jméno a příjmení | Vendula Špetlíková |
znamení | kozoroh |
koníčky | rodina, vaření, pečení, cestování a zahrádka |
sny a cíle | Mám to nejdůležitější, co člověk může mít – zdraví a milující rodinu, díky které mohu své sny a cíle snadněji zrealizovat. Cíle a sny se postupně v životě mění, jsou to přeci jen takové ty "úkoly" které si člověk dá, pokud je splní, dá si další a další..... To hlavní co si přeji je zdraví a spokojenost. |
motto |
V životě můžete dosáhnout čehokoliv, pokud máte odvahu o tom snít, inteligenci k vytvoření realistického plánu a vůli k dotažení tohoto plánu do konce. |
blog |
www.varimesvendy.cz |
Jmenuji se Vendula Špetlíková, je mi 33 let a jsem dcerou své zlaté maminky Jitky Balaštíkové, které jsem se narodila 26. 12. 1981 v Praze. Základy vaření a pečení mne naučila právě ona, výborná kuchařka tradičních českých jídel a studnice receptu našich maminek a babiček. A jako velký DÍK za vše, co pro mé udělala, jí chci věnovat tuto kuchařku.
Své dětství jsem prožívala v Praze na Malé Straně, kam jsem chodila do jesliček a mateřské školy. Odtud plyne má láska k naší stověžaté Praze. Již při základní škole jsem studovala Základní uměleckou školu, obor akordeon, který jsem v roce 1996 úspěšně zakončila absolventskou zkouškou. Tento hudební nástroj mi vybrala moje babička, která s námi tehdy žila. O ní bych mohla napsat celou knihu, velmi mi schází a mrzí mě, že se nedočkala ani jednoho z mých životních úspěchů.
Na základní škole nastalo mé období vzdoru a rebelie, jestli to tak lze nazvat. Na druhém stupni pak mé životní postoje (vždy jsem se zastávala slabšího, hlasitě se dožadovala spravedlnosti atd.) akorát vedly k tomu, že jsem se stala mezi učitelkami velmi neoblíbenou, což moje maminka nesla velmi špatně. Dodnes se jí za to omlouvám… Kvůli mému vzdorovitému jednání a vlastnímu přístupu paní učitelky mamince často říkaly, že nebudu schopná vystudovat střední školu. Ale to se zmýlily. A protože už jsem tehdy milovala gastronomii, byla má volba střední školy jasná.
Začala jsem studovat První soukromou hotelovou školu, a protože mě tento obor ohromně bavil, najednou tu byla samá chvála a na vysvědčení samé jedničky. Studium bylo opravdu různorodé a já jsem se konečně stala spokojeným studentem. Celou střední školu jsem navštěvovala různé školní praxe a brigády v oboru hotelnictví a cestovního ruchu a díky tomu jsem získala neocenitelné zkušenosti v kuchyni, v obsluze, za barem i na hotelové recepci. Letní prázdniny jsem pak trávila na brigádách v Německu.
Na škole se stalo mým velkým koníčkem barmanství, kterému jsem věnovala i svůj volný čas. Udělala jsem si barmanské kurzy (základní, vyšší, Boston-free style a Bourbon whiskey) a jezdila i na barmanské soutěže.
Magisterské studium jsem úspěšně zakončila závěrečnou státní zkouškou a obhajobou své diplomové práce. Manžel Petr úspěšně dokončil bakalářský program v oboru IT, což byl vždycky jeho sen.
I když jsem vystudovala hotelovou školu, nakonec jsem začala pracovat v úplně jiném oboru, stala jsem se vedoucí dopravy v logistické firmě (důvodem, proč jsem si zvolila něco tak odlišného, bylo to, že jsem si uvědomila, že chci upřednostnit svou rodinu, a práce v hotelnictví je sice zajímavá, ale mnohem náročnější na čas).
Musím se přiznat, že ač to byla práce úplně mimo můj obor, tak mě moc bavila, protože byla velmi různorodá. Mela jsem na starosti nejen dopravu, ale i vozový park.
Jsem člověk, který si rád dává životní cíle, ke kterým směruje, a proto jsme si s Petrem v té době začali plánovat společný život – nejdříve postavit domeček, potom svatba, svatební cesta a nakonec založení rodiny a děti. Stavba našeho domečku (od vyřízení stavebního povolení až po samotnou stavbu) byla plná stresu, nervu a náročné práce, ale zvládli jsme to a dnes jsme tu opravdu šťastní. Svatební zvony nám zazněly v kostele sv. Markéty na Břevnově, kde jsme se vzali po 10 letech společného života.
Na svatební cestu jsme letěli na Bali, kde se mi splnil můj životní sen – plavala jsem s delfíny, které miluji. Delfín je totiž mé nejoblíbenější zvíře, a kdybych mohla, mám je snad doma v akváriu.
Naše první miminko, holčička Vendulka, se nám již narodila do našeho vysněného domečku, a když pak přišel syn Petřík, stala se ze mě „mamina na plný úvazek“. Volné chvíle trávím se svou rodinou, ať už na lyžích, bruslích, ve vodě nebo cestováním do přírody či po historických pamětihodnostech naší krásné země. Každý den dekuji Bohu za zdraví mé rodiny a mých blízkých. Zdraví je totiž tím největším životním darem, díky němuž můžeme být šťastní a spokojení.
Dnešní doba je zvláštní. Lidé jsou na sebe zlí a všude okolo nás se projevuje materialismus, mocichtivost, ziskuchtivost, agresivita, sobectví, lenost a závist. Naše děti budeme s manželem vychovávat tak, aby pro ne tyto vlastnosti byly tabu, a budu velmi ráda, pokud se nám podaří je vychovat tak, aby pro ne byla důležitá především láska, pokora, přátelství a tolerance.
Dovoluji si citovat Johanna Wolfganga von Goethe: „Chování je zrcadlo, v němž člověk ukazuje svou podobu“. Jsem velmi společenským a ctižádostivým člověkem plným optimismu a životních cílu. Když se do něčeho pustím, tak to dělám na 100 %. Nemám ráda poloviční nebo „odfláknutou“ práci. To, co vyžaduji od sebe, také vyžaduji od mého okolí, což možná patří k mým negativním vlastnostem, stejně jako tvrdohlavost. Neumím moc odpočívat, relaxuji u vaření, pečení, nebo při práci na zahradě.
Napsala jsem zde něco ze svého života, abyste mě alespoň trochu poznali a abyste pochopili, že jsem normální ženská se svými starostmi, radostmi i svými sny. Když v životě něco chcete a jdete si za tím, tak se vám to muže splnit. Ale nebudu zastírat, že to chce hodně píle, energie a práce. Bez práce prostě nejsou koláče, jako kuchařka to moc dobře vím.
Velký dík patří nejen mé mamince a dnes spokojené babičce dvou „andílku“, ale hlavně mému milujícímu manželovi Petrovi. Verte, že to se mnou nemá jednoduché a často mi říkává, „brzdi trochu prosím“. Nejen, že je to můj velký a vděčný strávník, ale především je to člověk, který je mou velikou oporou a to úplně ve všem!
Mám pro vás tip na úžasnou podzimní polévku z dýně. Věřím, že si ji zamilujete, jako my u nás doma.
Máte rádi „Držkovku z masáků"? A co třeba „Růžovky v těstíčku“? Muchomůrka růžovka, lidově nazývaná masák, je výtečná jedlá houba pro všechny způsoby přípravy pokrmů. Masák je velmi dobrý osmažený jen tak na sádle, či oleji, s trochou soli a kmínu. Růžovky lze přidat do míchanice, ale i usušit na zimu, nebo uvařit tuto mňamózní polévku. Také jsem dnes vyzkoušela masáky v těstíčku, které chutnaly nejen nám, ale především dětem.
Stará dobrá česká klasika, která nikdy nezklame. Babiččiny buchty, někdo jim také říká "Honzovky", prostě české plněné buchty, máte je rádi?
Zapečené brambory jsou bezva rychlovka! A tyhle jsou ze syrových brambor, tedy tzv. "Šup do trouby".
V dnešní době je moderní cheesecake, ale už naše babičky dělaly Tvarožník. Je tedy bez sušenek, ale chuť je výborná. Vyzkoušejte ho a určitě si ho zamilujete.
Vláčný perník z cukety nemá chybu. Pokud máte pořádnou úrodu a už nevíte co s cuketou, tak tohle je správná volba. Přeji pohodový víkend všem s nějakou tou dobrotou ke kávičce!
Je to sice úplně obyčejný bezmasý pokrm, ale u nás doma jej milujeme. Tak třeba pro někoho tip, nebo inspirace.
Mám pro vás recept na „Znojemský nálev“. Říká se, že skutečný recept na znojemské okurky je utajované výrobní tajemství a jeho proslulost spočívá v kombinaci mnoha bylin. V jednotlivých receptech se liší různý poměr ingrediencí, ale v tom je kouzlo „domácího zavařování“. Nejdůležitější ingrediencí kromě okurek je ocet, protože to musí být ten „náš, obyčejný český 8% kvasný ocet“. Proto v zahraničí chutnají nakládané okurky jinak.
Miluji toustík s máslem a domácím višňovým džemem je TOP. Tak si ho nyní musíme připravit a udělat si tzv. křečkovité zásoby na zimu. Tady je ode mě receptík.
O víkendu to chce vždycky nějakou dobrotu, takže tento víkend bude extrémně žravý moučník s pudingem a zakysanou smetanou.
Tyto špízy z brambor mám moc ráda, jsou rychlé, jednoduché a suroviny se vždy lehce najdou doma. Tak třeba tip pro vás, na dnešní véču.
Palačinky na milion způsobů, ale přesto nikdy neomrzí. A k tomu Vídeňská kávička! Co vy na to? Jdete do toho také?
Krásné pondělí přeji! Dnes bude zase horko, tak určitě přijde vhod lehký zeleninový salátek.
Léto je tady a není tolik času vařit. Proto mám pro vás tip na rychlou a jednoduchou pizzu.
Pikantní čalamáda, díky které spotřebujete přebytek okurek oceníte nejen v létě u grilování, ale i v zimních měsících k dobrému masíčku!
Milovníci těstovin a hub, těšte se! Rychlý, chutný a sytý oběd, je zde a stačí k tomu, opravdu pár ingrediencí.
Milujete bramboráky stejně jako já? Mám je ráda tak, jako je dělávala moje babička - s bílou kávou. Myslím si, že se jedná o nejoblíbenější bezmasý pokrm u nás v České republice.
I obyčejná bábovka může být neobyčejná. Znáte takový ten pocit, kdy si vybavíte chuť babiččiny bábovky? Tak přesně ten jsem měla a ihned jsem začala listovat ve starém sešitku s recepty. Tato bábovka je vláčná a nadýchaná současně.
Miluji pomazánku s čerstvou pažitkou, tvarohem a dobrých chlebíkem..mňam! A co vy? Krásnou a pohodovou neděli!
Když nám doma zůstane starší chleba, tak to jistí buď topinky, nebo chleba ve vajíčku. Také to máte rádi? Já ano, hezky pěkně s hořčicí a obložené zeleninkou.
Kdo by nemiloval koláčky? Neznám snad nikoho! Tyhle jsou jako "jednohubky" a hezky nadýchané. Pohodový den přeji všem.
Máte rádi buchtičky se šodó? A znáte „pravítkovou metodu“ – tedy buchtičky bez koulení. A tady je receptík pro vás, ale nečekejte pravé vinné šodó, my máme rádi takou tu pudingovou klasiku s rumíkem.
Tento recept nazvaný "rozlítaní ptáčci", je rychlá varianta na ptáčky klasické. Mnozí mohou omáčku nazývat též, jako znojemskou. No a hlavně je to opět recept, kde se můžeme zbavit vařených vajec z Velikonoc.
Také doma každoročně přemýšlíte, co s vykoledovanými vejci? Mám pro vás tip na rychlou a chutnou koprovku. Pokud se ji nerozhodnete podávat s hovězím masem.
Dnes máme ZELENÝ ČTVRTEK! V tento den se v chalupách vařilo, z jarní zeleniny, nebo luštěnin. Hlavní ingrediencí bývaly mladé kopřivy, špenát a petrželka. Pekly se ale i preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám.
Název Zelený čtvrtek vznikl nejspíše přesmyčkou původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek). Na Zeleném čtvrtku tedy není nic zeleného, ale napomáhá tomu zelená barva jarní zeleniny a bylinek. Tak tady je pro vás další tip na dnešní „zelenou mňamku“!
O Velikonocích nesmí chybět vaječná tlačenka. Protože v pondělí bude hodně vajíček natvrdo, mám pro vás tip, který vám od vajec z pomlázky trošku odlehčí.
Po Velikonocích nesmí chybět ani vajíčkový salát, nebo pomazánka. Tak tady je jeden recept ode mě. Snad přijde vhod.
Tak nevím, jak vy, ale já už o víkendu péct beránky. Mám pro vás připraveny recepty dva - na malého a velkého Beránka. Používám keramickou formu, včetně zádíček, tak aby byl vytvořen 3D efekt beránků a mohu jen doporučit.
A jak na Jidáše ve tvaru ptáčků? Tady je jednoduchý postup. Stačí jen jeden uzel a je to!
Snad všechny děti minulí linecké cukroví. Tak proč si nepřipravit Velikonoční linecké? Při přípravě si vždy užijeme kupu legrace - mačkáme se pultu všichni tři.
O Velikonocích nesmí u nás doma chybět NÁDIVKA! Máte ji také rádi? Já ji mám ráda teplou, studenou, ale i opečenou.
Noooo, když je ta sezóna jablek, tak nesmí přeci chybět kachna. Pěkně dokřupava upečená!
Máte připravenou nějakou mlsku ke kávě, nebo čaji? Pokud né, tak mám pro Vás bezva tip! Dlouho jsem vymýšlela, jaký koláč upéct, protože Vendulka chtěla zase něco s jablíčkama. No a tak vznikl „Kopečkový jablečný koláč“.
Jahodové hody byly v plném proudu a tak byl čas na jahodové knedlíky. A jak jinak, než jednoduché, výborné a rychlé!
Víkend je tu a chtělo by to nějakou dobrotu ke kávičce, nebo čaji. Když je sezóna švestek, tak samozřejmě nesmí chybět i švestkový koláč. Někdo má rád s drobenkou, jiný s mákem. Jedná se o rychlokynutý dezert, díky kvásku, který nemusí kynout a který je díky sádlu velmi křehký.
Mám pro vás tip na úžasnou podzimní polévku. Polévka dost zasytí, takže ji doporučuji jako hlavní chod k večeři. Pokud vaříte polévku i pro děti, vynechte raději chilli a uberte česnek.
O Velikonocích nesmí chybět u nás doma NÁDIVKA! Máte ji také rádi? Já ji mám ráda teplou, studenou, ale i opečenou.
Tato povidla nemají chybu! Jsou jednoduchá, rychlá, bez míchání, bez vaření a ještě výborná! Takže, kdo je ještě nezkusil, jděte do toho a šup s nimi do trouby!
Co třeba připravit dětem domácí Donuty? Smažené do zlatova chutnají nejlépe, ale pro ty co by raději zdravější verzi, je tady možnost si Donuty upéct. Chutnají poté víc, jako buchta. A tady je receptík.
Na meruňkovém džemu miluji jeho pikantní chuť. Je dobrý na toustík, do palačinek nebo k výrobě dortů a rolád.
Co si připravit bramboráky? Obyčejný český pokrm a přesto tak dobrý. A s bílou kávou nemají chybu! Prostě tohle je luxusní dobrota.
U nás je tento víkend pouť. A tak nesmí chybět Posvícenské (pouťové) koláčky. A tyto jsou bez kynutí! Sice je potřeba kvásek, ale jedná se o tzv. rychlokynuté koláčky, tedy s těstem se pracuje hned, bez žádného čekání. Jsou krásně vláčné, no prostě jako od babičky.
Červený rybíz je dobrý nejen na koláč. Rybíz ala brusinky je výborný ke svíčkové, grilovanému masu nebo jako dip k sýrům a přípravě studené kuchyně. Určitě vyzkoušejte.
My doma milujeme švestkové knedlíky, co vy? Jeden jednoduchý recept si vyzkoušejte. Nebudete litovat.
O Velikonocích nesmí chybět domácí vaječná tlačenka. Na jednu výbornou mám pro vás jednoduchý recept. Věřím, že si pochutnáte, tak jako my.
Léto nám přináší úrodu ze zahrádek, z které máme radost, ale přichází i doba, kdy máme mnoho třeba okurek a už nevíme co s nimi. Proto mám pro vás tip na skvělou pikantní čalamádu, díky které spotřebujete přebytek okurek a kterou oceníte nejen v létě u grilování, ale i v zimních měsících k dobrému masíčku!
I když letos budou Velikonoce bez koledy, tak Velikonoce bez beránka prostě nejsou možné. Dnes mám pro vás připraveny recepty dva - na malého a velkého Beránka. Používám keramickou formu, včetně zádíček, tak aby byl vytvořen 3D efekt beránků a mohu jen doporučit.
Nejíte u vás kapra? Nebo se bojíte kostí? Tak má pro vás tip na jednoduchou a velmi dobrou verzi lososa.
Kdo má rád vanilkové rohlíčky, tak si zamiluje tohle jednoduché cukrovíčko, které je připravené za chvilku a úplně se rozplývá na jazyku. Opravdu je to luxusní dobrota a je to raz-dva hotové. A mohli je vidět i v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem.
Když se nechce vařit, tak přijdou na řadu zapečené těstoviny. Obyčejné, levné a rychlé jídlo, které nikdy nezklame.
Víkendová dobrota ke kávě nebo čaji je tu! Krásné vláčné muffiny milují nejen děti, ale i dospělí. Tak je vyzkoušejte, nebo se podívejte na TV Paprika CzSk, jak jsme je spolu s Adamem připravili my.
Co si k večeři připravit tyhle rolky? Pokud jste nestihli na TV Paprika CzSk recept z pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, tak vám ho přináším zde.
Sekaná je výborná v tom, že se může konzumovat k obědu jako teplý pokrm a k večeři jen za studena s chlebem, jak ji máte rádi vy? My jsme ji v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem připravili se šťouchačkama.
Kdo má rád pokrmy "na sladko", tak tady je recept přímo pro něj! V pořadu hezky česky s Vendy a Adame jsme tyhle kuřecí prsíčka ve slakokyselé omáčky připravili a jen se po nich zaprášilo.
Víkend je tady a společně s ním i sladký receptík ode mě je tu. Tato bábovka z vaječného koňaku je úžasně vláčná a zamiluje si jí snad každý. Recept je z pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, který můžete sledovat na TV Paprika CzSk.
Co si o víkendu připravit vepřovou panenku? Je to luxusní záležitost, které prostě nejde odolat. Takto pěkně do růžova jsme ji připravili v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk.
Vepřové kostky na paprice jsou bezva rychlá véča. Pro moje děti je to oblíbený pokrm, Vendulka s těstovinami a Petik s bramborovými válečky. Recept jste mohli vidět na TV Paprika CzSk v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem.
Přináším Vám další receptík z pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, který můžete sledovat na TV Paprika CzSk. Na koláč na podzim a v zimě využívám mražené blumy s švestky, nebo borůvky, rybíz.
Je před námi víkend, tak Vám přináším dezertík, z pořadu Hezky česky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk.
Tohle obyčejné jídlo milují naše děti a chutnalo i na TV Paprika CzSk. Kdo nestihl v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, tak tady je receptík.
Podmáslové řízky jsou jednoduché, rychlé a moooc dobré, už jste je zkusili? Je to další recept, který jsme vařili na TV Paprika CzSk v pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem.
Je tady víkend a to musí přijít nějaká sladká tečka ke kávičce, nebo čaji. Tak tady jsou Mini Pavlova, které jsme připravovali v televizním pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk.
V televizním pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk jsme vařili i tuhle českou klasiku. Kdo by nemiloval holanďáky, že jo?
Dnes jsem pro Vás vybrala receptík z pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, který můžete sledovat na TV Paprika CzSk každý všední den od 19,30 hod. Myslím, že tyhle špagety jsou bezva rychlovka, třeba k véče.
Co si dnes připravit sváteční dortík? Tento dort Harlekýn jsme připravovali v televizním pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk, kdo nestihl receptík, tak tady je…
Mám pro Vás další recept z televizního pořadu Hezky česky s Vendy a Adamem, který můžete sledovat na TV Paprika CzSk. Tuhle dobrotu prostě miluji.
Hezky česky s Vendy a Adamem na TV Paprika CzSk můžete sledovat vždy od pondělí do pátku v 19,30 hod., kdo nestihl recept zapsat, najdete je na www.tvpaprika.cz.
A tady jeden receptík na víkend z televizního pořadu
Když je chuť na sladké v týdnu a nemáme upečeno, přijdou na řadu koblížky z tvarohového těsta.
V dnešní době je moderní cheesecake, ale už naše babičky dělaly Tvarožník. Je tedy bez sušenek, ale chuť je výborná. Vyzkoušejte ho a určitě si ho zamilujete.
Mám pro vás tip na něco sladkého k odpolední kávičce nebo čaji. Tato bábovka je díky tvarohu úžasně vláčná, rozhodně to není bábovka "dusivka".
Šunkové rolky miluji. A v týdnu k večeři, jen tak s toustem, proč ne. Taková retro klasika.
Hovězí na smetaně je jedna z českých klasik, která nikdy nezklame. Měli jste ji jako hlavní chod na svatbě?
Je tady víkend a chtělo by to nějakou tu dobrotu ke kávičce, že jo? Štrúdl milujeme a ne vždy mám k dispozici listové těsto, takže přijde vhod tento receptík.
Když nic nestíhám, snažím se vždy uvařit alespoň nějakou polévku, abychom měli teplou večeři. Tentokrát to vyhrála tomatová.
Někdo játra miluje a jiný nenávidí. A právě pro ty, kteří je milují, tady mám jeden receptík.
Při pondělku to vypadá na polévku. Když vepřový vývar, tak samosebou nesmí chybět i ovar.
Dnes má Vendulka 7. narozeniny. Roste nám jako z vody a z holčičky máme slečnu baletku a školačku. Nesmí chybět ani narozeninový dortík na přání - s kornoutkama, ovocem a Toffifee.
Čekáte návštěvy a nevíte co dobrého připravit ke kávě nebo čaji? Mám pro Vás tip na úžasné mini dezerty.
Na víkend zase upečeme něco dobrého, co říkáte? Tenhle tříbarevný koláč nikdy nezklame.
Sláva nazdar výletu, nezmohli jsme a jsme tu. Všude dobře, doma nejlíp. Děti se nemohly dočkat, takové obyčejné rajské. A samosebou s kolínkama.
Tuhle českou klasiku miluji. Bramboráky s uzeným masem a samosebou nesmí chybět zelí... Loučím se s Vámi, neb se jedeme dovolenkovat a těším se na Vás zase v srpnu.
V létě je fajn, že máme k dispozici neustále čerstvé ovoce. Proto, když čekáme návštěvu, nebo jsme naopak pozvaní, je velmi snadné vykouzlit úžasné dobroty. A tady je jedna z nich.
V týdnu, když nemám čas na velké vyvařování, přijde na řadu rychlá polévka, která naplní spokojená bříška.
Tuhle dobrotu od babičky jsem milovala. Někdo má rád válečky s mákem, jiný s máslovou strouhankou.. Variací je nespočet, u nás doma to mají děti rozdělené - Vendulka miluje s rozvarem a Petik zas s mákem.
Tak stále ještě máte zásoby houbiček v mrazáku? Blíží se další houbová sezona, tak by to chtělo houby již zpracovat, že jo?
Pohodový vstup do nového týdne. Chtělo to zase nějakou tu rychlovku k véče, takže tady je.
Máme tady sobotu, takže to jistí dobrota ke kávě. Přeji ze srdce krásný víkend všem!
Koprovku mám moc ráda, i když děti jí zatím nepřišly na chuť, tak stále věřím, že se to ještě "zvrtne". A jak to máte u vás doma?
Kuře na paprice je v podstatě obyčejné jídlo, ale pokud ho vytuníte slaninkou, nebo špekem, tak to získá úplně jiný šmak.
Mám pro Vás tip na skvělou chuťovku, když budete mít chuť si otevřít lahvinku dobrého vína.
Pohodový víkend všem! Co si udělat nějakou tu víkendovou dobrotu? Mám pro Vás tip na koláč, který je prostě mňam!
Už dlouhou dobu jsem měla chuť na zelňačku, máte ji také rádi?
Máte chuť na nějakou tu mlsku? Tvarohový pohár je jednoduchý, rychlý a vždycky udělá radost.
Pohodové pondělí přeji. O víkendu jsme měli u nás oslavu a hnedle jsem měla přání od syna "Mamí, upečeš mi malinový dort?". No tak to nejde říci ne, že jo.Tak tady je receptík.
Slíbila jsem dětem, že uděláme špízy. Rády je totiž připravují se mnou a jednotlivé kousky napichují.
Koprovku si myslím, že je tak 50% lidí miluje a 50% nenávidí. Já se tedy přidávám ke skupině, která jí miluje. I když je pravda, že jsem ji ve školní jídelně nesnášela a chuť na ní přišla až tak nějak, s věkem.
Tenhle mrkvový koláč mám moc ráda, vždycky jsem ho pekla ve větší formě, ale tenhle byl pečený v malé dortové formě a vznikl z toho skoro dortík. Je úžasně vláčný a lahodný.
Někdo tomu říká "čína", ale do pravé "Číny" to má hodně daleko. Takže je to prostě Směs. No a je na tom fajn, že se dají ingredience obměňovat, podle toho, co zrovna doma máme.
Špagáty, neboli špagety, to děti milují. Nevěřila bych, že i tyhle na kari jim tak zachutnají.
Víte o mě, že miluji českou klasiku… A tohle jeden z receptů, které prostě patří mezi TOP10. Tomu se nedá odolat.
Bublanina, je takovou staročeskou klasikou, která nikdy nezklame. Takže vyndáme ovocné zásoby z léta a šup, je to hotovo.
Hurá je tady pátek! No, dnes to vidím na rychlou véču a relax. A co vy?
Pohodový den přeji, dnes mám pro vás tip na luxusní dobrotu, která je nejen rychle hotová, ale i rychle snězená.
Tak je tady zas pondělí, nó... Nic s tím nenaděláme. Ale uvařit si nějakou tu dobrotu musíme, že jo? Tak tady je tip na večeři, snad přijde vhod.
Dortík přijde vždycky vhod, nejen na oslavu, ale třeba i "jen tak", důvod se vždycky najde. Tady je jeden tip ode mě na jeden famózní.
Víkend klepe na dveře, tak mám pro vás tip na rychlou buchtičku a kokosem. Je krásně vláčná, takže se tzv. "Nepráší od pusy". Také pečete v pátek večer, aby bylo o víkendu k snídani?
Když vás v týdnu hodní mlsná a nemáte čas něco upéct, přijdou na řadu pohárky. Prostě mlska, kterou vykouzlíte za chvilku.
Srdečně zdravím v novém týdnu, tak jsou tu zase ty všední dny, kdy ráno prcháme do práce a večer rychle něco nakoupit a uvařit teplou večeři. Tady je tip ode mě, na bezva rychlovku, kterou zvládne za chvilku.
Víkend ve znamení mlsání, to máme nejraději, že jo? Vyzkoušejte tenhle ovocný dortík s banánovým krémem, stojí to za to.
Určitě budete přemýšlet, co dobrého upéct o víkendu, tak mám pro vás tip, na tyhle úžasně vláčné Perníkové muffiny.
Máte rádi pizzu? Tahle domácí je raz-dva hotová a zaručeně bude mít u vás doma úspěch!
O víkendu jsme u nás měli tuhle staročeskou dobrotu, kterou prostě miluji. Pečínka, je v moderním kabátku, ale přesto stejně dobrá, jako ji pekly naše babičky.
Je před námi víkend, tak si uděláme k snídani bábovku, co říkáte? Dělaly ji už naše babičky, maminky, tak zachováme tradici a pokračujeme, ať si i ti naši potomci pochutnají.
Je tady středa a láme se nám týden, takže určitě přijde vhod rychlá a jednoduchá večeře z jednoho pekáče. Tak pohodový den a dobrou chuť!
Kdo by nemiloval koláčky? Neznám snad nikoho! Tyhle jsou sice, jako jednohubky, ale hezky vláčné a nadýchané. Tak třeba je zkusíte o víkendu upéct také. Věřím, že budou chutnat.
Přemýšlíte, co v týdnu ukuchtit rychlého k véče? U nás doma frčí polévky, které nejen zahřejí, ale i zasytí.
Já jsem o víkendu připravila dort na oslavu 15. narozenin jedné slečny, která si ho moc přála. Zadání znělo jen: dort od Vendy, třeba kakaový krém, ale hodně ovoce. Musím říci, že mi udělalo velikou radost nejen přání dortu ode mě, ale hlavně poté nadšení, prý nejen vypadal dobře, ale i moc chutnal a už není. A tak se s Vámi o ten receptík podělím. PS: ovoce jsem nakoupila od všeho kousek, co bylo aktuálně k dostání, tedy: hruška, jablko, maliny, borůvky, jahody, mango, kaki, mochyně, hroznové víno, kiwi atd.
Mám pro vás tip na úžasnou roládu, která je opravdu jemná, nadýchaná a vůbec není sladká, takže ji miluje úplně každý.
Zůstalo vám hodně bílků? Tak jsou na řadě pusinky! Sněhové pečivo je velmi jemné a moc dobré. A pokud přidáte maličko potravinářského barviva, tak jim dodáte hnedle jiný šmrnc.
Kdo má rád vanilkové rohlíčky, tak si zamiluje tohle jednoduché cukrovíčko, které je připravené za chvilku a úplně se rozplývá na jazyku. Opravdu je to luxusní dobrota a je to raz dva hotové.
Na sv. Martina patří na stůl nejen husa a svatomartinské víno, ale také svatomartinské rohlíčky. Nejčastěji se plní makovou náplní, ale můžete je plnit třeba i povidly. Tady je můj receptík a věřte, že tyto kynuté rohlíčky zachutnají každému. Jo, a pokud do náplně přidáte pár kapek rumu, tak je to hnedle vyšší level.
Podzimní počasí je tady a pořádná polévka, která zahřeje a přijde určitě vhod. Zelňačku s dobrou klobáskou u nás doma milujeme. Máte ji také rádi?
Na víkend by to chtělo nějakou dobrotu, ale času je furt málo, že jo? Takže dneska mám pro vás zase moc dobrou rychlovku, která je za chvilku hotová.
U nás dnes ke kávičce úžasný švestkový koláč. Díky sádlu je koláč opravdu velmi jemný a křehký! Jako bonus je to, že je tento koláč rychlokynutý (obsahuje sice kvásek, ale nekyne) a hlavně velmi žravý! Prostě je to zase jeden super recept od mé babičky, na který nedám dopustit. V těstě opravdu není ani gram cukru, bohatě postačí cukr na ovoci v drobence. A sádlo doporučuji hezky poctivé české od Krásno.
Tento měsíc soutěžíme na mé stránce o 20 úžasných cen ve spolupráci s rodinou firmou Krásno. Tak tady je jeden tip ode mě, na dobrotu připravenou z kvalitní šunky Amálky s vysokým podílem masa, kterou moje děti miluji.
Je tady pondělí a to by chtělo nějakou tu rychlovku k véče, že jo? Tak tady je tip ode mě na mňamózní špagetky a kdo by chtěl vidět videoreceptík, tak níže je odkaz, natáčeli jsme ho pro vás společně s Mlékárna Valašské Meziříčí.
Posílám do světa recept na dvoupatrový dort s ovocem, který jsem upekla pro naši Vendulku na přání, k 6. narozeninám. Zadání znělo jasně: "Aby měl dort dvě patra (tedy chtěla 3, ale ukecala jsem ji na 2), byl hooodně čokoládový (tedy kakaový), hlavně né vanilkový - bílý krém nebrat! A aby na dortu bylo hooodně ovoce." Takže tak to u nás chodí, ale jsem ráda, když mohu dětem udělat radost a splnit jejich přání.
Ach, meruňkové knedlíky. Já tohle prostě miluji! Hezky z tvarohového těsta, lehké jako pírko, s máslíčkem, tvarohem, no prostě luxus!
V létě je vždy mnoho oslav a párty, takže nesmí chybět ani pořádný dort! Mám pro vás tip na bezva dort s pudingovým krémem a kupou ovoce. Hezky vychlazený nemá chybu.
Mám tady pro vás další tip na dortík a nemusí být jen k narozeninám, nebo svátku. Domácí krtkův dort je totiž úžasně lahodný a nejlépe chutná vychlazený!
Další dortík pro jednoho květnového oslavence, který slavil krásné 1. narozeniny, byl s motivem pejsků Paw Patrol.
Náš Pétík měl narozeniny a jelikož je milovník kočiček, tak volba motivu dortíku byla jasná. Tak tady další dortík jako inspirace pro vás!
Květen je ve znamení hnedle několika narozenin, takže vás budu nyní zásobovat inspirací na dortíky. Tady je v první řadě pro jednu malou slečnu k narozeninám.
Mám pro vás zase nějaký typ na skvělou rychlovku k večeři. Plněná tortilla je jedním z nich.
Rakvičky, to je prostě česká klasika. Mám je moc ráda a věřím, že si ty domácí zamilujete také.
Houbičky máme u nás moc rádi, takže přišly na řadu i "křečkovité zásoby z mrazáku" a v kombinaci s tarhoňou a slaninkou to nemá chybu.
Když si chceme zamlsat i v týdnu, přijdou na řadu šneci z listového těsta. Tyhle s pudingem nikdy nezklamou.
Přemýšlíte co upéct k odpolední kávě? Mám pro vás tip na úžasně vláčný koláček.
Tuhle dobrotu mi dělávala maminka a dodnes ji miluji. Je to jednoduché a moc dobré.
Je tady další pracovní den a chtělo by to nějakou rychlovku k večeři. Tak tady je receptík z jednoho pekáčku.
Na tuhle českou klasiku si nejvíce vzpomínám ze školní jídelny. Domácí čevabčiči jsou ale mnohem lepší.
Vymyslet motiv na dortík, je vždy tak trochu oříšek. Pokud někomu chcete vykouzlit úsměv na tváři, zkuste to tímto dortíkem. Dortík je sice prolezlý myškami, ale oslavenci to určitě nebude vadit.
Určitě si kladete otázku, co zase připravit k véče. Znám to, je to náročné, vymýšlet neustále pokrmy, tak aby se nevařilo "na stejné brdo". Tak tady tip ode mě pro dnešní den.
Děti chtěly v obchodě koupit donuty. No samosebou, že jim zachutnaly, takže jsem jim připravila domácí. Smažené do zlatova chutnají nejlépe, ale pro ty, co by raději zdravější verzi, je tady možnost si donuty upéct - chutnají poté víc jako buchta. A tady je receptík.
Měli jsme oslavu svátku, tak jsem přichystala pro Vendulku ovocný pudingový dortík. A tady je pro vás receptík.
Před nedávnem jsme se v pořadu Sama doma společně s Ester Janečkovou a Alenou Velikou dostaly na téma "Na čem si aktuálně ujíždíme". No a já jsem holkám dávala tip na mou oblíbenou mňamku, kterou nyní mlsá velmi často. Tato kaše je hotová raz-dva, protože ji připravuji "za studena". Zkuste ji také, stojí to za to.
Mám pro vás tip na bezva rychlou véču, na které si jistě pochutnáte!
Tuhle klasiku miluji! Španělský ptáček je prostě luxusní záležitost. Osobně mám ráda jako přílohu rýži, ale náš malý Péťa raději knedlík.
Máte plány na víkend? Mám pro vás tip na dobrotu ke kávě, nebo čaji. Navíc i videorecept o tom, jak jsme dezertíky připravovali s Jirkou Sýkorou.
Dochází Vám inspirace na pohoštění? Mám pro Vás tip na 7 domácích pomazánek. Jednohubky a chlebíčky nikdy nesmí chybět na Silvestra, takže určit přijdou vhod. Vajíčková? Tuňáková? Česneková? Hermelínová? Pažitková? Nebo z krabích tyčinek?
Co si upéct svoje mini houstičky? Je to jednoduché a výsledek stojí za to! Určitě se hodí nejen na Silvestra!
Můj kamarád Martin Hájek už delší dobu básní o mé roláda, tak jsem mu ji upekla. Roláda je opravdu jemná, nadýchaná a vůbec není sladká, takže ji miluje i takový "masožrout" jako je Martin. A věřím, že v Diskopříběh rádia Kiss a Martin Hájek přijde dobrota ke kávě vhod. A pro vás tady receptík.
Kokos je jednou z ingrediencí, která nesmí chybět o Vánocích. Tohle jemné a velmi křehké cukrovíčko miluje moje maminka a věřím, že si ho zamilujete i vy!
Vendulka si přála koláč s marmeládou, vybrala si višňovou a na mě bylo vybrat recept. Tak jsme společně upekly babiččin mřížkový koláč. S těstem se nejen hezky pracuje, ale i díky smetaně v těstě je krásně vláčný, takže mohu všem vřele doporučit!
Rychlá véča, která určitě nikoho nezklame! Tedy alespoň u nás doma ji milujeme my dospělí, ale i děti. Tak třeba tip pro vás na takovou rychlovku v týdnu, kdy není moc času vyvařovat.
Houbová sladko-kyselá omáčka jako od babičky! Tak tuhle dobrotu babička podávala s houskovým knedlíkem, ale někdo ji má rád s bramborem. Pro masožravce se uvaří hovězí maso, aby nebrblali, jiný zas uvaří vejce na tvrdo, ale u nás doma ji máme nejraději jen tak s knedlíčkem. Jak ji máte rádi vy?
Typické staročeské jídlo, které je na podzim nejen dostupné, levné, ale hlavně výborné! Máte taky rádi smaženici? Já ji miluji.
Houbová sezóna se pěkně rozjela, dalo by se říci, že máme přímo houbové hody. Tak tady je pro vás receptík na rychlou véču.
Houby, to je něco úžasného, mohla bych je jíst snad každý den. Tak dnes mám pro vás tip na bezva rychlou véču, což se takto v týdnu docela šikne, ne? Huby můžete použít čerstvé, nebo mražené, podle toho, které zrovna máte. Dietní to tedy zrovna není, ale chuť je chuť no. Jednou za čas, proč ne.
PS: děkuji všem z Kardašově Řečici, kteří se podíleli na sběru houbiček!
Rajčatová sezóna byla letos úžasná a stále mi píšete co s rajčátky, díky jejich přebytku. Jsem na tom stejně jako vy, je jich letos "požehnaně", takže přišel na řadu rajský protlak, který později využiji při přípravě omáček, polévek, nebo těstovin.
Týjo, letos je mega sezóna rajčat! Máte to také tak, že už nevíte, co s nimi? Mám pro vás tip na úžasnou zeleninovou směs, která je výborná nejen pod maso na základ pikantnější omáčky, ale třeba i na těstoviny, nebo do zapečených brambor. A hnedle je o 2 kila rajčat méně.
Rajčata letos plodí jak šílená a já už ani nevím kam je strčit. Takže jsem je vrzla pod maso a vznikla z toho tahle skvělá omáčka bez zahušťování. Omáčka se zahustila totiž samo po rozmixování zeleniny.
Máte rádi houby? Máte rádi karbanátky? Pokud jste na obě otázky odpověděli ANO, tak tento receptík je přímo pro vás.
Sezóna rajčat vrcholí a tak přišel na řadu i tento jednoduchý, ale velmi dobrý salátek. Věřím, že přijde k chuti i vám.
Máte rádi ovocné dorty? Pokud ano, tak tento je přímo pro vás! Nejen že je s kupou ovoce na povrchu, ale i pudingové krémy uvnitř dortíku jsou ovocné, takže se skvěle propojuje ovocná chuť. Tento obří dort je skvělý na rodinné oslavy, ale pokud jej chcete jen tak ke kafíčku, tak postačí udělat z poloviční dávky.
Děti si přály řízek, tak jsem po dlouhé době koupila telecí maso a měli jsme úžasně jemné telecí řízečky s pěkně vyšlehanou bramborovou kaší. Tohle jídlo je prostě TOP. A jelikož je sezóna rajčat, tak nesměl chybět i rajčatový salátek.
Už jste někdy viděli tolik motýlků na jednom dortu? Vendulka měla narozeniny a jelikož je velkou milovnicí motýlů, tak pro mě byla volba tématu dortíku jasná. Pro přípravu dortu jsem si objednala jedlý papír s růžičkami, aby měli motýlci na co přiletět a druhý jedlý papír ve velikosti A4, kde bylo 24 motýlků – takže asi nejtěžší úkol byl vystříhat motýlky. Pokud jsem vás inspirovala, nezapomeňte si objednat na lepení jedlého papíru dekor gel, protože vodou by se rozpíjely barvy papíru i potahová hmota.
Mám pro vás tip na bezva rychlovku ke kávičce! Tyhle mini dezerty jsou velmi jednoduché a rychlé, takže je zvládne úplně každý. Pokud milujete šlehačku, tak tohle je přesně pro vás.
Na zahrádce nám začaly plodit stále plodící jahody další várku jahůdek, tak jsem připravila lahodný smetanový dezertík s jahůdkami. Tak třeba tip pro vás, na dobrotu ke kávičce.
Léto nám přináší úrodu ze zahrádek, z které máme radost, ale přichází i doba, kdy máme mnoho třeba okurek a už nevíme co s nimi. Proto mám pro vás tip na skvělou pikantní čalamádu, díky které spotřebujete přebytek okurek a kterou oceníte nejen v létě u grilování, ale i v zimních měsících k dobrému masíčku!
Guláš máme rádi u nás doma všichni. Důležitou rolí při přípravě guláše je tzv. "základ". Tedy množství cibule. Říkává se, "Kolik masa, tolik cibule". Dodržení tohoto poměru není až tak úplně nutné, ale neměl by být poměr surovin být ale menší než 2:1. Cibule dodává guláši nejen chuť, vůni, barvu, ale jedná se i "zahušťovací prostředek", díky čemuž se již nemusí tolik zahušťovat.
Na zahuštění se může použít i chlebová strouhanka, nebo nastrouhanou syrovou bramborou – tyto způsoby zahušťování, používaly často naše babičky.
Meruňkový džem je můj nejoblíbenější, takže zásoba musí být. Miluji jeho jemně nakyslou chuť a úžasnou vůni. Spotřebu džemů mám velkou, nejen díky roládám, ale i dortíkům, takže zásoba musí být.
Je před námi víkend, takže se určitě hodí nějaká ta dobrota ke kávičce. Co si vykouzlit z obyčejné piškotové rolády, jednu luxusní smetanovou? Rolády miluji, jsou velmi jednoduché na přípravu a dají se velmi dobře zaměnit, podle ingrediencí, které máme doma.
Máme tu konečně prázdniny a čekají nás poutě, tedy posvícení. Proto mám pro vás tip na Posvícenské koláčky bez kynutí! Sice je potřeba kvásek, ale jedná se o tzv. rychlokynuté koláčky, tedy s těstem se pracuje hned, bez žádného čekání. Jsou krásně vláčné, no prostě jako od babičky.
Krásný den! Pro změnu bude vedro, tak co si třeba uvařit špagety? Tyto špagety jsou směskou toho, co máme rádi všichni u nás doma - manžel slaninu, já modrý sýr, děti špenát a sýrové kuličky, tak věřím, že budou chutnat i vám.
Dnes mám pro vás tip na kuřecí roládky a u nás musely být s bramborovou kaší, protože si jí objednaly děti.
Vždy, když vařím tento oběd, tak si vzpomenu na "Slunce, seno, jahody". Prostě KRÁLÍK, skoro jako v Hošticích.
"Furt králíka, každej den máme králíka, ani Pinďa to už nežere. Viď, Pinˇo, že už taky nechceš králíka?"
Škopková: "Já ti dám Pinďu, to budeš koukat, a zvedni to himl... Za takovýdleho pěknýho králíka, co by děti někde támdle v Africe daly. Jen se podívej, pořád to ukazujou v televizi, jakej tam mají hlad... ale vy nevíte samou roztažeností, co byste do tý huby dali!" (smích)
Výborný domácí džem, který je za 20 minut hotový? Ano! Jahodový džem považuji za ten úplně nejjednodušší a nejrychlejší, protože nic nemusíme peckovat, či pasírovat. Navíc se musí vařit rychle, aby nám jahody nezhnědly. Postačí nám k tomu pouze šťouchadlo na brambory, hrnec, jahody, cukr a želírující přípravek pro přípravu džemů, či marmelád.
Dnes trochu odlehčení. Přeci jen bude vedro, tak třeba tip na lehký oběd, nebo véču. Musím se vám přiznat, že tento pokrm, bych mohla mít i bez kotlety, ale to už mně přijde skoro jako rizoto, navíc by chyběl "sosík". Takže rozumný kompromis, který přišel k chuti nejen nám dospělým, ale i dětem.
Píšete mi o jednoduchou a tu nejlepší bublaninu. Tak tady je ta má TOP, která je lehká jako pírko, přesto vláčná, málo těsta, ale hodně jahůdek a jako bonus jednoduchá, rychlá na přípravu. Prostě žádný buchtík, po kterém se práší od pusy.
Řízky milujeme asi každý, ale co si je udělat trochu jinak? Řízky bez strouhanky a vajíčka, ale i přesto krásně zlatavé a křupavé.
Počasí se nám trochu pokazilo, ale to nevadí. Zlepšíme si náladu nějakou dobrotou, ne? Co si udělat bůček trochu jinak, nežli s knedlíkem a zelíčkem? Mám pro vás tip na pečínku na jablkách.
BEZINKOVÉ ŠAMPÁŇO! To jsem milovala už jako malá holka, když mi ho dělávala babička. To je tak osvěžující pitíčko, že to musíte zkusit!
A jaké mají vlastně bezinky blahodárné účinky? Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Bez má diuretické účinky, snižuje horečku a mírní kašel. Chlazený neslazený čaj z květů je výtečným lékem i při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení, či nedostatečné činnosti žlučníku. Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.
Lidové přísloví praví: "Před heřmánkem smekni a před bezem klekni". Bez černý neboli bezinky, mají široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Bezinkový sirup je velmi voňavý a šťávu z něj milují nejen děti, ale i dospělí.
Dnes mám pro vás variantu bramborových placek na sladko, s povidly, tak jak je má nejraději naše malá Vendulka. Ptáte se, jak je možné, že mám ty placky tak malé a jaký mám na ně "zlepšovák". Je to jednoduché, po zpracování těsta udělejte "bramborový knedlík" a nožem nakrájejte kolečka, které už jen pomoučněnou rukou dotvarujete.
Čím dál více se přesvědčuji, že obyčejné staročeské dobroty jsou prostě nejlepší. Nejen že jsou jednoduché na přípravu, ale hlavně jsou výtečné! Bramborové placky miluji. Věřím, že budou chutnat i vám. A tady varianta na slano, s jogurtovo-česnekovým dipem, ale může být i s pestem z medvědího česneku.
Mám pro vás tip na sýrové kuřecí roládky s rajčátky a bazalkou! Je to zase fofr recept, který zvládne úplně každý a určitě vám bude i chutnat.
Hledáte vláčný koláček upečený do 30ti minut? Tady je! Měla jsem už dlouhou dobu chuť na babiččin rebarborový koláč, který jsem měla už jako malá holka moc ráda. Byl hezky vláčný, měl málo těsta a byl nakyslý od rebarbory. Tak jsem nalistovala v babiččině sešitku receptík a upekla. Tento koláč je jednoduchý, rychlý a velmi žravý - jednoho kousku nezůstane.
Krásný sluníčkový den přeji! Dnes mám pro vás tip na těstoviny, které v těchto horkých dnech určitě přijdou vhod. Já, protože jsem lenoch, tedy spíše nemám vždy čas uvařit omáčku Bolognese, tak si jednou za čas uvařím omáčky plný hrnec a zavařím ji do sklenic "pro strejčka příhodu". Potom už je příprava raz-dva hotová - jen se obdělá maso, přidá omáčka a je hotovo.
Tento víkend jsme slavili! Oslavu měl náš Pétík, kterému už byly 3 roky a přál si dort s autem. Tohohle rezavého fešáka Buráka z pohádky Cars prostě miluje, protože se pořád směje, stejně jako on.
U nás byl víkend ve víru oslav. Můj kmotr slavil krásné kulatiny, a jelikož je jeho nejoblíbenější dort Harlekýn, tak jsem mu ho musela upéct, to je přeci jasné, že jo? A rovnou MEGA HARLEKÝNA!
Měla jsem už dlouhou dobu chuť na masovou směs. Původní plán byl trochu jiný, ale děti vařily se mnou a vybraly si kukuřici a červenou papriku. Takže já již jen doplnila o pórek, cibuli a jarní cibulku. Musím nás pochválit, společnými silami se nám povedla super mňamka, kterou vám mohu jen doporučit.
Nevěděla jsem co upéct a zadání od Vendulky bylo jasné: "Zase něco s povidly maminko!". Tak jsem prolistovala starý sešitek s recepty po babičce a našla tam tyto Moravské důlkové koláčky. Jsou hezky kulaťoučké a plněné povidly. Pokud se do nich pustíte, tak nezapomeňte povidla zahustit strouhaným perníkem, nebo oříšky, aby nevytekla.
Sezóna REVENĚ, neboli REBARBORY je v plném proudu. Sklizeň se provádí postupně, jak řapíky narůstají, a to od dubna do poloviny až cca konce června (je možné sklízet přibližně do sv. Jana 24. června) - má to svůj důvod, od konce června totiž v rebarboře prudce stoupá podíl kyseliny šťavelové a stává se tak nebezpečnou. Tak tady je tip ode mě na úžasný koláč.
Když už opravdu nevíte co připravit k večeři, tak tousty jsou ta pravá volba. Děti si je daly s domácí kakaooříškovou pomazánkou a my dospěláci jsme měli toustíky s pikantní kuřecí směsí. Tak třeba tip pro vás, teď v týdnu na rychlou dobrou véču.
Mám pro vás tip na dobrotu ke kávičce. Je to maminčin tvarohový koláč, který jsme na půlce plechu ještě natřely s Vendulky oblíbenými povidly. Tento koláč určitě vyzkoušejte, protože je velmi "žravý".
Večeře za 20 minut? ANO! Včera byl krásný slunečný den, takže na vaření moc času nebylo, protože jsme byli celý den na zahrádce. Připravila jsem proto kuskusové rizoto, do kterého jsem použila brané maso z pečeného kuřete, ale pokud není k dispozici, tak se může nahradit orestovanými kuřecími prsíčky.
Znáte takový ten stav, no jak ho nazvat? Asi stav lenosti? Prostě včera byl krásný slunečný den a mně se nechtělo kuchtit, takže to bylo "Kuře šup do trouby" s vařeným bramborem ve slupce a čerstvý listový salát. Byla to dobrota a už si začínám hezky zvykat na konzumaci dobrot na zahrádce.
U nás doma máme moc rádi mandarinky v nálevu, tak jsem přemýšlela, co s nimi dobrého upéct. Vyšly z toho tyto smetanovo-mandarinkové řezy, které vám mohu jen doporučit.
Co si udělat k odpolední kávičce? Třeba tento jablečný dortík.
Štěpánská hovězí pečeně jsou vlastně rozlítaní ptáčci bez okurek a párku, nebo by se dalo říct i znojemská bez kyselých okurek, ale s vařeným vajíčkem. Prostě základem je hovězí masíčko, u nás doma i špek a vařené vejce na tvrdo. Tak třeba tip pro vás na víkendovou dobrotu.
Včera nebyl čas na velké pečení, ale přeci jen děti chtěly něco dobrého ke svačině, tak jsme společně upekli malé šátečky z listového těsta, tak akorát do ručičky. Došla nám jablečná náplň, takže zbývající šátečky jsme plnili povidly. Rychlovka měla úspěch nejen ke svačině, ale dnes ráno i k snídani.
Této omáčce říká Vendulka "oranžová puntíkatá". Děti ji mají rádi jak s těstovinami, tak s houskovým knedlíkem. Na paprice vařím poměrně často, protože je to nenáročná omáčka nejen na přípravu, ale i použité ingredience, které většinou mám doma. Tak třeba tip pro vás, na bezva českou klasiku, která nikdy neomrzí.
Polévky jsou u nás doma velmi oblíbené, manžel i děti je milují. Tentokrát jsme měli k večeři bramboračku s chlebíkem. Tak třeba tip pro vás, na výbornou rychlou večeři, která nejen zasytí, ale i zahřeje.
Z obyčejné piškotové rolády minidezerty? ANO! Přátelé, takto to dopadne, když čekáte návštěvu a nemáte připraveného nic ke kávě! Doma jsme měli jen obyčejnou piškotovou roládu s domácí marmeládou, kterou si přála Vendulka. Tak jsem honem rychle vymýšlel, co připravím pro návštěvu. Takže šup šup, ušlehat šlehačku, ozdobit a návštěva může přijít, protože minidezerty jsou hotové.
Můj manžel miluje vývary! Máte je také rádi? Tentokrát jsme tedy měli silný hovězí vývar s domácími nudličkami, protože bez těch "by to nebylo ono". A spokojenost byla na všech stranách.
Jablečné koláče u nás doma vedou, děti je prostě milují. Takže tento starý recept od babičky na "štrúdl na plech" je u nás doma pravidelně na programu. Vendulka těmto řezů říká "placatý štrúdlík". Pokud máte i vy rádi jablečné dezerty, tak neváhejte a upečte si tyto jablečné řezy.
I obyčejná bábovka může být neobyčejná. Znáte takový ten pocit, kdy si vybavíte chuť babiččiny bábovky? Tak přesně ten jsem měla a ihned jsem začala listovat ve starém sešitku s recepty. Tato bábovka je vláčná a nadýchaná současně. A musím říci, že o víkendu zmizela u nás doma rychlostí blesku.
Dnes mám pro vás tip na takové odlehčení a jako bonus je to rychlovka Prostě né vždy je čas se mazlit celé dopoledne s obědem, ale i tak jde vykouzlit dobrota.
Konečně je tady víkend! A bude to dokonce víkend prodloužený, díky svátku - tak co si udělat sváteční oběd?
Lívanečky u nás doma milujeme, tak pro tentokrát jsem je udělala z jogurtového těsta a servírovala s ovocem a domácím jogurtem. Děti měly na dochucení med, ale pro nás dospělé to bylo sladké akorát.
Už dlouhou dobu jsme měli chuť na domácí americké brambory, ale co k tomu? Zapátrala jsem v mrazáku a našla mé mražené "křečkovité" zásoby hříbků. No a už jsem připravovala dobrotu, které prostě nejde odolat - večeře byla na světě. A tady je receptík pro vás.
Oblíbené jsou teď u nás doma muffiny, protože se dětem hezky vlezou do ručičky. A tak jsem zkusila udělat perník trochu jinak. Takže mám pro vás zase jeden super rychlý a jednoduchý receptík, kterých není nikdy dost.
Pracovní týden začíná a na vaření není moc času, však to znáte, v týdnu je prostě večer fičák. Proto mám pro vás bezva tip na rychlou véču, kterou vykouzlíte do 20ti minut.
Upečeno za 8 minut? ANO! Těsto na tuto roládu se peče rovných 8 minut. Pokud k tomu přičtu čas na přípravu a dokončení rolády, tak máme za 20 minut hotovo! Samo sebou se nám čas natáhne čekáním na vychladnutí, ale věřím, že mezitím si najdeme doma jinou potřebnou práci. A tady je můj tip pro vás na rychlou kokosovou roládu se šlehačkou ke kafíčku, nebo čaji, která je lehká, jako pírko.
Milujete českou klasiku stejně jako já? Pečený bůček je pro mě ihned po svíčkové snad ta největší česká klasika, a pokud jej doplníme domácím bramborovým knedlíčkem, zelím, nebo špenátem, tak to prostě nemá chybu.
Už dlouho byla u nás doma poptávka po buchtičkách se šodó. Tak včera přišel ten správný čas a já se na ně vrhla, ale jelikož jsem neustále ve skluzu, tak jsem zvolila "pravítkovou metodu" - tedy buchtičky bez koulení. A tady je receptík pro vás, ale nečekejte pravé vinné šodó, m máme rádi takovou tu pudingovou klasiku s rumíkem.
Včera jsem moc nestíhala vařit, takže jsme k večeři měli salát, takovou rychlovku. Dětem se líbily kuličky mozzarelly a užili jsme si společně legraci při přípravě mini špízů a jednohubek na párátku.
Už jsem nevěděla co uvařit. To asi znáte, že jo? Tak jsem se zeptala Vendulky, co by si přála. Odpověď byla taková, že by ráda omáčku, aby tam byla kyselá okurka, ale ne ta hnědá omáčka (pozn. Vendulka mi chtěla říct, že nechce Znojemskou). A pak mi řekla, že by omáčka měla být červená, a aby tam byla i mrkvička. No a tak vznikla tato úžasná omáčka, kterou vám mohu ze srdce doporučit, protože je to zas něco úplně jiného, ale moc dobrého.
Také určitě nyní hrajete tu samou hru co já "Ukryj vejce, kam se dá". Po Velikonocích je úkol jasný, nenápadně zakomponovat vykoledovaná velikonoční vajíčka. Tak tady jeden tip pro vás, díky kterému nalákám děti na salát ze sýru Cottage. Děti milují čerstvou zeleninu a kukuřici, takže pokud jako bonus ze salátu vytvořím lodičky, muchomůrky, nebo plněná rajčátka s pokličkou - tak mají neuvěřitelnou radost. A víte jak "Kdo si hraje, nezlobí!"
Velikonoce za námi a teď nás všechny čeká zpracování vykoledovaných vajíček. Tak tady mám pro vás tip na vajíčkový salát, který má moc ráda s rajčátky a čerstvým pečivem. Věřím, že bude chutnat i vám.
Jelikož měl u nás doma velký úspěch mrkvový koláč, tak jsem včera pekla s dětmi mrkvové muffinky s citronovou polevou. Je to rychlovka, která stojí za to! Takže pokud nestíháte upéct mazanec, nebo beránka, vyzkoušejte tyto úžasné mrkvové muffiny, kterou jsou za chvilku hotové. Ale pozor, mají jednu velkou nevýhodu! Jsou také "raz-dva" snědené.
O Velikonocích připravujeme u nás doma asi 80 vajec pro koledníky. Po 12. hodině se mi vrací moji koledníci domu a přinesou mi košíky plné vajec. No a teď co s tím? Určitě řešíte to samé. Proto mám pro vás tip na jednu z možností, kam uvařená vejce na tvrdo "ukrýt". Vaječná tlačenka je úžasná a stojí za to ji vyzkoušet.
Bílou sobotou končí postní doba! Hlavním pokrmem Bílé soboty je velikonoční nádivka, ve které nesmí chybět mladé kopřivy. Někde se nádivce říká hlavička, velikonoční buchta, sekanice, sekanina, nebo velikonoční snítek - prostě jiný kraj, jiný mrav. O Bílé sobotě se také peče mazanec a velikonoční beránek a pánové si připravují pomlázky z vrbového proutí.
Název Zelený čtvrtek vznikl nejspíše přesmyčkou původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek). Na Zeleném čtvrtku tedy není nic zeleného, ale napomáhá tomu zelená barva jarní zeleniny a bylinek. Tak tady je pro vás tip na dnešní "zelenou mňamku".
Dnes máme ZELENÝ ČTVRTEK. V tento den se v chalupách vařilo z jarní zeleniny, nebo luštěnin. Hlavní ingrediencí bývaly mladé kopřivy, špenát a petrželka. Pekly se ale i preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám.
Princeznovský dort pro naši malou princeznu Vendulku. Ano, dort s princeznou Elzou Erendelskou, která u nás stále frčí. Musím vám napsat, že kombinace kakaového korpusu s banánovo-pudingovým krémem, nemá chybu. A Vendulka měla velikánskou radost, protože to bylo pro ni překvápko!
O víkendu jsme měly s Vendulkou oslavu našich jmenin, tak vám opožděně přináším fotečky. Pohoštění bylo pestré, aby si každý přišel na své a nějakou tu dobrotu si vybral. Já osobně mám nejraději tyto "mini verze", abych mohla ochutnat od každého trochu.
Ze slaného pohoštění byl pečený vepřový bůček, těstovinový tuňákový salát, zeleninová mísa, obložená mísa, jednohubky se sýrem a klobáskou, mozzarelly s rajčátky a bazalkou, mini chlebíčky s pomazánkou tuňákovou, hermelínovou, česnekovou a z krabích tyčinek. A ze sladkého pohoštění byl Vendulky dortík s Elzou, mini Pavlova, linecké pečivo, Jidášky a listový závin s tvarohem a meruňkami.
Co k Velikonocům neodmyslitelně patří? Jidáše, mazanec a beránek přeci. Takže nesmí chybět ani receptík ode mě, který je velmi jednoduchý, hrnkový, olejová, takže ho zvládne upéct úplně každý. Chuťově je moc dobrý, není suchý a hlavně vyběhnout beránkovi i záda, není prostě placatý.
A proč vlastně na Velikonoce pečeme beránka? V křesťanství je totiž beránek jedním ze symbolů Ježíš Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.
A protože se sliby mají plnit, nejen o Vánocích, tak pro vás mám třetí receptík na mazanec. Je to mé nejoblíbenější kynuté těsto, kde je místo tuku smetana. Bochánek je díky smetaně krásně vláčný, takže doporučuji všem, kteří mají rádi, když se nepráší od pusy.
A víte vlastně, proč se na bochánku dělá křížek? Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Ale nejen to, symbol kříže je ale mnohem starší a odpovídá zimnímu slunovratu, kdy Slunce vstupuje do souhvězdí Jižního kříže.
Jak jsem slíbila, tak plním. Včera jsem vkládala kynuté máslové těsto, které lze využít na Jidáše, ale i bochánek. Druhé mazancové těsto je nekynuté a mohu ho vřele doporučit zvláště pro ty, kterým dělá potíže kynuté těsto, nebo prostě jen nemají čas, čekat až těsto vykyne. Díky tvarohu jde o velmi vláčné těsto, takže to není suché a "nepráší se od pusy".
Jidáše jsou sladké velikonoční pečivo z kynutého těsta slazené medem (ještě horké se po vytažení z trouby potíraly medem). Říká se, že kdo sní Jidáše na Zelný čtvrtek, bude se těšit pevnému zdraví. Zavinutý tvar Jidášů symbolizuje plodnost a hojnost, tedy tradiční charakteristiky jara. A na jaře ptáčci zpívají a sedávají na rozkvetlých stromech, tak tady jsou ti moji ptáčci.
Velikonoce se kvapem blíží, a tak přicházím i já s velikonočními receptíky pro vás. Můžete se těšit na mazance, beránky, Jidáše, dobroty z mladých kopřiv, ale i Velikonoční menu. Inspirace není nikdy dost, tak začneme Velikonočním lineckým pečivem, které mají všichni rádi.
Vendulka si přála hnědou omáčku a Pétík zase hrášek. Tak jsem zvolila kompromis. Vepřové na kmíně je velmi jednoduché a rychlé jídlo, které mají snad všechny děti, ale i dospělí rádi. A musím vám říct, že jsem poprvé zvolila jako přílohu hráškovou rýži a byla to dobrota. Tak třeba tip pro vás, co dobrého uvařit o víkendu.
Bylinky tu byly odnepaměti a jejich léčivé účinky a látky prospěšné našemu tělu jsou již známy. A proto neváhejte zařadit bylinky do vašeho jídelníčku. Bylinka je od pažitky přes petrželku, bazalku až po rozmarýn či tymián, a proto i jednoduché bylinkové pomazánky ozvláštní a provoní vaši snídani, svačinu či studenou večeři. Bylinkové pomazánky jsou velmi rychlé a tak se hodí třeba i na jednohubky pro nečekanou návštěvu, nebo jen tak k telce.
Měla jsem chuť na bramborovou kaši. Takže přišla otázka "Co k tomu?" A jelikož jsme dlouho neměli "Holanďáky", tak volba byla jasná. Tohle jídlo snad nikdy neomrzí.
Milujete křehké koláče, které jsou tenké, a je na nich hodně ovoce? Tak tento receptík je právě pro vás! Jako bonus je to, že je tento koláč rychlokynutý (obsahuje sice kvásek, ale nekyne), rychlý a hlavně velmi žravý! Křehkost koláče zaručuje sádlo. Prostě je to zase jeden super recept od mé babičky, na který nedám dopustit.
Salátové okurky koupíte všude, a tento jednoduchý salát je osvěžující, voňavý a velice lahodný. U nás ho máme na jaře velice rádi a jeho obliba přechází plynule až do léta. A k dnešní jednoduché večeři se skvěle hodí.
U nás vítáme jaro - stejně tak jako na zahrádce, tak i doma na talíři máme rádi veselé jarní, sluníčkové barvy. Je to velmi rychlé, jednoduché a přesto tááák dobré! Přeji hezký den všem.
Co si dnes tak trochu zamlsat? V týdnu nám nezbývá čas na upečení koláčku. A tak když nás honí mlsná, uděláme si pohárky, které jsou raz dva hotové a přitom tááák dobré. Tak třeba tip pro vás na mlsku k telce.
O víkendu jsem škvařila sádlo a měli jsme takové "vepřové hody", nepíši zabijačkové, protože jsem měla opravdu jen to vepřové sádlo. Takže jsme měli škvarky, chlebík se sádlem a cibulí a upekla jsem i škvarkové placky.
Máte připravenou nějakou mlsku k odpolední kávě, nebo čaji? Pokud né, tak mám pro Vás bezva tip! Dlouho jsem vymýšlela, jaký koláč upéct, protože Vendulka chtěla zase něco s jablíčky. No a tak vznikl "Kopečkový jablečný koláč", který se nám povedl a můžeme Vám jej s Vendulkou jen a jen doporučit.
Co si na víkend udělat voňavé léčivé víno? Na zdraví!
Děti si dnes objednaly lívance. No, a jak už mě asi všichni znáte, tak jako mamina dvou malých lumpíků prostě nemám čas, takže nebudou klasické kynuté lívance z droždí, ale rychlá verze bez kynutí! Věřím, že tuto rychlovku, v týdnu k večeři uvítáte všichni.
Včera jsme jeli na oslavu narozeniny, tak jsem upekla broskvovou roládu, kterou jsem tak trochu "vytunila". Díky lehkému krému z mascarpone a šlehačky, byla roláda přímo famózní a já vám ji mohu jen doporučit.
Máte rádi tuhle českou klasiku stejně jako já? Ano, pravá hospodská mňamka, ale když ono je to tak dobré! Včera jsem kvůli dětem pekla vepřovou pečení, která je libová, takže jsem si trochu pohrála se sosíkem, aby nebyl pokrm suchý. Já to prostě miluji!
Dnes mám pro vás opět jeden bylinkový super jednoduchý recept. Jak už se těším na jaro, tak čerstvé bylinky jsou pro mě jako balzám na duši. A večeře s čerstvou pažitkou, tvarohem a dobrým chlebíkem... mňam!
Věděli jste, že:
Listy pažitky jsou zdrojem vitamínu C (až 100 mg ve 100 g čerstvé hmoty; většinou se množství pohybuje mezi 56 a 66 mg v 100 g čerstvé hmoty), dále obshuje provitamín A, vitamín B2, silici se sírou, minerální látky (soli vápníku, fosforu, draslíku, železa aj.)
Pažitka podporuje obranyschopnost, chrání buňky před volnými radikály, má antiseptické účinky, je účinnou prevencí proti rakovině, detoxikuje trávicí trakt, podporuje trávení a podporuje vylučování žluče. Zvyšuje také chuť k jídlu, zlepšuje pravidelnou stolici a prevenční účinky proti kardiovaskulárním onemocněním a snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol.
U nás musíme mít pořád něco pečeného. A asi nejvíce frčí jablka. Takže jeden luxusní jablečný koláč, o který si píšete. Vendulka bude mít dnes radost, protože na něj měla chuť už dlouho, ale maminka neměla kdy, tak dnes to vyšlo.
Mám pro vás tip na bezva rychlou véču. Věřte, že mleté maso v kombinaci s čerstvým koriandrem a česnekem stojí za to.
U nás doma se plní dětská přání. Vendulka už dlouho mluvila o jahůdkových knedlíkách a tak jsme včera společně koulely oběd - byla to dobrota. Je pravda, že ze zahrádky jsou jahody voňavé a sladké, ale když je chuť... Prostě na čerstvé jahody si ještě chvilku počkáme, ale aktuální chuti neodoláme.
To si takhle přijde Petik ze školky, zamíří k lednici a vyndává mi mrkve a říká "péct". No co na to říct? Přece mu neřeknu ne. Ale stejný koláč jako minulý týden jsem péct opravdu nechtěla, tak jsem zkusila mrkvové těsto v kombinaci se zakysanou smetanou a čokoládou... A máme bábovku.
Dnes jsem dostala chuť na něco jednoduchého, co jsem milovala jako malá. A protože v jednom obchodě přivezli již jahody, řekla jsem si proč ne. A najednou přijde moje malá Vendulka a má chuť na to samé. Takže je rozhodnuto, dnes budou...
Mám pro vás tip na rychlou véču, což v týdnu určitě uvítá skoro každý.
Mám pro vás tip na skvělý oběd. Hovězí s rajskou zná asi úplně každý, ale každý ji dělá jinak. Já jsem byla zvyklá dělat ji podle babiččina receptu, ale včera jsem ji připravila "trochu jinak" a věřte, bylo to famózní! Ze základní receptury jsem odebrala nové koření, bobkový list a na místo toho jsem přidala skořici, špetku badyánu a bazalku. Kdo by rád zkusil rajskou jinak, můžete tedy podle dnešnímu receptíku a kdo by raději zůstal u klasiky, nechť se podívá na sestřih z 9. dílu pořadu Vaříme s Vendy, kde jsme klasickou rajskou s Vendulkou vařily.
Při pátku jsem dostala chuť na něco klasického, hodně hodně známého na Ladových obrazech vyobrazeného. A taky že je udělám rovnou dnes a k večeři! To bude muž koukat, až přijde z práce. Přeji vám krásný víkend a třeba vás budu touto klasikou inspirovat na některou z večeří.
Vendulka si teď "ujíždí" na mrkvičce, a jestli nepřestane, tak z ní budeme mít králíka. Protože tedy mrkve mám v lednici zásobu, rozhodla jsem se upéct mrkvový koláč ke kávičce a byla to dobrá volba. Koláč je nejen velmi jednoduchý, ale hlavně krásně vláčný, takže přesně podle mého gusta - fakt se nepráší od pusy! (smích)
Znáte takový ten stav, když "Vás honí mlsná"? Včera jsem měla chuť na nějakou dobrotu, tak jsem si připravila banán v čokoládě se šlehačkou, který už jsem neměla ani nepamatuju! A co vy, kdy jste ho měli naposledy? Takový obyčejný dezert, ale je hříšně dobrý.
Přátelé, tohle je moje premiéra. Poprvé jsem si vyzkoušela udělat domácí máslo. Máme doma po babičce máselnici, ale tolik másla jsem připravovat nechtěla. Takže jsem na to šla modernějším způsobem. Receptík na bylinkové máslo uvádím kompletní, ale samozřejmě se dá vyrobit i "verze zvaná lenoch" z kupovaného másla. Bylinkové máslo je velmi dobré nejen na toustík, nebo čerstvé pečivo, ale i na steaky, nebo zjemnění pokrmů.
Sirup proti kašli si můžeme zakoupit v lékárně, ale je to výhodně? Sirup stojí 10x tolik než když si vyrobíme vlastní domácí sirup. Nejen, že je tedy mnohem levnější a jeho účinky jsou stejné, jako u kupovaného - navíc jako bonus u domácího je to, že je to "bez chemie".
Výroba sirupu má ještě jednu nezaměnitelnou výhodu a to, že krásně provoní celý byt.
Tento sirup je účinný na mokrý kašel a hlavní jeho výhodou je, že chutná hlavně dětem, takže se nemusíte obávat stávkování.
A jak je to s cenou tohoto domácího tymiánového sirupu? Tymián pokud zakoupíte řezaný, tak vás vyjde okolo 24 a 25 korun + cukr asi 8 korun. Pokud připočítám vodu, energii a práci, která je minimální ve výši okolo 5 korun. Cena domácího sirupu nás vyjde na 38 korun a to si vyrobíme větší množství než z lékárny. Oproti lékárně, kde vyjde okolo 70 korun minimálně.
Jak mě znáte, tak bylinky používám velmi často a jsou součástí mé kuchyně a každodenního vaření. Přes léto používám svoje vlastní bylinky ze zahrádky, ale přes zimu si je musím kupovat. Bylinky v hypermarketech jsou určeny právě pro gastronomické využití a vaření, ne jako pokojová rostlinka, a tak když už mi bylinka vadne a vím, že bych s ní moc parády nenadělala, tak ji ostříhám, usuším a poté využiji třeba jako nyní na sirup. Však mě znáte, u nás se nestrpí žádné plýtvání a musím vždy spotřebovat úplně všechno.
U nás doma milujeme jahody. Takže když jsem je objevila v obchodě, volba dortu k svátku byla jasná. A jakou jinou kombinaci zvolit, než kakao, čokoládu a jahody. Krém je odlehčený pudingem a tvarohem, takže konečný efekt je božský!
Můj manžel miluje punčák. Jednou jsme mu už punčový dort k narozkám upekla, ale tentokrát připravuji na oslavu jiný dortík a tak jsem přemýšlela, jak mu udělat radost, abychom neměli doma na oslavě dortíky. Brouzdala jsem na netu, přemýšlela jsem o punčových řezech, ale oslovila mě punčová roláda. Recept byl teda trochu jiný, ale upravila jsem jej a vznikla z toho tato božská punčová roláda, která je velmi jednoduchá na přípravu a zvládne ji úplně každý!
Mám pro Vás tip na sobotní nebo nedělní oběd s netradiční přílohou.
Dnes jsem dostala chuť na mé oblíbené jídlo z dětství Buchtičky se šodó. Pamatuji si, že mi jednou maminka chtěla udělat radost a připravila buchtičky s pravým šodó - ze žloutků, bílého vína, s cukrem a vanilkou, ale musím vám říci, že mě to nezachutnalo a od té doby až doposud vařím krém alá šodó z pudingu a samo sebou nesmí chybět rum! Prostě to je nej verze u nás doma. Jediné co se u mě v dospělosti změnilo, je metoda buchtiček, protože jsem lenoch, nekoulím se s nimi a používám "pravítkovou metodu".
Už se mi stýskalo po mé kuchyni, dalo by se říci, že jsem měla tak trochu absťák (smích). To víte, na horách byla kuchyňka malá, kde byl jen dvouvařič a nebyla tam trouba. Takže jsem hned včera upekla rychlý koláč z babiččina sešitku, který je velmi jednoduchý, rychlý, vláčný a vyřádila se na něm i naše malá Vendulka s vařečkou.
Bramborka na Náchodsku, Báč na Prostějovsku, Cmonda na Hané, Kramflek v Orlických horách, Křapáč u letohradu, Smrazkyv okolí Hlinska, Toč na Domažlicku, Vošouch na Plzeňsku, Placek na Opavsku, Pampuch ve Frenštátu pod Radhoštěm…Tolik a ještě víc krajových názvů má BRAMBORÁK. Jedno je však ve všech krajích České republiky stejné - složení, chuť a vůně, která je jedinečná a nezaměnitelná! Milujete bramboráky stejně jako já?
Nevím jak u vás ale u nás je to jako na horách. Takovou sněhovou nadílku si děti pěkně užijí - sáňkování to jistí. Dnes je středa, týden se nám láme do druhé poloviny, tak co si k večeři připravit nějakou tu rychlou, ale dobrou mňamku? Brambory jsou u nás doma velmi oblíbené, a když už fakt nevím co uvařit, tak je prostě naplním a je to.
Hodně jste poptávali recept na vdolky, tak tady je. Máte rádi vdolky jako hlavní pokrm, nebo jako dezert?
Pohodové nedělní odpoledne. Copak jste měli dnes dobrého k obědu? U nás byl vskutku nedělní oběd - Pečený bůčkový cop, špenát a bramborový knedlík. Musím říci, že tohle jídlo milujeme nejen my dospělí, ale i děti. Prostě stará dobrá česká klasika, která nikdy nezklame.
Mám pro vás tip na rychlou pečenou dobrotu na víkend! A jako bonus, je bez tuku - takže svým způsobem zdravé mlsání. Naše malá Vendulka miluje všechny dezerty s jablíčky. Takže když jsem objevila nový receptík, zajásala jsem. Jenže když jsem roládu upekla podle zdánlivě jednoduchého receptů, tak to stálo za starou bačkoru. Vejce se šlehaly společně s cukrem, těsto bylo tekuté a díky tomu, že neobsahovalo sníh, ani kypřící prášek do pečiva, tak samo sebou ani nevyběhlo. To nemluvím o tom, že těsta bylo i málo (ani nepokrylo celý plech s jablíčky) - no nevadí, snědli jsme to... Ale včera jsem upekla druhou verzi, už podle svého, prostě jsem to "vytunila" a výsledek je úžasný. A teď vám receptík mohu doporučit.
Děti chtějí pořád něco nového. Tentokrát mi Vendulka dala za úkol, abych upekla něco s čokoládou. Takže jsme společně vymyslely nový receptík na skvělé muffinky! Jelikož Vendulka nemá moc ráda vanilkové věci, tak jsem do těsta přidala její oblíbený skořicový cukr a opravdu to stojí za to! Muffinky jsou krásně vláčné a chuťově famózní.
Omáčky jako takové u nás frčí především tmavé, ale tato omáčka se zeleninou dětem také chutná - asi proto, že se více soustředí na tu zeleninu, než na barvu omáčky. A protože každý u nás doma preferuje jiný druh knedlíků, tak byly na výběr dva druhy - karlovarský a bramborový.
V tomto období chřipek a viróz je nejlepší silný vývar. A jelikož je u nás doma nezvaný host jménem Moribundus, nezbylo mi nic jiného než uvařit hodně silný kuřecí vývar, aby nás zas postavil na nohy. Musím uznat, že i když děti neměly chuť k jídlu, tak vývar snědly a já měla radost. Zavářky do polévky obměňuji, naposledy jsem dělala krupicové nočky, včera kapání a příště zase budou třeba domácí nudličky.
A je tady druhá staročeská dobrota, která se tváří jako "pánská", jsou to utopenci. U nás doma je má rád nejen manžel, ale i my s maminkou - jen tedy bez piva. Stejnak je neuvěřitelné, jak ty nejobyčejnější dobroty, jsou nejlepší - ty naše babičky to prostě uměly.
Dnes mám pro vás hnedle dvě staročeské dobroty a začnu tou "dámskou". Jsou to úplně obyčejné bramborové placky, které dělával naše babičky. Já je miluji "jen tak" s bílou kávou, ale jejich výhodou je, že je můžeme podávat jako přílohu, nebo se salátem, ale i na sladko s povidly, či marmeládou! Tedy musím říci, že když jsem to pro vás včera fotila, bylo -14°C a trochu mi při focení mrzly prstíky (smích).
To je zima, to je mráz...u nás teploměr ukazoval ráno -16°C, tak co se dnes zahřát teplou polévkou? Zelňačku miluji i jako samostatný chod, jen tak s chlebíkem. A jak to máte vy?
Dnes rychlovka, zcela jednoduchá na přípravu. Tyto rychlovky z jednoho pekáčku máme asi rádi úplně všichni, protože prostě šetří náš čas.
Přátelé, dnes jsem si připadala jako v pohádce O červené karkulce, ale pozor, né jako karkulka, ale jako vlk! ANO, VENDY JE DNES JAKO VLK (smích). Nejen že mé zuby po včerejším lékařském zákroku pana zubaře, jsou teď dost podobné těm od vlka, ale ráno přišla Vendulka a povídá: "Maminko, proč máš tak velkou pusu? A proč tak divně mluvíš?" Tak jsem se od srdce zasmála, s kapesníkem u pusy, aby Vendulka neviděla maminku jako upíra a snažila se jí vysvětlit, že mě bolí zoubky, které mi pan doktor opravuje. Vendulka mě obejmula a povídá: "Maminko, neboj, to se zahojí a já tě zas naučím mluvit, jen budeš muset trénovat Péťou každý den, přece nebudeš šišlat, už seš velká holka!" Co na to říci? Také vás děti uvádí do rozpaků? A aby pohádka byla pohádkou, tedy přesněji pohádkou mládí, tak nesmí chybět krupicová kaše!
Samosebou, že nejvíc miluji kaši s kakaem a máslem, ale dnes mám pusu tak bolavou a citlivou, že jsem si troufla jen na kaši se skořicovým cukrem a špetkou badyánu...Často se ptáte, jak na krupicovou kaši, aby z toho nebyla pohádka Sůl nad zlato a nemuseli jste říkat "Přiměřeně", pak dolít mléko, pak zas dosypat krupičku...
Mám pro vás tip na dortík k víkendové kávičce. V zimě kupujeme často banány, protože je děti milují. Víte, že banán je balzámem nejen pro naše chuťové buňky, ale i na naše srdce a nervy?
Banán totiž obsahuje sacharid, bílkoviny a minerální látky, z nichž nejvíce draslík a magnesium, díky čemuž má banán blahodárné účinky na naše srdce a uklidňuje naše nervy. A pokud potřebujeme dodat energii, zasytit a povzbudit mysl, tak banán díky vysokému energetickému obsahu, je ten správný “dobíječ”! Někdy ale není chuť na banán, ale na nějako tu dobrotu, tak co udělat třeba banánový dortík?
LOKŠE jsou velmi starou recepturou u nás, ale i na Slovensku. Lokše chutnají skvěle NA SLANO- posypat brynzou a pažitkou, nebo lučinou utřenou s česnekem, nebo mohou posloužit jako příloha k masové směsi, pečínce atd.
Lokše však chutnají báječně i NA SLADKO – možno podávat stočené jako palačinky, plněné tvarohem, marmeládou, povidly, mákem, nebo jen tak se skořicovým cukrem. Mou nejoblíbenější variantou jsou Lokše s bílou kávou, jak obyčejné a tak skvostné jídlo.
Jinak pojem Lokše se neužívá všude stejně a tak plackám z brambor, mouky a soli, říkají třeba na Vysočině Pekáče, v Mistříně Přesňáky, v Hodoníně Patenty, v Šardicích Magaše, na Slovensku Grob, jinde jim zase říkají Žebrácké placky, nebo Laty. Jeden pokrm a tolik jmen, není to úžasné? JAK SE JIM ŘÍKÁ U VÁS?
Druhý receptík z hermelínů, které už jsem musela ze zásob naší lednice spotřebovat, jsem udělala pro sebe a maminku. My prostě milujeme kombinaci slaného a sladkého… Takže si k večeři dáme Brusinkový hermelín s rozpečenou bagetkou.
A tento hermelín, je prostě u nás doma TOP, ten totiž milujeme všichni. Kombinace hermelínu plněného vlašskými ořechy spolu s hroznovým vínem a skleničkou bílého vína je totiž přímo famózní! Vyzkoušejte, nebudete litovat, protože je to prostě LUXUS.
Nějak se nám doma nahromadily hermelíny. Smažený hermelín jsem dělat nechtěla, na pomazánku nebyla chuť, tak jsem vykouzlila raději něco k vínku, nebo vlastně i k véče s čerstvou bagetkou. Mám pro vás proto hnedle 3 receptíky. Ten první je hlavně pro manžela, je to hermelín plněný jarní cibulkou a kapií.
Ve dnech, kdy nemáte moc času na vaření, třeba přijde vhod tahle rychlovka
Mám pro vás tip na jednu bezva rychlovku. Luštěniny máme moc rádi a navíc jsou zdravé.
Včera ráno, než šla Vendulka do školky, tak mi dala úkol: "Maminko, prosím, upečeš mi perník?" Takže jsem ihned začala přemýšlet jaký… Ode mě již znáte cuketový, nebo kefírový, ale tentokrát jsem zvolila trošku jiný. Věřte mi, že díky smetaně je opravdu vláčný, takže "se nepráší od pusy".
Dnes jsem dostala chuť na pečené kuřecí stehýnko na másle. Tak jsem stehýnka upekla a měli jsme je k večeři s bramborem vařeným ve slupce a k tomu ledový salát se sladkokyselou zálivkou.
Dnes jedeme v jablíčkách! Protože je pěkná zima, tak jsem připravila na zahřátí JABLEČNÝ PUNČ. Slovo punč má původ v hindském výrazu “pánč” s významem pět, protože původně se zhotovoval z pěti přísad: z alkoholu, cukru, citrónu, vody a čaje či koření.
Dnes jdou děti po vánočních prázdninách do školy, menší děti zase do školky a tak přináším receptík na svačinku "do ručičky". Jsou to malé "štrúdlíky", které jsou schované do kapsiček, věřím, že nejen naše děti milují jablečný závin a recept vám tak přijde vhod.
Copak budete dnes vařit? U nás bude čočková polévka. Tuto polévku dělám vždy, pokud nám zůstane trochu čočky na kyselo, abych zužitkovala vše – vývar z uzeného, čočku i uzené maso.
Dobré ráno! Je před námi poslední den v roce 2016, to nám to zase uteklo jako voda... My si dnes užijeme den dlouhou procházkou naší stověžatou Prahou a na večer už máme připravené "zobání k telce". Dětská verze bez koření a dospělácká verze se špetkou kari koření, sušeného česneku a pálivé papriky. Užijte si hezky poslední den letošního roku.
Pohodový pátek přeji! Copak u vás zítra budete obědvat? Dodržujete půst? Jak prožíváte Štědrý den u vás doma?
Píšete mi, abych vám napsala jaký máme u nás Štědrý den, tak ráno máme k snídani vánočku s máslem a čajík s rumem - samosebou, že děti bez rumíku. Dopoledne zdobíme s dětmi u pohádek vánoční stromeček pro Ježíska, aby měl kam přinést dárečky. A protože celý den nejíme žádné maso, ani uzeninu, tak k obědu máme HOUBOVÉHO VÁNOČNÍHO KUBU. Děti mu ale zatím nepřišly na chuť, takže mají kuskus se zeleninou, takové kuskusové rizoto. A odpoledne koukáme na pohádky u čaje a cukrovíčka, hrajeme si a užíváme si to, že jsme všichni spolu. No a pak už jen večeře a čekání na Ježíška a rozzářená očka našich andělíčků.
Ten kdo nemá rád bramborový salát s majonézou, prostě raději by lehčí verzi bramborového salátu, tak pro něj je tento receptík.
Píšete si o tipy na bramborový salát. U nás děláme dva druhy, ale oba dva bez uzeniny a tady je recept na jeden z nich.
V jednom dílů našeho pořadu Vaříme s Vendy, jsem vám ukazovala Kejlovic koláčky z taveného sýru, které nám upekla a zaslala Jitka Mátlová - Jíťo, ještě jednou moc děkujeme. No, a protože nám doma moc chutnaly, tak jsme je musely upéct. Díky tomu, že jsou tyto koláčky opravdu maličké, tak jsem je zařadila do našeho vánočního cukroví.
Tak toto je opravdu mazec! Nedávno jsem měla možnost tuhle dobrotu ochutnat a hnedle jsem poprosila o receptík. Všem nám to doma moc chutná, takže jsem ihned zařadila do sešitku s recepty a budu tyto ořechové kostky dělat nejen o vánocích, ale i na rodinné oslavy.
A je tady zase jedna nepečená rychlovka, která stojí za to vyzkoušet! Je to bezva rychlé a moc dobré cukrovíčko. Jsou to kokosová očka plněné čokoládovou polevou.
Super rychlé nejen vánoční sušenky jsou tady! Jsou opravdu jednoduché a moc dobré.
Masarykovo cukroví patří k těm, na které se skoro zapomnělo, ale přitom je vynikající a jeho příprava je opravdu velmi jednoduchá. Tohle cukroví měl prý v oblibě náš první prezident svobodného Československa a obnovitel československé státnosti Tomáš Garrigue Masaryk.
Letos mě zaujala novinka – popraskané sušenky. Dají se dělat různé druhy, pomerančové, citronové, vanilkové, kakaové, ale Vendulka si přála čokoládové. Tak máme opravdu extra čokoládové. A jak už to u nás bývá, jedná se o mini verzi. Musím podotknout, že čím větší kuličky uděláte, tak tím víc popraskají, ale praskají i tak méně, než třeba vanilkové a to díky “těžkému čokoládovému těstu”, ale ta čokoládová chuť, je prostě dokonalá!
A mám tady zase jednu rychlovku! Tedy nepečenou dobrotu - kokosovou roládu. Je to zase velmi jednoduché a rychlé, takže to zvládne úplně každý.
K Vánocům patří neodmyslitelně i VAJEČŇÁK. I když koluje mnoho receptů na nevařený vaječný likér, tak já vaječný likér vařím podle receptu mé babičky. Babička mi vždycky říkávala, že žloutky je potřeba tepelně opracovat, nejen kvůli nebezpečí salmonely, ale také i kvůli trvanlivosti likéru.
Děkuji Daniela Bártů a Radka Volfová za krásného andělíčka, holky máte zlaté ručičky!
Linecké těsto je super v tom, že se s ním dá kouzlit. Každý zná babiččin linecký mřížkovaný koláč, linecké cukroví plněné domácí rybízovou marmeládou, a nebo je tady možnost jej naplnit krémem.
Tohle cukroví jsem jedla poprvé minulý rok u mé tety. Moc mi chutnalo a tak jsem ji poprosila o receptík. I když je to pro mě novinka, tak recept je prý staročeský a není žádnou novinkou. Tak to vidíte, člověk se neustále dozvídá nové věci…
Včera jsme měli rodinnou oslavu, tak jsem na ní upekla dětem na přání pudingovou roládu, kterou zbožňují. Nechtělo se mi ji nijak zdobit, takže jsem jí jen „učesala vidličkou“ a na závěr pocákala mléčnou polevou.
MINI PAVLOVA, tak to se letos od léta stalo hitem na našich rodinných oslavách, velmi mě těší, že všichni - i ti, kteří „sladké“ moc nemusí, si tuhle dobrotu s chutí dají. V létě jsem použila čerstvé ovoce, ale nyní jsem měla k jen čerstvé kiwi, takže jsem použila ovoce kompotované – zase to nemělo chybu! No, a jelikož tomu „něco“ chybělo, tak jsem ještě na pečící papír nastříkala pár čokoládových ozdob za pomocí cukrářské polevy CARLA Chocolate, které tomu dodaly „šmrnc“. Tyhle polevy prostě miluji, dají se z nich dělat boží věci, za pár kaček, které ozdobí každý dezert.
Pohodové sobotní odpoledne přeji! Copak jste měli dnes k obědu? U nás byly kuřecí prsíčka ve sladko-kyselé omáčce, které si u mě objednala maminka, protože je miluje. A tady receptík pro vás.
Tenhle druh cukroví zná snad úplně každý. Ano, kuličky všeho druhu jsou velmi oblíbeným nepečeným cukrovíčkem. Dnes tedy kokosovo-rumové kuličky.
Krásný a pohodový čtvrtek přeji! Pátek už je "za dveřmi", tak vám předávám další z mých receptíků, tentokrát na ořechové košíčky.
Už vás znám, mnoho z vás mi píše, že třeba strojek nemáte, zdali "to nejde jinak" - ANO jde. Čajové cukroví se strojkem i bez něj.
Dnes vám přináším bezva cukrovíčko, které je nejen rychle hotové, ale hlavně moc dobré! U nás doma na něm frčí děti, i my dospělí
Dnes vám přináším velmi jemné a křehké mandlové cukrovíčko. Pro nás dospělé s perličkami a pro děti s podkovami a čuníkama.
Dneska má moje maminka svátek, tak máme takovou malou oslavičku. A protože maminka i já milujeme kuřecí salát, tak jej budeme mít s čerstvou bagetkou.
Dnes mají svátek Jitušky, takže i moje maminka. A dětem dnes přijde návštěva z nebíčka i peklíčka, takže doma budeme mít vzrůšo. Užijte si prima den, a kdo bude péci nějaké to cukrovíčko, tak mu třeba přijde vhod dnešní receptík.
Kokosky, tak ty neodmyslitelně patří k vánocům, u nás je tedy děláme i v průběhu roku, když mi zbudou bílky.
Tyhle mušličky jsem vymyslela, na základě toho, že jsem vždy měla moc těsta na pracny. Takže jsem si ho rozdělila, do poloviny těsta jsem přidala kořeníčko na pracny a z druhé půlky jsem upekla kakaové mušličky. A takto vznikl další z mých receptů.
Dnes vám přináším staročeský receptík na cukroví, které dělávaly naše babičky, prababičky...prostě je u nás od nepaměti. Jsou to pracny, neboli medvědí tlapky. Kouzelné na tomto cukrovíčku je použití kořeníčka, bez něj to prostě není ono.
Minulý rok se staly hitem místo vykrajovátek razítka. No a to bych nebyla já, kdybych to honem nemusela také zkusit. S Vendulkou jsme na tomto cukrovíčku dělaly společně, moc se jí líbilo zdobení cukrovými perličkami, dělaly jsme zvonečky pro štěstí a stromečky pro Ježíška. Tak je to jeden z dalších tipů na cukroví, ale u nás sušenky děláme v průběhu celého roku.
Pohodové úterý přeji! Dnes mám pro vás další tip na bezva cukrovíčko! Jsou to JEŽCI. Když je děláme s dětmi, tak je pravda, že je jich pár "pidlookých", některé jsou bez čumáčku, ale sranda musí být.
Mám pro vás zase pár vánočních receptíků. Začneme vanilkovými rohlíčky, co vy na to?
A je tady zase jeden vánoční receptík. A jsou to perníčky. Receptů na ně je mnoho, třeba vám přijde vhod i ten ode mě.
Tááák a mám pro vás dnes další receptík na vánoční cukrovíčko! Zase jedna pecka - rychlé, jednoduché a výborné! To je přeci super kombinace, ne? Pozor, na jeho výrobu vám stačí jen 3 suroviny a vykrajovat jej můžete i s dětmi, které to moc baví! A chuť je...no prostě se cukrovíčko úplně rozplývá na jazyku.
Linecké cukroví, tak to je snad u všech to nejoblíbenější. U nás doma ho dělám v průběhu celého roku pro děti, které ho milují. Ale i já mám linecké moc ráda.
Také děláte "zkouškovou vánočku"? Přeci jen po roce... Každý rok si musím nejprve udělat tu "zkouškovou vánočku" na začátku Adventu. A pak ještě druhou těsně před Štědrým dnem. Jak to máte u vás?
Krásný den vám přeji. Píše si o Vánoční receptíky, tak tady je ode mě první recept na tvarohovou štolu, kterou určitě vyzkoušejte, je moooc dobrá!
A co si zpříjemnit podzimní dny nějakou dobrotou?
Dnes je sváteční den, tak co si dát nějaký rychlý dortík?
Krásný páteční večer. Tak co budete mít dobrého k véče? Já jsem dnes dostala chuť na tousty, tak třeba přijdou k chuti i vám.
Krásnou sluníčkovou neděli všem! Trochu vás tady v poslední době zanedbávám, omlouvám se, ale jsem lehce ve skluzu. Tak copak jste měli dobrého k nedělnímu obědu? U nás byla vepřová panenka ve slaninové košilce a byla to mňamka. A tady receptík pro vás...
Krásné páteční ráno! Je před námi víkend, tak mám pro vás tip na úžasně jablečný moučník! Je lehký jako pírko.
Krásné slunečné dny poslední dnů, lákají ke všemu, jen né vařit v kuchyni. Prostě využívám toho, že je krásně a jsme venku, takže v kuchyni moc času netrávím a pokud ano, tak to musí být rychlovka. Tak tady je jedna z nich.
Hezké slunečné úterý přeji! Dnes mám pro Vás tip na rychlou, voňavou véču z jednoho pekáčku. Tyto recepty jsou nejlepší na "všední dny", tedy ty pracovní, kdy člověk nemá čas stát dlouho u plotny.... Prostě přijít z práce, vložit vše do pekáčku a "je hotovo".
Krásnou a pohodovou neděli přeji! Když dnes tak prší, musela jsem nám upéci, něco pro lepší náladu. A když voda, tak mě napadly zrovna LABUTĚ. K nedělní kávičce, nebo čaji, je to opravdu ideální lehký dezertík.
Krásný páteční večer všem! Konečně je tady víkend a můžeme být zase celá rodina pohromadě, to na víkendech miluji. Dnes jsme měli takové obyčejné jídlo, jako jsou zapečené brambory, ale i tyto obyčejná jídla mají své kouzlo "domácí kuchyně". Přeji Vám ze srdce pohodový víkend!
Nějak jsem neustále ve skluzu a dlužím vám receptík na "Znojemský nálev". Říká se, že skutečný recept na znojemské okurky je utajované výrobní tajemství a jeho proslulost spočívá v kombinaci mnoha bylin. V našem rodinném receptu však je jen kopr, který se přidává do láhve s okurkami, ale nám moc chutná, tak věřím, že bude i vám. V jednotlivých receptech se liší různý poměr ingrediencí, ale v tom je kouzlo "domácího zavařování". Nejdůležitější ingrediencí kromě okurek je ocet, protože to musí být ten "náš, obyčejný český 8% kvasný ocet". Proto v zahraničí chutnají nakládané okurky jinak…
Jednou jsem trochu experimentovala a vyšla z toho tato úplně úžasná Mirabelková vánoční marmeláda. A jak jsem k tomu došla? Nechtěla jsem jen obyčejnou špendlíkovou marmeládu, ale marmeládu, která mi o Vánocích ušetří čas. Tím myslím, že mohu upéct linecké pečivo nebo kolečka a slepit marmeládou, která je díky chuti i vůni úplně vánoční. Vymyslela jsem si recept a mohu Vám jej vřele doporučit, protože je to originální a hlavně výborný.
Níže přidávám receptík na marmošku a také odkaz na vánoční lískooříškové hvězdičky s vánoční mirabelkovou marmeládou.
Hezké úterní odpoledne přeji! Tak co jste měli dnes dobrého k obědu? U nás dnes díky slunečnému počasí, bylo lehké a rychlé jídlo, které mám ráda nejen já, ale i děti.
Ráno jsem nám upekla k odpolední nedělní kávičce dort. Protože nám na zahrádce dozrávají ostružiny, kanadské borůvky stále plodí a stále plodící jahůdky zahájily druhé kolo úrody, tak jsem hledala dortík, kde sezónní ovoce ze zahrádky využiji. Upekla jsem tedy dort Pavlova!
Pavlova je dort z pečeného krému ze šlehaných bílků, zdobený šlehačkou a ovocem. Dort je pojmenovaný na počest slavné ruské baleríny Anny Pavlovové, která v letech 1926 a 1929 navštívila Austrálii a Nový Zéland. O původ tohoto dortu se oba státy dodnes přou. Pravděpodobně však vznikl na Novém Zélandu. Keith Money, autor životopisu Pavlovové, uvedl, že dort připravil v roce 1926 šéfkuchař hotelu ve Wellingtonu, kde umělkyně bydlela. Šéfkuchař se inspiroval její „tutu“ baletní sukně ze světlezeleného hedvábí. Sukni představoval krém ze šlehaných bílků ozdobený šlehačkou. K docílení zelené barvy, stejné jako balerínina tutu, ozdobil kuchař dort kiwi.
Dnes jsme měli k obědu manželův oblíbený Segedínský guláš. Vařila jsem ho tentokrát z plecka, ale i z kýty - půl na půl, kvůli dětem… Tak třeba pro vás tip na nedělní oběd.
A jak je to s historií toho výborného guláše? Segedínský guláš začal psát svou historii v 19. století a říká se, že vznikl v oblíbené hospůdce, kam chodil budapešťský soudce Szekeley. Jednoho dne přišel pozdě a v kuchyni už zůstalo jen pár zbytků, mezi nimi guláš a vařené kysané zelí. Kuchař tehdy z těchto zbytků připravil soudci pozdní oběd a s ním vznikl i nový pokrm – segedínský guláš, někdy také nazývaný szekelský guláš.
Tak a je to tady, můj první domácí CHLEBÍK! Hurá!!! Škoda že nemůžete cítit tu vůni, slyšet křoupat kůrku, nebo ochutnat krajíček... Hodně jste si psali o recept na chleba a já se stále nemohla odhodlat. Když jsem byla v mlýně Havlíčkův Brod, tak jsem dostala k testování i žitnou mouku, takže jsem ji dnes na chleba použila. Hledala jsem nejrůznější recepty a nakonec jsem vytvořila takový mix od každého trochu a tím vznikl tento recept. Nechápu, čeho jsem se bála a proč jsem tak dlouho sbírala odvahu, když je to tak jednoduché! Navíc je to i rychlé – nic jiného jste ode mě nemohli ani čekat, prostě se dvěma „andílky“ nemám tolik času na "kváskový chléb"... Takže tento chleba zvládne každá hospodyňka. Upéci jej můžete ve skleněné zapékací misce s víkem (asi každý z nás má doma od Simaxu na žemlovku, nebo zapečené těstoviny), nebo v obyčejném nerezovém, či litinovém hrnci s poklicí, nebo jako já v maminčině smaltovaném hrnci.
Blíží se konec sezóny rajčat, u někoho dříve, u jiného později, ale stejně se dostaneme do fáze, že některá rajčata zůstanou nedozrálá... A v tomto okamžiku přichází na řadu ČATNÍ Z NEDOZRÁLÝCH RAJČAT.
Co je to chutney (čatní)? Chutney pochází z Anglie. Je to hustá omáčka, připravovaná ze zeleniny, ovoce, koření a různých přísad. Chutney je sladko-kyselé s příchutí orientálního koření. Správnou a vyváženou chuť získá teprve uležením. Čatní se podává především k masu a většinou stačí lžička nebo dvě. Často se přirovnává k salse z latinské kuchyně, nebo omáčkám z evropské kuchyně. Podle původního receptu se však chutney připravuje tak, že se ovoce, cibule a hrozinky zvolna vaří s octem, hnědým cukrem a kořením po dobu nejméně dvou hodin.
Dnes jsem konečně zpracovala lodnu švestek, uff. Dělala jsem bezpracná povidla, ale ještě mi pár švestek zůstalo, tak jsem narychlo vymyslela oběd. Musím říci, že to bylo moc dobré, takže mohu doporučit a přidávám receptík na Bramborové válečky se švestkovým rozvarem. Pokud se ptáte, proč to nejsou šišky, tak jen proto, že jsem lenoch a „nešišatím“ je.
Máte hodně rajčat a nestíháte je konzumovat, stejně tak jako my? Lečo už je zavařené, takže přišel na řadu domácí KEČUP. Pro dospěláky pálivý a pro děti jemný, ale moc dobrý.
Pro dnešek zavírám kuchyň, jdu si uvařit kafčo... Hezký zbytek neděle přeji!
Tak i nadále pokračuji ve zpracování švestek, pro změnu, švestkové čatní. Toto pikantní švestkové čatní je výborné ke grilovanému, restovanému, nebo pečenému masu.
Včera na vodě, dneska v kuchyni a zpracovávám zase švestky. Uvařila jsem luxusní čokoládovou pomazánku ze švestek! Pomazánka je skvělá nejen na křupavý toustík, palačinku, do jogurtu, krémů, nebo i do zakysané smetany k přípravě pohárků s piškotky, ale i jako náplň do dortů, koláčů, závinu, nebo buchet. Tak vřele doporučuji, protože nejen děti ji milují!
Tak když švestky, tak samozřejmě nesmí chybět i švestkový koláč! No jo, ale manžel a děti nemají rádi mák a my ho s maminkou zas milujeme. Takže rovnou dva, tak aby si každý přišel na své. Ano, bylo by jednodušší udělat jeden koláč na plech a udělat půl s drobenkou a půl plechu s povidly a mákem, ale plech by se mi nevešel do lednice, takže raději dvě kulaté formy…
Ano ano, pro změnu jedeme u nás doma na švestkách. Takže dnes k večeři jsme měli švestkové knedlíky z bramborového těsta s mákem, tvarohem, cukrem a zakápnuté máslíčkem. A mám velkou radost, protože letos poprvé zachutnaly i Vendulce! Péťík je masožravec, takže u něj jsem bohužel neuspěla, ale třeba za rok se mu změní chutě, stejně tak jako Vendulce…
Dnes jsem dostala chuť na hříbky a tak jsem k obědu připravila, Penne s kuřecím masem a hříbkovou omáčkou. I když jsme nyní nebyli na houbách, tak jsem využila „křečkovo zásoby“ z mrazáku. Takové dobroty, které jsou za chvilku hotové, prostě miluji!
V létě je skvělé, že průběžně sklízíte čerstvou zeleninu na zahrádce, která má úžasnou chuť a vůni. Dnes jsem udělala lehkou a rychlou večeři, kterou milujeme – tousty s pikantní kuřecí směsí, kde jsem použila zeleninku ze zahrádky. Krásný večer všem!
Dneska jsem dostala chuť na pórkovou polévku s krutonkama na másle, neboli "křupíkama", jak říkají Vendulka s Péťou.
ŠVESTKY, když je někdo vidí, představí si ihned slivovici, ale já vidím úžasná bezpracná povidla, které nemají chybu. Říká se, že povidla se připalují a jsou pracná tím, jak se musí pořád míchat. Proto jsem úplně nadšená z tohoto receptu na VÝBORNÁ BEZPRACNÁ POVIDLA, bez míchání a vaření!
Víte, že švestky nemají moc vitamínu C? Ale o to víc mají vitamíny skupiny, skoro by se daly přirovnat k tabletě „B-komplexu“. Švestky obsahují také vitamín H, E, m ale i minerály, jako např. draslík, fosfor, železo, hořčík, vápník a malé množství síry a zinku. Díky tomu jsou švestky zdravé, pro krvetvorbu, látkovou přeměnu v těle a díky vitamínu E, který je silným antioxidantem, jsou prevencí některých druhů rakoviny, kardiovaskulárních chorob a udržují zdravou hladinu cholesterolu v krvi.
Jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? U nás doma podle mé babičky a maminky máme jednoduché rozdělení – džem obsahuje kousky ovoce a marmeláda ne (marmeládu děláme vždy z přepasírované šťávy). Dnes vám tedy přináším receptík na třešňový džem, ale i marmeládu z třešní s kořeníčkem.
Otázka jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou je však velmi záludná Pokud se podívám do Wikipedie, tak definice marmelády zní: Marmeláda (z portugalského marmelo – kdoule) je druh sladké polotekuté ovocné směsi, která vzniká vařením a želírováním ovocných dužnin a šťáv a využívá se jako pochutina. Zajímavostí je, že marmalade v angličtině označuje jen pochutiny z citrusových plodů, jam pak pro ostatní ovoce.
Definice džemu zní: Džem je rosolovitá hmota s kousky ovoce nebo s celými drobnými plody. Vyrábí se z čerstvého vyzrálého ovoce, které se lisuje, vaří a zahušťuje cukrem. Obvyklé množství cukru činí 1/3 až 2/5 obsahu, u průmyslově vyráběných džemů i 65 %. České označení je počeštěná forma anglického slova jam, jak v podobě podstatného jména tak slovesa, mj. ve významu zahustit (zřejmě od zahuštění cukrem při přípravě).
A když už jsme u těch třešní, co si dát třeba TŘEŠŇOVÝ PIE ke kávičce, nebo čaji? Je to mňamózní záležitost.
Léto je prostě úžasné, neustále dostatek čerstvé zeleniny, bylinek a ovoce. Prostě tohle fakt miluji. Takže "křečkuji" na zimní období a dnes to byl červený rybíz á la brusinky, který je výborný nejen na svíčkovou, ale i ke grilovanému masu, hermelínu, nebo jako dip k sýrům.
Vendulka si přála palačinky k obědu, tak jsme je společně udělaly. Já jsem si dala těstovinový salát a palačinku si ponechala až k odpolední kávičce. Palačinku jsme měly plněnou kakaooříškovým krémem Carla cream a ovocem z naší zahrádky. A protože u nás tento krém od čokoládovny CARLA Chocolate milujeme, nejen díky tomu, že je bez "palmáče", ale má úžasnou kakaooříškovou chuť, přidávám si jej I do kávy, hmmm… Doporučuji, protože to je luxusní záležitost!
Moje nejhodnější a nejlepší maminka na světě měla narozeniny. Přála si ode mě, abych jí udělala Tiramisu, které miluje...ale přeci mé milované mamince, neudělám jen "obyčejné tiramisu", ne? Tak jsem jí udělala Tiramisu dort, co na něj říkáte? Maminka už ochutnala k odpolední kávičce a prý je moc dobrý.
Když jsme na zahrádce, tak většinou chodíme domů až k večeru, takže svačina musí být připravena. Šneky z listového těsta mají rádi děti, ale i my dospělí. Šneky můžeme konzumovat ještě teplé, ale svou chuť neztratí ani po vychladnutí.
Dneska je krásný letní den, tak proč vyvařovat? Byli jsme s dětmi na zahrádce, takže u nás byl vychlazený lehký těstovinový salát, který přišel k chuti!
Tak jak to v létě bývá, máme k dispozici hodně ovoce a zeleniny. Pokud někdo pěstuje cukety, tak se dostává do situace, kdy je jich opravdu hodně. U nás cukety zpracovávám nejen na zelí, do těstovin, plním masem, smažím cukeťáky, ale i do dezertů, protože díky cuketě jsou krásně vláčné!
Miluji jednoduché, nenáročné recepty a to jsou často ty "z jednoho pekáče". Líbí se mi, že se "sami pečou v troubě" a já mám čas mezi tím dělat jiné domácí práce. Takže dnes zatím co jsem žehlila prádlo z celého týdne, tak se v troubě připravoval oběd. A ještě jsem dostala extra pochvalu od maminky, prý tento lehký mňamkový oběd mám dělat častěji. Přeji pohodou slunečnou sobotu!
Deštivé počasí prospívá mým oblíbeným masákům – růžovkám. Miluji jejich "škvarkovo-kořeněnou chuť", která se získá při jejich tepelné úpravě. Takže dnes jsme měli plněné kloboučky muchomůrky růžovky s bramborovou kaší a byla to dobrota. V zimním období používám tento receptík se záměnou za žampiony, ale těm chybí přeci jen "vůně lesa".
Muchomůrka růžovka, lidově nazývaná masák, je výtečná jedlá houba pro všechny způsoby přípravy pokrmů. Nezapomínejte být při sběru masáků opatrní, abyste je nezaměnili za muchomůrku šedivku, která sice není jedovatá, ale chuťově není dobrá a co víc – šedivku lze snadno zaměnit za muchomůrku tygrovanou, která je smrtelně jedovaná.
Léto opravdu miluju. Dozrávají třešně, višně, borůvky, angrešty, ale i můj oblíbený rybíz. Děti ho rády zobou přímo z keříků, a pak také celé léto konzumují oblíbenou domácí šťávu z rybízového sirupu.
Dnes jsou u nás doma "HOUBOVÉ HODY". K obědu jsme měli "Držkovku z masáků" a jako druhý chod „Růžovky v těstíčku“ s bramborem. Muchomůrka růžovka, lidově nazývaná masák, je výtečná jedlá houba pro všechny způsoby přípravy pokrmů. Masák je velmi dobrý osmažený jen tak na sádle, či oleji, s trochou soli a kmínu. Růžovky lze přidat do míchanice, ale i usušit na zimu, nebo uvařit tuto mňamózní polévku. Také jsem dnes vyzkoušela masáky v těstíčku, které chutnaly nejen nám, ale především dětem. Receptíky přikládám níže, stojí za to vyzkoušet.
Při sběru masáků si musíte dát pozor, abyste je nezaměnily za muchomůrku šedivku, která sice není jedovatá, ale chuťově není dobrá a co víc – šedivku lze snadno zaměnit za muchomůrku tygrovanou, která je smrtelně jedovaná! Takže při sběru růžovek, dejte pozor, aby byly opravdu hezky růžové a další "dobré znamení" je, že mívají "sežranou nohu od červíků" – proto se sbírají jen kloboučky.
Dnes jsme měli jedno z mých oblíbených jídel. Je to sice úplně obyčejný bezmasý pokrm, ale u nás doma jej milujeme. Byla to dobrota, tak třeba pro někoho tip, nebo inspirace na následující dny volna.
KVĚTÁK, nebo karfiol je velmi oblíbená košťálová zelenina, která byla vyšlechtěna z bulvy zelné. První záznamy o květáku pocházejí již z 6. století před naším letopočtem z Kypru, kde se vyvinul z divoce rostoucí již zmiňované bulvy zelné. U nás v Evropě se květák rozšířil až v 18. století. Zvláštností je, že je květák minimálně kalorický – obsahuje jen 25 kcal na 100 gramů – takže kalorie doženeme tím, že ho usmažíme.
I když květák způsobuje u některých lidí nadýmání, tak je považován za nejvíce chutnou, stravitelnou a velmi zdravou košťálovou zeleninu. Květák obsahuje mnoho vitamínů – C, B, A, E, K, ale i mnoho minerálních látek. Díky vitamínu C posiluje imunitní systém, díky kombinaci vitamínů a minerálů má vynikající účinky na celý trávicí systém, je prevencí proti vzniku cukrovky a osteoporózy, posiluje činnost srdce, urychluje metabolismus, pročišťuje ledviny a močové cesty a díky obsaženému vápníku pozitivně působí na pohybový aparát.
BROKOLICE se v kuchyni využívá podobně jako květák, ale má oproti květáku výhodu, že méně nadýmá a obsahuje ještě větší obsah pro lidský organismus zdraví prospěšných látek, než květák. Brokolice pochází z oblasti Středozemního moře a u nás v Čechách byla vyšlechtěna v roce 1963 v Olomouci.
Brokolice působí jako prevence proti vzniku různých rakovinových nádorů. Mnoho lékařských studií potvrdilo, že látky, které brokolice obsahuje, dokáží tzv. opravit DNA v buňkách a tím zabraňují bujení rakoviny. A na co má brokolice blahodárné účinky? Ničí v organismu škodlivé látky, posiluje imunitní systém, pozitivně ovlivňuje srážlivost krve, posiluje svaly a klouby, podporuje správnou činnost zažívacího ústrojí, působí proti onemocněním žaludku a střev a má antisklerotické účinky.
Tak a ještě dnešní oběd. Dneska jsme měli k obědu Znojemskou omáčku s rýží, která dětem moc chutná. Jen Péťík musel mít houskový knedlík - tedy lépe řečeno dva knedlíky. Rýži totiž ještě nepřišel na chuť...
Dnes jsem si připravila pár láhví leča na zimu. Pokud mi zůstanou nějaká rajčata a papriky a hrozí, že by se zkazily, nebo jsou jen kupované a nejsou chuťově dobré, tak vždy připravuji lečo. Až bude nouze, co uvařit rychle k večeři, tak jen vylijeme do hrnce, prohřejeme, přidáme vejce, párek, nebo klobásku a večeře bude hned hotová. A v zimě to určitě přijde k chuti…
Jak jsem vám již psala u nás "VIŠŇUJEME". Tak jsem včera večer vařila višňový džem, který je naprosto luxusní záležitost. Má jen jedinou nevýhodu a to je ta, že višně neskutečně barví, takže vypeckovávat se musí jedině v rukavicích...
Léto je plné ovoce a zeleniny, takže je vlastně pořád co dělat - zavařovat, dělat marmelády, džemy, vařit a nebo péci... Aktuálně u nás doma VIŠŇUJEME. Tak dnes u nás k nedělní kávičce višňová třená bublanina. Přeji vám pohodovou slunečnou neděli.
Miluji LEČO! Takže dneska nejen do láhví na zimu, ale i k večeři, hezky pěkně s klobáskou a čerstvým chlebíkem.
Lečo je typickým pokrmem v Maďarsku. K přípravě jsou zapotřebí tři základní suroviny - rajské, papriky a cibule. Pravé maďarské lečo je pálivé, přidává se do něj mletá pálivá paprika a je bez vajec. V Maďarsku se lečo zpravidla připravuje v kotlíku a využívají jej jako základ pro gulášovou polévku, jako přílohu ke grilovanému masu, nebo v kombinaci s masem do Perkeltu.
U nás se lečo připravuje oproti originální receptuře bez mleté papriky, s přidaným vejcem, ale i uzeninou, nebo klobásou. Lečo nikdy nepodléváme vodou, protože by nám vznikla kaše. Rajská jablíčka obsahují dostatek vody, kterou tak i tak necháme z větší části odpařit.
Tak jak už jsem vám psala, Vendulka si "ujíždí" na štrúdlech. Abych pořád dokola nepekla záviny, tak vymýšlím jiné verze, takže dnes tento mňamózní jablečný koláč. Až Vendulka přijde ze školky, čeká na ní překvapení ke svačině…
Po víkendu jsme měli doma hodně staršího chleba, takže volba dnešní večeře byla jasná. Chleba ve vajíčku se zdá být nezdravou večeří... Proto nechávám chleba po usmažení okapat na papírové utěrce a abych neměla špatné svědomí, tak z té nezdravé mastné verze, "vytuním" díky zelenině "zdravou lehkou véču". A samo sebou, že děti měly chlebíky bez hořčice - té ještě nepřišly na chuť.
Tak dnes jen rychlá véča, ale moc dobrá. Vendulka miluje kukuřici a hrášek, tak proč se zbytečně „zabývat“ jakoukoli přílohou. Přeji krásný nedělní večer a pohodový vstup do pracovního týdne!
Včera měl svátek Jan. A u nás v rodině jsou rovnou tři, takže frčíme na oslavu :-)Proto jsem upekla oslavencům velký dort. A jelikož je vedro, tak přicházel do úvahy jen ovocný dort…Krémy jsem zvolila lehčí, pudingovo-tvarohové a hnedle dvě příchutě - jahodovou a banánovou. A jako ozdobu jsem udělala citronovou – čokoládový lem dortíku, za pomocí cukrářské polevy CARLA Chocolate. Tak doufám, že se oslavencům bude dort nejen líbit, ale hlavně chutnat! Co vy na něj? Líbí se vám?
Asi to všichni dobře znáte, že děti mají určité období, kdy "si na něčem ujížděj". No a u Vendulky je to jablečné období - trvá už teda docela dlouho… Takže si Vendulka zase včera přála "štrúdlík". A tak jsem tentokrát zvolila trochu něco jiného a hlavně praktického na zahradu "do ruky".
U nás se teď dělají zásoby na zimu. Trošku jako křeček (smích).
Dnes jsme měli takovou rychlovku... Tvarohové kuličky s jahodovou omáčkou a byla to mňamkááá. Prostě u nás doma knedlíky plněné jahodami nefrčí, takže si to vynahrazujeme takto - s rozmačkanými jahůdkami s cukrem (pokud chci mít omáčku hezky hladkou, postačí jen rozmixovat ponorným mixérem) a je to opravdu luxusní záležitost.
Je před námi víkend, a protože se blíží konec rebarborové sezóny, posílám jednoduchý a rychlý recept na rebarborovo-jahodový džem. Tento džem je moc dobrý nejen do perníku, dortů, rolád, ale i na palačinky, lívance, nebo jen tak do tvarohu pro děti. Miluji ho pro jeho „nakyslou“ chuť, kombinovanou s jahůdkama, prostě mňam! A nezapomeňte, sklizeň rebarbory, neboli reveně se provádí cca do konce června ( je možné sklízet přibližně do sv. Jana 24. června) - má to svůj důvod, od konce června totiž v rebarboře prudce stoupá podíl kyseliny šťavelové a stává se tak nebezpečnou...
Na zahrádce už sklízíme jahůdky a děti se radují. Včera si Vendulka přála upéct "buchtíka s jahůdkama". Tak jsem upekla bublaninu. Jelikož u nás nemáme rádi "suché dusivky", tak volba byla jasná...
V pátek na farmářském trhu na mě koukaly krásné meruňky, takže volba byla jasná. Už jsem na meruňkové knedlíky měla dlouho velikánskou chuť! Ano, jsou to ty,které chutnaly Janě Bouškové i Vaškovi Vydrovi, zhruba před rokem u mě na návštěvě.
Hezkou sobotu všem! Včera jsem zakoupila čerstvé mleté maso v řeznictví NOVÁK maso-uzeniny a na trhu jsem zase koupila krásné papriky. Dnes jsem natrhala čerstvé oregano a majoránku na zahrádce a z toho vykouzlila famózní oběd! Měli jsme plněný paprikový lusk s tomatovou omáčkou, největší odměnou pro mě byly úsměvy mých dětí, mlaskání malého Péťíka „Mňam mňam…“ a od Vendulky slova chvály.
Dnes jsme měli k obědu meruňkové knedlíky... A tak jak to bývá, když je moc sladkého, je pak zas potřeba slané "na vyrovnání chuti". Takže u nás k večeři pečený bůček!
Mám pro vás tip na luxusní víkendový dezert ke kávě! Sklizeň REVENĚ se provádí postupně, jak řapíky narůstají, a to od dubna do poloviny až cca konce června (je možné sklízet přibližně do sv. Jana 24. června) - má to svůj důvod, od konce června totiž v rebarboře prudce stoupá podíl kyseliny šťavelové a stává se tak nebezpečnou. Takže já jsem sklidila na zahrádce rebarboru a upekla luxusní rebarborový koláč.
Dospěláckou verzi odlehčené večeře jste již viděli, tak ještě dětskou verzi večeře. Ta je s pažitkovou pomazánkou a na chlebíku z řady Fit den od Penamu. A mohu vám říci, že u mě vítězí „Večerní chlebík“, ale i dětem moc chutnal. Přeji krásný nedělní večer!
Dnes u nás tak trochu odlehčeně. Přeci jen jsme po oslavě tak trochu přejedení. Takže dnes jsme si dali k večeři řadu chlebíků Fit den od Penamu s jemnou pomazánkou s jablíčky a vlašskými ořechy.
Narozeniny slaví nejen můj syn, ale i můj manžel - tak aby mu to nebylo líto, udělala jsem mu také dortík, ale pro změnu ovocný, který má moc rád. No, dát klukům "dohromady" prasátkový dort, asi by manžel nejásal. Snad se bude líbit i tento menší dortík, ale hlavně aby chutnal.
Blíží se nám letní sezóna, určitě se těšíte na koupaliště, tak vám posílám jeden “koupák”, ale né obyčejný, rovnou bahenní. Můj malý Péťa slaví druhé narozeniny a já přemýšlela, jakou tématiku dortíku zvolit. Ten kdo zná mého malého raubíře, by vám potvrdil, že Péťa je pěkné kvítko a “čuník”, no prostě kluk. Jediné s čím s zatím neztotožňuje je klid – tak snad si vezme příklad z lenošivých prasátek...
Květák, nebo lidově nazývaný karfiol, je u nás doma je velmi oblíbený. Květák je poměrně zdravý, protože obsahuje hlavně vitamín C, v menším množství i vitamíny skupiny B, vitamín E a provitamín A. Květák obsahuje i velký obsah vody, vlákniny, bílkovin, sacharidů, minerálních látek a malé množství tuků a mastných kyselin. Květák u nás doma zpracovávám v nejrůznějších podobách – polévka, karbanátky, placky, muffiny, zapečený, ale i blanšírovaný. Postupně vás tedy budu zásobovat jednotlivými receptíky. Dnes jsem si pro vás připravila zapečenou květákovou dobrotu.
Kdo nebyl na křtu čokolád Safari v zoo Dvůr Králové a neodnesl si recept na čokolízátka Carla, má nyní příležitost si je vyzkoušet doma i s dětmi. A věřte, že děti Vás za ně budou milovat.
Dnes byl úžasný letní den a tak jsem vymýšlela nějakou lehkou večeři, která i po horkém dni přijde k chuti. Volba byla jasná – pizza. Nejedná se o pravou italskou pizzu, ale o takovou dobrou “českou”. Těsto ze zakysané smetany je velmi jednoduché, rychlé, ale hlavně dobré!
Dnes jsme jeli na rodinnou oslavu a tak jsem upekla roládu, ale né obyčejnou roládu, ale Retro višňovou a pudingovým krémem. Musím se vám přiznat, miluji Retro pudingy od Amylonu. Jsou prostě boží! Díky nim vytvoříte během chvilky originální krém na dort, nebo dezert. Více o Retro pudingách od Amylon,a.s., které jsem testovala, si můžete přečíst u mě na webu www.varimesvendy.cz.
Hurrráá, víkend je před námi a má být dokonce i s hezkým počasím. Takže víkend jako stvořený pro výletování, nebo zahrádkaření! Tak mám pro vás tip na super rychlý a moc dobrý oběd, nebo večeři.
Dnes jsou u nás koláčky podlé mé úžasné kamarádky a skvělé kuchařky, pekařky Jitušky Mátlové. Nedávno vkládala fotečku jejích koláčků a my jsme na ně s maminkou dostaly chuť. Náplně jsme zvolily pro mého manžela a děti s tvarohem, pro mě s maminkou s povidly. Koláčky ale můžete naplnit i jablečnou, nebo makovou naplní, záleží jen na vás, co máte rádi. Tyto koláčky jsou opravdu velmi jemné, křehké a úplně se rozplývají na jazyku!
Včera si Vendulka přála, abych jí udělala dortík. Chtěla „Hodně borůvek a šlehačky". Tak jsem jí dnes připravila BORŮVKOVÝ DORTÍK a odpoledne po školce, na ní čeká doma, jako překvapení. Korpus je krásně kakaový, nejen na chuti, ale i hezky tmavý, díky Holandskému kakau od firmy CARLA spol. s r.o. - CARLA Chocolate.
Luštěniny jsou nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. Mou nejoblíbenější luštěninou je čočka, kterou jsme měli dnes k večeři.
Jak to tak bývá, aby děti jedly čočku, je to u nás podmíněno párkem, tak jsem zvolila párty párečky s 86% obsahem masa od firmy MP Krásno, a.s. – Krásno.
Já mám zas ráda sázené vejce, manžel slaninu, no a cibulka, tak samozřejmě nesměla chybět. Takže abych vyšla vstříc všem, bylo od každého trochu. Krásný večer všem!
Krásný sobotní podvečer přeji! Dnes jsem připravila dort, na zítřejší oslavu narozenin mého švagra k 30. narozeninám. Zadání znělo jasně: “Prosím hodně ovoce a tvarohu!” Tak jsem se s tím úspěšně poprala a dort upekla, doufám, že se bude nejen líbit, ale bude i chutnat.
Poprvé jsem si vyzkoušela udělat čokoládové zdobení na bok dortíku, za pomocí čokoládové polevy Carla - CARLA Chocolate a musím říci, že je to docela efektní a rychlé. Řez dortu tedy nemohu vyfotit, neb se jedná o dárek, ale zkusím vyfotit zítra na oslavě…
Tak co vy na něj? Líbí se vám?
Výhodou salátů je jejich rychlost a jednoduchá příprava, a není tomu jinak ani v tomto případě. Omyjeme si rukolu a ostatní saláty a zatím je přemístíme do mísy. Mezitím si oloupeme chřest, rozkrojíme ho na polovinu a ty ještě překrojíme na půl, aby nám vznikly jakési špalíčky. Na pánvi necháme rozehřát ghí a krátce na něm z obou stran chřest orestujeme. Nezapomene ho z každé strany osolit a opepřit.
Zatímco se restuje chřest, překrájíme na čtvrtiny jahody a sýr na kostičky. Salát promícháme s olivovým olejem a balzamicem a servírujeme posypaný kousky jahod, sýru a máslového chřestu.
Dnes jsem si vyndala vepřové plátky (pečeni). Tradičně jsem na ně koukala a sama nevěděla, co z nich uvařit. Ano, nesmějte se, i já mám každodenní dilema „Co budu dnes vařit?“. Obě děti teď mají období, kdy chtějí neustále „hnědé omáčky“. Takže jsem vymyslela nový receptík, který fakt úžasně voní, nejen po špeku, ale i díky sladké uzené mleté paprice od firmy Jiří Červenka. Děkuji moc za dáreček plný pytlíčků různého koření od Kroketka Kroketková!
Dnes se s Vámi podělím o receptík na Utopence. Díky krásnému balíčku od firmy MP Krásno, a.s., jsem chtěla využít špekáčky trochu jinak… tak proto jsem zvolila, u nás v Čechách velmi oblíbené Utopence. Děkuji tímto Krásno za dárkový koš plný kvalitních uzenin, párečků a klobásek s 90% obsahem masa! U nás v následujících dnech budeme mít asi čočku, nebo hrachovou kaši s párečkem, které mohu s klidným svědomím naservírovat i malé Vendulce. A na víkendovou oslavu připravím nějakou pěknou obloženou mísu!
Chřestová sezóna je v plném proudu, jelikož začíná v dubnu a končí v červnu. Takže můžeme začít "chřestovat".
Chřest neboli špargl, obsahuje vitaminy A, C, E a B a také draslík, vápník, sodík, fosfor, mangan, křemík a železo. Takže je nejen dobrý, ale i zdravý. Při nákupu si dejte pozor na to, aby byl čerstvý - neměl by mít zahnědlé, zašedlé, nebo žluté konce. Špargl nesmí být gumový ani scvrklý, při ohybu praskne a je plný šťávy a jeho hlavičky jsou uzavřené.
Někdo mi říkal, že je chřest „jen módní záležitost“, ale to není pravda! Víte, že chřest z Ivančic byl oblíbený i na vídeňském císařském dvoře?
Krásný sluníčkový den přeji! Konečně je tady sluníčko, což znamená, že budeme moct jít natrhat s dětmi pampelišky a vrhnout se na medík! Přátelé, pampeliškový med, ten je luxusní, mám ho nejraději.
Pampeliška lékařská, jak už její název sám napovídá, obsahuje velké množství vitamínů C, A a K. V menším množství obsahuje vitamín E a B, ale i vápník, železo, draslík a mangan. Pampeliškový med je výborný při léčení astmatu nebo nachlazení. Můžeme ho také rozmíchat s máslem a vyrobíme si tak výborné medové máslo na chleba nebo pečivo.
Krásný slunečný den přeji! Dnes jsem dělala mega rychlý oběd a díky tomu, mám pro vás bezva tip na velmi rychlou, ale hlavně moc dobrou véču.
Krásný den a vstup do nového týdne přeji! Počasí nic moc, nejdříve nás nalákalo, jak hezké umí být a teď tohle…No, nezbývá nic jiného než si osladit a proslunit den, nějakou tou dobrotou.
Vendulce jsem včera udělala dort, který byl úžasný, všem moc chutnal a já se s vámi dnes podělím o nový receptík.
SEDMIKRÁSKA je nejen krásná veselá květinka, ale je i jedlá a jedná se o významnou léčivku! Chudobka má blahodárné účinky na dýchací cesty i pokožku a dokonce pěstí pleť! Rozdrcené sedmikrásky lze přikládat na zanícenou pokožku a drobné ranky, hezky hojí. Odvar z květů je výborným k obkladům unavené pleti i k celkovým osvěžujícím koupelím. Kvítka jsou skvělým oživením jarních salátů a polévek. Ale nejen květy, dokonce i lístky jsou zjara plné vitamínů a minerálů, takže jsou tedy vítaným zpestřením kuchyně. Nehubte proto sedmikrásky z trávníku a raději si je nasbírejte!
Píšete mi, že nemůžete nikde v okolí najít fialky. Nic se neděje, příroda je kouzelná a nabízí i jiné možnosti. SEDMIKRÁSKA neboli chudobka má léčivé účinky. Jednak posiluje imunitu, urychluje metabolismus a zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů, ale navíc působí protizánětlivě, ulehčuje odkašlávání a obsahuje antibakteriální a antimykotické látky.
PALAČINKOVÝ DEN? Nééé, to jen, že zůstaly palačinky, tak proč je nevyužít k večeři, trochu jinak? Prostě musím vždy zužitkovat všechno a ohřívané palačinky jsou už stejně nic moc. Takže palačinky na slano.
Krásný páteční podvečer přeji! Hurá, víkend je před námi a má být krásně slunečný, tak mám pro vás tip na dobrotu ke kávě, nebo čaji na terasu, co vy na to? Dnes jsem trochu experimentovala a dopadlo to na výbornou. Představuji vám luxusní makovou roládu s pudingovým krémem!
Fialka, fialka modravá, kdekomu svou vůni rozdává. Takže ještě jeden receptík z fialek a to na FIALKOVÝ MEDÍK! Děti ho milují, díky chuti podobné "žužu". Takže hurá na fialky!
Tak a je to tady, fialky kvetou a je čas na jejich zpracování! Takže mám pro vás skvělý tip na fialkový sirup (šťávu). FIALKOVÝ SIRUP má blahodárné účinky proti kašli, bolestem hlavy a neklidnému spánku.
Krásný den přeji! Dnes je u nás tááák šedivo a prší. Fňuk, kde je těch slibovaných 20 stupňů? Tak jsem se rozhodla zpříjemnit si den nějakou tou dobrotou, co vy na to? Zavzpomínala jsem si na dětská léta, kdy jsem milovala palačinky s tvarohem od maminky. A dnes je již dělám já svým zlatíčkům.
Neúprosně se nám blíží duben a s ním i sklizeň MEDVĚDÍHO ČESNEKU. Hurá! Už jen najít to pravé místečko v lese. No je to trochu pátrací akce, ale snad budete mít štěstí. Jen prosím pozor, nezaměňujte za listy konvalinek!
Nať medvědího česneku se sbírá na počátku květu, tj. v dubnu - květnu, a cibule v srpnu - září. Účinné látky v medvědím česneku regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Dále se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipkám, ateroskleróze a astmatu.
S BÍLOU SOBOTOU se pojí zvyk zvaný "chodníčky lásky" nebo "chodníčky zamilovaných“. Mladí zamilovaní chlapci malovali či vysypávali pískem chodníček, který vedl k domu jejich milé. A jelikož u mě vítězí láska k dobrému jídlu, protože přeci jen „láska prochází žaludkem“ zavedl mě chodníček lásky kam jinam, než do kuchyně Měli jsme dnes pečené kuře, plněné nádivkou a byla to dobrota!
CHUŤ, to je hrozná věc! Lenost jde stranou a jde se na věc! Já dostala chuť na hermelín. Takže jsem ho dnes trochu "vytunila", když je ten Velký pátek a půst, udělala jsem nám bezmasou specialitku a bylo to božské. Prostě zase velká improvizace, jak vykouzlit z obyčejného hermelínu, něco moc dobrého.
DNES JE VELKÝ PÁTEK, takže u nás se dodržuje půst a nejíme žádné masité pokrmy. Na Velký pátek hospodyně uvařila vajíčko natvrdo, které na Velkou neděli před obědem rozdělila na tolik dílků, kolik jich bylo u oběda. Kdo z toho vajíčka jedl, nikdy nezabloudil a celá rodina se držela pohromadě. Tak a já mám pro vás tedy recept na vajíčkový salát, který nás určitě čeká v pondělí večer. Bude veselý, díky barevným vajíčkům, ale tak to prostě po Velikonocích je.
Tento jednoduchý bochánek mohu vřele doporučit zvláště pro ty, kterým dělá potíže kynuté těsto. Díky tvarohu jde o velmi vláčné těsto, takže to není suché a „nepráší se od pusy“.
Píšete mi o recept na Velikonoční nádivku. Nádivka je klasickým českým velikonočním pokrmem. O Velikonocích do ní přidávám šťavnaté voňavé uzené maso a obvykle posekané mladé kopřivy. Ovšem letos kopřivy nemám, protože je ještě zima. Takže přidám posekané čerstvé bylinky, nebo špenát. Nádivku dělám často, nejen o Velikonocích, mám ji ráda krásně teplou, voňavou, ale i za studena s kyselou okurkou, nebo opečenou na másle do zlatova.
Dnes udělám k večeři něco lehkého, ale pikantního.
Dnes je zelený čtvrtek! Víte že, přívlastek „zelený“ vznikl zkomolením německého názvu „Greindonnerstag“ (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek)?
Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, znovu zazní až na Bílou sobotu. Podle tradice, když zazní zvony naposledy, tak si máte zacinkat penězi, aby se vás držely celý rok. Někde se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši.
Nemá se o Zeleném čtvrtku nic půjčovat a s nikým se nehádat, aby se Vám všechny hádky vyhýbaly a naopak peníze si k Vám cestu našly.
Tradičně hospodyňky pečou „Jidáše“ z kynutého těsta, ale u nás jedeme v zelené! Takže tip pro vás – špenátový krém a slaný závin se špenátem, krásný pohodový čtvrtek!
Velikonoce se blíží a co takhle rychlý recept na úžasného Velikonočního beránka.
A co zkusit velikonoční linecké? Pokud někomu řeknu slovo "linecké", ihned má na mysli vánoční linecké cukroví. Vím, že tradičnější jsou perníčky, ale u nás prostě linecké cukroví mají moc rádi nejen děti, ale i my dospělí. Tak tady je to velikonoční
Krásný podvečer přeji! Tak copak budete mít k večeři? U nás dnes pro změnu "rychlovka" - Losos pečený na soli s koprovým přelivem. Ač to vypadá složitě, nebojte se ničeho a vyzkoušejte, protože je to opravdu jednoduché, rychlé a výborné
VEČEEŘEEE!!! I když nejsem vůbec žádný pivař, tak tohle jídlo prostě miluji. Ano, jsou to obyčejné "Vuřty na pivě"! Ale nejsou obyčejné, jsou prostě boží! I když to zrovna moc nevypadá, omlouvám se, opravdu jsem se snažila, ale je to vskutku nefotogenické jídlo.
Dneska jsem si zavzpomínala na část mého života v Irsku. Jééé hnedle bych vrátila čas, bylo to moc fajn. Sice se mi moooc stýskalo, ale pozitiva převažovaly. Maminka mi musela neustále posílat různé balíčky s ingrediencemi, které jsem tam neměla dostupné a potřebovala jsem je nejen na pečení, ale i vaření. Když jsem poté udělala nějakou tu českou mňamku, tak z toho byli místí úplně paf. Pak jsem dostávala menší "úplatky" v podobě hrníčků, chňapky. Dnes tedy byly kynuté buchty, aneb "Honzovky", tentokrát plněné domácími švestkovými povidly.
Také v týdnu řešíte co uvařit k večeři? Času málo, no, prostě nestíhačka... Asi je to všude stejné. Tady jeden tip na mega rychlovku, která stojí za to.
A víte co? Koprovka je prostě super omáčka. A dnes už ji neuvařím, ale pokud seženu kopr, zítra se na ní vrhnu. I když, možná mám ještě kopr v mrazáku.
Hodně z vás se mě ptá na vývary. Já miluju kuřecí. Je jemný a se zeleninkou úžasně barevný a chutný. A bolí vás v krku, nebo se cítíte unavení? Věřte, že vývar vás nakopne.
Dnes mám chuť na něco bezmasého. Tyhle špízy z brambor mám moc ráda, jsou rychlé, jednoduché a suroviny se vždy lehce najdou doma.
Přemýšlíte co na víkend za dobrotu? Tak tyhle koblížky osloví každého. A jsou jednoduché, rychlé a vynikající.
Česká klasika, kterou mají rádi skoro všichni. A můj muž velice.
Tento dezert již u nás v Čechách zlidověl. Každý ho dělá po svém a používá různé ingredience. U nás doma ho milujeme takhle.
Tato roláda nikdy nezklame! Není sladká, je lehká a velmi jemná.
K obědu jsme měli Guláš. Já jej mám ráda s rýží, manžel s chlebem, Vendulka s kolínkama a Péťa s knedlíkem. A jak jste na tom vy?
Milujete Šopák stejně tak jako já? Já bych jej mohla pořád. K večeři máme jen čerstvý chléb s máslem a pořádnou misku salátu.
Vendulka chtěla upéct koláč, tak vzala si naší kuchařku a listovala, nalistovala si "Koláč s pudingem a zakysanou smetanou". Poté řekla, že to chce, ale jinak -"kakaové"! Takže jsem recept otočila - do těsta přidala 3 lžíce kakaa a místo čokoládových pudingů uvařila vanilkové pudingy. Vendulka si mlaská, manžel také, takže už je jen půl plechu. Tento koláč je prostě mňamózní!
Banány jsou nyní u nás doma "IN", děti si je oblíbily, takže i přání malé Vendulky bylo jasné: "Mamí, uděláme banánový dortík prosím?". A tak vznikl banánový dortík, který je opravdu famózní.
Dnes za mnou přiběhla Vendulka a povídá "Uvaříme tatínkovi lívanečky s borůvkami?". No co na to říct??? Snad jen "No jasně! A ty víš, že máme borůvky v mrazáku?". A Vendulka jako vždy překvapila svou pamětí "Ano maminko, v létě jsi je přivezla od tety Radky". No takže volba byla jasná, Vendulka se vyřádila s klepáním vajíček a už jsme smažily.
Slyšíte výraz BEZÉ v kuchyni poprvé? Zjednodušeně jsou to sladké dezerty z bílků, které jsou našlehané, jemné a rozplývají se na jazyku. Důkazem je právě tato roláda, kterou si jistě oblíbíte.
Rolky nejen, že výborně chutnají, ale také výborně vypadají na talíři. Vlastně každým složením vypadá vnitřní mozaika pokaždé jinak. Fantazii se meze nekladou. Nyní vám ráda dám recept na tu moji.
Špagety s kečupem miluje hodně dětí, přitom je jednoduché je zvykat na přirozenější chutě, jako jsou rajčata nebo rajčatové pyré. Se špetkou bazalky vám olízne talíř každé dítko a vy můžete mít dobrý pocit z toho, že se vaše domácnost obejde bez "éček", no ne?!
Šufánky, šátečky, taštičky....prostě kdo miluje sladké, jistě se u talířku zastaví. Tento recept je opravdu jednoduchý a věřím, že si jej pro svou jednoduchost oblíbí nejedna kuchařka.
Jednoduchý recept na přípravu pstruhů. Stačí pouze omýt, vykuchat, ochutit a vložit do trouby, která všechnu práci odvede za nás. Poté už si stačí jen užít tu skvělou chuť.
Skvělý typ na bezmasý guláš, který je díky luštěninám vydatným obědem. Kdyby se Vám přeci jen zastesklo po kusu uzeniny, přidejte jako já slaninu.
Ještě nemáte toho pečení dost? (smích) Přidávám další recept, který si určitě nejen zalíbíte, ale cukroví slupnete do posledního kousku.
Tato roláda vznikla, díky mé chuti na roládu, ale i na Tiramisu – takže vlastně takový kompromis Chuť je dokonalá, mohu vám všem jen doporučit, protože je to mňamkááá.
Když by člověk chtěl, tak se to určo nepovede, jako když jde o totální improvizaci. Mé malé Vendulce chutná obyčejná vepřová omáčka, podobná guláši – jak říká „prosím hnědou omáčku“. No a jelikož od večeře ještě zbylo, ale tak že by toho bylo málo na druhý den, úkol byl jasný: „Zpracovat“. Takže jsem zaimprovizovala a vznikl tím úžasný „Mexický guláš“.
U nás doma milujeme tvaroh, který dodá dezertům úžasnou vláčnou chuť. Takže tento koláček máme moc rádi. Výhodou je, že ho lze i obměnit, pokud se použije jiný druh pudingu – mávnutím kouzelného proutku vykouzlíme příchuť, na kterou máme zrovna chuť.
Bramboračka, jedinečný staročeský recept. U nás mě jej naučila moje maminka. Mou maminku zase její maminka…. Takže je to po generace předávaný recept, i já zanedlouho naučím mou malou Vendulku vařit poctivou českou bramboračku. Pokud máte možnost, použijte čerstvou majoránku a petrželku ze zahrádky, uvidíte a hlavně ucítíte ten rozdíl.
O víkendu jsem dostala v jižních Čechách krásné houbičky a dokonce i tip na zpracování. Takže jsem musela ihned vyzkoušet a přátelé, toto nemá chybu! Je to taková dobrota.
Plněné slané taštičky jsou nejen výbornou večeří, ke které stačí udělat jen zeleninový salát, ale další výhodou je, že se tají využít jako pohoštění pro návštěvy, nebo na párty. U slaných taštiček můžete obměňovat nejen náplň, ale i posyp. Můžete zkusit koření na pizzu, oregano nebo sušenou bazalku, nebo je můžete posypat semínky – sezamovými, chia, ale i slunečnicovými. Možností, čím taštičky posypat, je mnoho a můžete to využít třeba k tomu, že podle posypu poznáte, co je uvnitř. Prostě rozlišení náplně taštičky, podle druhu posypu.
Výborný recept ze soutěže podzim s Whirlpoolem od Vendulky Špetlíkové-Balaštíkové.
Mám pro vás pár praktických tipů a triků jak na kapra.
A to jak na jeho přípravu, jak předejít nelibé "vůni" rybiny, potíže se smaženým kaprem a cholesterolem, nebo co se zbývajícími porcemi usmaženého kapra.
Bezinky jsou léčivé, já osobně nejvíce oceňuji bezinkový ocet, který dokáže zmírnit horečku do půl hodiny až o 2 stupně! A to my maminy oceníme, když máme doma malé marody. Takže i když je před námi léto, myslete již nyní na zimní období, kdy bezinkový ocet bude k nezaplacení! Jo a teď v létě bezinkový ocet také můžete využít k obkladům namožených svalů, třeba po náročném výšlapu a nebo jako "mazání" na štípance od hmyzu.
Skvělá novina pro všechny, kteří mají rádi jídlo a nejrůznější pořady o vaření. Jsme rádi, že právě jedna z našich blogerek, Vendula Špetlíková, si může připsat další úspěch a to v podobě vlastního televizního pořadu na televizi Barrandov Vaříme s Vendy! s podtitulem: Předej to dál. Již od 8. října můžete Vendy s její malou dcerou Vendulkou sledovat každou sobotu a neděli.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI