Jak se pozná dobrá restaurace? I na to jsme se zeptali mladého třebíčského kuchaře Radka Kühwega, absolventa tamní hotelové školy. Ze své patnáctileté praxe zná nejen české pohostinství a českou kuchyni, ale má za sebou i působení v zahraničních restauracích.
Hned v úvodu navážeme na počáteční otázku. Jak se podle vás pozná dobrá restaurace a jaké služby by měla nabídnout?
Jídelní lístek je vstupní brána k hostovi, někdy bývá umístěn již u vchodu restaurace a hned zde se můžeme s její nabídkou seznámit.
Profesionální a ochotná obsluha je pilířem vaší spokojenosti. A pokud se na vašem talíři nachází právě to, co jste si objednali, pokrm je chutný a vy se cítíte "jako v peřince", je vše v pořádku.
Za dobu vašeho působení v oboru můžete jistě srovnávat. Jaké jsou stravovací návyky nás, Čechů - upřednostňujeme kvalitu před kvantitou?
Nároky na kvalitu se rapidně zvýšily, což je pro dobrého restauratéra, který ctí zásady slušné gastronomie, přínosem.
Rozšiřují se i řady strávníků, vyhledávajících degustační menu, u kterých objeví vícero chuťových kombinací a jídlo se stává zábavou a poznáním.
Co se týče kvantity, je samozřejmě pochopitelné, že fyzicky pracující člověk vyhledává více kaloricky hodnotnější pokrmy.
Restaurace by tak měly nabízet výživově různorodé menu.
Jaká práva má host v české restauraci? Může například objednané jídlo odmítnout?
O tom, že objednávka neodpovídá vašim představám a názvu v jídelním lístku, se přesvědčíte velice rychle. Je proto důležité na to obsluhu upozornit včas a vyžadovat za ni patřičnou náhradu.
Slabým článkem v našem stravování je tedy rozhodně i nízká asertivita zákazníků, která je v zahraničí běžná, a svým způsobem zvyšuje úroveň poskytovaných služeb.
Když si host restaurace vybírá menu, podle čeho by se měl řídit. Je opravdu nejdražší jídlo to nejlepší?
Vysoce kvalitním a čerstvým surovinám odpovídá i cena menu. Ideál je někde uprostřed, host by si měl uvědomit, že heslo: "nejlevněji znamená nejlépe" je dávno přežité.
Měli by v restauracích číšníci umět doporučit pití, které by se hodilo k jídlu?
Určitě ano, obsluha by měla být seznámena s aktuálním nápojovým lístkem a disponovat alespoň s minimální znalostí tzv. snoubení chutí vín s různě připravenými druhy pokrmů.
Česká kuchyně - jak si stojí na žebříčku ostatních zahraničních kuchyní. Myslíte si, že má své jméno?
Kuchařky z předválečného období jsou důkazem, že se v našich krajích vařilo pestře a gastronomie tu byla na patřičné úrovni.
V posledních letech se vracíme k tomuto odkazu a mnohým restauracím se úspěšně podařilo protknout tradici a modernu.
Je třeba si uvědomit, že v každém oboru zajišťuje kvalitní služby renomovaný a profesionální personál.
Pro gastronomii by toto mělo platit dvojnásob a vedoucí kuchyně či majitel podniku by měl být do tajů kuchyně zasvěcen a pravidelně svůj tým školit a bedlivě kontrolovat kvalitu.
Na závěr - které jídlo si doma s chutí rád uvaříte?
Jakékoli jídlo, jež má čas několik hodin probublávat a v závěru je sdílené s nejbližšími se sklenkou pěkného vína.
Autor článku: Ladislava Brabencová, Jihlavské listy
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI