
Trošku víc nektarinek než jsme schopní sníst. Tak to přesně bylo motivem pro tento dort. Původně jsem si chtěla práci usnadnit a místo dortu udělat jen perník potřený povidly, který bych polila čokoládou. Tato varianta se velmi nabízela. Případně vše ošidit a udělat z tohoto těsta jen brumíky, tartaletky či muffiny. Čerstvá zásoba jablíček z Makra si také říkala o zpracování. Jenže už delší dobu slibuji domácí verzi tvarohu z mandlí, a jelikož mi dorazila čerstvá zásilka mandlí od naší neúnavné zásobovatelky Dany Kunešové, které bych tímto chtěla velmi poděkovat. Nebýt Dany, upřímně nevím, kde sháním bezmléčné ingredience. Dany mi šetří čas i peníze a já jsem za to strašně vděčná, mám tak vše na jednom místě s dodáním až domů. A nyní zpět k neustálému váhání, co vlastně připravím.
Už delší dobu slibuji domácí mandlový tvaroh, či krém, který by šel použít jako náplň do dortu, přeliv či prostě jako klasický tvaroh. A konečně je tu. Musím říct, že mě velmi překvapil svojí chutí. Já jsem se jej rozhodla využít do dortu a jeho další možnosti využití budu rozhodně testovat dál.
Tvaroh krásně zatuhnul, můžeme jej použít na slepování sušenek, cukroví za studena kamkoliv nás napadne. Teplou variaci musím ještě vyzkoušet, i když se mi příčí ničit výživovou hodnotu a přijde mi to velká škoda, ale chápu, že někteří lidé díky potravinovým alergiím jinou možnost nemají. Každopádně slibuji, že se k němu ještě vrátím. A nyní jak na tento krém.
Nelekejte se barvy žampionů, nebyly spálené. Jen tím, že jsem je měla pár dní v lednici, mi pěkně zaškodily při pečení a takto se mi vybarvily. No pro mě ponaučení, že je lepší vařit hned z čerstvých surovin.
Zvažovala jsem, zda recept dát či ne, ale když jsem ochutnala, tak se musím o tu dobrotu podělit. Úžasný předkrm či bezmasí hlavní chod, výživný na bílkoviny a velmi chutný.
Pokud máte hodně borůvek jako my, rozhodně tento koláč vyzkoušejte.
Nelze zapírat, borůvkové koláče prostě milujeme. Celý den jsem včera poslouchala dokola stejnou tázací větu "maminko upečeme koláč? Borůvkový prosím, jo? " Těm malým kukadlům se nedalo říci ne, a když se přidal i tatínek, tak se nadalo odolat. Ráno jsme se pustili do práce.
Tento koláč jsem již jednou připravovala v bezlepkové podobě bez Šmakouna, bohužel jsem na něj tenkrát zapomněla, ale dnes jsem si jej připravila hezky na oči. Vyzkoušela jsem tentokrát kombinaci pohankové a žitné mouky. Po celou dobu mi asistoval náš malý kuchaříček, kterého bavilo přidávat jednotlivé suroviny do robota a samozřejmě házení borůvek do vzniklého těsta byla nejlepší zábava.
Pojďme se podívat na přípravu rychlého, výživného a velmi chutného koláče. Použití cizrny se rozhodně nebojte, kdo nevyzkoušel, dělá velkou chybu.
Ráno jsem upekla kváskový chlebík, který jsme se synem zadělávali společně. Odpoledne jsme šli do skleníku otrhat úrodu domácích rajčátek, babička mi hned dala na cestu čerstvě utrženou cibuli. Ve skleníku mám nádhernou bazalku a už se mi začaly sbíhat sliny. No nelenila jsem a využila večerníčku k přípravě rychlé večeře. Tomu se prostě nedalo odolat, chuť byla silnější než já. Prostě stojí za to se čas od času odměnit.
Krásně nadýchané bezlepkové lívanečky, bez přidaného cukru. Potřebovali jsme trošku nastartovat a doplnit energii a samozřejmě nebudu zastírat, že jsme měli na něco sladkého chuť. Na těchto lívanečcích si pochutnáte, ať už s omezením či bez, malý či velcí, jsou prostě úžasné.
Výborné bábovičky, rozhodně ne suché, kdo ještě nevyzkoušel cizrnu, dělá velkou chybu. Jak to tak pozoruji, vypadá to, že se labužníci u stolu o poslední kousky poperou.
Hrášek se nám nedaří, respektive náš pejsek nám jej sklidil za nás.
Mně zůstal alespoň na focení, hodná to holka naše. Cuketek máme naštěstí dost a k těm naštěstí přístup nemá. Ostatní zelenina dorazila s čerstvým závozem z Makra a já se mohla pustit do přípravy polévky.
Také se vám někdy stane, že připravíte více polevy, než jste potřebovali? Tak mně se to tentokrát povedlo a jsem za to strašně ráda. Objevila jsem zase něco pekelně dobrého. A rozhodně se k tomuto receptu vrátím, jestli mi zbude zase na pralinky, uvidíme, ale každopádně to bude pekelně dobrý krém na dortík.
Červenou čočku na sladko-kyselo dělám téměř každý týden. Moc nám chutná a nejvíc v kombinaci s kysaným zelím. Přemýšlela jsem jak ji přirozeněji přisladit, abych nemusela přidávat tolik cukru a napadla mě mrkvička, která nejen osladí, ale zároveň dodá cenné živiny. Mořské řasy používám ráda. Nejen kvůli jejich živinám, ale také pro jejich schopnost snižovat nadýmavost při přípravě pokrmů, obzvláště pak luštěnin. Umeocet usnadňuje trávení je vhodný jak pro děti, tak i pro dospělé. Umeocet můžeme použít do polévek i běžných slaných pokrmů nebo třeba na zálivku do salátů.
Umeocet obsahuje organické kyseliny, které podporují funkce jater, urychlují peristaltiku střev, předcházejí únavě, která je obvykle způsobena nahromaděním kyseliny mléčné a máselné v těle. Působí antioxidačně, působí při nechuti k jídlu. Je zdrojem důležitých minerálů, jako je železo, vápník a draslík. Pokud jste Umeocet ještě nevyzkoušeli, určitě neváhejte.
A do třetice těsto, které má univerzální použití nejen na langoše, vdolky, ale i placky, které můžete plnit nebo jen tak přikusovat. Zbylo mi něco málo těsta a řekla jsem si, že jej využiji místo přílohy, líná jsem byla už cokoliv připravovat. Je to tak, ale musím uznat, že lenost se zde vyplatila. Předchozí den jsme měli vepřové ramínko s rýží a zbytek bylo třeba také smlsnout, takže jsme si masíčko dopřáli s plackami, cibulkou a salátkem.
Dnes se mi nechtělo vymýšlet nic složitého. Navíc už bylo zapotřebí konečně umýt okna a lehce poklidit. Vsadila jsem tedy na rychlovku v podobě zapečené zeleninky s masem. Veškeré ingredience jsem rychle pokrájela, přidala, co bylo třeba, přiklopila a dala péct. A mohli jsme se pustit do úklidu, měla jsem skvělého asistenta, který mi pomáhal s úklidem. Několik oken bylo umyto a můj malý pomocník se rozhodl vyluxovat pokojík, takže jsme změnili činnost. Úklid jsme zakončili obědem a před spánkem četbou oblíbené knihy, tedy spíše prohlížením s neustálým komentářem knihy Jaro od Susanne Bernerové. Úžasná to kniha pro malé čtenáře. Ale teď zpět k receptu.
Delší dobu jsem si lámala hlavu nad tím jak připravit bezmléčné vdolečky. To by nebyl ani takový problém. Mou podmínkou byla nejen bezmléčnost, ale i výživnost a vymyslet náhradu za tvrdý tvaroh, který syn nesmí. A jak vše začalo? Připravila jsem těsto na langoše, do kterého jsem přidala šmakouna. Na kuchyňské lince zůstaly kešu ořechy, které jsme předchozí den mlsali. V hlavě mi blesklo, že najemno nastrouhané kešu oříšky by nemusely být vůbec špatné právě na vdolečkách a už to jelo. Chybělo už jen čím vdolečky potřít, čerstvě nasbírané borůvky si přímo říkaly o pokus a v druhé variaci jsem strašně moc chtěla vyzkoušet Ghítelu a už to bylo. Vdolečky byly na světě, měly jedinou chybu, nevydržely ani do večera.
Jestli mám z něčeho respekt, je to právě pečení bábovky. Celou dobu jsem na jehlách, jestli se mi povede či nepovede vyklopit. Silikonové formy mi problém nedělají, ale z plechových mám respekt.
Naštěstí mě ta má zatím nezklamala a ani dnes tomu nebylo jinak.
V hlavní roli však dnes nebyla forma, ale Ghítela, která zdobila v kombinaci s čokoládou tuto bábovku a musím říct, že se otevřely zase nové obzory. Milá Ghítelo fakt jsi strašně moooc dobrá, ale tohle už je fakt moc. Nejen, že chutnáš skvěle jen tak, ale poleva z tebe je přímo ďábelská a ledové pralinky, které jsem udělala ze zbylé polevy ještě pekelnější a mám velké obavy, že polevou a pralinkami to teprve začíná.
Langoše milujeme a já si potřebovala natrénovat bezmléčnou verzi. Běžně je připravuji s jogurtem, který však při alergii na mléčnou bílkovinu není povolen. Přemýšlela jsem jak udělat těsto výživnější a v lednici mi padl do očka šmakoun. Už jen chybělo čím nahradit sýr. Včera jsme mlsali kešu ořechy a sáček mi zůstal na kuchyňské lince, řekla jsem si "ty jo, to by nemusel být vůbec špatné"... No a je to úžasné. Kešu ořechy jsou bohaté na vápní a jako náhražka sýru jsou tedy skvělé. Pojďme na ně, snadno a rychle.
Máme u nás mánii v podobě Bleska a Buráka. Od doby, co tatínek pustil Tomíkovi film o těchto autíčkách je doma mánie, mánie není ani tak po hlavním hereckém autíčku, ale po Burákovi kterého si prostě zamiloval.
Motiv sušenek byl tedy určen předem CARS.
Já jsem si rovnou vyladila těsto na perníčky, které připravuji na Vánoce a musím říct, že těsto na perníčky je na Vánoce jasné. Zároveň se mi hodilo zužitkovat máslovou dýni, její zásoby se začínají hromadit a myslím, že tyto sušenky jsou zatím v TOP špičce.
Pokud máte rádi mokrý koláč, tak tento je právě pro vás. Přemýšlela jsem jak zužitkovat nadprůměrnou úrodu cuket a koláč se sám nabízel. Hlavně jsem potřebovala připravit něco k zakousnutí k ranní kávičce pro pány. Ať už s cuketou, či bez chutná skvěle. Já se rozmýšlela, zda koláč s borůvkami či rybízem. Připravila jsem tedy dva. Bohužel druhý jsem nestihla vyfotit, návštěva byla příliš rychlá. Takže v jedné verzi jsme si pochutnali na borůvkovém koláči a v druhé mix borůvek a červeného rybízu.
Náš malý mlsáček přichází lívanečkům na chuť a já se mu vůbec nedivím. Až tak často je nedělám, ale věřím, že časem budou na našem stole častěji, tak musím doladit formu. Tyto lívanečky byly moc vydařené a vznikly zcela náhodou, tak jak to obvykle bývá.
Prostě a jednoduše zralý ananas potřeboval zpracovat a mně lákala kombinace chuti kokosu a ananasu, zásoba banánů v mrazáku potřebovala rovněž drobnou redukci a babička donesla čerstvá vajíčka a bylo to... A výsledek? Myslím, že fotky hovoří sami a rozhodně žádný ladem nezůstal.
Losos patří mezi naše nejoblíbenější ryby, necháváme si jej dovážet z Makra. S kvalitou ryb jsem velmi spokojená.
Nejvíce nám chutná losos na tymiánu s citronem. To je variace, kterou používám často. Příloha mě už však nebavila a rozhodla jsem se pro změnu a musím říct, že tato změna mi velmi zachutnala a k lososu mě velmi baví.
Máte rádi švestičky? My je milujeme. Švestkové knedlíčky se mi plácat nechtějí. A hlavně náš malý strávníček raději rozvary z ovoce. Takže si maminka musí poradit po svém. Tato verze je velmi rychlá, nedochází k dvojímu vaření a navíc se nejedná o klasické knedlíčky. Můžeme je použít na sladko i na slano. Nejsou to jen brambory, ale i cuketa a navíc šmakoun, který je bohatý na bílkoviny. Takže pokud si chci zahřešit, tak ať to za to stojí. Hravě, zdravě a výživně s pěknou porcí vápníku v podobě máku. Je už na vás zda si je osladíte či ne.
Pizzy příliš nepřipravuji, ale nedala mi spát připravená Pizza Alenky Chramostové z blogu dobroty do bříška. Hlavně použití kešu ořechů, které využila při přípravě pizzy. Ráno jsem zasedla k počítači a brouzdala. Zabrouzdala jsem na veganotic, kde jsem nalezla kešu krém mozzarella. Ingredience jsem si trošku poupravila a pustila se do práce. Musím říct, že tohle nebudou mé poslední pizzy. Náš malý strávníček o ně sice zatím příliš nestojí, párkrát si kousnul, ale já jsem ráda, že jsem se do nich pustila. Moc jsme si pochutnali a já jsem objevila zase nové chutě a posunula se zase o krůček vpřed. Celková kompozice nemá chybu a kešu krém na slano je prostě boží a já se těším na další dobroty s ním.
Může posloužit i jako omáčka. Krémová hustá MŇAM.
Přesně taková je tato polévka. Máme velkou úrodu domácích kedluben a tak volba polévky byla v celku jasná. V obchodě u tety se na mě usmíval nádherný květáček, dovezla mi zrovna zásobu zeleniny z Makra, kde se nacházela rovněž bílá ředkev a polévka se začala pomalinku rýsovat. Chybělo ji jen dochutit a já se rozhodla pro kombinaci umeocta, kopru a vajíčka. Lahodná, krémová prostě hmm...
V jednoduchosti je krása a to zde platí několikanásobně. Nevím jak vaše děti, ale náš malý květák miluje a není lepší svačinka než právě květákové placičky. Nejen velcí, ale i malý si na nich pochutnají. My jsme zobali venku všichni společně. Už jsme vyzkoušeli hraškové těstíčko, cizrnové a nyní kukuřičné. Každé má něco do sebe a musí se prostě ochutnat.
Jednoduchá, snadná, ale výborná omáčka ke špagetám. Nechtělo se mi vymýšlet nic složitého, měla jsem chuť na něco bez masa a lehkého. Zelené fazolky jsme dlouho neměli a cuket máme velkou zásobu ze zahrádky. Vznikla velmi jemná omáčka, ale zároveň příjemně aromatická po přidaném pestu.
Spousta řapíkatého celeru mě donutila přemýšlet nad tím jak jej využít. V zahradnictví nám prodali místo bulvového celeru řapíkatý a bohužel jej bylo poměrně dost. A jelikož už proběhla úprava sušení i mražení, nabízela se otázka na další využití. Blesklo mi hlavou pesto.
Jelikož pravidelně používám pesto z medvědího česneku a moc jsem si jej oblíbila, neváhala jsem dlouho. Večer jsem se pustila do jeho přípravy, která je poměrně rychlá.
Vyrazili jsme k tetě na nákup, když jsem spatřila švestky, které se na mě smály z košíčku, nešlo odolat. Ty jsem si musela prostě přinést domů. Můj strýc právě přivezl čerstvý závoz ovoce a zeleniny z Makra. Většina ovoce a zeleniny, které upravuji na náš stůl, pochází právě z Makra, případně z domácí zahrádky a farmářských prodejen či sadů. Borůvky nám natrhala babička a tak jsem se mohla pustit do přípravy dezertu, který je plný cenných živin a to hlavně vápníku, ale i vitamínů.
Máme spoustu domácí zeleniny a cukety nesmí chybět. Ty tedy pěstuje dědeček s babičkou, my pomáháme se zaléváním a spotřebou, to nám rozhodně problémy nečiní.
Jak už jsem řekla, nemohla jsem se rozhodnout zda koláč a nebo dort. Ještě větší váhání nastalo, zda připravit kakaový, na který jsem měla strašnou chuť, a nebo ovocný s Ghítelou. Nakonec jsem udělala oba. Tento dort rozhodně neomrzí a jeho chuť se vyrovná pařížským dortíčkům, má však výhodu, že jeho krém je z ořechů, ovoce a nepřislazený. Takže ani tak moc nehřešíte. Děti jej rozhodně náležitě ocení. my se k němu rozhodně vrátíme.
Nemohla jsem se rozhodnout, zda připravit světlý koláč či dort a tak jsem se rozhodla pro obě varianty. Druhý bude brzy následovat. Tento koláč je velmi snadný, rychlý a velmi osvěžující. Libovolně kombinovatelný s různými druhy sezónního ovoce, Gítela je luxusní pomazánka vyrobená z nejkvalitnějších surovin arašídového másla, ghí, kakaa, medu, vanilky vše v BIO kvalitě a k této kombinaci se skvěle hodila. Příjemné osvěžení v letních dnech.
Domácí rajčátka, cuketky, bylinky, to prostě svádělo k jejich zužitkování.
Rajčata a cuketa jsou naše oblíbené suroviny v kuchyni, stejně jako České Ghíčko, které dodá připravovaným pokrmům jedinečnou chuť. Omáčka u dětí frčí, tato je jedna z našich oblíbených a já si na ni pochutnala společně se synem. Rychlá, snadná omáčka, když pospícháte, a nebo chcete mít rychle vařeno.
Lehoučký nadýchaný koláč s chutí po tvarohu a kokosu. Tak přesně takový je tento koláč, příliš se u nás neohřál a jen se po něm zaprášilo.
Šmakouna používám moc ráda, dokáže nahradit sýry, ale i tvaroh. Když se namíchá s rostlinnou smetanou, je ve výsledku od tvarohu k nerozeznání. Nejlépe chutná ještě vlažný. Pokud máte spoustu rybízu, neváhejte ani chviličku a dopřejte si na bílkoviny bohatý koláč s ovocem.
No pěkně jsme se rozmlsali, ale co naplat, mandlový tvaroh bylo zapotřebí zpracovat a tomu se nedalo odolat. Na tento dort už jsem myslela delší dobu, a když mi manžel dovezl meruňky a babička s dědou další várku, nedalo se nic dělat, měla jsem hned záminku k realizaci dortíku. Musím říct, že tedy nikdo neměl námitek. Lehký, osvěžující dortík k odpolednímu dýchánku, úžasný, osvěžující dortík do letních dnů.
Saláty miluju, ale nemívám na ně moc času. Venku nádherné počasí a trávit den za plotnou se mi nechtělo. Pro našeho strávníčka jsem již měla navařeno, a tak jsme trávili dopoledne venku. Po uložení k odpolednímu spánku jsem si uvařila těstoviny, přidala domácí zeleninu, zálivku a salát byl na světě. Také vás nebaví vařit jen pro sebe? Vyzkoušejte tento rychlý salát. Pokud jste na dietě, vyměňte klasické těstoviny za šmakounovy nudle a máte dietní, lehký oběd či večeři.
Zapečenou zeleninu milujeme a francouzské brambory také. Většinou se u nás doma přidávala nějaká ta uzenina, ale ta rozhodně nepatří do jídelníčku dítěte. Po ochutnání už asi nikdy nic přidávat nebudeme. Jsou výborné, Ghí dodalo příjemnou máslovou chuť.
Pokud chcete typ na bezmasý oběd, je tu. Navíc si může pochutnat celá rodina.
Bohužel na čerstvé houbičky jsme ještě letos nevyrazili, ale máme jich dost sušených, a jelikož jsem měla v lednici Šmakouna s hlívou ústřičnou, tak se tato varianta velmi nabízela. Pokud máte spoustu houbiček a nevíte co s nimi, tak určitě tyto karbanátky vyzkoušejte. Pokud nemáte houbičky, máte dobrou motivaci na ně do lesa vyrazit.
Navíc České Ghíčko v Bio kvalitě snižuje hladinu cholesterolu a odbourává tělesný tuk. Je ideálním pomocníkem při dietách a rovněž při hubnutí. Energie z mastných kyselin pomáhá spalovat tuky a detoxikovat tělo, protože na sebe váže toxiny a volné radikály, které následně odvádí z těla pryč. Úžasný parťáci v podobě Českého Ghíčka a Šmakouna.
Velké děkuji se pojí právě s tímto receptem na lahodný dezertík. Chtěla bych poděkovat Ivetě Veselé, která je profesionální fotografkou. Ivetiných služeb využívám pro rodinné focení. Příjemná, milá, sympatická a velmi ohleduplná paní fotografka. Ukázala mi, že jde s fotkami vytvářet neuvěřitelné věci. Za to ji patří velké děkuji. Pokud budete hledat kvalitní služby, příjemné prostředí a přístup, vřele doporučji foto-ieta. Děkuji.
Jak jsem řekla se Šmakounem s hlívou ústřičnou jsem neskončila a pokračuji dál.
Nevymýšlela jsem žádné nové těsto, to na tortilly mě zcela vyhovuje a tak jsem si z nich vyzkoušela i pizzy. A jelikož ani směs z předchozího receptu na tortilly nehodlám nijak měnit, rozhodla jsem se tyto dvě super chutě spojit a mini pizzy nemají chybu. Tatínek byl nadšený a já si pizzy budu muset nejspíš brzy zopakovat, ale vůbec mi to nevadí. Pizzy byly prostě skvělé.
Máte rádi houbičky? My je milujeme. Tato kombinace nemá chybu, ať se rozhodnete pro smaženici, předkrm či tortilly rozhodně nebudete litovat. Já s touto směsí rozhodně nekončím. Na vlně chuti se Šmakounem a Českým Ghíčkem, jedinečné spojení nejen chutí, ale i kvality navíc velmi výživné.
Tatínkovi tyčinky moc chutnaly a poručil si je znovu extra pro sebe a měl jedinou prosbu, trošku ostřejší verzi. No dobrá tedy, peklo se znovu.
Máme tu léto, nevím jak u vás, ale u nás se letos urodilo spousta domácího ovoce. Jahůdky už máme sklizené a nyní sklízíme a zpracováváme třešně a borůvky.
Jelikož je mi líto nechat třešničky ladem, ráno jsem je rychle natrhala a přidala do koláče společně s borůvkami. Tento koláč je velmi rychlý a nenáročný a zvládne jej připravit každý. Vznikl velmi chutný a nadýchaný koláč, který si dopřejeme k odpolední ledové kávičce z Ghítely. Navíc mi dorazila čerstvá zásoba Českého Ghíčka a tomu se prostě nedalo odolat.
Velmi často můžete zahlédnout v mých receptech ingredienci, která je u nás doma pokladem a to České Ghíčko. Proč právě České Ghíčko v Bio kvalitě?
Ghí, nebo ghee, nebo ghíčko, to vše je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. Během posledních pár let se můžeme s ghí setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. Z ajurvédy vychází čínská medicína, ale i veškerá západní medicína. Ajurvéda je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína, a ta tvrdí, že ghí napomáhá trávení, upravuje hladinu lipidů, cholesterolu, vyživuje nervové buňky, podporuje učení, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost, napomáhá detoxikaci, omlazuje, má hojivé účinky. Je ideální ve spojení s léčivými bylinami, takto získá tělo z jejich účinků největší prospěch.
Pokud se snažíte zhubnout nebo držíte dietu ze zdravotních důvodů, je pro vás Ghí jako dělané. Snižuje totiž hladinu cholesterolu díky CLA a funguje také jako antioxidant.
Tuky na sebe navíc váží toxiny a volné radikály a odvádí je z těla pryč, proto je Ghí vhodné i k detoxikaci organismu.
Jde o Ghí v BIO kvalitě, kde je vysoký obsah zmíněného CLA. Jelikož krávy, od kterých mléko pochází, jsou paseny na trávě, dochází u nich tak k jinému metabolismu, než u krav ustájených a krmených granulemi a siláží.
Také lidé alergičtí na lepek si u Ghí mohou najít oblibu, a to z toho důvodu, že je bohaté na vitamíny A, D, E a K. Pokud trpíte na záněty zažívacího traktu nebo jste gluten free, pak je pro vás Ghí ideálním zdrojem potřebných vitamínů. Ghíčko také ochrání vaše střeva díky obsahu kyseliny máselné, která také pomáhá udržet hladinu inzulinu. Tím, že stimuluje tvorbu žaludečních kyselin také podporuje správné zažívání. Kde jej použít? Všude tam, kde byste použili máslo a rozhodně při smažení či pečení. Syn má navíc alergii na mléčnou bílkovinu a České Ghíčko toleruje jako jediné z dostupných Ghí na trhu.
Naše tělo potřebuje zdravé tuky a tím České Ghíčko rozhodně je. Nejen zdravé tuky potřebuje naše tělo, ale i bílkoviny, které obsahuje právě Šmakoun. Hravě, zdravě s chutí a výživnými bramboráčky. Pojďme na ně.
Třešničky už pomalu dozrávají, někde již dozrály, ale u nás doma právě vrcholí doba sklizně. Přemýšlela jsem jaký koláč či moučník připravit. Neměla jsem chuť na žádné kynuté těsto či klasický korpus. Hlavní podmínkou byla rychlost přípravy a to se povedlo dokonale. Tento koláč zvládne každý a jeho příprava je nejen snadná, ale i rychlá. Navíc může mít spoustu chuťových variací. Můžeme jej připravit s jablíčky, skořicí a ořechy, pro nejmenší jen s jablíčky a hruškou či se švestkami a mákem. Pokud si chcete přidat cenné bílkoviny, přidejte do těsta přírodního či ochuceného Šmakouna. Dokonalá chuť díky Ghí a kokosovému cukru, který má úžasnou vůni a chuť, pojďte si tento úžasný koláč připravit i vy.
Bezlepkové těsto je pro mě vždy výzvou. Už nějaký čas si s ním hraji a musím říct, že pohanková a teff mouka patří mezi mé oblíbené. Mají svoji zvláštní a specifickou chuť a vůni a pro přípravu slaného pečiva se tato kombinace velmi hodí.
Velmi jednoduchá, rychlá zapečená směs, která u nás slavila velký úspěch. I na velmi jednoduchých jídlech se dá skvěle pochutnat a nemusíte se při jejich přípravě vůbec namáhat, trouba se postará o jedinečnou chuť a vy se můžete věnovat úplně jiným činnostem.
Léto je tu a pořádné léto je plné akcí, radovánek, grilovaček a párty. Vezměte tyto tyčinky s sebou a nebudete litovat. Příprava je velmi snadná a chuť nezapomenutelná. Rozhodně nebude vaše oslava tuctová, takové tyčinky nekoupíte. Nejen, že jsou chuťově úžasné, ale díky šmakounovi i velmi výživné. Sezamové semínko obsahuje další cenné živiny jako je například vápník, připravte si je i vy, výživné tyčinky, zdravé a velmi chutné. Ať už k vínu či jen tak... Jsou prostě skvělé.
Maminko válet sušenky, to byla první slova našeho syna po probuzení. Já měla sotva otevřené oči, ale on si to razil přímo do kuchyně a začal vyndávat potřebné náčiní, co se dalo dělat, maminka šla zadělat těsto a šlo se na to. Tentokrát z vykrajovátek vyhrál hrošík.
S domácími surovinami se vaří s chutí, nám již hrášek dozrává a není nic lepšího než hrachová polévka z čerstvého hrášku. Kapusta je velmi bohatým zdrojem vápníku, ráda ji do polévky přidávám, má velmi příjemnou chuť, batáty zase polévku osladí a petržel lehce okoření. Prostě polévka plná chuti.
Sladkého máme už dost, ale stále nás honí mlsná, bylo by fajn něco k zakousnutí, tyčinky jsem ještě nezkoušela, a tak tu byla další výzva. Pokořit, vyzkoušet něco nového, rozhodla jsem se chvíli zkoušet slané pečivo. S bazalkou pracuji velmi ráda a k tyčinkám se přirozeně hodí, stejně jako pesto z medvědího česneku. Pokud jej nemáte, klidně postačí klasický česnek. Tyčinky se hodí jen tak večer k vínu, na piknik, na slavnostní stůl, jsou prostě univerzální.
Původně jsem si připravovala tyto sušenky pro sebe, ale našemu malému mlsáčkovi nic neuteče a sušenky neunikly jeho pozornosti.
Kombinace kešu ořechů, kakaového másla a kakaového prášku je prostě úžasná a tyto sušenky se u nás dlouho neohřály. Není divu, jsou prostě úžasné. Dopřejte si dávku sušenek s kešu ořechy a kvalitním kakaovým práškem. Kakaový prášek a kešu ořechy jsou bohatým zdrojem vápníku. Kakaový prášek obsahuje řadu cenných minerálů, antioxidantů, obsahuje také velké množství hořčíku a železa. Pojďme si tedy zdravě zamlsat.
Recept na knedlíčky jsem si již před časem uložila, původní poměr rýže a jáhel je 1:1. Já jsem si chtěla už dlouho vyzkoušet tento recept s převahou jáhel. Nevěřila jsem, že to jde, bezlepkové knedlíčky bez mouky, ale jde to. Bohužel jsem již nedohledala zdroj, ale i tak bych ráda autorovi poděkovala.
Nečekejte od knedlíčků nijak zvláštní chuť, pořád je to rýže a jáhly, ale k ovocnému rozvaru s mákem se hodí výborně a my jsme si moc pochutnali.
Jelikož jsem měla načatou cizrnu, bylo pro mě výzvou její zužitkování, nemusela jsem přemýšlet dlouho. V polévce ji často nemíváme a je to opět úžasná příležitost jak nenásilně zařadit luštěniny do jídelníčku.
Miluji cizrnu a její možnosti využití, pojďte si ji dopřát i vy.
Placičky jsou nejen úžasnou variantou na svačinku, ale mohou být i lehkou večeří či předkrmem. V této kombinaci jsme si nakombinovali jak luštěniny, tak zeleninu navíc vše bez lepku. Naučila jsem se zahušťovat bezlepkovými moukami a teff mouka má nejen úžasnou chuť po upečení, ale zároveň má úžasné pekařské schopnosti. Teff lze používat u dětí již od 6 měsíců.
Léto miluji a jahody také, bublanina je z nich úžasná a já se ji rozhodla připravit s cizrnou. Cizrna není v těstě vůbec cítit, a proto ji tak hojně využívám. Pokud nevíte co s jahůdkami, vyzkoušejte právě tuto verzi, nebudete litovat. Jahodová sezóna pomalu končí a jak jinak ji zakončit než s bublaninou z čerstvých jahod, pojďme na ni.
Aquafaba, nebo-li vyšlehaný cizrnový nálev, který dokáže nahradit vejce, nechtělo se mi tomu věřit, ale je tomu tak. Těsto po přidání krásně nakyne bez použití kypřidla. Pokud budete pracovat s cizrnou, nevylévejte nálev, úžasná ingredience pro alergiky na vejce, tři lžíce nahradí jedno vejce a rozdíl není vůbec znát. Já ji využila do lívanců, šlehání cizrnového nálevu zabere přibližně 10 minut, ale stojí to za to, vyšlehá se do sněhové konzistence.
V tomto vedru to chtělo nějakou rychlovku. Když jsou vedra, ohřát domácnost se nevyplácí, pokud se nechceme vrhnout na potící kůru. My jsme dlouho neměli rajčatovou omáčku, rychle, hravě, jdeme na to.
Už delší dobu jsem přemýšlela o plněných rajčátkách, ale nebyl pořád čas, ale když jsem ochutnala Šmakouna s provensálkým kořením a směs, kterou jsem připravila na hlavní chod, rozhodla jsem se tuto směs využít jako náplň právě do rajčátek. Je to taková dobrůtka, že si tuto kombinaci určitě zopakuji při nejbližší slavnostní příležitosti. Úžasný předkrm nebo večeře v horkých letních dnech či ozdoba na slavnostním stole. Tuto směs můžeme klidně využít i na přípravu pizzy jako základ a následně ozdobit zeleninou a kořením.
Když jsem se dozvěděla o novince, kterou pro nás Šmakoun připravil, těšila jsem se jak malé dítě až tuto novinku vyzkouším. Pro nezasvěcené musím dovysvětlit, že Šmakoun uvedl na trh novinku v podobě Šmakouna s provensálským kořením a sušenými rajčaty. No musím uznat, že se jim tedy náramně vydařil a já jsem si s touto variantou Šmakouna pohrála hned dvakrát, ale to až příště. Jdeme na přípravu hlavního jídla v hlavní roli se Šmakounem s provensálským kořením.
Dřív jsem tyto topinky připravovala ze sýra a vajec. Zůstal mi zbytek načatého šmakouna a mně blesklo hlavou, že by to mohlo jít...Nejen, že to jde, ale je to taková dobrota, že beru útokem nejbližší obchod se zdravou výživou a dělám si velké zásoby šmakouna. Kdo má rád sýr může přidat navíc sýr, v případě alergiků na mléčnou bílkovinu Violife nebo Veganline, ale vůbec to není potřeba. Navíc v kombinaci s Českým Ghíčkem mají nezapomenutelnou chuť a smažení na Ghí je nejen radost, ale i velmi zdravé. Pojďme tedy na ty úžasné, velmi snadné, rychlé a především výživné topinky.
Jahody, jahody a zase jahody. Letos jsem si myslela, že tomu unikneme, ale babička nás dostatečně zásobí.
No já už jahody nemůžu ani vidět, ale u tohoto dortíčku se tedy rozhodně překonám. Měla jsem co dělat uchránit krém před nájezdem našeho malého mlsáčka, kterému moc chutnal. Odpoledne jsme si dortík vychutnali celá rodina a strašně moc jsme si pochutnali.
Pokud máte spoustu jahod a nevíte co s nimi a chcete si "zdravě" zamlsat připravte si tento lehký dortík.
Pokud se zadaří úroda dýní, tak tuto polévku budu jíst, tak dlouho dokud se jí nepřejím. Dýňové polévky milujeme, krom polévek samozřejmě i jiné pokrmy, ale tato polévka se obzvlášť povedla.
Pokud máte chuť na lahodnou krémovou variantu, polévku přepasírujte a následně již jen přidejte do polévky rostlinnou či klasickou smetanu či bílý jogurt.
Všichni určitě dobře známe gumové medvídky. Když si přečtu jejich složení, vždy mě přejde chuť a rychle je zase vracím zpět do regálu. Navíc jsem měla dostatek pyré z jablek a dostatečné množství melounu. Rozhodla jsem se je tedy připravit doma. Nelze očekávat klasickou gumovou konzistenci, jako mají medvídci, ale pokud se přidá více agaru, jsou hezky pevné. Pojďme se jim podívat na zoubek.
Jelikož mi zůstává po odšťavnění vždy spousta "odpadu", rozhodla jsem se pro jeho zužitkování v podobě sušenek. Při hraní s modelínou jsme narazili se synem na zvířátka, která byla vlisována do víček od modelíny. Netrvalo mi dlouho, než mi blesklo hlavou, že by se tato víčka mohla dále využít pro jiný účel a jelikož si ráda hraji, tak jsem si hned těsto zadělala.
Znáte bio lněnky od Lifefoodu? Tak ty se staly moji inspirací, s kterou si budu ještě chvíli hrát v různých podobách. Při odšťavňování mi zůstává poměrně dost pyré, takže už delší dobu přemýšlím jak jej zužitkovat. Narazila jsem na jeden velmi zajímavý recept na sušené trubičky, který jsem chtěla vyzkoušet a u nás vznikly…
Máte rádi zmrzlinu? Máte spoustu jahod a nevíte co s nimi? Připravte si domácí zmrzlinu, příjemně vás osvěží v letních horkých dnech nebo si ji dopřejte, když vás honí mlsná. U nás vznikla naprosto náhodou.
Jelikož mi opětovně zbyla kokosová smetana, rozhodla jsem se ji zužitkovat do domácí zmrzliny. Původně jsem chtěla jen čistě jahodovou, ale proč nevyzkoušet něco jiného. Potřebovala jsem zpracovat loňskou zásobu jahod, a jelikož se zmrzlina v mrazáku vždy hodí, nebylo co řešit, pustila jsem se tedy do její přípravy.
Sušenky máme moc rádi a na výlety nás často doprovázejí. Tentokrát jsem vyzkoušela sušenky, které zvládne každý. Jejich příprava je velmi snadná a nezabere příliš času. Tyto sušenky mají nesčetné množství chuťových variací. Můžeme přidat kousky čokolády, ořechů, ovoce a máme rázem jiné sušenky.
Tento dortík by se klidně mohl jmenovat Šmoulí dortík, udělá radost na dětské oslavě i jen tak. Nemusí být žádný výjimečný den k tomu, abychom si dopřáli něco dobrého do bříška. Já jsem dortík připravila jen tak pro potěšení syna a zároveň ke kávičce pro nás s tatínkem. Mám stále velkou zásobu mražených borůvek a tentokrát byl dortík právě z nich. Na vlně chuti s borůvkovo-ořechovým dortíkem, který byl navíc obohacen o šmakouna s kterým velmi ráda pracuji pro jeho úžasnou výživovou hodnotu.
Lívanečky jsem doposud moc nedělala, neměla jsem potřebu. Klasické lívanečky jsou pro mě výživově ne příliš zajímavé. Rozhodla jsem se jim dát v našem jídelníčku šanci a připravit je z cizrny.
Tyto lívanečky jsem připravila na malé pohoštění pro kamarádku, kterou jsem dlouho neviděla. S radostí jsem pozorovala, jak jí lívanečky chutnaly a nejen ji, ale i našim malým strávníčkům, zaprášilo se po nich než by člověk řekl švec a to mě strašně moc potěšilo. Není nad to, když chutná a sklízí se prázdné talířky.
Polévky milujeme a nedovedeme si představit den bez nich.
Původně to měla být bramboračka, ale nějak se to zvrhlo. Číhal na mě v lednici načatý květák a cizrna. Takže jsem do polévky přidávala a přidávala a vznikla...
Venku bylo ošklivé počasí a já přemýšlela, jak syna zabavit. Rozhodla jsem se pro tvorbu sušenek. Příprava sušenek nás zabavila téměř na celé dopoledne. Společné tvoření nás velmi bavilo a vymýšleli jsme různé tvary, kombinace a tvorbu jsme si zpestřili nakonec i rozinkami.
Ne nadarmo se říká: "Kdo si hraje, nezlobí" a my si vyhráli dosytosti. Sušenky jsou výborné a nám už zbývá posledních pár kousků.
Batáty používám v kuchyni velmi ráda, dodávají připravenému pokrmu příjemnou nasládlou chuť. Dnes ráno jsem vstala, otevřela lednici a objevila jsem zbytek chřestu, načatou cuketu, máslovou dýni a už se polévka rýsovala. V horní polici se na mě smála nádherná malinká brokolice, nedalo se ji odolat, a jelikož máme velké výkyvy počasí, rozhodla jsem se polévku doplnit o pohankové vločky, které polévku zahustí, ale zároveň nám posílí imunitní systém. Tak pojďme na ní.
Jakou svačinku si dnes připravíme?
Jelikož mi zbyl základ na přípravu jáhlového tvarohu, rozhodla jsem se jej zužitkovat. Původně to měly být lívance, ale nechtělo se mi stát u plotny a hlavně těsto z jáhel se špatně propéká, rozhodla jsem se pro vafličky, které jsem upekla v troubě.
Tyto vafličky vás překvapí svojí přirozenou sladkostí díky přidaným rozinkám a nádechem do tvarohova.
Kdo si hraje nezlobí a já si hraji ráda a dezerty mě moc baví.
Tento dezert je velmi jednoduchý a snadný, hodí se pro chvíle, kdy není příliš času a potřebujeme rychlou výživnou svačinku. Množství chutí a variací je neomezené. V letních dnech je to velmi příjemné osvěžení.
Zapékání miluji, člověk má volné ruce a může se věnovat přípravě dezertíků, úklidu a nebo také příjemnému nic nedělání. Tento čas jsme využili k úklidu a prohlížení knížek. Tato směs u našeho malého strávníčka těžce bodovala a rozhodně se k ní budeme vracet. Kapusta dala celé směsi velmi příjemný nádech a při obědě se ozývalo spokojené pomlaskávání s komentářem "MŃAM".
Už si vážně nevzpomenu, kdy jsme je měli naposledy, ale když jsem měla připravený ten úžasný jáhlový kešu-kokos tvaroh s rozinkami, tak jestli byla chuť jej někde vyzkoušet, tak právě na ovocných knedlíčkách. Nerada zařazuji sladká jídla jako hlavní chod, ale tohle je prostě bomba. Obávám se, že jsem si na sebe upletla bič. Reakce u stolu netřeba komentovat, tatínek i náš malý mlsounek se olizovali až za ušima.
Proč náhrada za tvaroh? Bohužel ne všichni jej tolerují. Jsou mezi námi tací, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky obsahující mléčnou bílkovinu.
Dlouho jsem hledala něco, co by mě uspokojilo a tvaroh nahradilo.
Ne nadarmo se říká "vše má svůj čas" asi jsem musela hodně chutí objevit a vyzkoušet než jsem našla to, co jsem hledala.
Nikdy bych nevěřila, že může být něco tak strašně dobré.
Ke zkoušení a hledání mě vyprovokovala debata maminek, které trápilo, že nemají alternativu za tvaroh na ovocné knedlíky. My zrovna nepatříme mezi vyznavače sladkých hlavních jídel, ale zde udělám brzy výjimku.
Náhražek rostlinných tvarohů je spousta, ale většina z nich je ze soji, obsahují konzervanty nebo jsou zahuštěné škrobem a to já do našeho jídelníčku rozhodně nechci. Tato náhražka tvarohu je prostě úžasná a rozhodně výživná. Připravte si ji i vy, nebudete litovat.
Než se pustíme do samotné přípravy "tvarohu" je zapotřebí namočit kešu ořechy do vody. Ideální doba máčení je osm hodin. Kešu ořechy zalijeme vodou tak, aby byly celé ponořené. Já si máčím kešu ořechy přes noc a následně je přes sítko přecedím. Takto připravené kešu ořechy rozmixujeme s mandlový mlékem, ale nejdřív si připravíme základ z jáhel, rozinek a kokosového mléka.
Jestli mi při bezmléčné dietě něco chybělo, byl to Balkánský sýr.
Nevím, kde se mi ty nápady v hlavě berou, ale napadlo mě jej naložit do solného roztoku a vyzkoušet takto připraveného šmakouna do salátu a je téměř k nerozeznání od Balkánského sýra.
Zkoušela jsem tuto kombinaci i s tofu, ale prostě tam cítím nějakou pachuť nebo je to tím, že mě tofu prostě neoslovilo.
Výhodou šmakouna je, že rozhodně nepřiberete ani gram.
Saláty miluji a rozhodně si budu dopřávat takovou dobrotu častěji.
Jelikož jsme měli těsto zadělané na langoše a část zbyla, využila jsem těsto k přípravě buchet a zároveň jako pokus k otestování reakce na mléčnou bílkovinu. Těsto obsahuje bílý jogurt, kde je mléčná bílkovina obsažena. Jelikož je na ni syn alergický je zapotřebí občas vyzkoušet zda alergie přetrvává, rozhodla jsem se pro test právě s buchtami, a když už hřešíme, tak pořádně a za parťáka jsem si zvolila mojí oblíbenou Ghítelu, která je prostě jedinečná a mohu říct, že s ní mám klidné svědomí. Jedná se o kvalitní produkt, který má ve složení arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě. Pojďme tedy na Ghítela buchtičky.
Brokolice v našem jídelníčku nesmí chybět a v polévce ji máme velmi rádi. A proč si zařadit brokolici do jídelníčku?
Brokolice je bohatým zdrojem vápníku, vlákniny i beta karotenu. Obsahuje vitamíny C, D, B6, B12, E, kyselinu listovou, draslík, železo, selen i hořčík. Brokolice působí jako účinná prevence proti nachlazení a chřipce, posiluje cévy, srdce a krevní oběh, pomáhá při krvetvorbě, zlepšuje trávení a dokonce má příznivé účinky proti rakovině tlustého střeva a prostaty. Konzumací brokolice si lze zlepšit imunitní systém, zrychlit metabolismus, ochránit se před infekčními nemocemi. Ženy mohou pomocí brokolice zmírnit bolesti při menstruaci. Brokolice pomáhá odbourávat nervozitu a poruchy spánku. Ocení ji i lidé držící dietu, protože obsahuje velké množství vody a naopak málo sacharidů.
Quinoa, česky merlík chilský pochází z Jižní Ameriky. Neobsahuje lepek, je tedy velmi vhodnou alternativou pro bezlepkovou dietu. Má velmi vysokou výživovou hodnotu, je lehce stravitelná, takže ideální pro ty, kteří myslí a jí zdravě. S ohledem na nízký glykemický index je vhodná i při redukční dietě.
Nad běžnými obilninami quinoa vyniká vyšším obsahem některých minerálních látek, například vápníku (obsahuje ho více než mléko), fosforu, železa, hořčíku, zinku dále vitaminů rozpustných ve vodě (vitaminy skupiny B, vitamin C) a hlavně bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo nedokáže vytvořit a jejichž zdrojem je přijímaná potrava. Skladbou aminokyselin se quinoa podobá živočišným produktům a sóje. Rovněž obsahuje cenné antioxidanty, vlákninu, zdroj vitamínů (thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu).
Trošku se nám přemnožily batáty a já se je snažím použít, kde je to jen možné. Ne, že bychom je pěstovali, ale nějak došlo k narušení komunikačního kanálu a místo 3 batátů mi došly 3 balíčky. Nejdřív jsem se zděsila, ale miluji výzvy a batáty u nás rozhodně dlouho nepobudou.
Batáty se dají použít všude a polévky jsou z nich úžasné a tady je jedna z nich.
Květák a quinoa, to jsou suroviny, které se u nás používají i několikrát týdně.
Zapečená zelenina mě baví, má nespočetné množství variací a my si ji dnes dopřáli společně se šmakounem, který má v naší lednici vždy své místo, nejen pro své nutriční složení, ale i pro jeho možnosti použití, tak jdeme na to.
Tento dezert si to vůbec nezaslouží, ale vznikl vlastně ze zbytků, připravila jsem si více krému, než jsem nakonec potřebovala.
Lákalo mě krém sníst jen tak, ale zase to byla příležitost si něco vyzkoušet. Vznikla opět velmi chutná svačinka nebo dobrůtka když člověka honí mlsná. Jak už se mi několikrát potvrdilo, vaření ze zbytků prostě nemá chybu.
Prostě není nad to, když se vám povede trošku víc těsta, než jste chtěli. Při přípravě sušenek mi trošku víc ujela ruka, a jelikož se mi těsto velmi líbilo, rozhodla jsem se, že ho vyzkouším na tartaletky. Svým způsobem se mi to i hodilo, v mrazáku jsem měla zmrzlé banány a v lednici načatou kokosovou smetanu. Když jsme si odpoledne sedli ven, kde bylo kolem 40°C na sluníčku, bylo to velmi příjemné, lehké a chutné osvěžení, byla to taková dobrota, že jsme se olizovali až za ušima a babička si libovala, že se nediví, že našemu mlsáčkovi tak chutnají, že krém by si dala i samotný. Prostě není nad to, když všem chutná, to se peče s radostí.
Příprava sušenek mě velmi baví a ráda vymýšlím nové kombinace tvarů a chutí. Největším adrenalinem jsou bezlepkové verze, které mě velmi těší a to obzvlášť když vyjdou a jsou chutné. Díky sušenkám se vracím do dětských let a je to velká zábava. Kdo si hraje, nezlobí a já si tentokrát hrála s Mickey Mausem a Minnie.
Nemůžeme neustále jen mlsat a svačinky je třeba připravovat různorodé a pestré. Jelikož nám neustále chutnají placičky všeho druhu, využila jsem dostatečné zásoby květáku a zužitkovala jej právě k přípravě placiček. Musím říct, že se placičky velmi povedly a sklidily velký úspěch.
Chřestíme, chřestové sezóny se musí využít naplno a u nás vede zelený chřest při přípravě polévek, vítězí na plné čáře, dodává polévce úžasnou chuť, nikdy bych nevěřila, že budu kombinovat tolik chutí najednou a že to může být taková dobrota.
Tento dezert potěší snad všechny mlsné jazýčky. Dobře vím, že se mnoho lidí obává amarantu pro jeho výraznou chuť. Amarant je velmi cenou a opomíjenou obilovinou a je to velká škoda, pokud nám vadí jeho výrazná chuť je dobré amarant namíchat s jinou obilovinou. Tento dezert jsem připravila nejen pro syna, ale i pro sebe a manžela, který si myslel, že konzumuje ve směsi jen kešu oříšky, nedivím se, byla to dobrota.
Když mám větší množství banánů než dokážeme zkonzumovat, vložím je do mrazáku a upotřebím když se zrovna hodí a to je prostě úžasné. Dezert připravíme velmi snadno. Z mrazáku vyjmeme zmrzlé banány, necháme je krátce povolit při pokojové teplotě, tak aby šly banány dobře loupat. Tento čas využijeme k přípravě amarantu a quinoy. Já jsem quinou s amrantem připravovala jako přílohu k obědu a přebytek jsem předem plánovala zužitkovat k přípravě dezertu.
Ráda experimentuji a zkouším nové chutě, čekanku jsme si již několikrát připravili a já se k ní znovu vracím. Mile mě překvapila svojí chutí a nejen to. A proč si zařadit čekanku do svého jídelníčku?
Má pozitivní vliv na zažívání, při potížích se žlučníkem, jaterních chorobách, působí mírně projímavě a močopudně, snižuje cholesterol v krvi, odbourává tuky, zlepšuje imunitu, má protizánětlivé účinky a detoxikuje organismus.
Čekanka je považována za léčivou bylinku a je využívána v lidovém léčitelství.
Zevně se používá na vyrážky, ekzémy, opruzeniny, opuchliny. A jak jsem si ji připravila já?
Rybičky máme moc rádi a snažíme si je dopřát pravidelně. Nejraději připravuji lososa, který je bez kostí, ale rozhodně se kvůli tomu nehodlám ochudit o ostatní druhy ryb a už vůbec ne o pstruha.
Jedna z našich nejoblíbenějších úprav je právě tato, používám ji na většinu ryb a je prostě nejlepší, sůl, citron a tymián je prostě klasika, která nikdy nezklame. Vím, že by se lépe vyjímala na fotce celá ryba, ale já si ji rozhodně nechtěla nechat vystydnout a jelikož syn ještě spal a bylo zapotřebí kosti pečlivě vybrat, objektem focení se stala právě jeho porce.
Máte velké množství banánů a nevíte co s nimi?
V tom případě určitě vyzkoušejte tento dezert, nebudete litovat.
Osvěžení v letních dnech, dezertík když vás honí mlsná, krém, náplň v to vše se může proměnit tento dezert.
Nejlepší věci vznikají náhodou. U mě je to velmi častý jev, který se koná, když pospíchám nebo když potřebuji zpracovat zbytky.
Upozorňuji, že jestli je možné na něco vytvořit velmi rychlou závislost je to právě tento dezert a já se k němu díky jeho skvělé chuti a rychlosti přípravy určitě brzy vrátím.
Už delší dobu jsem se chystala na jablečný závin a jelikož si ráda hraju s bezlepkovým těstem, chtěla jsem si jej vyzkoušet. Když jsem měla těsto připravené, vzpomněla jsem si na úplně novou formu na koláč z Lidlu, a tak jsem ji musela hned vyzkoušet, těsta bylo dostatek a vznikl i plánovaný závin. A musím říct, že se mi ty moje pokusy docela daří. Koláč neměl chybu a byl náležitě oceněn nejmenším strávníčkem jako mňam. Tatínek si liboval rovněž u závinu, jen příště mu tam mám přidat víc jablek. No dobrá tatínku já se příště polepším.
Fazole Navy mě velmi chuťově zaujaly svojí jemnou chutí. Když jsem připravovala první pomazánku, která byla pouze z řapíkatého celeru a fazolek, blesklo mi hlavou, že by byla úžasná s vlašskými ořechy a šmakounem, neváhala jsem a pomazánku jsem šla hned vyzkoušet. Musela jsem se nejdřív zbavit našeho malého šmakounka, který nehodlal první pomazánku opustit, dostal nandáno do mističky a šel s tatínkem z povzdálí pozorovat mé konání, poté si přiběhl pro ochutnávku nově vzniklé pomazánky a původní plánovaná večeře dostala košem. Vznikla velmi příjemná pomazánka s lehkou tvarohovo-ořechovou chutí.
Pokud máte rádi kyselo nebo polévku ze zakysané smetany je tato polévka právě pro vás. Pro všechny, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat mléčné výrobky, případně pro ty kteří rádi experimentují či chtějí vyzkoušet něco jiného. Samozřejmě je možné použít i rostlinnou smetanu a následně dokyselit, fantazii se meze nekladou, já měla načaté rýžovokokosové mléko, které dodalo navíc polévce velmi zajímavou chuť.
Nikdo není svatý a asi každého někdy honí mlsná, mě přepadla znenadání. Říkala jsem si "čím já ji zaženu"? Vzpomněla jsem si na lívanečky, které nám moje maminka připravovala. Já jsem dostala chuť na čokoládu, nemusela jsem dlouho přemýšlet, než jsem ji do těsta přidala a jelikož máme dostatečnou zásobu borůvek v mrazáku a jedná se o velmi oblíbené ovoce našeho nejmenšího strávníčka, padla druhá volba právě na ně, veškeré suroviny připravené, pojďme na ně.
Jak jsem slíbila, tak plním, pokračujeme s fazolkami, tentokrát v pomazánce. Náš mlsáček se začíná zajímat o pečivo, které se snažím zařazovat co možná nejméně, ale ne vždy se zadaří a když už jsem měla fazolky vařené, pomazánka se přímo nabízela k experimentovaní. Musím říct, že mě mile překvapila, syn ji ujídal samotnou z mističky a přikusoval k ní domácí kváskový chléb. Pomazánka je velmi jemná, chuťově velmi příjemná a já si vymyslela při té příležitosti další dvě varianty, na které se můžete těšit co nevidět.
Nic fotogenického, ale moc velká dobrota. Původně jsem recept neplánovala, ale když jsem ochutnala, moje chuťové pohárky zaplesaly a nebyla jsem jediná. I náš malý masožrout snědl plnou mističku a ani se tentokrát nedožadoval masa jako je tomu jiné dny.
Propadla jsem kouzlu hlávkové kapusty a stejně tak fazolím. Dřív jsem je tolik nepoužívala a musím říct, že jsem se okrádala o nové chutě a zároveň cenné živiny, které kapusta a fazole skrývají. Rozhodně s fazolemi nekončím a budu se k nim vracet, zrovna tak k hlávkové kapustě. Co dodat...Prostě člověk se nesmí bát experimentovat s novými ingrediencemi a poznávat, tak nové chutě a tím obohatit nejen svůj jídelníček, ale i sám sebe.
S hlávkovou kapustou jsem teď velký kamarád, má vysoký obsah vápníku, železa, vitamínu C, A, B9, antioxidantů, betakarotenu.
Zejména kadeřavá kapusta obsahuje mnoho karotenů. Kdo má problémy se žaludkem, játry nebo ho trápí střevní potíže, měl by jíst právě kapustu, její konzumace příznivě působí při snižování cholesterolu. Podobně jako jiné „zelené“ zeleniny, i kapusta chrání před rakovinou, a to před rakovinou žaludku, tenkého a tlustého střeva, což potvrdilo už množství vědeckých výzkumů.
A pokud vezmeme v úvahu i zvyšování celkové imunity a hojení ekzémů a jiných kožních problémů, což se také kapusty přičítá, je určitě mnoho důvodů, proč se této zelenině nevyhýbat.
Jeden z koláčů, který nám moje maminka připravovala v létě, příjemné ochlazení v horkých dnech, já si jej trošku poupravila. No trošku víc. Maminka nám jej připravovala z klasické mouky, tvarohu a smetany. Já se rozhodla pro jinou variantu jak je u mě zvykem bez vajec, lepku a mléčné bílkoviny. Vlastně je to úplně jiný koláč, ale vzhledem se neliší a chutí je úžasný.
Pokud máte chuť na lehké, velmi chutné a navíc výživné dietní jídlo je tento oběd právě pro vás. Já jsem si moc pochutnala a vážně jsem se musela hodně přemlouvat, abych nesnědla i porci, kterou jsem schovala pro manžela.
Obdobné těsto používám na přípravu vánočních rohlíčků, které nám strašně chutnají a musím je vždy připravovat minimálně ve třech dávkách. Rozhodla jsem se toto těsto vyzkoušet na sušenky. Původní těsto je drolivější a hůř se s ním pracuje. Jestli jsou sušenky, u kterých mám problém se udržet a neustálé nutkání chodit uzobávat, jsou to právě tyto. O to víc pokud si je obalím v pomletém kokosovém cukru a vypadá to, že nebudu jediná. Našemu mlsounkovi sušenky zachutnaly také.
Máte velké zásoby ovoce z předchozí sezóny a nevíte co s ním? Co takhle domácí zmrzlinku? Blíží se nám léto a zmrzka se bude hodit.
Domácí zmrzlinka pro malé i velké mlsáčky, která u nás sklidila velký úspěch a těším se na další letní variace. Sice se mi úplně esteticky nevydařila a spodek nedoléhal, ale hlavně, že všem moc chutná.
Velmi oblíbené masíčko našeho malého gurmána, které nikdy nezklame, hovězí maso je jeho oblíbené. Já se ho dnes rozhodla připravit s chřestem.
Ráda v kuchyni experimentuji, nejvíce mě baví vymýšlet těsta bez lepku. Svým způsobem je to trošku adrenalin a o to větší radost, když se zadaří. Nevím, komu chutnalo víc, jestli mně, manželovi nebo synovi, ale tato kombinace je velmi vydařená.
Velmi univerzální těsto, které klidně použijeme na bábovičky, muffiny nebo jako korpus.
Tato polévka se zařadí mezi naše velmi oblíbené. Hlávkovou kapustu jsem doposud příliš nepoužívala, spíše jsem ji byla nevěrná s její růžičkovou kamarádkou a to byla velká chyba. Polévka je velmi chutná a rozhodně se k ní opět vrátíme. Mě kapusta zaujala právě z důvodu velkého obsahu vápníku.
Blíží se nám léto a ledová káva přijde k chuti. Obilné kávy jsou u nás doma velmi oblíbené. Vyzkoušela jsem připravit ledovou kávu z Cara, přidala jsem si k ní Ghítelu a už neměním a nemusím se strachovat, když bude upíjet i náš syn.
Její příprava je jednoduchá a zvládne ji každý.
Když je venku hezky a nechce se mi trávit celý den za plotnou, práci si zjednoduším a připravím si přílohu, kterou mohu použít i na přípravu dezertu. Jelikož jsem zvolila jáhly jako přílohu, připravila jsem si jich o trošku víc. Potřebovala jsem vymyslet svačinku na odpoledne a v lednici se na mě smály meruňky. Hrušky i jablíčka máme v dostatečné zásobě a nesmí nám chybět. Dnes tedy svačinka na vlně s jáhličkami a ovocem.
Snadný rychlý oběd, který se hodí, když spěcháte, ale zároveň si chcete pochutnat a to hravě a zdravě bez výčitek.
Šmakoun Štíhlé nudle je specifickou podobou Šmakouna v podobě „špaget či nudlí“. Je to jediná přílohová potravina na bázi bílkoviny nikoli sacharidů. Mají až 5x nižší obsah sacharidů a 2,5x nižší energetickou hodnotu. Dokonalá příloha pro každého, kdo se snaží zhubnout, ale rovněž tuto přílohu mohou využít lidé, kteří dbají o svůj zdravý životní styl.
Až nebudete vědět co s přebytky dýně ze zahrádky, určitě ji využijte do polévky, má nezaměnitelnou a příjemnou chuť.
Tyto karbanátky patří mezi naše TOP bezmasá jídla. Když mám hodně cuket nebo dýně neváhám ani vteřinu a chutnají nám všem. Tentokrát jsem je zkusila zahustit místo mouky hraškou a jsou výborné a opět mě hraška nezklamala.
Přesně tak to dopadá, když si necháte přivézt bednu cuket. Cukety se snažím zužitkovat jak jen to jde a polévky jsou nejlepší.
Dorty jsou pro mě vždy velkou výzvou a velmi často z nich mám strach, dlouho vybírám a hledám několik dní předem, jaké suroviny použiji. U tohoto dortu jsem však strach neměla, byla jsem si surovinami jistá. Tento dort byl pro syna na oslavu dědečkových narozenin a nemusím ani sáhodlouze vypisovat jaký byl, hovoří sám a syn jej náležitě komentoval. Jelikož je poměrně lenoch co se týče krmení, tak tentokrát si dortík střežil a náležitě komentoval "MŃAM, MŃAM", tatínek se musel s malým mlsáčkem podělit o svůj díl a další si vychutnal společně se mnou večer, kdy už malý jedlík spal. Připravte si jej i vy nebudete litovat.
Už přesně nevím, kde jsem viděla původní video recept, bohužel se mi jej nepovedlo dohledat, ale i tak bych moc ráda poděkovala autorovi.
Většinou připravuji bramboračku s česnekem a kmínem, dnes jsem měla chuť na změnu a použila jen majoránku a jarní cibulku a musím říct, že byla výborná. Bramboračka je naše nejoblíbenější polévka, a jestli je polévka, kterou náš strávníček nikdy neodmítne, je to právě tato polévka.
Někdy si vážně připadám jak v pohádce o otesánkovi, ráno první slova našeho syna "mami maso", tak co s ním mám dělat. Králíčka jsem měla v plánu delší dobu a když jsem vařila polévku z chřestu, použila jsem základ vývaru a samotný chřest rovněž k přípravě hlavního chodu, měl jedinou chybu. Musím příště upéct větší porci.
Chřestová sezóna je v plném proudu a ani já neodolala, když mi teta volala, že má možnost mi jej dovést, neváhala jsem ani vteřinu, polévka z chřestu je výborná a ráda pracuji se sezónní zeleninou.
Jednoduchá, rychlá večeře, ze které nemusíte mít výčitky a mě tedy šmakoun nudle dostaly a rozhodně se k nim budu vracet. Úžasné je, že si můžete přidat libovolné variace zeleniny, já si přidala navíc fazolky, které mi zbyly v lednici.
Sušenky mě prostě baví a ráda si s nimi hraji. Formičky a razítka už u nás zabírají velkou část skladovacích prostor a už se musím vážně krotit, ale řekněte ne, když jsou ty sušenky tak krásné. Stále se snažím vymýšlet varianty bez přidaného cukru a opět se zadařilo a chodíme na ně celá rodina.
Meruňky mám stále v dostatečné zásobě a ochucené šmakouny mě začínají velmi bavit. Dnes jsem si pohrála a přidala meruňkového šmakouna do dezertu a náš malý šmakounek si moc pomlaskával.
Někdy přijdou dny, kdy se sama sebe ptám: "co já dnes budu vařit"? Většinou to dopadne tak, že vyrazím do zásob, které posbírám, dám na stůl a z nich něco vytvořím. A dnes tomu bylo zrovna tak. Přebytky brokolice a polníčku bylo zapotřebí zredukovat, a tak vznikla opět naše oblíbená zapečená směs.
Když vařím fazole, vždy si jich uvařím víc. Tentokrát jsem z nich připravila polévku a zeleninovou směs. Musím podotknout, že už tu strašily milé fazolky dost dlouho a bylo načase si je opět dopřát.
Fazole mám moc ráda a dlouho jsem si je nedopřála. Fazolová akce vždy ztroskotala v začátku, myslím na ně už 14 dní a pokaždé je večer zapomenu namočit, tentokrát už ne a my jsme si mohli pochutnat na fazolové polévce.
Bublanina patří mezi naše oblíbené moučníky, tentokrát jsem se ji rozhodla připravit trochu jinak, než bývá mým zvykem, co dodat, prostě si ráda hraji a experimenty mě baví, obzvlášť když vyjdou.
Co dnes na svačinku? To byla otázka, která mi běhala hlavou. V mrazáku hory třešní, které bylo třeba zužitkovat a výsledek? Dostalo se mi velké odměny v podobě prázdného pohárku a pomlaskávání se slovy "mami mňááám" a to jsou chvíle, které každou mámu moc potěší.
Jelikož začíná být venku krásné počasí, začala jsem vstávat dřív a vařím, než se náš malý poklad vzbudí, abychom mohli dopoledne vyrazit ven. Dnes jsme neměli tatínka na oběd doma, takže jsem si připravila něco extra. Většinou mě nebaví vařit jen pro sebe, obzvlášť když jsem měla pro syna navařeno, ale na tento hlavní chod jsem se strašně těšila a musím říct, že se moc povedl.
Vylít vývar z chřestu by byl hřích, a tudíž jsem jej použila jako základ zeleninové polévky.
Jednoduchá, rychlá svačinka, která je vhodná pro malé i velké a já s ní tedy nikdy košem nedostala.
Prostě nás honila mlsná na fastfood a to nikdy pro mě nedopadne dobře. Stane se, že někdy neodolám asi tak 2 x do roka a pak to stojí za to. O pálení žáhy a břichabol jsem vážně nestála, takže jsme si připravili domácí verzi.
Sušenky docházely a mě lákalo vyzkoušet sušenky z kakaového másla. Chuť i vůně kakaového másla je prostě úžasná a tyto sušenky váš dům či byt úžasně provoní. Musím říct, že se moc povedly a rozhodně se k nim budu vracet.
Na přání tatínka zemlbába. Otázka zněla: "Dokážeš ji připravit, kdyby chtěl ochutnat i Tomík"? No tak jo...
Kdo neochutná, neuvěří, že není žádný rozdíl v použití šmakouna a tvarohu. Žemlovku jsem neměla asi dva roky. Už si ani nevzpomenu, kdy tomu bylo naposled. Neholduji sladkým hlavním jídlům, ale tohle byla taková dobrota, že si ji ráda znovu dopřeji.
Kapustovou polévku už jsme neměli dlouho, a jelikož ráda kombinuji různé druhy zeleniny, tak dnes vyhrála tato kombinace chutí.
Tak včera mě už milý vaflovač fakt naštval, těsto je nádherné, ale nějak se mnou nekamarádí vaflovač. Netuším proč. Od doby, co jsem ho lehce napekla při jednom z mnou provedených pokusů, který se nezdařil, zlobí. Takže včera jsem v prodejně Orion zakoupila silikonové formy na vafle. S bezlepkovým těstem je prostě boj, ale nehodlám se ho vzdát.
Na odpolední svačinku nebo jen tak do ručičky. Placičky u nás jedou a nejoblíbenější kombinace jsou s česnekem a majoránkou, dýně nakrojená, cukety dostatek, pohanková lámanka při ruce. Jde se na věc.
Dnes jsem si to v kuchyni trošku zkomplikovala. Pro manžela a pro mě jsem upekla květák v pikantní hrašce a našemu malému strávníčkovi jsem se rozhodla připravit omáčku a zeleninové mickey mause. Sporák téměř plný a při pohledu z okna ven, kde svítilo sluníčko, se mi vážně nechtělo trávit čas u vaření, a tak jsem se rozhodla pro rychlou akci v troubě.
Kedlubnu používám do polévky ráda a dnes jsem měla chuť na sladkou variantu polévky, která se náramně vydařila, manžel si přidával a náš nejmenší mlsáček pomlaskával a bylo vidět i slyšet, že mu polévka moc chutná.
Mizuna je asijská listová zelenina, která se konzumuje čerstvá v podobě salátu nebo zeleninové oblohy, nebo tepelně upravená v omáčkách nebo dušená jako příloha. Snadno si ji vypěstujeme na zahrádce, kde postupně podle potřeby sklízíme jednotlivé listy, případně i celé růžice. Muzina po sklizni znovu obráží, a tak nám zajišťuje cenné vitamíny celou sezonu. Na podzim můžeme celé trsy vyrýt, zasadit do květináčů a rychlit podobně jako třeba pažitku. Mizuna je velmi vhodná pro diabetiky i redukční diety, neboť obsahuje nepatrně cukru.
Mizuna je bohatá na provitamin A (karotenoidy), vitaminy skupiny B, C, také vitamin E. Z minerálních látek je bohatě zastoupen draslík, vápník, hořčík. Obsahuje i pro trávení potřebnou vlákninu a má minimum cukrů.
Koláč se opravdu povedl, už jen dle slov manžela: "A ten je celý pro mě?" A já na to: "Kdo bude rychlejší"! (smích)
Dnes ráno jsem vstala a přemýšlela, co připravím k obědu. Pořád mě nic nenapadalo, tak jsem si vyndala pár ingrediencí na pracovní desku a během chviličky se zrodila myšlenka na omáčku.
Amarant se stále drží mezi TOP obilovinami našeho strávníčka. Je pravda, že je chutí velmi výrazný a je třeba jej kombinovat s výraznými ingrediencemi. Amarant je skvělým zdrojem železa, obsahuje také vápník, hořčík, fosfor, mangan a měď, z vitaminů jsou pak zastoupeny některé ze skupiny B, vitamin E, tuky jsou z velké části tvořeny nenasycenými mastnými kyselinami. Amarant má jemnou oříškovou chuť, vhodný je jako příloha, nasladko do kaší.
Právě se dívám z okna a ono zase sněží, to počasí si vážně dělá, co chce, konec dubna, venku rozkvetlé třešně, tak jen doufám, že se nám to počasí umoudří. Abychom se zahřáli připravila jsem dýňovou polévku s pohankou, která nejen prohřeje, ale zároveň posílí imunitu, listy červené řepy nám zase dodají antioxydanty a jsou bohaté na vitamíny C, A a minerální látky jako je vápník a železo.
Dnes jsem celý den přemýšlela jaké sušenky našemu malému mlsáčkovi upeču, zvažovala jsem s náplní, máslové, ale zahlédla jsem jedny sušenky, které mě velmi zaujaly a já si je upravila dle surovin, které jsem měla zrovna doma. Našemu mlsounkovi také chutnali, ale u každé sušenky nejprve vydloubl brusinku a pak pokračoval dál, ale to mi bylo předem jasné.
Z přípravy polévky mi zbyly bílky a já začala přemýšlet, jak je zužitkuji. Projela jsem pár receptů a zaujal mě recept na štafetky. Použila jsem z původního receptu korpus a náplň už byla předem jasná. Šmakounek u nás prostě frčí a v krému je prostě dokonalý.
Lituji jen jednoho, že jsem nepřipravila alespoň z dvojí dávky, protože tohle je taková dobrota, že náš malý šmakounek běhal pořád k lednici a křičel dort, mami dort, další. Takže na maminku toho už moc nezbylo, ale pár kousků jsem si uhájila pro sebe i tatínka, kterému také moc chutnalo.
Na polévku z bílého z chřestu jsem měla již delší dobu velkou chuť a musím říct, že tato je tedy velmi povedená a už se těším, až si ji znovu zopakujeme. Původně měla být ze zeleného chřestu, ale strejda si mě dle jeho slov zkusil vyzkoušet a udělal mi drobné úpravy v mé objednávce. Místo zeleného chřestu přivezl bílý a přivezl pár dalších perliček, abych se dle jeho slov nenudila, takže no počkej.
Když připravuji přílohy, většinou z nich vznikají i dezerty. Velmi jednoduchý a chutný dezert na svačinku, snídani či jen tak pro chuť.
Nás prostě ta zapečená zelenina baví a dnes jsme si teda šmákli. Odpoledne potřebujeme pracovat na zahradě, takže nic těžkého a tudíž jsme si udělali lehký oběd. No a teď hurá ven za sluníčkem.
K této dobrotě se těžko píší nějaká slova. Je to prostě bomba. Těsto nemá chybu a v kombinaci s krémem je to pohádka. Budu se muset hodně držet abych je nesnědla. Já sladkému příliš neholduji, ale tohle je teda MŇAMKA.
Dnes ráno se mi vůbec nic nechtělo dělat, ale jíst se musí a nikdo za mě neuvaří. Přemýšlela jsem, co uvařím tentokrát za polévku a v mrazáku jsem našla sáček hrášku, hráškovou polévku jsme dlouho neměli a jelikož ráda kombinuji chutě zeleniny přidala jsem navíc tuřín, batát, pórek a zahustila hraškou, vznikla velmi chutná polévka, na které jsme si moc pochutnali.
Původně jsem měla v plánu neriskovat a udělat stejný dort i na hlavní oslavu, který jsem pekla v týdnu, ale to by syn nesměl dostat dvě bedny jahod a mě to trošku nahlodalo zkusit něco jiného, hlodalo, hlodalo, až nahlodalo a já si opět zariskovala. Když jsem kolem půlnoci kontrolovala krém v lednici, bylo mi jasné, že ač byl krém chuťově luxusní, tak v této konzistenci ještě nemohl být použit, vzala jsem si ho tedy do parády a přidala strouhaný kokos a chia semínka. Ještě před rokem by bylo asi slzavé údolí, protože v té době jsem ještě tolik zkušeností neměla, ale tentokrát jsem si poradila hravě. A co vy? Také vám krémy občas zaškodí? Na tento dort dlouho nezapomenu nejen z důvodu, že mě lehce potrápil a donutil přemýšlet o půlnoci, ale svojí dokonalou chutí.
Jelikož jsem měla připravené základy z předchozí přípravy pomazánek a od oběda mi zbyla quinoa, tak jsem si připravila ještě třetí pomazánku a musím říct, že byla velmi povedená a určitě si ji zopakujeme.
Již staří Inkové, Mayové a Aztékové moc dobře věděli, že svou vnitřní sílu a takový ten správný "životní pohon" musí hledat ve složení své stravy. Objevili a po dlouhá léta pěstovali dnes již téměř zapomenutý amarant, nazývaný dle Inků jako "KIWICHA". Amarantová zrna obsahují mnohem více proteinů, než běžné obiloviny. Je dokázané, že amarantová bílkovina přidávaná do tekutých výživ vede ke zlepšení bílkovinové rovnováhy u těžce nemocných lidí v rekonvalescenci a také u osob trpících potravinovými alergiemi, malých dětí a dospělých s celiakií. To samé platí i u obsahu vlákniny a minerálů. Jelikož obsahuje squalen a lysin, dobře působí na tvorbu a regeneraci mozkových buněk, duševní vývoj dětí a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. Podporuje prevenci a léčbu zácpy či rakoviny tlustého střeva. Mnoho sportovců užívá amarant jako hlavní či doplňkovou součást jejich stravy pro tvorbu svalové hmoty, a to díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin a vitamínů. Amarant je vhodný i při prevenci a léčbě poruch s hladinou cholesterolu a nadváhou. Navíc je velmi dobrým přítelem pro cukrovkáře a osoby se špatným trávením.
Dnes jsem přemýšlela jakou polévku připravit a jelikož na mě vykouknul z lednice načatý tuřín a spousta další zeleniny a já si nemohla vybrat, rozhodla jsem se pro kombinaci chutí a vznikla tato polévka.
Jedna z dalších pomazánek, která zdobila náš stůl při oslavě druhých narozenin našeho Tomáška. Za původní recept bych ráda poděkovala Ladě Kovářové, já jsem si její původní falešnou škvarkovou pomazánku drobně upravila a spojila s hraška máslem a šmakounem, vznikla tak velmi jemná a výživná pomazánka.
Pomazánka nesmí chybět na žádné z našich oslav a vajíčková je naše oblíbená. Samotná příprava je časově náročnější, ale hraškové máslo s Ghí prostě stojí za ten čas strávený v kuchyni. Nejen, že vznikla pomazánka jemná, ale zároveň velmi výživná. Po této pomazánce se na stole jen zaprášilo a mě to jako hostitelku samozřejmě velmi potěšilo, poslala jsem na ochutnání i své babičce a ta byla, tak nadšená, že dnes běžela do místní samoobsluhy, kde chtěla objednat všechny druhy hrašky. Hrašku zná již dlouho, ale netušila, že z ní lze připravit dle jejích slov takto výborná pomazánka, která dělá bříšku dobře.
Většinou se snažím vařit jídla pro všechny jenže tentokrát byla chuť na něco trošku ostřejšího a to do jídelníčku dvouleťáčka nepatří. Pro našeho malého jedlíka jsem měla navařeno z předchozího dne a tak jsem se mohla pustit do přípravy této dobrůtky.
Dnes byl den, kdy jsem si řekla, že bude klídeček, relax, pohoda. To by však nesměla přijít nová vykrajovátka, kterým se prostě nedalo odolat, vykrajovátka jsem musela hned vyzkoušet. U syna měl největší úspěch bagr a sušenky mu moc chutnaly.
Nechce se mi tomu ani věřit, ale už jsou to dva roky, co se nám narodil ten nejdražší poklad. Nikdy bych nevěřila, že budu připravovat dort a už vůbec ne k narozeninám. Vždy jsem si dorty nechávala zhotovit u cukráře, ale není lepšího pocitu, když vidíte před sebou kus práce, do které jste dali to nejlepší ze sebe pro svou nejdražší osobu. Ingredience na dort jsem vybírala velmi dlouho a vše delší dobu testovala. Jsem asi náročná a v očích některých lidí asi i blázen. Pracuji s bezlepkovými moukami, i když nemusím, ale mě to prostě baví a obzvlášť pokud se podaří a musím říct, že s výsledkem jsem maximálně spokojená a chuť byla dokonalá. Kdo nemusí držet bezmléčnou dietu, asi nikdy nepochopí, když hledáte kvalitní suroviny, které by vám nahradily tvaroh, pařížskou šlehačku a to se tentokrát podařilo a chuť krému je prostě dokonalá a s celkovým provedením dokonale ladí.
Tři ryze české výrobky na jednom talíři. Naprosto dokonalá chuť, šmakounových kuliček, kterou si zamilujete. Už delší dobu si pohrávám s myšlenou na bezmasé tortilly, nikdy bych nevěřila, že to bude taková dobrota, určitě vyzkoušejte, nebudete litovat.
Vepřovou panenku už jsme dlouho neměli. Ani si nevzpomenu, kdy tomu naposledy bylo. Když mi teta řekla, že jedou do Makra, přišla zrovna babička a povídá jí "přivezte tu vepřovou panenku z toho mladého pašíka". No nepřemýšlela jsem dlouho, než ze mě vyběhlo " vezmi mi ji také". Druhý den manžel dovezl nákup a já si mlsně prohlížela dovezené masíčko. Manžel chtěl jen na přírodno, ale mně se zachtělo zkusit něco jiného, a tak vznikla panenka s brusinkami.
Z farmářské prodejny mi dovezli čerstvé masíčko až k nám domů, objednávám z farmářské prodejny pravidelně a musím říct, že mi to velmi vyhovuje, ráda si ušetřím čas. Cena je trošku vyšší, ale maso je úžasné, máslovou dýni jsem měla načatou a tak nebylo co řešit, omáčky u nás frčí a náš malý strávníček má masové období a na omáčce si moc pochutnal.
Osobně beru agar jako velké přilepšení a výbornou alternativu na zahuštění surovin, které by byly jinak tekuté. V létě nám slouží jako výborný chlazený dezert a rádi se k němu vracíme.
Tuřín jsem si v kuchyni zamilovala, jeho chuť je nasládlá a dodá polévce velmi příjemnou chuť. Bohužel není zrovna dostupný a to ani v Makru, kde je na objednávku. Když mi teta volala, že je v Makru a že zrovna mají tuřín, neváhala jsem ani vteřinu a nechala si jej opět dovézt. Bohužel zákazníci o něj nejeví příliš velký zájem a tudíž jeho zastoupení v obchodech není valné a já si myslím, že je to velká škoda.
Masové směsi jsou naše oblíbené, většinou je připravuji z kuřecího nebo vepřového masa, ale jelikož jsem měla chuť na změnu, připravila jsem ji tentokrát z krůtího masa.
Brokolici máme rádi zapečenou s česnekem. Dnes jsem se rozhodla pro detox v podobě pesta z medvědího česneku v kombinaci se zapečenou zeleninou. Použití a účinky má podobné jako má česnek kuchyňský Allium sativum L, ale oproti česneku kuchyňskému je česnek medvědí jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Jako léčivka se užívá jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek, mírné projímadlo, a nebo jako prostředek pro očištění a prokrvování. Vlastnosti česneku jak setého, tak medvědího je jejich působení antibakteriální a protiplísňové. Česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Pomáhá při bolesti břicha, při nadýmání, pomáhá při plicních a průduškových zánětech. Působí současně i žlučopudně, nezvyšuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Někomu však může naopak žlučník podráždit! Droga výrazně snižuje krevní tlak. Lidově se dříve používala jako prostředek pro vyhánění hlístů. Velmi často se dodnes užívá “k čištění krve” a lze říci, že skutečně úspěšně vylepšuje krevní obraz. Jelikož výpary dráždí nosní sliznici, oči i sliznice zažívacího traktu, užívá se výhradně tinktura. Rostlinné časti se používají čerstvé, sušením totiž česnek medvědí ztrácí účinnost.
Pozor na předávkování. Může totiž vyvolávat zvracení a průjmy a dokonce i záněty ledvin.
Neustále se potýkáme s bolestmi zoubků, takže když chci mít jistotou, že syn bude jíst. Tato omáčka měla velký úspěch.
Jelikož při bezmléčné dietě není povolen tvaroh, často jej nahrazuji právě Šmakounem a v těstě se chuti tvarohu velmi přiblíží. Šmakouna jsem si oblíbila a našemu malému také velmi chutná a opět jsme si moc pochutnali.
Tak tento koláč je nejen rychlý, ale neskutečně dobrý, měli jsme velmi náročný týden a já chtěla syna odměnit nějakou mlsnotou. Když už připravuji nějakou dobrotu, přemýšlím nad tím jak ji výživově obohatit a myslím, že se mi to docela povedlo. Má to jediný háček, koláče zbylo sotva k snídani takže zítra peču znovu a tentokrát tam nezapomenu přidat Šmakouna, kterého jsem v tom fofru přehlédla.
Jelikož mi zbyl hovězí vývar z omáčky, tak musel být zužitkován a jak jinak než do základu polévky. V lednici jsem měla nádherný čerstvý pórek a na zahrádce už mi začala růst pažitka, takže volba byla jasná, popadla jsem ještě mrkvičku a dala se do práce.
Přílohu jako knedlíky často nedělám a vždy přemýšlím jak je alespoň trošku obohatit. Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu a mandlové mléko je také velmi výživné. Svíčkovou milujeme a je vidět dle reakce našeho nejmladšího strávníčka, že tomu tak bude i nadále, protože se ozývalo opět mami mňami, mňam, mňam.
Polévky máme moc rádi a květák patří mezi naší oblíbenou zeleninu. Luštěniny jsou důležitou součástí naší stravy a neměly by být opomíjené, často je přidávám do polévky, kde se snadněji zamaskují, i když my s jejich konzumací až takové problémy nemáme, stejně tak ráda pracuji s mořskými řasami, které jsou bohatým zdrojem živin. Často je používám právě při přípravě polévek, příloh a celková výživová hodnota se velmi výrazně navýší, vyzkoušejte je i vy. Nemusíte se bát, jejich chuť není ve výsledném pokrmu znát.
Už jsem několikrát psala, že zapečená zelenina u nás prostě frčí a kombinací je neomezené množství. Květák v kombinaci s quinoou nám moc zachutnal a hlavně když potřebujete po obědě pracovat na zahradě je to příjemné a lehké jídlo.
Losos patří mezi naše oblíbené ryby, a když jsem dostala chuť na víno, blesklo mi hlavou, že by to vůbec nemuselo být špatné a jsem moc ráda, že jsem spojení ryby a vína riskla a my si opět moc pochutnali. Tymián nám na rybě nesmí chybět a stejně tak citron, určitě se k této kombinaci vrátím.
Tak tuhle dobrůtku jsem ochutnala u babičky a těšila jsem se, až jí vyzkouším. Babička měla roládu naplněnou zakysanou smetanou, kterou syn nesmí, takže jsem si poradila po svém. Měla jsem problémy se stočením, protože nějaký 85 centimetrový skřítek mi přetočil knoflík na troubě na plné grády, takže jsem byla ráda, že to tak dopadlo. Při stáčení rolády mi zase křičel do ucha mami mňamíííí a banán dosti důrazným tónem. No ponaučení, že když člověk potřebuje klid, nezbude nic jiného než péct v noci.
Ráno jsem otevřela lednici a koukala na mě kedlubna a kapusta. Původně jsem myslela na polévku, ale když jsem koukla o polici výš a viděla domácí nakládané okurky, tak mě přepadla chuť tyto ingredience zkombinovat, nejdřív to vypadalo, že sním většinu okurek a nic na finální dochucení nezbude, ale naštěstí jich máme v zásobě dost, musím říct, že se mi tato kombinace fakt podařila.
Jeden z dezertíků, který nás asi nikdy neomrzí, nejraději jej máme vychlazený na snídani či svačinku. Zásoby z mrazáku se mi daří tenčit, musím se ještě chvíli snažit, aby byl mrazák vyprázdněn na další nášup ovoce a zeleniny a my si mohli dopřávat domácí ovoce i v zimě.
Když jsme byli na Velikonoce u rodičů, ochutnala jsem u své babičky roládu, která byla právě pouze z vajec, ořechů, kakaa, cukru a prášku do pečiva, plněná zakysanou smetanou. Strašně moc mě lehkost těsta nadchla a chtěla jsem hned vyzkoušet. Samozřejmě jsem kromě medvídků, udělala i roládu, ale tu až jindy. Těsto je nádherně nadýchané a křehké. Když syn ochutnal, udělal medvídkovi malá, dal mu pusinku a pak jej hned snědl, většinou si medvídka dlouho prohlíží, protože patří mezi jeho oblíbená zvířátka, ale tentokrát méďa neměl šanci.
Amanrat má syn stále velmi rád a já jej hojně zařazuji kvůli jeho cenným živinám.
Amarant je obilnina původem z Jižní Ameriky, znali již staří Mayové. Laskavec je přirozeně bezlepková obilnina, má nízký glykemický index. Amarant je zdrojem minerálů vápníku (2 x více než v mléku), hořčíku, draslíku i železa a vitaminů řady B (B1 a B2), antioxidantu E a vitamínu C. Sklizeň semen amarantu může probíhat až 3x ročně. Amarant je přirozeně bezlepková potravina, která může celiakům nahradit obiloviny.
Tak tuhle dobrůtku fakt můžeme, dřív jsme ji jedli s nivou, ale to by syn ještě nemohl, ale tato kombinace je vskutku vydařená, snědli jsme celou mísu a moooc si pochutnali a na nivu jsme si ani nevzpomněli.
Synovi se snažím všechny druhy masa střídat a dnes došlo na hovězí. V zásobě jsem měla červenou řepu a chtěla jsem jí do něčeho propašovat. Její výraznou chuť bylo třeba zamaskovat a na to se skvěle hodí batát, petržel a mrkvička, majoránka dodala příjemnou chuť a vůni a jablíčko celou směs dosladilo, prostě dobrůtka.
Houbičky ty my rádi, původně manžel chtěl jen vepřové plátky na přírodno, hlavou mi blesklo, to je nuda a řekla jsem si, že vyzkouším něco nového, no a samozřejmě jsem si chtěla dát i vínečko, to při vaření roztančí celou kuchyni, manžel vůbec nenamítal a konstatoval, že tuhle dobrůtku teda fakt joooo.
Často když připravuji přílohu, uvařím jí více a připravím zároveň dezertík, placky nebo karbanátky. Tentokrát to byla právě quinoa, mango už bylo hezky měkké a v kombinaci se skořicí je prostě výborné, často se musím hodně držet, abych to malému nesnědla.
Kapusta má u nás v kuchyni čestné místo ať už do polévek či omáček, zapečená nebo vařená je velmi cenná pro naše zdraví díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamíny C, B, K, kyselinu listovou a najdeme v ní minerály draslík, železo, vápník, selen a další. Působí příznivě na snižování cholesterolu, zvýšení imunity, podporuje vylučování nadměrného množství vody z těla, napomáhá celkové detoxikaci organismu a odplavování odpadních látek. Růžičková kapusta je známá pro svou nezaměnitelnou a výraznou chuť. Nejvíce chuti a živin si uchová vařená v páře, nebo jen krátce povařená. Je důležité kapustu nerozvařit, jednak ztrácí obsah významných vitamínů, ale také vzniká onen nepříjemný zápach rozvařené zeleniny.
Zeleninové směsi u nás frčí, a jelikož jsem si koupila kurkumu, tak jsem jí hned vyzkoušela do naší oblíbené směsi společně se zázvorem a tatínek si pomlaskával.
Jak říkal můj děda, polévka grunt, knedlíky špunt. No, tak u nás tomu tak rozhodně je. Bez polévky, to u nás prostě nejde, náš malý je miluje. Dnes jsem měla po Velikonocích ještě poměrně slušný výběr surovin, mrknul na mě z lednice pórek a krásná mrkvička s petrželkou, kterou jsme koupili před svátky, no a chtěla jsem delší dobu vyzkoušet nové zavářkové těstoviny, takže se šlo čarovat a výsledek byl výborný.
Polívčičky my rádi a obzvlášť v kombinaci brokolice a špenátu, dnes jsem použila navíc pesto z medvědího česneku.
V medvědím česneku jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům.
Medvědí česnek potlačuje kandidózu a působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách. Medvědí česnek dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží. Jeho čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a mají močopudné účinky. Rostlina má rovněž příznivý vliv na žaludek.
Už nějakou chvíli si pohrávám se zázvorem a nedávno jsem koupila i kurkumu a kombinace chutí mě mile překvapila. Náš malý má masové období a všude hledá maso, takže tento oběd byl sázkou na jistotu a musím říct, že kurkuma a zázvor celému jídlu dala úplně jiný rozměr.
Tuřín jsem si velmi oblíbila, má jedinou chybu, strašně špatně se shání. Babička kvůli nám oběhala několik obchodů a prostě není. Už teď lituji, že jsem si koupila jen dva kusy, které jsou už pryč. No prostě další nový druh zeleniny, který se u nás zabydlel.
Trošku mi ujela ruka a udělala jsem více tapioka pudinku, než jsem chtěla. Jelikož mě spojení manga s tapiokou velmi zaujala, rozhodla jsem se připravenou směs použít i na náplň do tartaletek. Je úžasné, jak výborné věci vznikají náhodou. K odpolední kávičce jsme si s babičkou zamlsali.
Velikonoce nám klepou na dveře a já se rozhodla připravit našemu malému strávníčkovi něco málo do tlapky na zakousnutí. Beránek bude samozřejmě také, ale jelikož je mi jasné, že beránka bude chtít oždibovat, tak je tato varianta pro mě praktičtější.
Tapioka pudink je u syna velmi oblíbený a má nesčetné množství variací. Jen je třeba myslet na to, že je tapioka velmi výrazná. Je tedy nezbytné volit k tapioka perlám chuťově výrazné suroviny.
Dýně má neomezené množství variací a já s ní ráda laškuji jak na sladko, tak na slano. Tentokrát jsem se rozhodla pro dezert v kombinaci s mangem, které jsem si díky jeho chuti velmi oblíbila a už byl čas jej zpracovat. I když jsem měla co dělat ho nesníst jen tak, ale stálo za to vydržet a vychutnat si jej v mnou zvolené kombinaci.
Miluji jednoduché a praktické věcičky. Musím říct, že Tescoma produkty jsou mé oblíbené a tahle vychytávka na košíčky se jim vážně povedla. Tvořítko na košíčky může vytvořit jak vlnitý, tak kulatý okraj. Mně se líbí nejvíc vlnitý, prostě jednoduchá parádička, která udělá radost a potěší nejen oko, ale i chuťové pohárky.
Čekanka má pozitivní vliv na zažívání, působí mírně projímavě a močopudně, čistí, detoxikuje organismus. Snižuje cholesterol v krvi, odbourává tuky. Zlepšuje imunitu. Má protizánětlivé účinky. Mně se podařilo zakoupit salátovou čekanku, kterou jsem naložila na několik hodin do slané vody, aby se zbavila hořkosti. Tento fígl jsem se dočetla při brouzdání po internetu a byla jsem zvědavá, jestli vážně funguje. Vyzkoušeno, když čekanku naložíte do vody se solí na pár hodin, její hořkost zmizí a můžete ji použít celou krom košťálů, které je třeba ze středu vykrojit.
Tak tohle je přímo ďábelská kombinace a tohle je teda velkáááá dobrota.
Základ dezertu je vždy stejný a můžete si jej dochutit dle vlastní chuti, nálady, já se rozhodla pro kešu, kakao a Ghítelu a v druhé variantě s banánem.
Vypadá to, že náš malý jedlík má masové období. Druhý den neslyším nic jiného než mamííí maso jo? Takže dnes tedy jeho vyžádané maso, které sklidilo velký úspěch. Když jsem naservírovala, ozývalo se jen pomlaskávání. Když jsem si dovolila synovi pomoci, byla jsem odstrčena s odpovědí "mami sám", maso si těžce hájil a odevzdal mi prázdný talíř, to jsou právě ty okamžiky, kdy srdíčko radostí zaplesá, a máte hřejivý pocit.
No a něco na zoubeček velikonoční pomlázka ze špaldové, teff a makové mouky s borůvkami. Sice máme do Velikonoc ještě čas, ale já prostě ty formičky vyzkoušet musela.
Vždy když načnu smetanu, snažím se jí naplno zužitkovat. Dnes jsem jí z části použila do omáčky a část rovněž k přípravě dezertu. V lednici jsem narazila na balení šmakouna, který se mi do kombinace zamlouval a výživově dezert obohatil. Dnes tedy na šmakoun vlně s banány a rýžovou smetanou.
Dnes jsem měla chuť na něco lehkého a rychlého. V zásobě jsem našla krásné cuketky a tak jsem jednu hned použila na přípravu omáčky. Rajčátka sice ještě čerstvá nejsou, ale za to se mi na okně daří bazalce a její chuť v omáčce prostě miluji.
S tuřínem jsem ještě ve své kuchyni nepracovala, a když jsem měla možnost si jej do bedýnky přidat, neváhala jsem. Mile mě překvapil svou chutí. Je velmi podobný kedlubně, ale není dřevnatý a příjemně nasládlý. Mně domů přišla v bedýnce FORMA rutebaga – tuříny žlutomasé se žlutým povrchem. Na trhu se můžete setkat ještě s formou purpurascencens – tuříny s bílou dužinou, ale nachovým povrchem a formou pabularia – listový tuřín používaný stejně jako řapíkatý celer.
I náš malý přišel smoothie na chuť a tentokrát fakt mlaskal a tatínek? Ten mi nechtěl dát prázdnou sklenici a vychutnával poslední kapičky.
Zapečenou zeleninu milujeme, a když dorazila bedýnka s květákem, cuketami a další zeleninou, rozhodla jsem se ji zkombinovat a musím říct, že jsme si moooc pochutnali. V jednoduchosti je krása. Navařeno a můžeme vyrazit ven, kde krásně svítí sluníčko.
Maso u nás doma nesmí chybět a králičí je u našeho malého strávníčka TOP.
A jelikož jej miluje na česneku, tak jeho přání bylo vyplněno a ještě trošku vylepšeno.
Tatínkovi ani malému nesmí chybět ke králíčkoví špenát a co by matka pro své chlapy neudělala že? Hlavně když chutná a sklízí se prázdné talíře.
Včera dorazila bedýnka s ovocem a zeleninou a v ní červenobílá řepa a já jí prostě musela vyzkoušet. Dnes detox s červenou řepou.
Červenou řepu máme rádi, ale co nesnáším je její čištění. Vše je červené, to se vám s bílorůžovou řepou nestane. Každá má své, klasická je výraznější ani jednu však nezavrhnu.
Dnes ráno se mi vážně nechtělo nic dělat. Vstala jsem, došla do kuchyně a začala synovi připravovat ovocnou svačinku. Mango už bylo krásně měkké a část manga mi zbyla. Dokopala jsem se tedy k přípravě smoothie s tím, že až se malý probudí, dostane také ochutnávku. Na vlně chuti pokračujeme a tentokrát s mangem a můžu říct, že jsem si nejen pochutnala, ale také dobila baterky.
Na koupi fialové mrkve jsem se chystala už delší dobu. Zajímala mě její chuť, nikde nebyla k dostání ani ve velkoobchodě. Večer jsem brouzdala po internetu a narazila na fresh bedýnky a tam na mě vykoukla, neváhala jsem a objednala jsi ji společně s další zeleninou. Musím říct, že mě velmi mile překvapila svojí sladkostí, kterou náš malý strávníček jistě ocení.
Mořské řasy zařazuji pravidelně do našeho jídelníčku. Jsou cenné svým složením a přímo nabušené minerálními látkami a vitamíny. Řasa kombu je silnou detoxikační pomůckou na pročištění trávení, celého organismu a na stimulaci štítné žlázy.
Pokračujeme na vlně smoothie!!! Přidejte se také a začněte den s energií. Borůvky jsou zdrojem železa, antioxidantů, chia semínka jsou přímo bombou a hodnotným zdrojem cenných živin, den nejde začít lépe než s vyváženou snídaní, přidejte se i vy a dopřejte si chutnou, rychlou, zdravou a hravou snídani plnou barev a dokonalé chuti. Na smoothie není nic těžkého, stačí pouze mixér a potřebné ingredience.
Spousta mraženého ovoce v mrazáku, smoothie výzva dráždí a já jsem se konečně odhodlala k tomu mému prvnímu. A teda sakra, že já se do toho dala!!!! MŇAM
Likvidace zásob z mrazáku pokračuje. Tentokrát v hlavní roli s meruňkami.
Už se těším na letní sezónu, voňavé čerstvé ovoce, které si můžete utrhnout a vychutnat čerstvé. Na to si ještě chvíli budeme muset počkat, ale jelikož mám stále dostatečnou zásobu mraženého ovoce, je třeba tuto zásobu zredukovat. A myslím, že se mi to povedlo dokonale MŇAM!
Čekankové puky jsou mimořádně bohaté na vlákniny a hořčiny (stimulují činnost jater, žlučníku a střev). Z vitamínů obsahuje čekanka především vitamíny skupiny B a v menší míře i vitamíny A a C, z prvků pak draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík, železo, mangan, zinek a měď.
Čekanku tvoří z 94 % voda, proteiny představují 1 % (u zeleniny se jedná o významné množství). Sacharidy netvoří ani 1 % a tuky v čekance téměř nenajdeme (0,1 %). Salátová čekanka je díky působení hořkých látek a minimálnímu obsahu tuků lehce stravitelná. Je výborná pro diabetiky a díky velmi nízkému množství kalorií i pro osoby držící redukční dietu.
Čekanka dále snižuje krevní tlak i hladinu tuků a cholesterolu v krvi. Pomáhá při hubnutí, slouží jako prevence proti arterioskleróze. Posiluje sliznice střev, zbavuje střeva jedovatých látek a chrání před střevními chorobami. Vypuzuje rovněž močové a ledvinové kameny.
Ředkev je známý domácí prostředek proti nachlazení, ale pole její léčitelské působnosti je mnohem širší. Tato zelenina s bílou hlízou je příbuzná ředkvičce, není však tak rozšířena a má ostřejší chuť.
Do Evropy se rozšířila ze středomoří a už odpradávna je považována za účinný lék proti nachlazení.
Dezinfikuje sliznice v ústech, podporuje prokrvování a uvolňuje hleny v nose a hltanu.
Hořčičné oleje v ní obsažené mají antibakteriální účinky, zbavují žaludek a střeva patologických a plísňových napadení a odstraňují průjmy a nadýmání.
Vysoký podíl vlákniny váže jedy a tukové substance, proto je ideální potravinou pro hubnutí. Urychlí průchod natrávené potravy střevy a uvolní zácpu.
Vysoký obsah vápníku spolu s účinnými látkami podporujícími prokrvování působí na vylučování vody z těla. Je prevencí ledvinovým a žlučovým kaménkům. Zbavuje obtíží při močení a působí proti počínající močové inkontinenci (samovolný únik moči).
Pokud jsme nachlazení, pijeme šťávu z ředkve ochucenou medem.
Bílá ředkev je bohatým zdrojem vitamínů C, B, E a minerálních látek jako je vápník, železo, draslík, hořčík, měď, fosfor, síra.
Základ hraškového másla s Ghí má neomezené množství kombinací a rozhodně se k němu budeme vracet. Pomazánky připravené z hraška másla mají vysokou výživovou hodnotu a jsou navíc velmi jemné a chutné.
V noci jsem si vyndala krůtí maso, ráno jsem na něj koukala a přemýšlela, co z něj připravím. Prošátrala jsem zásoby v lednici, kde jsem narazila na brokolici a spoustu další zeleniny, která si říkala o kombinaci. Zapečená zelenina u nás frčí, a tak krůtí masíčko putovalo na pánev a následně do trouby se zeleninkou. A výsledek? Pomlaskávání a prázdné talíře, co víc si přát.
Záměrně jsem si uvařila hraškového másla víc. Jeden z důvodů byla oslava a druhý trénink, všichni si mysleli, že jedí vajíčkovou pomazánku a neustále hádaly suroviny. Manžel se potutelně usmíval a já si užívala jak jim chutná a pochvalují si. Musím říct, že je to fakt dobrota.
Můžu říct, že jsem fakt strašně ráda, že naše dítko má rádo placky na všechny možné způsoby. Ráno na mě křičel mami pácu a já na to, že je musím upéct, dostal do mističky pár kešu oříšků a byl spokojný. Odpoledne už si pochutnával na svých oblíbených plackách. Má to jediný háček, placky voní našim hafanům, které musíme neustále odhánět. Malej na ně sice dělá tytyty, ale je mu to prd platné, přiběhne černý čumák, udělá drc do tlapky a placka je jeho, naštěstí s tím počítám a máme venku vždy dostatečnou zásobu.
Dnes jsem měla chuť jen na lehkou večeři, zůstal mi od oběda zbytek dubového salátu, který si říkal o zpracování a jelikož saláty miluji, tak volba byla jasná.
Už jsem delší dobu nedělala teff a v lednici mi zůstal načatý šmakoun, blesklo mi hlavou, že by se dal použít do dezertu a ve spojení s teff zrnem, které má lehce oříškovou chuť bude dokonalou kombinací, přidala jsem hrušku a šťávu z limetky a vnikl tento dezertík a jako sladkou tečku jsem jej ozdobila jahodami.
Jelikož jsme si s tatínkem udělali tortilly, tak jsem musela našemu mlsáčkovi udělat také nějakou dobrotu. Jelikož se cpal, že se mu dělaly boule za ušima a nenechal se krmit a křičel sám, usoudili jsme, že mu moc chutnalo.
Tortilly dělám ráda, mají neomezené množství variací náplní a hlavně jsou rychlé. Nechávám si je na dny, kdy pospíchám, a nebo když si je manžel vyžádá.
Zapečená zelenina nám velmi chutná a tato kombinace se obzvlášť vydařila. Dnes jsem měla v kuchyni docela dost práce, takže se mi hodilo, že jsem si práci usnadnila a připravila něco zapečeného a sklidila jsem za to od tatínka velkou pochvalu.
Po nemoci jsem se konečně dostala na nákup a nevěděla po čem sáhnout dřív. Malý obchůdek mé tety byl právě zavezen čerstvou zeleninou z Makra a já s radostí sáhla téměř po všem, obzvlášť po krásných kedlubnách, jarní cibulce, pórku a už se mi v hlavě rýsoval recept na polévku.
Oslava svátku se nesmí obejít bez mlsání a s těmito řezy nemám vůbec špatné svědomí, výživné, chutné prostě "mňami, mňami, mňaminy". Jak si pobrukoval náš malý oslavenec.
Hraškové máslo si prostě říkalo o vyzkoušení do pomazánky a já už dlouho vaječnou pomazánku plánovala. Oslava synova svátku se přímo nabídla a my si zdravě pochutnali.
Tento recept najdete na stránkách Ceria tedy výrobci HRAŠKY, já se jej rozhodla připravit z dalšího ryze poctivého českého produktu a to Bio Českého Ghíčka a musím říct, že spojení těchto dvou produktů je neodolatelné, přímo bomba.
Svačinka, snídaně, příjemné ochlazení v horkých dnech, nebo když vás honí mlsná, to vše může být tento dezert.
Rybičky my rádi a losos patří mezi naše nejoblíbenější. Neustále přemýšlím jak jej připravit, aby nás neomrzel. Dlouho jsem si hrála s představou, že mu opatřím nějaký župánek v podobě těstíčka, a když jsem začala experimentovat s cizrnovou moukou, tak mě blesknul hlavou nápad a župánek byl na světě.
Dnes se nekonala v kuchyni žádná kuchařská věda. Ale ta dóóóbrota, že se tatínek olizoval až za ušima a třikrát se mě ptal, jestli už ten květák nebudu jíst. Mně už se fakt nikam nevešel. No co dodat, byl prostě mňam.
Proč zrovna oříšky kešu?
Kešu oříšky jsou lehce stravitelné, mají vynikající chuť a navíc také obsahují dostatek zdraví prospěšných látek. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin pomáhají lidem s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Kešu oříšky jsou však známé spíše vysokým podílem hořčíku, kdy ho svým obsahem předčí pouze slunečnicová semínka. Hořčík je velice důležitý pro správnou činnost svalů a nervů a pro správnou stavbu kostí. Je prevencí infarktu a udržuje zdravý oběhový systém. Hořčík také působí jako přirozený uklidňující prostředek a lidé, kteří ho mají nedostatek, mohou trpět podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce či arytmiemi. Průměrný příjem hořčíku by měl činit přibližně 300 mg denně, kdy kešu oříšky obsahují až 260 mg hořčíku na 100 g.
Taktéž mají kešu oříšky léčebný účinek na oči, sliznici a podporují růst buněk. Jejich konzumace se doporučuje při angíně pectoris, co se týče vitaminů, obsahují kešu oříšky dostatek vitamínu A, B1, E. Z minerálních látek již zmíněný hořčík, dále železo a zinek. Obsahují asi 50 % tuků, 20 % bílkovin a 25 % cukrů.
Tak a je to tady. Naše dítko si začíná diktovat, co si koupí a může za to krtek a medvědi. Dopoledne jsme si četli a na poslední stránce této knihy pro malé čtenáře je krteček krmící rybičku jahůdkami. Když jsme dorazili na nákup k tetě, nešlo přehlédnout luxusní jahody, které dovezli z Makra. Naše dítko začalo křičet na celý krám, mami krtek mňami, mňami. Sepnul ručičky a křičel psím, psím, to znamená prosím, jahody jsme si tedy odvezli a část z nich jsem použila právě k přípravě dezertu.
Dnes jsem měla v kuchyni docela šrumec. Dopoledne jsem trávila na úřadech a dostala jsem se domů kolem jedenácté hodiny. Ještě, že naše dítko má na oběd polévku, kterou jsem měla připravenou z předchozího dne a hlavní chod až se vyspí. Máme doma medvídka, který mi dopřává dost času na vaření. Dokáže chrnět dvě, tři hodiny a tak jsem měla dost času.
Sladké laskominky pro děti neuznávám, ale synovi už budou dva roky. Ať chci nebo ne rád by ochutnal i nějakou mlsku. Ráda bych, aby zůstalo jen u ovoce, ořechů, vafliček, dezertů a jak náš malý říká páááci tedy placek, ale asi se tomu občas nevyhnu. Připravila jsem si tedy zdravější alternativu mlsání.
Když už jsem se s těmi sušenkami patlala, tak jsem si upatlala ještě jednu variantu. Mají opět jedinou chybu, chodí mi na ně i tatínek a je tu posledních pět sušenek. Konstatoval, že jsou fakt dost dobré. U nás prostě karob frčí.
Chřipka mě už pomalu opustila a já jsem konečně mohla začít fungovat. Únava je ještě znatelná, ale já moc odpočívat neumím. V lednici načatá dýně mě lákala, a když mi trklo do očí perníkové koření, tak mi to v hlavě sepnulo. Vzpomněla jsem si na vůni babičky úžasného dýňového kompotu a byl tu v myšlence nápad, který hlodal a hlodal, až nahlodal a já nevydržela a dala se do přípravy muffinů.
Když jsem byla na nákupu v Bille, neunikl mé pozornosti polníček, který jsem si oblíbila. V tomto počasí je přímo ideální, díky vysokému obsahu vitamínu C podpoří imunitu, dále je zdrojem vitamínu E, B, provitamínu A, kyseliny listové, obsahuje spoustu hořčíku a železa. Pokud chceme polníček přidat do polévky, nevaříme jej, vitamín C by se znehodnotil.
Tato masová směs se zeleninou je naše oblíbená. Tentokrát jsem použila na její zahuštění teff a cizrnovou mouku.
Na brokolici určitě v našem jídelníčku nezapomínáme, máme ji moc rádi ať v polévce či hlavním jídle. A proč ji zařadit do svého jídelníčku? Tato lahodná zelenina obsahuje kyselinu listovou, vlákninu, vápník, draslík, hořčík, železo, vitamín C, betakaroten, vitamín K a další tělu prospěšné látky. Významné je též větší množství vitaminu B1 a B2. Brokolice je ale také velmi cenná pro svůj obsah kyseliny listové, která je důležitá především před otěhotněním, ale i během celého těhotenství. Brokolice a košťálová zelenina podporuje tvorbu kostí a díky obsaženému vitaminu C je tak zvýšeno vstřebávání vápníku. Brokolice posílí naši imunitu, má 3,5x více vitamínu C. Při vaření se obsah vitaminu C snižuje, proto je lepší jen povaření v páře.
Čím tmavší barvu brokolice má, ať už zelenou nebo modrozelenou, tím více vitaminu obsahuje.
Další naší oblíbenou variací je agar s kakaem a mandlovým mlékem. Venku není zrovna hezky, zataženo, poprchává, tak proč toho nevyužít a udělat si nějakou zdravou dobrotu.
Dezerty z agaru dělám nejraději v létě, příjemně ochladí a zároveň dodají živiny. Agar je bohatým zdrojem vápníku, jódu, železa, čistí střeva. Zároveň ráda využívám jeho přirozenou želírovací schopnost. A jelikož se mi po sluníčku zastesklo, tak jsem si ho na chvíli přinesla domů.
Dnes jsem přemýšlela jakou polévku uvařit, kousek květáku se krčil v šuplíku v lednici, fazolky se mi v mrazáku přemnožily a lákalo mě opět MAHÁ koření, které mě opět nezklamalo.
Quinou jsme si zamilovali a nejlépe když se spojí dva druhy dohromady. V lednici zůstalo něco málo zeleniny, ale květáček jsem si šetřila právě na tuto dobrotu, chtěla jsem vyzkoušet Mahá koření a musím říct, že mě velmi překvapilo a určitě se k němu budu ráda vracet.
Dnes to vypadalo, že náš malý strávníček nejedl a rozhodl se pro degustaci. Nejen, že se nacpal polévkou k prasknutí, ale rovněž jako přídavek si bužíroval na kysaném zelí, které mu zachutnalo natolik, že málem nebyl recept na zelné placky, ale bramborovo-cuketové. Po dojezení své mističky zahlásil "mami hají", uložila jsem malého jedlíka a dala se do práce.
Dostali jsme chuť na bramboráčky, ale lákala nás chuť kysaného zelí, které manžel přivezl z nákupu. Takže se kombinovalo a stačilo jen vymyslet nějakou dobrůtku k tomu. V mrazáku jsem objevila popsaný sáček, který ukrýval kýtu ještě z poslední zabíjačky, a bylo rozhodnuto.
Bohužel ani nám se nevyhnula chřipka, zatím trápí jen mě, ale aby neknokautovala i další členy domácnosti snažím se všemi silami podpořit jejich imunitu. Dnes v hlavní roli zeleninka a zázvor.
Červenou čočku máme moc rádi a ráda ji kombinuji s řasou Wakame. Čočka je velmi bohatá na železo a řadu dalších minerálů a Wakame? Wakame je dlouhá řasa s temně zelenými listy rostoucí v okolí japonského ostrova Hokkaidó. Jemné aroma předurčuje Wakame k jedné z nejvíce používaných řas. Změkčuje vlákna spolu vařených potravin a tím zvyšuje jejich stravitelnost. Oproti ostatním řasám má zvýšený obsah vápníku, vitamínu B a také vitamínu C. Wakame je velmi blízce příbuzná řase kombu a stejně jako kombu při častější konzumaci zabraňuje šedivění vlasů. Další blahodárné účinky řas wakame jsou: protirakovinné (zásaditost), detoxikační, protizánětlivé, antioxidační, čistí krev, střeva, posilují krevní oběh játra a žlučník a v neposlední řadě slouží jako podpůrný prostředek při zdravém hubnutí. Bohatství minerálů a látek obsažených v řasách má alkalizující efekt a tím, že neutralizují kyseliny, které se vytvářejí v našem těle při novodobém nekvalitním způsobu stravování, významně posilují naše zdraví. Řasy, které jsou vlastně jakousi mořskou zeleninou, obsahují o 10-20 procent více minerálních látek než běžná zelenina. Navzdory vysoké schopnosti vstřebávat minerály neabsorbují řasy z mořské vody škodlivé látky. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy prostě nerostou. Řasy se servírují sice v malých množstvích, ale zato pravidelně. Používají se spíše jako koření při vaření luštěnin (doba přípravy se tím zkracuje) nebo se přidávají pro zvýraznění chuti do polévek či zeleninových jídel. Z důvodu rozdílného obsahu a množství tělu prospěšných látek je dobré druhy řas mezi sebou střídat, případně je kombinovat.
Znáte vanilkovou hrašku? Hraška Vanilka je unikátní český výrobek z ryze přírodních surovin. Hraška Vanilka je hrachová směs ochucená přírodní vanilkou. Neobsahuje lepek, cholesterol, glutaman sodný, konzervanty ani barviva. Zlepšuje soudržnost těst a usnadňuje jejich zpracovávání. Díky těmto vlastnostem Hraška Vanilka umožňuje snížení nebo úplné vynechání vajec v těstech, především při použití celozrnné nebo bezlepkové mouky.
Vanilkovou hrašku už známe a co Šáchorovou mouku? Šáchor se schovává za mnoho jmen, nejčastěji chufa (čti: čufa), zemní mandle nebo také tygří ořechy.
Mouka se vyrábí z podzemních hlízek, které mají lahodnou lehce nasládlou mandlovo-lískovooříškovou chuť a vzhledově připomínají seschlé lískové ořechy. Šáchorová mouka chuťově zcela nahradí mleté ořechy, proto ji tedy ocení i alergici na ořechy, kteří jí mohou využít jako náhražku. Jedná se o přirozeně bezlepkovou plodinu. Já se ji dnes rozhodla vyzkoušet v kombinaci s vanilkovou hraškou. A výsledek? Nemá chybu.
Zásoby borůvek z mrazáku bylo zapotřebí zredukovat a vanilková hraška se na mě smála ze spíže a neustále mě láká z ní něco vymýšlet. Prostě má své kouzlo a v kombinaci s ovocem je dokonalá.
Už delší dobu se snažím vymyslet dezerty, které by byly výživově hodnotné a díky hrašce, máme opět další dezert, který je nejen výživný, ale i velmi chutný. Rozhodně ocení lidé s potravinovým omezením v podobě alergie na mléčnou bílkovinu, laktózu, lepek či lidé, kteří se chtějí stravovat zdravěji, vhodné na snídani, svačinku a nebo když vás honí mlsná.
Prostě když něco do tlapičky, tak to jistí naše oblíbené placičky.
Krom toho jsem chtěla přidat do jídelníčku cizrnu a zvolila jsem cizrnovou hladkou mouku od Adveni společně v kombinaci s teff moukou.
Cizrnová mouka se připravuje semletím sušené cizrny.
Proč ji zařadit do jídelníčku?
Cizrna obsahuje důležité minerály, jako jsou železo, draslík, hořčík, vápník, mangan a zinek. Je bohatá na vitamíny C, B6, B15 a E a kyselinu listovou. Považuje se také za velmi cenný zdroj rostlinného proteinu. Díky odolným škrobům se glukóza uvolňuje do krve pomaleji, takže cizrna je vhodná pro diabetiky.
Olej obsažený v cizrnových zrnech obsahuje různé steroly, nazývané někdy fytosteroly, které působí v zažívacím traktu proti vytváření vředů, mají antibakteriální, protiplísňové, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Cizrna umí také snižovat LDL cholesterol.
Teff mouka světlá. Patří k nejvýživnějším plodinám na světě. Bývá považován za nutriční zázrak. Má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů, vynikající aminokyselinový profil, vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index. Je jedinečným koktejlem vitaminů a minerálních látek.
Teff je přirozeně bezlepkový. Má příjemnou oříškovou chuť a je lehce stravitelný. Je vhodný pro celiaky, hubnoucí, sportovce, těhotné a kojící ženy, kojence od ukončeného 6. měsíce věku, děti a mladistvé, seniory, nemocné osteoporózou, osoby trpící vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu.
Přes zimu se snažím kombinovat zeleninu s majoránkou, která je velmi cenným kořením obzvlášť v tomto období, kdy nás trápí chřipky a navíc povzbuzuje chuť k jídlu a tvorbu žaludečních šťáv. Působí také protinadýmavě. Uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Doporučuje se jako inhalace nebo jako přísada při rýmě, astmatu a prochladnutí. No a tak vznikla tato polévka.
Jedno z našich velmi oblíbených dětských jídel, které nezklame a s Českým Ghíčkem prostě nemá chybu. Chuťově je nepřekonatelné, České Ghíčko neobsahuje mléčnou bílkovinu, lepek ani laktózu.
Bojujete s nachlazením či chřipkou? Tak to určitě vyzkoušejte tento čajík.
Nestíháte ráno snídat? Máte málo času? Tak vyzkoušejte bleskurychlou snídani s ghítelou. Posnídáte zdravě, podpoříte imunitu a navíc si pochutnáte.
Rybičky my rádi a lososa obzvlášť, ryby se snažím zařazovat často jen tatínek už nemá čas na jejich chytání. Na lov lososa manžela posílat rozhodně nebudu. Pro lososa si jezdíme jedině do Makra a musím říct, že kvalita jejich ryb je přímo báječná.
Prostě se nám sešlo moc jahod. Jedny přivezla babička s dědou a další manžel společně s malinami. Takže na mě bylo je zpracovat a s tím teda rozhodně problém nemám, šup s nimi do dezertu.
Jak nakopat chřipku aneb bleskurychlá snídaně. Původně jen pro mě, ale náš malý strávníček chtěl ochutnat a moc mu šmakovalo. Máme další alternativu zdravé snídaně či svačinky, která rovněž posílí imunitu.
Znáte Quniou? Ne? Tak si ji pojďme představit. Quinoa nebo-li Merlík Čilský. Je nazývána též jako " zázračné obilí Inků, matka všech obilnin". Nejedná se o klasickou obilninu, ale patří do skupiny Merlíků, jde o jednoletou bylinu dorůstající se výšky 2 metrů.
Pokud si vás quinoa získá, bude to jen dobře. Hovoříme tady totiž o vysoce výživné potravině, která je zajímavá nejen z hlediska svého výjimečného bílkovinného složení. Využívají se její semena, která mají velikost 1-3mm. Neobsahuje lepek a je studnicí těchto živin: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, kyselina listová, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy, saponiny, esenciální aminokyseliny (cystein, fenylalanin, histidin, izoleucin, lyzin, metionin, tyrozin, treonin a valin), obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků. Obsah živin závisí především na vlastnostech půdy, na níž rostlina vyrostla. Praním a obrušováním semen se obsah snižuje. Podle čínské medicíny harmonizuje ledviny, na něž má energizující účinek. Z nutričního hlediska by nás dále mohlo zajímat mnohdy deficitní železo, půl šálku jej obsahuje téměř 8 mg, což staví quinou na jednu z nejvyšších příček v tabulce rostlinných železitých potravin. Stejné množství pak obsahuje pěkných 5 g vlákniny.
Rychlý oběd, který nikdy nezklame a rádi se k němu vracíme, obzvlášť ve chvíli, kdy potřebuji poklidit nebo mít volné ruce.
Amarant neboli laskavec je jednoletou rostlinou, která má výhodné nutriční složení díky vysokému podílu kvalitních bílkovin, zdravých tuků, antioxidantů, řady vitamínů a minerálů. Amarant se používá v lidovém léčitelství a doporučuje se při prevenci a léčbě řady onemocnění (např. celiakie, cukrovka, obezita, vysoký cholesterol). Amarant má vyvážený podíl aminokyselin, obsahuje až dvakrát více bílkovin než běžné obiloviny. Svým složením se protein amarantu blíží spíše živočišnému než rostlinnému proteinu. Amarant je vhodný pro redukční dietu a diabetiky, protože má velmi nízký glykemický index. Amarantové semeno je také zdrojem nenasycených mastných kyselin a tukové látky skvalenu. Skvalen reguluje metabolismus tuků, zvyšuje imunitu, snižuje cholesterol a má výrazné antioxidační účinky. Zastoupení mikroživin je v amarantu také výhodné – obsahuje provitamín A, betakaroten, vitamín C, B a vyšší podíl minerálních látek – vápník, draslík, hořčík, fosfor a železo.
Jelikož obsahuje squalen a lysin, dobře působí na tvorbu a regeneraci mozkových buněk, duševní vývoj dětí a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. Podporuje prevenci a léčbu zácpy či rakoviny tlustého střeva. Mnoho sportovců užívá amarant jako hlavní či doplňkovou součást jejich stravy pro tvorbu svalové hmoty, a to díky vysokému obsahu kvalitních bílkovin a vitamínů. Navíc je přirozeně bezlepkový.
Když mi babička řekla, že nám do skleníku zasázela ředkvičky, vyprovokovalo mě to k pomazánce. Ředkvičky sice ještě domácí nejsou, ale když nad tou myšlenkou slintáte jak bernardýn a vidíte je v obchodě, tak prostě neodoláte.
Už delší dobu jsem plánovala přípravu narozeninového dortu pro tatínka. Přemýšlela jsem z jakých surovin připravit krém, aby dort mohl ochutnat i náš nejmladší strávníček. Jelikož má syn alergii na mléčnou bílkovinu, tak v dortu nesmělo být nic mléčného. Do základu surovin nesmělo chybět České Ghíčko, které jsem si v kuchyni velmi oblíbila. Otázkou zůstával krém, který jsem vysloveně riskla a musím říct, že předčil mé očekávání. Škoda, že nemůžete ochutnat, byl prostě úžasný.
Původně měl být králíček se špenátem, ale řekla jsem si, že udělám změnu a změna slavila úspěch. Králíček se konal, ale se zeleninovou omáčkou a quinoou. Náš malý strávníček vymlasknul celou mističku a ještě křičel mamíííí mňamííí.
Znáte situaci, když si vyndáte večer maso a ráno zjistíte, že maso, které jste si vyndali, není maso, ale šikovně zabalené kosti? No tak to se mi dnes ráno právě stalo. Aneb když se vám smaže fix ze sáčku.
Nejlepší věci vznikají když je vůbec neplánujete. Tyto kuličky měly být ozdobou dortu. No doufám, že se dožijí večera, protože jsou extrémně žravé.
Tatínkovo narozeniny sice budeme slavit až o víkendu, ale přece musí dostat něco dobrého na zoubek. Nedalo mi to a upekla jsem alespoň cupcake a jelikož jsme si České Ghíčko zamilovali, tak mini dortíčky musely být právě z něj.
Tento pokrm by se klidně mohl jmenovat, co dům dá. Chtěla jsem připravit nějakou mlsku a potřebovala jsem volné ruce. Není nic jednoduššího než vše naházet do zapékací mísy a dát společně zapéct. Tak jdeme na to.
Ráno jsem přemýšlela, jakou polévku dnes uvařím. Po důkladném rozboru mrazáku na mě vykoukl sáček mraženého hrášku, syn miluje hrachovou polévku. Nebylo dlouho o čem přemýšlet. Otázkou bylo čím ji zahustit a přirozeně osladit, sáhla jsem po načatém batátu a květáku, polévka byla na světě a je výborná.
Calasparra je název vesnice na jihu Španělska, stejně jako chráněné označení kulatozrnné rýže (Oryza sativa) v této oblasti vypěstované. Podle některých makrobiotických a výživových odborníků je tato rýže hodnocena jako jedna z nejlepších. Je pěstovaná v oblasti s malou hustotou osídlení a přírodou nezatíženou průmyslem. Jednou z několika příčin vynikající kvality rýže je voda z horských pramenů, kterými je rýže zavlažována. I po delším vaření zachovává tvar, strukturu a především se nelepí.
Kdo chce jít hlouběji, tak v rýži najde dostatek železa, vitamin E, vitaminy skupiny B. Je také velkým zdrojem polysacharidů a aminokyselin.
Stále mnoho lidí se domnívá, že hlavním zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Není tomu tak. Rekordmanem v obsahu vápníku je mák. Mák obsahuje 20% velmi kvalitních bílkovin, 40-60% hodnotného oleje, velké množství vlákniny a je také významným zdrojem zinku, hořčíku a železa. V máku je 12x více vápníku, než v mléce kravském. Mák je vysoce zásaditý, takže pomáhá při překyselení organismu. Já jsem zvolila kombinaci máku a lískových oříšků, které nás dobijí energií a navíc obsahují řadu cenných vitamínů a minerálů.
Syn má zeleninu v páře stále velmi rád. Když máme bezmasé dny, sázím často na zeleninku v páře, kterou doplňuji konopným semínkem, které je výživné, především díky vyváženému poměru omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Dále obsahuje vitamíny E, B1, B2, minerály železo, fosfor, draslík, hořčík a vlákninu či lecitin. Nám se rovněž osvědčilo při léčbě atopického ekzému.
Mám ráda experimenty a ráda dělám zeleninové svačinky. Přiznám se, že vafle vznikly z lenosti, nechtělo se mi plácat placičky a na plotně mi zbyla vařená quinoa. Řekla jsem si, že to risknu a zkusím udělat vafle. No a experiment se vydařil na jedničku a jak jinak než na Českém Ghíčku.
Dnes ráno se mi nechtělo nic dělat, poklidila jsem, posnídala a přemýšlela nad polévkou, kde bych zužitkovala zbytek polníčku. Venku začalo akorát svítit sluníčko, které mně hned zvedlo náladu a vzpomněla jsem si, že mám načatou cuketu a v hojné zásobě pórek. Po otevření lednice na mě vykoukla mrkvička, bílá ředkev a polévka byla na světě, zbývalo ji už jen uvařit.
Gulášovou polévku nedělám příliš často, ale náš malý strávníček je masový a kombinaci masa a cibulky má velmi rád. Manželovo babička nám každý rok pěstuje domácí majoránku, kterou používám v hojném množství a v gulášové polévce prostě nesmí chybět.
Na dobrém guláši si náš tatínek zakládá, a proto jeho přípravu bedlivě sleduje.
Nejsem si jistá, kdo dnes vlastně vařil, jestli já nebo manžel. Společnou týmovou souhrou však vznikl výborný guláš vhodný pro děti od jednoho roku.
Když mám chuť na něco dobrého, sázím na pohankový dezert s čokoládou a v kombinaci s Ghítelou je to prostě vražedná kombinace.
Když už jsem měla načaté mango, nemohla jsem jej nechat ladem a udělala jsem druhou variaci dezertu. Jáhly máme v dezertech moc rádi a řekla jsem si, že by nemusela být vůbec špatná dvojkombinace jáhel a quinoy. Protože nerada dezerty přislazuji, využila jsem přirozené sladkosti kombinací ovoce. Vyzkoušejte tuto vitamínovou bombu i vy.
Mango jsem chtěla už delší dobu vyzkoušet, ale vždy jsem ho nechala v regále. Manžel mi jej přivezl se závozem čerstvé zeleniny. Chodila jsem kolem něj pár dní a přemýšlela, co z něj vykouzlím. Ráno manžel odšťavňoval mandarinky pro našeho čmeláčka a mně už to bylo jasné.
Miluji, když mám z čeho vybírat a nevím po čem sáhnout. Máme zásobovatele k nezaplacení, který nám vozí čerstvou zeleninu z Makra. Brokolici jsem už plánovala delší dobu, takže jsem ji zkombinovala s ostatní zeleninou a povedla se výborná omáčka.
Rukolu jsem si zamilovala a teď navíc i polníček, sluníčko nám moc nesvítí a počasí je spíš aprílové, tak si pojďme dopřát nějaké vitamínky.
Vychutnejte si vynikající chuť zapečené zeleniny s Českým Ghíčkem v bio kvalitě.
Tato omáčka vznikla úplně náhodou, připravovala jsem přeliv na zapékanou zeleninu, a když jsem jej ochutnala, tak moje chuťové pohárky zaplesaly.
Do vafliček jsme se zamilovali a Ghítela v tom jede s nimi. Ghítela se stala surovinou číslo jedna, má jedinou chybu, není bezedná.
Je libo pralinky? Co takhle z Ghítely?
Musela jsem vyzkoušet silikonové formičky, které přivezla babička a jak jinak než s Ghítelou, kterou jsem si velmi oblíbila. Její použití je neomezené, má jednu chybu...Je návyková.
Znáte polníček? Ne? Tak si jej určitě v tomto období zařaďte do svého jídelníčku. Je bohatým zdrojem vitamínu C, dále vitamínu E, B, provitamínu A, obsahuje kyselinu listovou, železo a je rovněž bohatým zdrojem hořčíku.
Má uklidňující vliv na nervovou soustavu, zlepšuje činnost srdce a stav cév a posiluje obranyschopnost.
Znáte jáhly? Jáhly mají vysoký obsah vitamínů skupiny B, obsahují vlákninu, fosfor, hořčík, draslík, zinek a železo, takže se doporučují lidem trpícím chudokrevností. Vysoký obsah fosforu pomáhá v prevenci a léčbě depresí a únavy. Jáhly jsou jedinou zásaditou obilovinou, a proto jsou vhodné při žaludečních obtížích. Neobsahují lepek, a proto jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Díky obsahu minerálních látek zlepšují metabolismus a mohou pomoci při snaze zhubnout i ztloustnout. Východní medicína je využívá při léčbě sleziny a slinivky břišní a proto jsou vynikající potravinou pro diabetiky. Jáhly mají zahřívací účinek na organismus.
Rukola mi moc zachutnala a snažím se o pravidelné večerní saláty. Balkánský sýr mám rovněž ve velké oblibě. Jelikož se mi zastesklo po sluníčku, tak jsem si udělala veselý barevný salát.
Já tu Ghítelu prostě miluju. Poslední dárek pro tatínka k Valentýnu. Pokud se tedy dárek dožije večera. No, tak asi nedožije. MŇAM.
Blíží se Valentýn, máte už dáreček? Ne? A co tak si vyrobit domácí müsli s Ghítelou?
Červenou čočku jsme si velmi oblíbili a obzvlášť v kombinaci s Umeoctem a cibulkou. Miluji tu vůni restované cibulky a tu nezaměnitelnou chuť Umeocta. Umeocet vzniká jako odpad při fermentaci japonských švestiček umeboshi. Kromě toho, že je kyselý, je také velmi slaný, proto si při jeho použití dejte dobrý pozor. Vzniklá tekutina totiž obsahuje až 30 % mořské soli. Hodí se do salátů, polévek, ale i omáček. Umeocet je rovněž zajímavým přírodním doplňkem. Je účinným pomocníkem při žaludečních potížích, jelikož pomáhá na nevolnosti a zvyšuje chuť k jídlu. Pokud je vaše tělo rozladěné, umeocet vám pomůže nastolit acidobazickou rovnováhu. Také je účinný při snižování únavy nebo na pálení žáhy. Vyzkoušet jej můžete také tehdy, když vás bolí hlava nebo když potřebujete doplnit energii. Neutralizuje toxiny a zpomaluje stárnutí pokožky.
Ze svíčkové mam respekt. Manželovo babička jí dělá nepřekonatelnou a peče ji v troubě. Jenže my si ji nemůžeme s Tomáškem dopřát je totiž se smetanou. Máme ji moc rádi, takže jsem ji zkusila udělat prostě po svém. No a výsledek? Nestíhala jsem dávat lžičky a měla jsem moc velkou radost, že mu chutná.
No, tak jsem si udělala smoothie z Ghítely a hádejte, kdo mi ho vypil? Manžel a řekl mi, že je to jako kakao. Dokonce prý lepší. Takže zítra udělám Tomíkovi.
Já se bez masa obejdu, ale ty moji dva chlapi jsou prostě masožravci.
Tatínek si ráno přivezl flákotu masa a řekl mi, ať něco vykouzlím. Tak jsem čarovala.
No myslím, že naše peněženka opět trošku zchudne. Nejen, že jsme si vypěstovali závislost na Českém Ghíčku, ale vypadá to na těžkou závislost na Ghítele. Je dražší než běžné dostupné produkty na trhu, ale stojí za to. Ghítelu lze konzumovat přímo, do smoothies, na palačinky, k přípravě cukroví a dortů…Ghítela je skvělý zdroj energie pro vaši duševní činnost, pro sportovce před tréninkem, dětem jako alternativa cukrovinek s cukrem a nevhodnými tuky. Trvanlivost je 3 měsíce od data výroby. Všechny suroviny jsou v bio kvalitě.
Znáte Ghítelu? Ne? Tak určitě vyzkoušejte. My ji testovali dnes ve vafličkách a je boží. A navíc se mi hodila, posílají k nim valentýnku, kterou jsem hned potěšila svého manžela a navíc upekla vaflličky, které nám moc chutnaly. Náš malý strávníček snědl 3, tatínek byl jak kobylka. Jestli ještě nemáte vybraný vhodný dáreček k Valentýnu, určitě ji objednejte, doba dodání je blesková. Luxusní alternativa oblíbené pomazánky. Složení: arašídové máslo, ghí, kakao, med, vanilka vše v BIO kvalitě.
Zakopla jsem v Tescu v oddělení zeleniny a přistála v batátech. Ne, dělám si legraci. Po druhé obchůzce oddělení zeleniny jsem je konečně našla. S batáty přistála v košíku další zelenina a čočku máme moc rádi, tak jsem ji přidala i do polévky.
Opět na nákup vyrazil tatínek a přivezl čerstvý závoz paprik z Makra. Zvažovala jsem, co z nich udělám, nemusela jsem dlouho přemýšlet, tatínek mi řekl, že by si dal lečo. Venku svítilo sluníčko a já si ráda připomenula léto, kdy si jej děláme velmi často.
Moc jsem si oblíbila výrobky od Adveni, mouky i zrna. Teff zrno jsem již jednou zkusila a našemu malému gurmánovi moc šmakuje. Povedla se mi moc chutná variace a nezůstalo mi ani na oblíznutí lžičky. Teff zrno i mouka u nás bodují.
Také máte občas dny, kdy se vám nechce nic dělat? A nebo se chcete prostě věnovat něčemu jinému? Tak já takový den dnes měla. Dnes jen rychlovka v troubě.
Placky u nás prostě frčí. Květák jsem objevila v zásobách, dýně načatá a čerstvý pórek právě tatínek přivezl. Uplácat placky už byl tedy úkol pro mě.
Agar mi v zásobě nesmí chybět. Agar je výbornou a mimořádně zdravou alternativou želatiny.
Obsahuje železo, vápník a další stopové prvky, ale v menším množství než ostatní řasy. Je velice lehce stravitelný, má mírně projímavé účinky.
Je vynikající při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Dlouhodobější používání velmi efektivně snižuje cholesterol.
Čistí zažívací trakt - když prochází zažívacím traktem, sbírá staré usazeniny a čistí vnitřnosti.
Vhodný při hubnutí - pokrmy s agarem jsou vhodné pro pacienty s nadváhou, protože agar má nulovou energetickou hodnotu.
Léčí zácpu – povzbuzuje peristaltiku střev. Působí zásadotvorně, proto je vhodný pro kombinaci s ovocem (pomáhá neutralizovat kyselinotvorné ovoce).
Agar, agar a zase agar. Když chci malému udělat nějakou mlsku, tak sáhnu po agaru. Jeho možnosti kombinací jsou neomezené.
Oběd bez polévky si nedokážeme představit, polévka je u nás základ a do základu jedině České Ghíčko.
Doposud jsem dělala tortilly jen ze sádla. Dnes jsem místo sádla dala České Ghíčko. No a už je jinak nedělám. Prostě závislost na Ghíčku pokračuje. Fastfood u nás nemá šanci.
Musím říct, že zeleninu nakupuji nejraději z Makra nebo z Billy. Když jsme jeli vybrat synovci dárky k narozeninám, zavítali jsme do Tesca. V oddělení ovoce a zeleniny mi spadla brada. To nebylo Tesco, na které jsem byla zvyklá. Nikde oschlá zelenina, vše krásně upravené a čerstvé. Začala jsem plnit nákupní košík a musím doopravdy říct, že jsem byla nadmíru spokojená. Nakoupila jsem čerstvou kořenovou zeleninu, cibulovou, listovou a účet byl tučný, ale tu krásu jsem tam nemohla nechat.
Když už jsem měla vyndané maso na tortilly, zásobu rukoly v lednic, řekla jsem si, že si večer smlsnu na salátku.
Tatínka jsem ráno poslala do masny pro kuřecí maso. Tatínek mi přivezl místo kuřecího masa vepřové kotlety. No tak se šlo improvizovat a myslím, že to dopadlo výborně, pomalu jsem nemusela mýt talíře.
Při nákupu zeleniny jsem nemohla přehlédnout rukolu, kterou mam strašně ráda. Většinou se vymluvím, že stejně nebude čas. Je to spíš lenost, únava, malému udělám první poslední, ale sebe odbývám. Většinou sáhnu po lučině s chlebem a červené paprice. Řekla jsme si, že prostě těch patnáct minut mě nezabije a rukolu konečně po dlouhé době koupila. Tuto večeři jsem si strašně vychutnala a každopádně ji budu opakovat.
Připravovala jsem k obědu červenou čočku a pár lžic mi zbylo. Napadlo mě, že by mohly být chutné i placky, tak jsem si je uplácala a měly velký úspěch.
Můj malý synovec zítra slaví svoje první narozeny. Řekla jsem si, že něco upeču, aby mohl hodovat i náš Tomášek. Jelikož musím fakt zabodovat, rozhodla jsem se pro Brumíky s lískovými oříšky a kvalitními kousky čokolády. Jelikož synovec ještě oříšky a čokoládu neměl, musela jsem udělat variace dvě.
Brokolice, brokolice a zase brokolice. Máme ji prostě rádi a opět se nám jí sešlo v lednici nějak moc. Procházela jsem se po bytě a přemýšlela jsem, co s ní provedu. Polévku jsem už měla v hlavě poskládanou a na sporák se mi už téměř nic nevešlo. Řekla jsem si, že si uvolním ruce a uděláme si rychlovku v troubě.
Včera jsme vyjeli na nákup ovoce a zeleniny. Letmo jsem zahlédla bílé ředkve, přešla je a šla pro batáty. Procházela jsem se oddělením zeleniny a kochala jsem se. Narazila jsem na bílou cibulku, kterou jsem ještě nezkusila a pořád mi očka jezdila zpět na bílou ředkev. Co myslíte, odolala jsem jí? No jasně, že ne. Hned mi totiž blesklo hlavou, že takovou polévku jsem ještě nedělala a musím říct, že to byla velká chyba. Je totiž úžasná.
Dnes jsem dlouho přemýšlela s čím spojit jáhly s vanilkou a po otevření mrazáku bylo jasno. Kdopak to na mě vykoukl z mrazáku? Černý rybíz, který jsem si nasyslila pro strýčka příhodu. Vedle rybízu se na mě smály třešně, no tak této kombinaci se nedalo odolat.
Kdo pracuje s pohankovou moukou, moc dobře ví, že vyválet z něj těsto není snadné. Já se pustila do košíčků, které jsem vykrajovala vykrajovátkem od Tescomy a dávala do formy na muffiny. Toto těsto je pro velmi silně psychicky odolné jedince. Je darebné, trhá se, ale je tak dobré, že si jej určitě zopakuji. V kombinaci s krémy jsou košíčky přímo úžasné. Má to jedinou chybu...Už nejsou.
Znáte čirok od Adveni? Ne? Čirok je nejen dobrým zdrojem bílkovin, ale také vlákniny. Z minerálů obsahuje především hořčík, železo, fosfor, draslík, mangan, měď, selen i zinek. Z vitamínů pak především vitamín B6, vitamín B1 (nervový systém, proti únavě), vitamín B2 (kůže, oči) či niacin. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, působí proti rakovině, snižuje cholesterol a upravuje hladinu cukru v krvi. Jediné, co mně na něm vadí je délka přípravy, vaří se kolem 50 minut, ale stojí za to.
Mam v lednici asi nějakého šotka. Přemnožila se mi v zásobách brokolice. Tatínek i já jsme koupili brokolici, jen jsme si o ní zapomněli říct, ale to vůbec nevadí, protože brokolice je naše oblíbená.
Znáte situaci, když vyrazíte na drobné doplnění zásob a vracíte se s prázdnou peněženkou a narvaným kufrem? To prostě nejde tam tu nádhernou zeleninu a ty žampióny ponechat ladem. Na zeleninovou směs jsem už měla zálusk delší dobu a konečně na ní došlo.
Jedna z našich velmi oblíbených dětských omáček, která nezklame, když chci odlehčení od masa.
Náš malý otesánek má neustálou potřebu něco jíst. Abychom nedopadli jako v pohádce, upekla jsem mu do tlapky krůtí karbanátky.
Jednou za čas si strašně ráda pochutnám na palačinkách a bylo pro mě výzvou pokořit bezlepkové a bezmléčné těsto. Konečně se povedlo a je to mňamka.
Ráno došla nová zásoba Českého Ghíčka a toho se muselo využít. Dnes rychle, ale zdravě na Českém Ghíčku, Neznáte? Tak určitě vyzkoušejte.
Ghí, nebo ghee, nebo ghíčko, to vše je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. Během posledních pár let se můžeme s ghí setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. Z ajurvédy vychází čínská medicína, ale i veškerá západní medicína. Ajurvéda je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína, a ta tvrdí, že ghí napomáhá trávení, upravuje hladinu lipidů, cholesterolu, vyživuje nervové buňky, podporuje učení, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost, napomáhá detoxikaci, omlazuje, má hojivé účinky. Je ideální ve spojení s léčivými bylinami, takto získá tělo z jejich účinků největší prospěch. Jeho trvanlivost je 6 měsíců od otevření a skladovat jej můžete do 20°C.
Květák patří mezi naší oblíbenou zeleninu a zrovna ho taťka přivezl z nákupu společně s banánovou šalotkou. Mrkvičky máme stále dostatek no a zásoba Českého Ghíčka dorazila a jak říká náš malý kuchtík, jdeme vařit mňaminy.
Kešu mam moc ráda, a když jsem pročítala recepty na rawmania zaujal mě jeden z receptů, kterým jsem se inspirovala. Řekla jsem si, že když chutná jako smetanový jogurt tak jahůdky by se šikly. Mražených jahod máme ze zahrádky plný mrazák, takže hurá na věc.
Lososa máme strašně rádi a vždy přemýšlím jak jej připravit, aby nám nezevšedněl. Čerstvé bylinky s citróny a limetkami nakoupeny, zásoba lososa v mrazáku tak s chutí do toho.
Tak tento dezert se mi teda fakt povedl. Už delší dobu jsem přemýšlela jak nahradit tvaroh a smetanu a udělat něco, co by se aspoň trošku přiblížilo termixu. No a povedlo se. Je boží a mňam. Měla jsem, co dělat abych ho malému nesnědla, ale misku jsem vyčistila do sucha.
Ráda si upeču vlastní pečivo, jen prostě někdy není tolik času, kolik bych si představovala. Když jsem vyzkoušela druhé vafle tak jsem si řekla, že to prostě musí jít a zkusím udělat těsto na rohlíky na způsob vaflí. No a ono se to povedlo. Jsou moc dobré k šunce, paštice, pomazánce. Má to akorát jednu chybu. Nezůstala už ani jedna.
Jedna ze zdravějších alternativ svačin či snídaní, které při přípravě nezaberou příliš času. Zdravě si pochutnáte a nebudete se cítit těžce.
Vyrazili jsme na víkendový nákup a jak jinak než k našemu strejdovi, který akorát přivezl čerstvý závoz zeleniny a ovoce z Makra.
Nádherný ananas a hrušky, které barvičkami jen hrály. No prostě jsem nemohla odolat a hned jsem přemýšlela, co by se dalo udělat za dobrůtku.
No a je tu dezertík.
Dnes jsem chtěla fakt jednoduchou polévku, kde by vynikla převážně chuť zeleniny a másla. Mrkvičky v zásobách dostatek, petrželka v polévce nesmí chybět a pórek jsem si přivezla čerstvý od tety. No a tak teď už jen s chutí do toho.
Vždy když vidím recept na nějaký fakt pěkný dort, dostanu na něj chuť. Ne vždy je pro nás vhodný a musím vymyslet alternativu, aby mohl ochutnat i syn.
Nahradit tvaroh nebo zakysanou smetanu je prostě problém. Když jsem dělala tento dort, byla jsem fakt nervózní, ale šmakoun mě nezklamal. Tento dortík je lehký a moc chutný.
Občas si rádi pochutnáme na rajské omáčce a manžel ji prostě musí mít s knedlíkem. No a já jelikož výzvy miluji, jsem už párkrát otestovala knedlíky ze špaldové mouky a ovesných vloček s klíčky. Při návštěvě zdravé výživy mi navíc přistála v nákupním košíku tapioková škorobová mouka, která se hodí právě na zahušťování omáček. Takže se šlo testovat. Výsledek? No tak ten stál za to, manžel si na knedlíkách moc pochutnal a tapioka mouka nezklamala, vůbec v omáčce není znát.
Takže se s vámi mohu nyní podělit o zdravější alternativu rajské omáčky se zdravějšími knedlíčky.
No tak waflové šílenství propuklo i u nás a mam obavu, že jsem si nasadila laťku fakt vysoko. My sladké příliš nejíme, ale tohle je droga. A jsou fakt dobrý....ne jsou skvělý...ne jsou prostě úúúúžasný.
Už se nám krátí zásoby dýní, které vypěstovali náš dědeček s babičkou. A já už delší dobu plánuji pečenou dýni. Narazila jsem na zajímavý recept, který jsem chtěla vyzkoušet. Já nikdy nevařím podle receptu a tak došlo na drobnou úpravu.
Znáte Tapioku? Tapioka obsahuje menší množství vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku. Je také zdrojem železa, kyseliny listové a vitamínu B. Tapioka je také přirozeným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Neobsahuje lepek a může být proto součástí bezlepkové diety. Tapioka kuličky jsou bohaté na sacharidy. Já ji dnes použila k přípravě dezertu. A zároveň bych ráda poděkovala prodejně Trhovka Rokycany za zařazení Tapioka perel do sortimentu. Prodejna je sice menší, ale snaží se maximálně vyjít vstříc zákazníkům, rozšiřovat sortiment a toho si moc vážím. Takže velké díky.
Dnes jsem zvolila jednoduchost a hlavně jsem si chtěla vychutnat máslovou chuť Českého Ghíčka. Takže v dnešní roli jen zelenina a České Ghíčko.
Pohankovou mouku jsem si moc oblíbila. Když už chci něco upéct tak se snažím, aby to mělo nějakou výživovou hodnotu. Navštívila jsem zdravou výživu, kde jsem navíc objevila světlou Teff mouku, neváhala jsem ani vteřinu a hned jí přidala do nákupního košíku. To, že jsou obě mouky bezlepkové, mě těší ještě víc. S nedočkavostí jsem sledovala jak se muffinky pečou a hlavně až je budu moct ochutnat a stálo to za to. Adveni mouka i zrno má u nás zaručeně ve spíži místo.
Brokolice nám na talíři nesmí chybět a náš malý strávníček jí zbožňuje, obzvlášť v kombinaci se špenátem, cibulkou a česnekem. Čerstvý závoz zeleniny se musel využít takže brokolicujeme s Českým Ghíčkem.
Dneska opět den bez masa, ale strašně jsme si šmákli. A jak jinak než na Českém Ghíčku.
Také máte málo času a nestíháte péct? Honí vás mlsná a šumujete po skříni, co se dá? Co si takhle zdravě mlsnout? No tak jdeme na to. Já to dneska vyřešila listovými šátečky plněnými špenátem a jak jinak než na Českém Ghíčku.
Když jdu na nákup do Billy tak mě nikdy nenechají chladnou třešňové listové šátečky, ale tentokrát jsem odolala. Koupila jsem si jen listové těsto. Doma na mě totiž čekala Bioláda. Neznáte? Tak určitě vyzkoušejte, protože stojí za to. Jedná se o český výrobek bez konzervantů barviv a je prostě mňamky a já ji využila jako náplň do listových šátečků. Představuji vám Bioládu Arónii.
Máte rádi jahůdky? Chcete si připomenout léto? Tak šup na tento rychlo dezert je za chviličku hotový a rozhodně nebudete litovat je to dobrůtka.
Jelikož jahody milujeme, máme je v dostatečných zásobách v mrazáku. Pořád jsem přemýšlela jak zakomponovat České Ghíčko do dezertu a výsledek je famózní.
Některé dny si ráda maso odpustím a dnes byl právě jeden z nich. Lákala mě mlsná na rajčátka a čerstvé bylinky jsem právě dostala a toho se musí prostě využít.
Miluju kiwi a chuť ve spojení s mandarinkami, to je prostě exploze.
Znáte amarant? Tak se s ním pojďme seznámit. Amarant je skvělým zdrojem železa, obsahuje také vápník, hořčík, fosfor, mangan a měď, z vitaminů jsou pak zastoupeny některé ze skupiny B, vitamin E, tuky jsou z velké části tvořeny nenasycenými mastnými kyselinami. Amarant má jemnou oříškovou chuť, vhodný je jako příloha, nasladko do kaší.
Prošla jsem recepty a našla tento zapomenutý dezertík, který mi připomněl letní dny. Tak jsem si na chvíli přinesla zpět sluníčko a zavzpomínala na chuť čerstvých borůvek a černého rybízu.
Mlsná, mlsná a zároveň potřeba vymyslet nějakou svačinku nás zase přivedla k našim oblíbený jáhličkám, švestek bylo zrovna dost, babička opět dovezla a dozásobyla. Takže jsme si udělali mňamku.
Zelňačku miluju a byla pro mě velkou výzvou, protože jsem ji ještě nezkoušela s náhražkou smetany, ale s Českým Ghíčkem prostě vše chutná jak pohádka. Tahle polévka byla úžasná. Strašně jsme si šmákli a náš malý strávníček pomlaskával a křičel mňami a když dojedl svoji porci polévky utíkal k tatínkovi a prosebně žebral, aby mu tatínek dal ještě z jeho talíře.
Když jsem vyzkoušela Teff zrno na sladko, chtěla jsem jej vyzkoušet i v jiné variantě. No a obávám se, že krom Ghí mánie u nás vypukla i Teff mánie.
Znáte zrno Teff od Adveni? Ne? No tak to jej určitě vyzkoušejte.Teff patří k nejvýživnějším plodinám na světě. Bývá považován za nutriční zázrak. Má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů, vynikající aminokyselinový profil, vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index. Je jedinečným koktejlem vitaminů a minerálních látek. Teff je přirozeně bezlepkový. Má příjemnou oříškovou chuť a je lehce stravitelný. Je vhodný pro celiaky, hubnoucí, sportovce, těhotné a kojící ženy, kojence od ukončeného 6. měsíce věku, děti a mladistvé, seniory, nemocné osteoporózou, osoby trpící vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu.
Dostatek hovězího vývaru si říkal o polévku, která by nejen příjemně zahřála, ale i dodala v tomto počasí potřebné vitamíny. A jak jinak než se základem na Českém Ghíčku na kterém jsme se stali zcela závislý, jeho chuť v polévkách je nenahraditelná a kdo ochutná, snadno mu podlehne.
Když nám zbylo kuřátko pečené na Českém Ghíčku tak jsme ho zužitkovali do rizota, prostě jak si ušetřit čas a šmáknout si.
Máte chuť na něco dobrého a nemáte příliš času? Tak tento dezert je pro vás jako dělaný. Postačí malý kousek, který zasytí, a vy si zároveň zdravě zamlsáte.
Znáte České Ghíčko? Ne? No tak to neváhejte a vyzkoušejte, protože jakmile jednou okusíte, nebudete chtít více nic jiného. Na tu chuť si rychle zvyknete a život bez něj si nedovedete představit. Já ho dnes přidala do dětské verze bramboračky a náš malý strávník jen mlaskal.
Když manžel přivezl čerstvé kuřátko a já objevila úžasné České Ghíčko, které si můžeme dopřát všichni bez obav a strachu z mléčné bílkoviny. Polkla jsem mlsnou slinu a pustila se do práce. Konečně si dopřejeme kuřátko na másle a ta chuť.... Óóó kam se hrabe máslo, tohle je prostě poklad, který v naší lednici má vždy svou poličku.
Po neděli jsme vyrazili na nákup do Billy. Čerstvou mrkvičku s natí jsem tam nemohla nechat. O pár kroků dál jsem zahlédla šalotku. Šalotku miluju a po těch dvou posledních sáčcích jsem rychle skočila. Bohužel se marně snažím sehnat čerstvé bylinky, asi by to chtělo si přivstat, ale ulovila jsem aspoň pažitku, takže hurá jde se na to.
Znáte Urad dál? Urad dál je tak bohatý na bílkoviny, že jej Ajurvéda doporučuje jíst nanejvýš čtyřikrát týdně. Přemýšlela jsem, čím zahustit polévku, a ve svých zásobách jsem narazila na tuto luštěninu, tak jsem ji hned vyzkoušela a je velmi chutná.
Znáte to, když se vrátíte od zubaře a nemůžete pořádně nic jíst? No tak tento recept je nejen chutný, ale i vhodný. V lednici jsem objevila rýžovo-kokosové mléko, mražené borůvky v mrazáku přišly na chlazení přímo vhod a čerstvé maliny jako bolestné tak ty jsem si teda rozhodně zasloužila.
Mandarinky, mandarinky a zas mandarinky, to je tak když dva nakupují a nedohodnou se. Otázku co s nimi se mi podařilo vyřešit a znáte určitě všichni ten pocit, když vás honí mlsná. No tak já ji zahnala tímto dezertem. Je to lahůdka, kterou si určitě zopakuji.
Na tento dezert jsem se třásla a přemýšlela jsem o něm několik dní. Měli jsme osmi hodinovou odstávku od elektřiny, takže jsem měla dost času popřemýšlet jak jej připravit, a už jsem hořela nedočkavostí, jak bude chutnat. Cizrna ve spíži už nějaký čas ležela, manžel dovezl čerstvé krásně žluté banány a čerstvé jahůdky ty nemohly jako ozdoba chybět. Já jsem zvyklá na rychlo dezerty. Tento zabere trošku více času, ale výsledek stojí za to. Tento dezert si zamilujete obzvlášť po vylepšení BAILEYS CRÉME CARAMEL.
Když nemam příliš času na vaření nebo potřebuji na plotně všechny hořáky sázím na rychlé snadné hop do trouby jídlo. Je nejen dietní, ale i chutné, máme ho moc rádi.
S koncem léta je v okolní vesnici pouť, kde se prodávají různé dobroty a jednou z dobrot jsou právě Langoše. Jenže to má jeden háček většinou plavou v oleji, takže pak večer úpím je mi těžko a zle. To se vám po těchto rozhodně nestane, pokud nejste žlučníkáři a nedržíte dietu.
Tento recept mam od naší rodinné známé Ivanky Kočkové, která se o něj semnou podělila. Já jsem si vyměnila druh mouky a mléka.
Než jsme měli Tomáška tak jsem ryby moc nejedla, až v těhotenství jsem jim přišla na chuť a zjistila, jak velkou chybu jsem dělala. Jak se říká, člověk nemůže hodnotit něco, co neochutnal. Kapříka nám přivezli babička s dědou, dostali jsme ho jako dárek k uzavření smlouvy s telefonním operátorem, dobrý benefit, který stál za to. Kapříka Tomášek sledoval ve vaničce 3 dny, pak jsme mu řekli, že ho pustíme dědovi do jezírka, kde děda domácí kapry má. Tomášek spokojeně chodí k jezírku a říká kapr. Babička, jelikož je už za ta léta vycvičený profesionál ve filetování kapříka, připravila a mně předala už jen ke zpracování. Kapra jsem jedla prvně v životě a moc jsem si pochutnala a o našem malém jedlíkovi nemluvě.
Losos patří mezi naše oblíbené ryby, které si neodpustíme. Strejda nám jej přivezl na objednávku z Makra. Většinou ho peču na olivovém oleji, protože máslo nemůžeme. Jenže tentokrát bylo vše jinak. Dostal se mi do ruky poklad České Ghíčko a to se prostě nedá s ničím srovnat. Je atestované a bez mléčné bílkoviny a ta chuť ...To je sen.
Miluji Vendulky kuchařku Vaříme s Vendy. Tento recept na Kotlety na houbách je právě z této úžasné kuchařky.
Milujeme houby a já prostě nedokážu koukat na kuchyňskou linku, na které se na mě směje pětilitrová flaška se sušenými hříbky od babičky.
Zásoby masa v mrazáku potřebovaly rovněž poladit takže jsem se na to vrhla.
Včera večer jsem seděla v křesle a vzpomněla jsem si na prababiččinu podmáslovou polévku. Na tu chuť nikdy nezapomenu. Přemýšlela jsem jak jí udělat, aby ji mohl i náš Tomášek. Po neděli zásoby nic moc, ale květák, petržel, pórek se v zásobách ještě našel. Rýžovou smetanu jsem měla otevřenou a citrón se na mě smál z misky. No a vyplatilo se. Tomášek křičel mami Mňami a já málem spálila maso na plotně.
Jeden čas bylo tohle jídlo docela dost oblíbené v okolních restauracích. Později se vytratilo. Občas na něj dostanu chuť tak si jej udělám jen s rozdílem, že mě po něm nepálí žáha a není mi těžko.
Řekla jsem si, že dneska nic dělat nebudu. Jenže babička přivezla čerstvé jahody, druhá babička čerstvá jablíčka ze sadu, no prostě mně to nedalo. Jakmile vidím suroviny, okamžitě mi to šrotuje v hlavě a je to.
Dostala jsem chuť na nějakou mlsku a z Vánočního pečení mi zbylo poměrně dost mandlí. Takže jsem si řekla, že bych mohla vymyslet nějaký dezertík. Při vytváření dezertu se mi malej několikrát natáhl lžičkou po vyšlehané kokosové smetaně a trochu si uloupil. Když jsem ochutnala tak jsem si řekla, že o takovou dobrotu ho nemůžu připravit.
Mami mňami, ten náš malý chlapík chce pořád jíst. Vyžaduje, aby to bylo konzumovatelné z ruky, dýně načatá takže mi bleskly hlavou placky. Ty má náš malý strávník rád, quinoa je jeho oblíbená a akorát mi přistála v zásobách. Takže se šlo plácat.
No tak jsme se s tatínkem špatně domluvili a sešly se nám doma tři květáky.
Nejdřív jsem chtěla udělat mozeček, ale pak jsem si řekla, že zkusím změnu a vyplatila se. Je to luxusní.
Polévková vitamínová bomba. Letošní zima je spíš aprílová a v tomto počasí je třeba podpořit imunitní systém a zároveň se hezky prohřejeme.
Na nákupu v Bille mé oko zahlédlo krásnou růžičkovou kapustu. V mrazáku zásoba krůtího masa. Tak mi blesklo hlavou, že bych mohla něco zapéct. Přihodila jsem do nákupního košíku mrkvičku, pórek a druhý den vznikla tato dobrůtka.
Náš malý strávník začal vyžadovat něco do tlapky. Dovezli jsme si akorát čerstvou zeleninu z farmářské prodejny, zbytky mraženého hrášku v mrazáku no tak jsme si uplácali bábovičky.
Měli jsme chuť na něco bezmasého a přivezli jsme si z farmářské prodejny zelný salát s červenou řepou. Dýní a cuketami jsme byli zavalení a babička naléhala ať jim odpomůžem. Takové dobrotě se nedá říct ne.
Neustále přibývá mezi dětmi i dospělými stále více alergiků ať už na mléko, lepek či vejce. Když jsem četla příspěvky, co na svačiny když má dítě alergii na lepek, mléko a vejce, řekla jsem si, že to musím zkusit.Nejen, že se povedlo, ale jsou i výborný.
Za inspiraci na tento recept děkuji Barunce Charvátové, která mě inspirovala svými brumíky.
Zásoby borůvek v mrazáku, které přivezla babička si říkali o nějakou mňamku. Tapioka perly jsem chtěla hodně dlouho vyzkoušet a zařadit do synova jídelníčku a zároveň jsem byla zvědavá na jejich chuť. Tak vznikl tento dezert.
Letos se urodilo velké množství višní, hodně jsme jich zamrazili a protože tatínek potřeboval místo v mrazáku na kousek vepřového tak jsme ze zásob trošku ukrojili.
Včera večer jsem přemýšlela jak udělat bramborové noky trošku hodnotnější a napadla mě cuketa. Tak jsem to ráno hned vyzkoušela.
Ráno jsme vstala a po prohledání zásob na mě vykouknul květák, hromada pórku, petržele a v lednici mi zbyla rostlinná šlehačka takže bylo jasno.
Vyrazili jsme si jen pro pečivo k tetě do krámku a strejda akorát vyndaval z auta čerstvý závoz z Makra. No ty žampióny jsem tam nemohla nechat. Dokoupila jsem ostatní suroviny, podebatili jsme s tetou a vydala jsem se vařit. Recept se měl prvotně jmenovat jinak. Žampióny plněné kuřecím mletým masem, cibulkou, česnekem, kmínem a rozpečenou Nivou. A příloha se mi tam už bohužel nevešla...
Bylo třeba trošičku zredukovat zásobu švestek z mrazáku, babička přivezla ze sadů hruštičky a už jsem tu koukala delší dobu na pomeranč. Tak vznikla tato svačinka.
Když nás honí mlsná a potřebuji rychlé jídlo tak jsou to právě domácí tortilly.
Zahradnické schopnosti našeho dědečka jsou ohromné. Máme stále velké zásoby dýně za které jsem velmi šťastná. Dýně načatá takže výzva ke zpracování a tak vznikl tento dezert.
V lednici zásoba cuket, čerstvá brokolice, kterou jsme si přivezli od tety z jejího krámku, který pravidelně zaváží čerstvou zeleninou z Makra. Brokolicová je naše oblíbená a česnek a špenát v ní nesmí chybět.
Králíka zbylo z předchozího dne ještě dost, jen se mi zachtělo jiné kombinace v příloze. A vznikla tato dobrůtka.
Babička přinesla Máslovou dýni, že už by se jí chtělo podívat na zoubek a jelikož to byl pěkný macek, tak si to o polévku prostě říkalo.
Na tyto kuličky jsem se dlouho chystala, ale nebyl čas. No, a když jsme měla otevřené Baileys tak se nedalo odolat.
Tatínek se nám utrhl a nakoupil hodně velké množství mandarinek. Od babičky jsme dostali hrušky a maliny. Takže můj úkol byl jasný. Zúžit zásoby. Tak vznikl tento dezert.
Naše teta má malý obchod s potravinami, a když jsme tam byli nakoupit, smály se na mě nádherná keříková rajčata. Nešlo odolat, doma zásoby kvalitního protlaku. U tety navíc velmi pěkné čerstvé mleté maso takže jsem se mohla dát do práce.
Potřebovala jsem zredukovat zásoby králíka a špenátu. Jelikož my králíčka rádi tak nebylo o čem přemýšlet.
Zároveň mlsná, inspirace a bolest zubu mě dohnala opět k experimentu a musím říct, že je fakt úžasný.
Ráno jsem vstala z postele a přemýšlela, co uvařím za polévku.
Taťka vyrazil brzy ráno nakoupit a když jsem viděla, že přivezl čerstvý zázvor volba polévky byla jasná.
Polévky na našem stole nesmí chybět ať už zeleninové nebo vývary, prostě je milujeme. Ráno jsem koukla do lednice a vykouknul na mě květák takže jsem se ho rozhodla zpracovat.
Losos patří mezi naše oblíbené ryby a když jsem propátrala zásoby a zjistila, že máme přebytky v podob cukety, brokolice a špenátku tak volba se přímo nabízela.
Každý z nás si rád občas zahřeší tak proč nezahřešit a při tom si zdravě pochutnat.
Tento recept jsem vymyslela pro svého syna, který má alergii na bílkovinu kravského mléka a chtěla jsem mu dopřát dezert podobný „pudinku“, ale výživově hodnotný.
No a vznikl právě tento dezert a aby to nebylo mamince s tatínkem líto tak jsem ho trošku vylepšila.
Jáhly jsou loupané proso. Proso je obilnina pocházející z Číny, která se u nás pěstuje v teplých a suchých oblastech. Semena - plody jsou malé žluté kuličky v průměru asi 1 mm. Pokrmy z jáhel jsou lehce stravitelné a přitom velmi výživné a syté.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI