Valašské frgály od babičky zpět

Kvásek:
mléko1/2 ldroždí100 gcukr1 lžíce
Těsto:
polohrubá mouka750 ghladká mouka250 gžloutky6 ks
vejce2 ksmoučkový cukr3 lžícesoli1 lžička
Hera1 ksolej1 dcl
Posypka:
polohrubá mouka150 ghladká mouka150 gcukr moučka150 g
rozpuštěné máslo300 g
Tvarohová nádivka:
plnotučný tvaroh2 ksrozpuštěné máslo100 gsníh z bílku1 ks
rozinek hrsthnědý rum1 lžícehrušková povidla (hrušky)1 ks
švestková povidla1 ksjíška hrstkapolohrubá mouka hrst
mletý badyán špetkaskořice špetkamletý hřebíček špetka
mléko 1/2 l, droždí 100 g, cukr 1 lžíce, polohrubá mouka 750 g, hladká mouka 250 g, žloutky 6 ks, vejce 2 ks, moučkový cukr 3 lžíce, soli 1 lžička, Hera 1 ks, olej 1 dcl, polohrubá mouka 150 g, hladká mouka 150 g, cukr moučka 150 g, rozpuštěné máslo 300 g, plnotučný tvaroh 2 ks, rozpuštěné máslo 100 g, sníh z bílku 1 ks, rozinek hrst, hnědý rum 1 lžíce, hrušková povidla (hrušky) 1 ks, švestková povidla 1 ks, jíška hrstka, polohrubá mouka hrst, mletý badyán špetka, skořice špetka, mletý hřebíček špetka

Příprava

Valašské frgály od babičky Martičky z Hovězí.

Připravíme kvásek a smícháme ho s ingrediencemi na těsto. Těsto propracovat do hladka a nechat vykynout. Minimálně jej ještě jednou promísíme a necháme znovu vykynout. Mezitím připravíme nádivky, posýpku a plechy. Babička má kulaté plechy (cca průměr 30 cm), které tence vymaže sádlem, protože těsto je dost tučné. Já si pořídila plechy na pizzu (také o průměru 30 cm), plechy mají děrované dno, které překrývám pečícím papírem.

Kynuté těsto rozdělíme na bochánky (cca 220 g), které opět necháme vykynout. Bochánky přendáme na plech a rozválíme malým jednoručním válečkem (rozťapkáme) od středu až po kraje plechu na tenko. Kraje těsta potřeme rozšlehaným vajíčkem a na těsto rozetřeme nádivku (necháme asi 1/2 cm okraje). Nakonec posypeme posýpkou a dáme opět trochu kynout.

Troubu rozehřejeme na 200-250 °C a jednotlivé plechy s frgálama pečeme každý tak 6 minut, až jsou okraje dozlatova. Po vytažení frgála z trouby ještě potřeme lehce okraje sádlem. Po vychladnutí (nejlépe až večer) zalijeme koláče rozpuštěným máslem, ve kterém je rum a přidat trochu tresti a trochu vanilkového cukru (máslem nešetřit).

Hrušková nádivka: sušené hrušky namočit, povařit a nakonec jemně pomlít. Vývar z hrušek nevylijeme, později jej smícháme s pomletými hruškami. Nachystáme trochu jíšky: polohrubá mouka a olej (stačí jen mouku rozpustit v oleji, nesmažíme do růžova). Jíšku s vývarem vmícháme do mletých hrušek a vznikne pyré, které promícháme se švestkovými povidly (v poměru 2/3 : 1/3). Švestková povidla se přidávají hlavně kvůli tmavší barvě. Pokud jsou povidla tuhá, rozvaříme je předtím v kastrůlku, aby se to dobře spojilo. Nakonec do směsi přidáme dle chuti badyán, skořici a hřebíček (vše mleté - největší část koření tvorí badyán).

Pokud máte pouze čerstvé hrušky, udělejte si z nich povidla takto: doporučuji den předem hrušky odjadřincovat, neloupat, povařit do měkka. Poté hrušky scedíme, rozmixujeme a předáme na pekáč do trouby (cca 150 °C) vařím 3-4 hodiny. Po vystydnutí připravujeme nádivku podle výše uvedeného návodu (přidáme jíšku... atd.).

2014-10-02 Dezerty

Autor:

Počet porcí
8
 porcí
Typ jídladezerty
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
dezerty
Druh přípravypečení
Příležitost
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI