jméno a příjmení | Lenka Špaček |
znamení | vodnář |
koníčky | procházky v přírodě, běhání, vaření a pečení, sbírání kuchařek, pejsek |
Cíle a sny | Být šťastná a zdravá. Být dobrou manželkou a matkou. |
facebook Web |
Zdravě jíst Zdravě jíst blog |
Jsem 25letá vegetariánka, která se snaží jíst a vařit převážně vegansky. Vegetariánkou jsem hlavně z etických důvodů, protože miluji zvířata a to všechna bez výjimky. Za vegana se neoznačuji proto, že si občas dám vejce od domácích slepiček zachráněných z klecových velkochovů a taky přes zimu konzumuji med od ověřeného místního včelaře. Ráda připravuji jídla pro svého manžela, své přátelé a rodinu, ráda ukazuji i "masožravcům", že i bez masa, mléka a mléčných výrobků se dají připravit výtečná a chutná jídla.
I zdravé sladkosti mohou být výborné. Jako třeba moje oblíbené mrkvánky.
Po delší době přináším nový recept. Tento a spoustu dalších je z mé kuchařky Zdravě jíst. Výborné sušenky vhodné jako svačinka nejen do školy či na cesty.
Kdo by neznal babiččiny Honzovy buchty, že? Taky je milujete jako já? Po spoustě pokusů (a omylů) se mi podařilo vyladit recept na sladké kynuté těsto do takové podoby, kdy nevegani nepoznají, že jde o vegan verzi jejich oblíbené pochoutky.
Upéct dobrý domácí chléb, to umím, ale upéct měkoučké rohlíky, pletýnky či housky, to mi zatím moc nešlo. Ale na obhajobu musím říct, že vždy používám jen celozrnné mouky a s těmi je to trošku těžší, než s bílou pšeničnou moukou. Dalším adeptem na vyzkoušení byl recept z mé oblíbené kuchařky Místo kapra hlíva na makové housky, který se povedl na jedničku a za poslední týden jsem houstičky pekla podruhé. Jsou snadné, z pár ingrediencí, měkoučké a moc dobré. Pokud nepočítáte dobu na pečení, tak vám jejich příprava zabere 10 minut. Opravdu. Až tak je to jednoduché. Opět píši recept tak, jak jsem si jej upravila.
Manžel dnes zavelel, že by si dal vdolky. Jeho přání je mým rozkazem a tak jsem se do nich pustila. Jedná se o první veganské vdolky v mé kuchařské kariéře a musím říct, že jsou moc dobré. A hlavně děsně jednoduché.
Ne, nebaví mě kupovat chléb v obchodě. Bohužel kvásek mi umřel a do obchodu se mi nechtělo, tak jsem opět oprášila zástěru a pustila se do jednoduchého domácího chleba, který zvládne opravdu každý. A jakmile jej ochutnáte, zjistíte, že není nad domácí chléb. A podotýkám, že domácí chléb není ani náročný na přípravu, ani dražší, než kupovaný. Tak pojďte si i vy upéct tento snadný chléb.
Dokonalá veganská "vajíčková" pomazánka, kterou prostě musíte zkusit, protože jinak mi neuvěříte, že tato kombinace chutí může chutnat po vajíčkách i přesto, že vejce neviděla ani z rychlíku. Taky se mi tomu nechtělo věřit, protože pravá vajíčková pomazánka patřila k mým nejoblíbenějším svačinkám a nepředpokládala jsem, že bych ji dokázala připravit z čistě rostlinných surovin tak dobrou. A navíc její příprava vám nezabere víc jak 5 minut!
Naprosto zbožňuji cibulačku, nejraději jsem vždy měla tu pravou francouzskou. Časem jsme si ji doma zveganizovali a upravili a musím říct, že i když tato polévka je velmi levná a prostá co se týče náročnosti surovin, tak je natolik lahodná, že si ji zamilujete. Dnes jsem opět měla pocit, jako by ji manžel uvařil na másle a zjemnil smetanou. A přitom v ní ani máslo, ani smetanu nenajdete.
Polévek z dýně Hokkaido je nespočet. Já jsem se letos rozhodla dát šanci i jiným druhům dýně. Velkým překvapením pro mne je muškátová dýně, která je nádherně voňavá a snad i chutnější než populární Hokkaido. Však vyzkoušejte sami.
Fazole v báječné podobě. Málokdo vám uvěří, že základem této báječné čokoládové dobroty jsou právě fazole. Recept jsem ochutnala od kamarádky a zamilovala jsem se na první kousnutí. Vyzkoušejte i vy.
Ten pocit, kdy narazíte na něco nečekaného, je naprosto skvělý. Miluju kváskové chleby, ale popravdě jsem si myslela, že jsou všechny jen ve stylu žitného, typu Moskva. O to větší překvapení bylo, když se mi podařilo upravit recept do podoby, který odpovídá světlému, kupovanému chlebu. Něco mezi klasickým pšeničným a nadýchaným toastovým chlebem či vekou. Mňam. S marmeládou a arašídovým máslem nebo na topinky je to lahůdka.
Krásný den, dnes mám pro vás další recept na kváskové pečivo - tentokrát na klasické rohlíky. Bílé rohlíky nekupujem už roky, občas si ale koupíme celozrnné, ale přišlo mi, že už to poslední dobou není ono, že je to jen obarvený a ochucený polystyren a narazit na poctivý rohlík je umění. A navíc mě nebaví si v každém novém obchodě pořád vyžádávat složení a zkoumat co je a co není veganské. No Stellince vždy když jsem v Brně kupuji kváskové rohlíky od Staňky Elšíkové, které jsou výborné, ale přeci jen (za kvalitu se platí) celkem drahé - jeden rohlík stojí 12 Kč a když z něj Stella 3/4 hodí pejskovi, tak je to celkem drahá svačina. Tak jsem se rozhodla vyzkoušet upéct kváskové rohlíky doma. Metoda pokus - omyl je má nejoblíbenější a musím říct, že napoprvé se mi povedly opravdu dobré, nadýchané, měkoučké.
Poté co jsem zlikvidovala asi už dvacátou dýni ze zahrady a měla jsem už dost pečených marinovaných plátků a polévky, rozhodla jsem se ji zapéct. Inspirovala mě kamarádka Klárka, která podobnou rýžovou směsí plní patizony a vyzkoušela jsem tuto variantu, která je lehká, chutná a ideální na odlehčenou večeři. K obědu bych k dýni doporučila přidat ještě nějakou bílkovinu. Buď například opečený tempeh nebo přímo do směsi vmíchat zbytek uvařené luštěniny.
Jak jste si zajisté všimly, tak zeleninové moučníky miluju. Jsou krásně vláčné, šťavnaté a chuťově výrazné. Mezi největší favority patří cuketa, mrkev a červená řepa. Mám v plánu letos otestovat i dýni. Máte nějaké osvědčené recepty? Pokud ano, podělte se o ně do komentářů a pokud ne, vyzkoušejte třeba tento koláč z červené řepy nebo cuketovou buchtu bez lepku.
Dnes Vám přináším senzační recept na veganské lasagne.
Pokud patříte mezi milovníky máku, zbystřete! Tento recept vám nesmí uniknout. Konečně se mi podařilo najít recept, který je veganský, bez palmového tuku, cukru a přitom je lahodný a moooc dobrý. Vyzkoušejte a napište, jak vám chutnalo.
Toto je jednoznačně můj objev letošního podzimu. Něco tak dobrého, snadného a sezónního jsem dlouho neměla. O to větší překvapení je, že tuto polévku mi připravila k obědu moje mamka, která po třech letech snad konečně přijala fakt, že nejím maso a snad poprvé mi připravila veganský oběd (nepočítám návštěvy, kdy jsme přijeli na oběd a bylo mi řečeno "Koupila jsem ti zeleninu, něco si z ní uvař.").
Taky jste přesvědčeni o tom, že ty nejlepší věci jsou kolikrát ty nejjednodušší? Tak to určitě, stejně jako já, milujete luštěniny, které jsou plné bílkovin, chuti a hlavně jsou levné a jednoduché na přípravu. Zvlášť na veganské stravě je nesmírně důležité hlídat si příjem bílkovin ve stravě a proto jsou pro vegany luštěniny nepostradatelným zdrojem příjmu. Pryč je období, kdy jsem si skoro denně dopřávala tofu, tempeh nebo seitan, ale upřímně - leze to do peněz. Zato z pytlíku hrachu uděláte takových 6 vydatných porcí za pár korun (za předpokladu, kdy je luštěnina hlavní součást jídla, nikoli jen doplněk, to pak těch porcí uděláte mnohem více). A taky je mnohem zdravější vařit ze základních surovin než kupovat polotovary.
Základem je naučit se vařit ta jednoduchá jídla a postupně volit složitější recepty, chce to ze začátku vychytat dobu varu, aby luštěniny nenadýmaly, ....
Co se nadýmavosti týče, doporučuji vám dvě věci. Za prvé nechte luštěniny vždy namáčet přes noc a přidejte k nim kus mořské řasy (Kombu nebo Wakame). Po namočení vodu slijte, přilijte dostatek čerstvé vody, přendejte řasu a vařte společně. Já luštěniny solím až před koncem varu, pokud totiž některé druhy osolíte hned, tak se stáhnou a bude trvat velmi dlouho, než se uvaří a rovněž budou špatně stravitelné. Rovněž doporučuji sbírat během varu pěnu
Na začátek si pojďme uvařit klasiku školních jídelen - hrachovku, kterou si (na rozdíl od té školní) zamilujete.
S bezlepkovými recepty jako by se u mě poslední dobou roztrhl pytel, nemyslíte? Ani další recept nebude jiný... Ale dopředu musím říct, že je to opravdu pecka. Lívance z quinoy, naprosto bez jakékoliv mouky a přitom chuťově dokonalé! A přitom příprava je tak jednoduchá. Doporučuji dělat opravdu malé lívanečky a nechat pořádně propéct, pak se Vám nebudou trhat. Pokud chcete servírovat naslano, tak pouze vynechejte skořici. A pokud budete recept zkoušet, nezapomeňte mi napsat, jak Vám chutnalo. Krásný den a teď už hurá na samotný recept...
Taky dostanete chuť vždy, když se tolik oteplí, na lehká a jednoduchá jídla? S příchodem letního počasí bych vydržela klidně jen na čerstvém ovoci a zelenině, ale jelikož je potřeba dodávat tělu i zdravé bílkoviny a tuky, kterých je v zelenině poskrovnu (a zas tolik kg denně sníst nedokážu, abych pokryla denní potřebu), tak si ráda vařím tato lehká letní jídla. Dnes přidávám tip na takové vylepšené "rizoto", které je nadupané bílkovinami a díky dýňovému, lněnému semínku a trošce olivového oleje dodáte tělu i kvalitní tuky.
Sezona chřestu je v plném proudu a není již problém sehnat kvalitní český chřest. Já osobně chřest miluju na všechny způsoby. Letos poprvé zcela vegansky a musím říct, že krémová chřestová polévka je ve veganské verzi opravdu dokonalá! Vyzkoušejte.
Brokolice je velice ceněná zelenina mezi veganskými strávníky kvůli vysokému obsahu vitamínu C, D, vápníku, železa, hořčíku nebo selenu. Mně osobně brokolice příliš nechutná. Nebo spíš jsem se ji před několika lety přejedla a od té doby ji nemusím. To mi takhle bylo 16 a chodila jsem do fitka a moje stravování se točilo kolem rýže, kuřecího masa a brokolice zapečené se sýrem.
Tento týden jsme s manželem oslavili dvouleté výročí svatby a proto jsem se rozhodla mu upéct dort. Jak jinak než veganský. Dortů jsem napekla desítky, ale veganský jsem ještě nepekla, tak to pro mě byla celkem výzva a proto jsem recept zapojila i do roční výzvy 52.
Znáte to, občas doma najdete věci, které se měly spotřebovat ideálně včera, ale jaksi se na ně pozapomnělo. Jenže co pak s tím? Jelikož se snažím potravinami neplýtvat, tak je většinou nějak spotřebuji, ale to svraštělé jablko a mrkev bych už asi jen tak v něčem nesnesla a co teprve zbytek zapomenuté povidlovo-makové náplně?
Recept na mrkvánky už na blogu mám, ale tyto jsou mnohem lepší. A navíc jsou bez palmového oleje, tudíž jsou 100% veganské. A jelikož jsem z nich opravdu nadšená, vkládám je tento týden jako součást výzvy.
Tak když tu máme ty Velikonoce, tak přináším veganský recept na perníčky. Tak směle do toho. Pokud se Vám povedou, budu ráda, pokud mi zašlete fotku.
Pokud milujete artyčoky, mám pro Vás ideální recept! Jedná se o takovou chuťovku k vínu pro partu přátel, ale dobře poslouží i jako plnohodnotná večeře pro dva. Jen tak s kouskem kvalitního pečiva. Není to časově náročné jídlo, ale je potřeba dopředu myslet na to, že výsledný pokrm se nechává uležet alespoň 3 hodiny, aby se prolnuly chutě. Tak už směle do toho!
Pokud jste milovníky sladkých koláčů, jste u toho správného receptu. Veganská dobrota, která potěší i mlsné děti.
Při sobotním večeru jedna mexická rychlovka, která je výborná s dobře vychlazeným pivem - quesadilla s fazolemi a červenou čočkou. Pokud máte rádi pikantní mexickou kuchyni, toto Vám zajisté zachutná. Upozorňuji, že je pokrm hodně sytý.
Dlouho jsem zkoušela a hledala ten nejlepší recept na veganské palačinky, který by byl zdravý, palačinky se netrhaly a byly chuťově srovnatelné s palačinkami vaječnými s mlékem.
Po mnoha úpravách jsem konečně doladila recept k dokonalosti. Perlivá voda pomůže s nadýchaností palačinek, vanilková hraška zas perfektně nahradí vajíčko, rum dodá nádhernou vůni a špetka soli zvýrazní sladkou chuť. Však neváhejte a vyzkoušejte sami :-).
Neděle, to by se hodilo k obědu uvařit něco extra. Když jsem byla malá, tak v neděli prostě k obědu muselo být maso - svíčková, řízky, kuře, španělský ptáček, apod. Maso mi nechybí, ale dostala jsem chuť na nějakou "klasiku" a proto se přítel rozhodl uvařit zvěřinový guláš. Nebojte, nezačali jsme jíst maso, jen jsme zvěřinu nahradili Seitanem speciál a výsledek nás očaroval. Snad i lepší než se zvěřinou.
V dubnu chce přítel guláš otestovat na svých kamarádech, masožravcích, kdy jim ho chce uvařit na rozlučku se svobodou, tak jsem zvědavá, zda někdo z nich uhádne o jaké "maso" se jedná.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI