Dýně – léčivé účinky
Nejenže dýně báječně chutná, ona je i zdravá, a dokonce moc. Protože je její dužnina bohatá na minerální látky, napomáhá její konzumace lepšímu trávení. Konkrétně odrůda Hokkaido obsahuje vysoké množství vitaminů – C, B a zejména provitaminu A. Je zdrojem beta karotenu a vitamínů skupiny B, draslíku a cenných minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor a železo. Dýňová semínka, která si můžeme i nasušit, dodávají tělu důležitý zinek. Dýně je tedy ideální zeleninou pro ty, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem, nemocnými játry, srdcem, ale i slinivkou a trávicími obtížemi. Obsahují spoustu vlákniny a jsou důležitým antioxidantem. Mají také protirakovinné, močopudné a protiprůjmové účinky.
Jak si vybrat tu pravou?
Téměř 800 kg živé váhy se chlubí rekordmanka z Ohaia. Obryni vážící přesně 782,5 kg vypěstovala tamní učitelka na rodinné farmě. My ale budeme poněkud skromnější - pro běžné kuchyňské využití zpravidla využíváme plody asi od 600 g do 1,5 kilogramu. Příliš lehké plody mohou být vyschlé nebo obsahují spoustu semínek a méně dužniny. Aby dýně chutnaly co nejlépe, sáhněte tedy vždy spíše po těžších kouscích, které jsou kvalitnější. Dbejte také na to, abyste kupovali zevně neporušený plod zároveň se stopkou. Japonská odrůda Hokkaido (to je ta krásně oranžová a v našich obchodech asi i nejnabízenější) má velkou výhodu v tom, že pokud ji důkladně vydrhnete, nemusíte ji loupat. Slupka totiž tepelnou úpravou změkne.
Druhy dýní
V české kuchyni se nejčastěji zpracovává, již zmíněná Hokkaido. O pozornost se ale hlásí i její další příbuzné. Módním hitem je například dýně špagetová, která si svůj název vysloužila tím, že se její vlákna po tepelné úpravě rozpadají na části připomínající špagety. Současně patří mezi nejchutnější. Známá je také dýně muškátová s vodnatější dužninou a menším jádřincem. Hruškovitý tvar, jemné aroma a nasládlou chuť má zase dýně máslová, na které si pochutnávali již staří Inkové.
Pro halloweenské řádění se nejvíce hodí dýně Gigant, z níž pak vyřezáváním vznikají strašidelné obličeje pro tradiční americký svátek 31. října. Uplatníte ji ale i v koláčích, lze z ní připravit džem.
Dýně mají vesnici!
Ano, čtete správně. Kdo by to řekl, ale dýně v Čechách mají opravdu „svou“ vesnici – Dynín, dříve Dinín. Samotný název vychází z osobního jména „Dýňa“ – tedy dýně (jednalo se o Dýňův majetek). Leží v jižních Čechách necelých osm kilometrů severozápadně od Veselí nad Lužnicí a první písemná zmínka o obci se datuje k roku 1341.
Víme dost – je čas chopit se vařeček
Jakkoli byla u nás tato úžasná zelenina celá desetiletí opomíjená, je na čase začít jí zase věnovat pozornost. Oplatí se nám univerzálním využitím, vynikající jemnou chutí i snadností zpracování. Snad jen stopka se jíst nedá, ale jinak dýni využijeme beze zbytku – semínka, dužninu i květy, které můžeme plnit a smažit. Zkusíte sladkou, nebo slanou variantu? Dýně si báječně rozumí se smetanou, sladkou i zakysanou. Moc jí sluší slanina, cibule, ale i zázvor, kurkuma nebo kokosové mléko.
I já se ale přiznávám, že jsem si ji donedávna pamatovala jen ze školní jídelny v podobě kompotu s ananasovou trestí. S oranžovou fešandou Hokkaido a jejími dalšími kamarádkami jsme se seznámily teprve nedávno. Ale už u nás zkrátka bydlí, nejvíc se jí líbí ve sklepě, kde by byla spokojená až do jara, kdybychom jí tu šanci dali. Ona v sobě totiž delším skladováním hromadí cukry i vitaminy. Protože já moc ráda zkouším nové recepty, má chudinka smůlu. Jen za letošní podzim už sklepní prostory opustily dvě z nich. A ani jedna variace nezklamala. Pochutnali jsme si na skvělé polévce, nepohrdli jsme omáčkou, která velmi výrazně připomínala svíčkovou, část jsem podávala jako pyré – přílohu k srnčímu masu, a z posledního kousku vznikl výtečný dýňový chlebíček.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI