jméno a příjmení | Iveta Čížová |
znamení | lev |
koníčky |
Ideální den mi vytvoří vaření pro mé milované, dále třeba fotografování, knihy, filmy a seriály, pohyb, cestování a poznávání nebo třeba zahradničení (jsem občas takový domácí kutil) |
sny a cíle | Zažít co nejvíce ideálních dnů. |
blog |
Ačkoli ze všeho nejradši prokrastinuju vařením a následnou konzumací, nakonec se dostanu do stavu panického dohánění povinností, a tak hledám tu nejrychlejší cestu, jak se u toho plnohodnotně zasytit. Tahle polévka je hustá a bohatá, jen vidět to není! Zázvor, česnek, chilli navíc zahřeje a ještě vyžene bacila z těla.
Prostě pizza. Špaldová a rychlá, protože skvělou bezlepkovou verzi už tady máme. S mandlovým krémem, protože tenhle tip jsem si přivezla z Kodaně. Dostanete ji tam na Papírovém ostrově plném jídla, krémem je potřená celá a stojí za to.
O cizrně už jsem tady jednou básnila, takže si to odpustím. Ráda se ale podělím o další možnost, jak j v kuchyni snadno využít. Představuji vám chutnou a výživnou večeři téměř bez práce.
Někdy to chce ráno trošku víc přemáhání, abych si zacvičila nebo zaběhla a velkou motivací mi bývá vidina zasloužené snídaně. Proto jsem si vymyslela tuhle cizrnovou, je totiž plná bílkovin. Použití cizrny na sladko vás u mě už asi nepřekvapí, z ničeho jiného už dorty skoro nepeču. Kvůli vyváženosti je přidat trochu obiloviny a aby kaše nechutnala po cizrně, je ideální přebít ji kakaem. Pokud se bojíte nadýmání, nezbývá nic jiného než zkusit co s vámi cizrna dělá a pomoc by měla špetka kurkuma.
Kupované pomazánky jsou ve vegan světě celkem trhák. Dost se totiž hodí všude, kde není nic rostlinného k snědku a vy jste rádi, že si je můžete vytáhnout z batůžku. Nedávno jsem si ale nějakou koupila domů jen tak pro nestíhačky a radost mi tedy neudělala chutí ani složením. Hlavně proto, že domácí mám stejně hotovou za pár minut. Jo a! nejde jen o svačinky, svět totiž prý dobývají oranžová vína, tak i to večerní pohoštění můžete sladit.
Mandlový krém na pizzu nebo pomazánka na kousek dobrého chleba s pažitkou a rajčetem ze zahrádky, jak je libo. Původně jsem si říkala, že to není finančně milá záležitost, vždyť ale malý kyblíček některých pomazánek, sýrů atp. vyjde stejně (a takové polotovary jsou navíc plné víme čeho), přitom tahle domácí zabere sotva čtyři minuty vašeho času. Pokud je vám navíc smutno po játrové paštice, přesně k té táta chuť přirovnal, tak nevím, dejte vědět.
Mám tu výhodu, že mi vždy chutnaly zdravé alternativy a rozhodla jsem se, že "fuj, pohanka!" bude říkat méně a méně z vás.
Nemusíme zapomínat na klasiku, obzvlášť když je tak jednoduchá a výživná. Nemusíme dokonce ani nahrazovat maso žádnou sojovou specialitkou a přesto nám bílkoviny opravdu chybět nebudou - samotný hrách tuhle práci zastane. Stačí mi kaši podávat s pečenou mrkví dochucenou uzenou paprikou, domácím nakládanou okurkou, restovanou cibulkou a kouskem (opečeného) kvalitního chleba a jsem v nebi.
Zbytky zeleniny v mé lednici končí většinou na tento způsob. Kombinace květáku, cukety, hrášku a kokosového mléka je (pro někoho možná překvapivě) tak super, že ji sdílím. Tahle verze je navíc fresh - ideální na léto a hrášek vám dodá potřebné bílkoviny.
Občas i zdánlivě obyčejné brambory umí zazářit. Takže až nebudete mít čas nebo chuť na dlouhé vyvařování nebo se vám v lednici bude válet zbytek šťouchaných brambor, vzpomeňte si na tuhle rychlovku, kde navíc můžete přimíchat kde co. Podávám je vždy ještě s čerstvou zeleninou nebo salátkem. Ošizené naopak fungují jako skvělá příloha.
Sníte o zdravém čokoládovém koláči? A co když vám povím, že je to navíc snad nejjednodušší dort, co jsem kdy pekla? Vycházela jsem z mého staršího receptu na cizrnový koláč, tentokrát je ale bez cukru a čokolády. Je to jeden z těch receptů, na které jsem opravdu hrdá. A už teď mě napadají další obměny. Mimochodem, nenechte se zmást, olizovali se i ti nejvíc nezdravě se stravující. Takže! Smíchejte, rozmixujte, upečte a mlsejte!
.. s cuketou, cibulí, sušenými rajčaty a olivami. To lze ovšem snadno obměnit - třeba ještě nikdy nikdo nepomluvil tento špenátový, ba naopak! Cestování po Francii a zoufalé hledání něčeho rostlinného k snědku mě několikrát přivedlo k myšlence, že tam zalepím díru na trhu a otevřu bistro! Doma s nohama na zemi jsem aspoň zkusila nové těsto na quiche - tentokrát bezlepkové. Světe div se, hned první pokud vyšel. A to i přes to, že místo zamýšlené pohankové mouky jsem nakonec nedobrovolně použila rýžovou. Zbytek surovin pro změnu vychází ze vzpomínek na cestu Itálií a nejspíš jsem taky pod vlivem nekonečné cuketové sezóny.
Taky teď všude čtete o zdraví prospěšné cizrně? Doteď si pamatuju, jak jsem se k ní před lety prvně dostala - omylem jsme si ve Francii koupili plechovku cizrny místo kukuřice. Rizoto s ní ale nakonec bylo ještě lepší. Od té doby jsem na ni často zapomínala, teď se ji ale snažím víc a víc zařazovat do jídelníčku. Ostatně proč ne, pochutnám si na ní a navíc opravdu zasytí.
Raw stravování v ČR se těší čím dál větší oblibě(yahoo!) a já se stejně někdy divím, proč vitariánské dortíky nejsou dostupné všude. Vlastně od té doby, co jsem jich pár ochutnala, se ptám, proč se ještě jiné dezerty vyrábí. Nač pečeme po všech stránkách náročné dorty, když můžeme mít dokonalý zdravý koláč. Navíc k létu se tyto lehké dezerty hodí úplně nejvíc. Aspoň já teda ve vedrech hned tak něco nepozřu. Tentokrát jsem se snažila, aby byl dortík i méně nákladný. Abyste ale jeho chuť opravdu ocenili, je třeba být fanouškem máty, právě ta ho dělá netradičním.
Poslední dobou nám v kuchyni kari voní dost často. Teda.. to aroma se dá těžko udržet jen v kuchyni a navíc je snad návykové nebo co.
Brňáci určitě ví, čím jsem si procházela, když jsem hladová z práce domů chodila kolem indické Annapurny! O našem kari nemůžu tvrdit, že je tradiční - vznikají nejrůznější verze, ono to jde totiž velmi snadno obměňovat. Já mám pro vás tip na cizrnové kari se špenátem a cuketou, můžete ale použít i jinou zeleninu, například brokolici, mrkev nebo lilek. Ono to snad nejde ničím zkazit, důležité je vyvážit poměr tekutin a koření. Podáváme s oblibou s plackami chapati.
Téma pohoštění už jsem tady otvírala. Olivy jsou fajn, ale olivová home-made jednohubka přece jen někdy potěší víc. Často potřebujeme, aby takové pohoštění bylo nenáročné a rychlé. A já mám pro vás tip na jednohubky, které to splňují a jsou navíc bezlepkové. Je to opravdu spíše inspirace, nežli recept, ale třeba se bude hodit. Část z nich vznikla neplánovaně a na kombinacích se dá zapracovat dle fantazie.
Pokud si říkáte, proč na vás jdu s dalším receptem na pizzu, pak mám pro vás odpověď. Zaprvé, na blogu jsem ještě žádný neměla, což by mi osobně jako důvod stačilo, ale mám i zadruhé. Totiž tahle pizza není rozhodně tradiční. Je nejen vegan, ale hlavně je bez lepku. Ano, ano, těsto je z květáku, nikoli z klasické mouky, tudíž je i zdravější a dietnější. Věřte tomu, že si přesto pochutnáte na křupavém základu. Počítejte s tím, že pizza má být samozřejmě křehčí, než ta klasická a možná na ni budete muset vzít i příbor, chuťové buňky ale uspokojí velmi. Času u toho taky moc nestrávíte, jen je to kuchtění takové.. veselejší?
Ještě nedávno jsem tu psala, že nejsem tak úplně milovník samotného avokáda. Tím, že jsem ho neustála nějak zpracovávala a během přípravy ujídala, se to ale změnilo a konečně jsem velkou avokádovou fanynkou. To se projevuje především při nákupech.
Miluju těstoviny, ale ani nepohrdnu chutnou změnou, takže tentokrát pesto s cuketou! Navíc jde o samé sezónní suroviny. Bylo by to bylo milé letní odlehčení, kdybych se nerozhodla ze zbytků vyrobit ještě bonus - cuketové muffiny se sušenými rajčaty a olivami.
Kam ještě nacpat tu cuketu, když je jí všude plno? Inspirací mi byla Řecka odysea z báječné série kuchařek Apetit na cestách. Původně šlo o recept s mletým masem, ale s tím my si poradíme, že ano. O výsledku jsem neměla žádnou představu, ale nakonec z toho byl fajn oběd takhle v létě.
Tak jsem se na pár dní odmlčela, brzy ale uvidíte proč. Já totiž nevařila, ale jen jedla :) Zkusím si vás zatím udobřit jednoduchou sladkou pohankou bez cukru s pudinkem ze supervýživných chia semínek, což znamená spoustu vlákniny, bílkovin a nejen to.
"Mám rád uzené tofu, ale nechutná mi to klasické natural", čtu denně. Jestli se v tom taky poznáváte, možná jste ještě nezkusili tofu marinovat. Já bych si bílé tofu taky s chutí nepřikusovala k pečivu, ale když si ho předem naložím a pak se s ním v kuchyni pohraju, nejvíc si pochutnám.
To takhle muž přiveze knedlíka a mluví o nějakém paprikáši, který jsem snad ani nikdy nejedla. Vygooglila jsem, že v základu se dusí maso, haha. Takže jsem se inspirovala veggie verzemi a podusila pórek a žampiony. No a muž chtěl za pár dní další nášup!
Miluju krémové polévky! Jednak pro jejich jednoduchost a rychlou přípravu, ale především pro to, jak chutnají a vypadají! Vlastně.. mé oči asi milují naservírovaný krém víc než chuťové buňky a zamiluju se dřív než ochutnám. A co vy?
Máte chuť na trochu tradičnější českou kuchyni? Nebo se vám zase doma dostalo rajské s knedlíkem? Vy můžete mít taky své kuličky!!
Avokádo v akci mi bylo znamením, že mám konečně zkusit tuhle záležitost. Jen se podívejte, jediným tukem je avokádo, místo cukru med a mezi další suroviny patří oříšky a kakao. A avokádo jako takové tam nepocítíte, nebojte :)
Dnes naměřeno 35 pekelných stupňů! Nežiju, ale po třech dnech na zeleninových salátech a ovocných smoothies, jsem si vzpomněla na svůj milovaný objev z letní dovolené.
Chcete dneska oběd bez práce a provonět jím celý byt? Pojďte do velmi nenáročné čočky na kari!
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI