Rozdružování česneku nazýváme lidově stroužkování. Je nedílným procesem při pěstování, ale i konzumaci česneku. Rozdružováním myslíme rozdělení cibule česneku na jednotlivé stroužky. Tento úkon můžeme provádět buď ručně, nebo strojově. Ruční stroužkování je samozřejmě šetrnější, ale je proveditelné pouze s menším množstvím česneku a s velikým dostatkem času. Ruční stroužkování je dobré provádět u českých odrůd, které mají velice pevnou cibuli. Strojové stroužkování se finančně vyplatí při množství česneku nad 1 tunu. Je velice rychlé, a pokud jsou cibule kalibrované, dokáže být rozdružovač velice přesně nastaven a nedochází tak k poškození stroužků.
Proč je vlastně tolik důležité moření sadby česneku? Snažíme se tím předejít jeho napadení houbovými chorobami a škůdci jako jsou háďátko zhoubné, anebo také vlníkovec česnekový. Napadený česnek různými způsoby degeneruje a spěje ke své záhubě. Při skladování pak může dojít k jeho hnití a trouchnivění. My vždy moříme přípravkem Sulka, ze kterého připravíme 5% roztok. Dále doporučujeme přípravek Rovral, který je účinný proti houbovým chorobám. Moříme vždy jednotlivé stroužky, nikdy celé cibule česneku. Ty necháme předepsanou dobu louhovat v roztoku. Roztok nelze používat opakovaně. Po vyjmutí namořených stroužků z lázně je uložíme na suché a větratelné místo nebo rovnou sázíme.
Rok před výsadbou česneku, můžete pole pohnojit kravským hnojem. Nesmíte však sázet česnek v ten samý rok, kdy půdu hnojíte hnojem. Po orbě, před výsadbou česnekudoporučujeme základní hnojivo Cererit, které obsahuje hořčík a zajišťuje vyšší úrodu. Cererit je hnojivo vhodné pro rostliny citlivější na chlor, tzn. pro veškerou zeleninu.
Sázení probíhá buď na podzim anebo na jaře. Při podzimní výsadbě není rozumné začít sázet příliš brzo. Vše se odvíjí od počasí. Dá se říci, že je vhodné začít sázet, když je stálá teplota půdy pod 9°C. V žádném případě nesázíme do zamrzlé půdy. Půda by měla být nakypřená do hloubky cca 15 cm a zbavená kamení. Při ručním sázení, zapravujeme sadbu do předem připravených řádku, mezi nimiž by měla být vzdálenost cca 20 cm. Vzdálenost mezi sázenými stroužky by měla být cca 10 cm, aby měli při dalším růstu dostatek místa. Hloubka sázení by měla být 5- 8 cm.
Při větším objemu sadby sázíme strojově. My používáme francouzský stroj značky ERME. Stroj je 3 řádkový dvojspon - v šířce 1,5m nasází sadbu do šesti řad. Hloubka je lehce a přesně nastavitelná. Při ideálních podmínka je výkon sázeče 2 ha za 10 hodin.
Při napadení česneku houbomilkou jeho listy žloutnou, kroutí se a uvadají. Přibližně 1 cm nad zemí se objevují larvy, které pronikají hlouběji mezi listy a vyžírají rostlinu zevnitř. Doporučujeme prostředek Karate se Zeon technologií 5 CS. Ochranu proti houbomilce provedeme, jakmile se teplota po dobu 4 dnů udrží na 10 °C. Podruhé opakujeme aplikaci postřiku za 14 dní.
Rozrušování půdy je velice důležitá součást péče o česnek. Ať se jedná o malou plochu u Vás na zahrádce nebo o několika hektarovou výměru. Půdní škraloup neboli silná zatvrdlá vrstva půdy je naprosto nevyhovující pro ideální růst česneku. Proto je nezbytné tuto vrstvu mechanicky narušovat. Můžete to provádět železnými hrabičkami, vidlemi nebo prutovými branami.
Na jaře hnojíme ledkem vápenátým 15%. Ideální je pohnojení půdy ledkem před některým z plečkování. Plečkováním se pak ledek snadno zapraví do půdy. Při takovémto zapravení ledku není nutné, aby ihned po hnojení zapršelo. Pokud ledek do půdy nezapravíte, je vhodné, aby na půdu přišla co nejdříve závlaha.
Během vegetace, do chvíle než česnek začne hlávkovat, můžeme hnojit 5% roztokem močoviny. Močovina je hnojení, které česnek ihned přijímá, protože je aplikován postřikem.
Odborně je střihání pacibulek nazýváno hlávkování. Tento úkon je nutné provádět u česneků paličáků. Ty vytvářejí na svém vrcholu palici - kulovité květenství s květy a pacibulkami.
Jde o zastřižení pacibulky ve chvíli, kdy se objeví květní stvol. Pokud by nedošlo k odstřižení pacibulky, výrazně by se snížil výnos.
Odhadnout správnou dobu sklízení česneku je samozřejmě důležité. Pokud česnek přezraje, dochází k rozpadu cibule na jednotlivé stroužky a to může hodně zkomplikovat sklizeň. Zahájení sklizně nepaličáků je nejlepší, když natě většiny rostlin ulehnou k zemi, to je jasný signál pro sklizeň. Paličáky je dobré sklízet, když jim zbývá přibližně 5 dužnatých listů. Když paličák dozraje, jeho listy křehnou a mohou žloutnout. Sklízíme francouzským strojem značky ERME, který je velmi výkonný. Dokáže sklidit plochu 1 hektaru za 10 hodin. Je velice šetrný a rychlý. Dokáže vyorat česnek, vyklepat hlínu z kořenů a svázat do snopů. Přičemž velikost snopů je lehce nastavitelná. Česnek z pole tak lze buď okamžitě bez dalších úprav prodávat na zeleno anebo sušit.
V ideálních podmínkách je průměrná doba sušení česneku 1 měsíc. Vždy sušíme česnek s natí nebo alespoň s její větší částí a s kořeny. Nejlepší je sušit česnek svázaný ve snopech, zavěšený na stinném místě s dobrým prouděním vzduchu. V menším množství můžete česnek sušit v bednách nebo na hliněné a dřevěné podlaze. V tom případě je proudění vzduchu opravdu důležité.
Čištění česneku začíná zastřižením natě na cca 3 cm délky. Dále zastřihneme kořeny a očistíme hlínu z celé cibule. My používáme strojové čištění. V první fázi tohoto čištění se odstřihne nať a česnek putuje na kartáčový stůl, kde se očistí zbytky hlíny z kořenů a cibule. Poté přichází na řadu přesné ořezání kořenů. Dále cibule kalibrujeme na 3 velikosti a ručně dočišťujeme zbylé nečistoty.
Česnek skladujte v suché a větratelné místnosti bez přímého záření slunce. Ideální teplota je kolem 0 °C. Krátkodobě ho můžete skladovat jako krásnou dekoraci přímo ve vaší kuchyni a mít ho po ruce při vaření. Je však nutné zajistit, aby byl v suchu! Pokud Vám podmínky dovolí, nechte česnek zavěšený někde na půdě nebo ve stodole pod střechou jako při sušení. Není však vhodné, aby na místě sušení více mrzlo nebo byli veliké výkyvy teplot. Jestliže bydlíte v panelovém domě, můžete česnek skladovat na balkoně. Pokud zajistíte suché, větratelné místečko, které zastíníte před sluncem. Je doporučováno ho umístit do polystyrénové krabice, nedochází tak ani k prudkým výkyvům teplot. Vyvarujte se skladování česneku v ledničce a vlhkém sklepě. Vlhkost má na česnek katastrofální účinky.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI