Tibetská houba - kefírová kultura

Tibetská houba - kefírová kultura zpět

Kefír je nápoj vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy. Jeden se živí laktózou (tibetská houba), tedy mléčným cukrem a ten druhý (tibetské krystaly) cukrem, ovocem. Jedná se o společenství (kolonie) různých druhů kvasinek a bakterií velmi prospěšných pro naše zažívání a imunitu. Pěstuju si obojí, v tomto příspěvku se budu ale věnovat pouze tibetské houbě.

Kefírová kultura pochází původně z Kavkazu a Tibetu. Údajně je 5000 let stará. Prý kavkazanům zázračnou houbu daroval prorok Mohamed, kteří si ji chránili jako tajemství. Tamní původní obyvatelé ji používali jednoznačně k uchování nadojeného mléka a nepochybně se i díky ní dožívali extrémně vysokého věku!

Co kefír dokáže v našem těle:

  • zabraňuje hromadění a tím i hnití potravy ve střevech (problém především masožravců)
  • odkyseluje organismus (paradox k dalším mléčným výrobků, které jsou homogenizované, pasterované a zahušťované, tyto neskutečně zahleňují náš organismus a podporují vznik zánětů v těle)
  • zbaví vás nežádoucích mikroorganismů ve střevech (kvasinky - zejména známá candida, bakterie a viry)
  • významně stimuluje imunitní systém

Na co všechno pomáhá?

  • nemoci nervů, dýchacích cest, žaludku a střev, žlučníku, jater, ledvin, krve, kůže, hojí záněty, brzdí vývoj metastáz, zpomaluje stárnutí, zabraňuje únavě...
  • stimuluje imunitu a vitalitu organismu, spoustu nemocí tak ustojíte nebo se vám úplně vyhnou (jako mě např. chřipka, která skolila nedávno celou rodinu a já jen asi 3 dny pociťovala, že se o mě jako něco pokouší, ale nemá to sílu, no nic z toho nebylo... na děti je ten můj kefír moc kyselý

Může ho konzumovat i člověk intolerantní na laktózu (každý asi čtvrtý z nás), protože tam díky kultuře už není. Fermentací také dochází ještě k navýšení množství vitamínů, hlavně B12 a kyseliny listové, která se dnes doporučuje užívat hlavně těhotným ženám, nebo lidem s křečovými žílami. A tako to, co si vegani musí hodně hlídat a přijímat často formou potravinových doplňků.

Postup výroby domácího kefíru:

30 g kultury - asi 1-2 lžíce (zásadně nepoužíváme kovové lžíce!!!)
250 ml kvalitního čerstvého mléka nebo pokud možno plnotučné v bio kvalitě (hlavně ne to s dlouhou trvanlivostí, jinak houbičky nenarůstají)

Sklenici s mlékem a kulturou zakryjeme gázou nebo ubrouskem. Já používám menší zavařovačku, na kterou víčko jen položím. Je to kvůli nečistotám a případným muškám. Necháme 24 hodin fermentovat při pokojové teplotě, nevystavujeme vysokým teplotám! Doporučuju jednou v tomto procesu promíchat, aby se všechna laktóza dostala k houbičkám. Ale nemusíte, zdrcnutý kefír s oddělenou syrovátkou vždycky pak promícháte. Potom scedíme přes PLASTOVÝ cedník do jiné sklenice a houbu dobře propláchneme pod studeným proudem vody. Můžeme fermentovat další. Hotový kefír vydrží v lednici velmi velmi dlouho. Kyselost se dá regulovat množstvím houby a teplotou kvašení. Můžete zkusit 12 hodin fermentovat při pokojové teplotě a zbylých 12 hodin v lednici. Nebude tak kyselý. Dá se také fermentovat velmi pomalu jen v lednici, trvá to asi 7 dnů a je to východisko, pokud někam odcestujeme nebo se s kefírem nechceme denně zabývat. Dlouhodobější varianta je usušit je nebo zmrazit, s tím ale nemám zkušenost. 

Po asi 14 dnech houbičky zdvojnásobí svůj objem a je potřeba je oddělit nebo zvýšit množství mléka. Určitě tuto vzácnou houbu nevyhazujte a podělte se o ni s dalšími nadšenci.

Kefír konzumujte v množství a chuti vám příjemné. Já si dávám teď jednou denně asi 150 ml velmi kyselého kefíru (ze dvou vrchovatých lžic kultury dolité mlékem ve 250 ml nádobě). Je dobré a i žádoucí na několik dnů kefír vysadit, prostě intuitivně jak to cítíte. Také se můžou dostavit nějaké detoxikační příznaky, s tím je třeba počítat, např. vyrážka než se zregenerují střeva.

Přebytky nabízím pro zájemce ve svém apishopu na blogu ZDE.

Autor článku:

Fotogalerie
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI