jméno a příjmení | Martina Khatib |
znamení | panna |
koníčky | vaření, poezie, české filmy |
sny a cíle | spatřit úsvit nad Mekkou, být jedním z věřících, kteří zde svou tvář sklání k zemi, navštívit Kubu, ochutnat velbloudí maso a vidět z blízka největšího z rejnoků - mantu obrovskou |
blog |
http://aishacooks.blogspot.co.il/ |
Představovat se asi nijak zvlášť nemusím. Kdo navštěvuje pažitku.cz, zná mě jako Aishu, která se motá především kolem arabské kuchyně kdesi na Blízkém východě. Ale (homo putat, Deus mutat) přišla změna. Před nějakým časem jsem se čistě náhodou přichomýtla k primal/paleo životnímu stylu, který sází více na přírodu a její bohatství, a od té doby žiju trochu jinak. Rozdíl spočívá především ve způsobu stravování, ze kterého jsem zcela vyloučila veškeré obiloviny, cukry a luštěniny. Místo nich jsem do jídelníčku zařadila více "živých" potravin, které mají přirozenou životnost a nejsou nijak chemicky upraveny nebo modifikovány. Obecně se jedná o maso, vejce, ovoce a zeleninu, ořechy a zdravé tuky.
Prostřednictvím tohoto blogu bych vám ráda přiblížila tento styl, samozřejmě od plotny, takže se budu snažit přidávat některé vybrané recepty a články. Tentokrát jako Martina..těším se na vás!
Něco sladkého na zub? Třeba ke kávičce...
Pokud Arabové snídají, rozhodně se neodbývají. Jelikož je u nás zvykem, že se oběd podává až v pozdních odpoledních hodinách, kdy už slunce tolik nepálí, snídaně musí být vydatná a pestrá. Důležitou roli při takové snídani hrají bylinky a koření. Při přípravě čaje se nejvíce používá yzop, šalvěj a máta. U kávy bezesporu kardamom. Pozadu nezůstává ani samotné jídlo, do kterého se často přidává za'atar (směs sušeného tymiánu, oregána, koření sumah a pražených sezamových semínek), římský kmín, hladkolistá petržel nebo čerstvý koriandr. Vše je doplněno čerstvou a nakládanou zeleninou.
Místní Arabové tak obvykle snídají labaneh (čerstvý jogurtový sýr) posypaný za'atarem, avokádo, cizrnovou pomazánku hummus, pomazánku z pečeného lilku nebo vejce na různé způsoby. Omeleta je jednou z možností...
Masové vývary mám hodně v oblibě. Často a ráda kombinuji různé druhy masa, nejraději hovězí oháňku, kližku, jehněčí a kuřecí maso. Dlouhým a pomalým varem získá polévka silnou chuť, která spolu se zeleninou chutná báječně. Dnes jsem přidala i vaječné nudle.
Teplé a slunečné počasí svádí k lenošení. Perfektní příležitost pro lehký cheesecake. Dortík je nepečený, odpadá tak čas strávený u rozpálené trouby. Navíc je chlazený, takže příjemně osvěží...
V tomto receptu najdete úplně to nejlepší, co můžete ke krevetám přidat. Samá ingredience, která vás svými chutěmi úplně pohltí. Jdeme na to, život je krátký, tak ať stojí za to, no ne?
Bohužel jsem předčasně ukončila program whole30. Důvod? Svátky (i když ty letošní byly v hodně smutném a nejistém duchu) a početná rodina. Tyto dvě věci k whole30 zkrátka nepasují. Zkuste si rodinným příslušníkům vysvětlit, že i v období oslav jíte striktně dle předepsaných pravidel. A co teprve vysvětlit to arabské rodince, šance zcela nemožná! Je úplně jedno, na kterou stranu se otočíte, všude číhá plno nástrah. Největším problémem pro mě bylo udržet si tři předepsaná jídla denně a oběd u tchýně (hovězí v jogurtu s oříškovou rýží). Tak jsem se rozhodla sklopit uši a program dobrovolně ukončit s tím, že si brzy dám repete.
Přerušení programu mi dalo volnější ruku při experimentování u plotny, tak hned přidávám jednu sladkou rychlovku. Kupodivu mi tyto věci chyběly podstatně víc než třeba sýry a mléčné výrobky.
Bylinky jsou v plné síle, je nutno je postupně zpracovávat, aby mi příliš nepřerostly přes hlavu. Skvěle se hodí k masu, u kuřecího krásně vyniknou také vizuálně. Maso pak není potřeba nějakým razantním způsobem dochucovat, snad jen jemně podpořit, aby vynikla právě kombinace čerstvých bylinek. Stálicemi mé kuchyně jsou hlavně hladkolistá petržel a koriandr. Ani v tomto receptu jsem je neopomenula, a navíc přidala i trochu máty, aby kofty více nabraly blízkovýchodní směr.
Hříšně dobré!!! Tedy alespoň já to tak mám, protože kombinace jablek, ořechů a skořice mě nikdy nepřestala bavit a považuji ji za jednu z nejdokonalejších.
Neodmítám sice ani dortové varianty různých krémových dezertů, ale klasická buchta na plechu u mě vítězí na plné čáře...navíc když to není žádná dusivka, ale pořádně vláčná záležitost, tak není co řešit!
Takovou "jeskynní" dietu si určitě oblíbíte. Paleo není však dieta, ale styl života a stravování. Hlavní myšlenkou je, konzumovat co nejmenší množství škodlivých potravin a to se nám přece všem líbí, no ne?
Představte si, že jdete po ulici, někdo k vám přiskočí a čistě hypoteticky se zeptá, zda jste tu někde neviděli pobíhat páva. Taková čistě možná otázka, při které si patrně budete ťukat prstem na čelo a volat psychiatrickou léčebnu, zda jim neschází pacient. Pokud se vás ovšem na stejnou otázku zeptá více lidí, začíná to být podezřelé a vy začnete sami pátrat po tom, co se děje. A tak se pátrací akce zúčastnilo téměř celé město.
Tak trochu kompromis chutí. Trocha z arabského světa, špetka českých vůní a v rámci primal pravidel..
Při brouzdání internetem jsem narazila na článek o přidání citronové kůry do olivového oleje a možnosti zpestřit si tak nejeden pokrm. Jelikož obě suroviny téměř denně používám, hlavně ve spojení se zeleninovými saláty, přišlo mi to jako celkem dobrý nápad.
Zase ta kližka..můj asi nejoblíbenější kousek hovězího svalstva. Dá se vařit, péct i dusit a vždycky chutná dobře, šťavnatá v každém kousku. Přitom si i delším varem zachová svou strukturu a nerozvaří se na vlákna. Skvěle si rozumí s každou zeleninou, bylinkami i kořením. A taky je fotogenická, na talíři vždycky vypadá přesvědčivě.
Jestli někdo na světě dělá výborné polévky, tak moje babička. S přípravou si dokáže neuvěřitelně vyhrát, takže celková doba vaření se ve finále protáhne klidně i na pár hodin. Ovšem výsledek za to stojí! Někdy ani hrnec nestačí, a to nejsem příliš polévkový nadšenec. A jak říká moje babi, dobrá polévka je základ!! Takže když už, tak pěkně vývarovou z masa, se spoustou zeleniny a bylinek.
Dostala jsem dárek, moment překvapení a ohromná radost..nic jiného jsem si nemohla přát. Je to asi dost vidět na fotografiích, ta velká změna. Zatím se s přístrojem spíše seznamuji a snažím se ho pokořit. Dost možná by se hodilo i pár hodin odborného školení, tolik čudlíků a funkcí...
Některá jídla prostě neomrzí! Ba naopak. Řadou gulášových příznivců rozrůstající se už i o arabské občany, dávají najevo svou nesmrtelnost. Hospodská klasika je holt základ.
Ciao amici! Dnes trocha italské kuchyně podle Jamieho Olivera. Recept na jeho sicilskou caponatu je naprosto dokonalý. Voní a chutná báječně..a aby taky ne, Jamie je profík každým coulem, ten by naučil vařit snad i koně.
Kdo z vás holduje lilku ve velkém, ruce nahoru. A kdo netradičním a pikantním kombinacím, ruce ještě výš.
Pečená rajčata jsou super dobrotou s všestranným použitím. Kdo neochutnal, neuvěří! Hodí se do salátů, pomazánek, zeleninových i masových pokrmů. Ovšem stejně dobře chutnají i jen tak na vidličku.
Tak jo, přiznám to hned na začátku. Za dámu dnes rozhodně nebudu. Tohle jídlo ve mně probouzí nejhlubší zvířecí pudy, kdy se s obrovskou chutí na všechno vrhám rukama a jako barbar hltám sousta téměř bez žvýkání.
Shakshuka je v podstatě něco jako arabská verze leča. Připravuje se na více způsobů, s menšími rozdíly. Základ je však všude stejný - měkká, hodně zralá rajčata a několik vajec.
Shawarma je maso připravované na velkém rotačním grilu. V arabském světě velmi populární součást rychlého občerstvení. Stejně tak oblíbená je i u nás doma, i když se musím spokojit s její skromnější verzí, ukuchtěnou na pánvi.
Zelené mandle jsou plody mandlovníku, které se před dozráním sklízí. Mají příjemně oříškovou vůni, měkkou, jedlou pecku a jemné chloupky na povrchu. Chuťově připomínají nezralé třešně.
Fatafeat, neboli drobečky, je prvním televizním free-to-air kanálem, který se 24/7 věnuje gastronomii a vše s ní spojené - recepty ze všech koutů světa, světoví šéfkuchaři, kulinární cestování, zdravý životní styl.
Již z názvu je trochu patrné, o čem dnes bude řeč. Primal znamená prvotní, tedy něco, co tu bylo již od pradávna, dalo základ mnoha věcem, ale vlivem člověka se mnohé z toho přetvářelo a měnilo.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI