Sklizeň bazalky právě začíná. A tedy i sezóna pesta. Vím, že receptů na bazalkové pesto se potuluje po světě celá tlupa a že některý z nich se už určitě ukázal i u vás. Neškodí však mít po ruce spolehlivé poměry surovin a k tomu pár rad, jak to udělat, aby pesto zůstalo zelené a nešedlo skladováním. Případně, jak ho uskladnit pro zimní měsíce.
Rada první: jakmile bazalku rozsekáte nebo rozemnete v hmoždíři, začne černat, šednout, ztrácet svou zelenou svěžest. Zcela nekompromisně a nenávratně. Pěkná barva vydrží pestu pár minut, takže s ním musíte spěchat na talíř. Aby zelená zůstala zelená i zítra, pozítří a popozítří, protože kdo se má pořád s tím mixérem umývat, hodí se postarat se o bazalkové listy a provést jim něco, co je udrží zelené i po rozmixování. To kouzlo se jmenuje blanšírování, znamená to rychlé spaření ve vroucí vodě a okamžité prudké zchlazení. Nedávno jsem na téma blanšírování zeleniny napsala celý podrobný návod, takže pokud tápete, koukněte nejprve tam.
Rada druhá: pozor na pinie. Ty čínské jsou pěkné potvory, leckdy si s sebou nesou skoro až nejedlou, nahořklou či kovovou pachuť. V tom horším případě vám tahle pachuť zůstane v ústech i několik následujících dnů či týdnů. Raději skloňte hlavu, otevřete peněženku a připlaťte si pár korun za pravé středomořské.
Rada třetí: na piniích to stejně všechno nestojí. Pokud chcete, použijte místo nich loupané nesolené mandle, kešu nebo para ořechy. Nemůžete tomu pak sice říkat pravé janovské pesto, ale bude to dobré i tak.
Rada čtvrtá: ač se to nezdá, olivového oleje budete potřebovat celkem dost. Nebojte se množství, které jsem uvedla, byla jsem při psaní zcela při smyslech a nespletla jsem si jednotky.
Rada pátá: česnek musí být před rozmixováním pomerně dobře rozetřený. Když ho vhodíte do mixéru v několika kusech, nějakým kouzlem se vyhne sekacím nožům a zůstane skoro beze změny. Čím drobněji ho nasekáte, tím líp. Totéž platí s parmazánem, nastrouhejte ho před přidáním do pesta.
Rada šestá: zkuste i jiné bylinky. Kdykoli si vzpomenete, můžete experimentovat s jinými druhy bylinek a jinými druhy oříšků či sýrů. Za vyzkoušení rozhodně stojí pesto rukolové, petrželkové a řeřichové. Pravda, ne vždy v kombinaci s rajčaty a mozzarellou, ale pesto je jako studená omáčka vhodné k ledasčemu, od těstovin až po grilovaná masa.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI