Taky prahnete na jaře po všem, co je zelený? Takže bylinky, pažitka, kopřivy (i na ni už chystám pár tipů). Přiznám se, že česnek znám jen pár let, asi nejsem dost in. Trochu to nechápu, že u nás na vsi ho lidi nepoužívají. Jak je to u vás, je to hit jako v Praze, že je mi to až trapný vůbec něco o česneku publikovat nebo naopak myslíte, že o něm ještě všichni ve vašem okolí neví?
Česnek je jedna z prvních jarních bylinek, které se prokousají na světlo. Pozor na záměnu s konvalinkou, která má podobné, podlouhlé listy a je jedovatá!! Konvalinka však roste o něco později než medvědí česnek a navíc by nemělo dojít k záměně, protože česnek silně "voní".
Pro sběr je nejideálnější doba, kdy česnek ještě nekvete, u nás v Konojedech na konci března/v dubnu. To je jeho sezóna u nás.
Rostlina medvědího česneku obsahuje účinnou silici, sirné látky a taky čpavek. Je bohatá na vitamin C a látky, které podporují trávení, urychlují hojení a taky ničí střevní parazity.
Použití v kuchyni: na pomazánky, polévky, saláty, k masu...
Použití v léčitelství: česnek se doporučuje pro snížení tlaku, díky vitaminu C proti chřipkám, čistí krev i střevní flóru, navíc je přírodním antibiotikem a antioxidantem.
Takže si ho kupte, natrhejte. Doma ho dejte do sklenice s vodou a do chladnější místnosti, případně ho můžete nasekat a dát zmrazit, vyrobit pesto.
A tady jsou moje tipy na použití v kuchyni:
Cizrnu vždy používám suchou, vařím si ji sama. Vodu v ní si trochu nechte, neslévejte úplně - záleží na vás, jestli ho chcete řídký, nebo hustší. Rozmixujte, přidejte tahini pastu, olivový olej, nasekaný česnek. Ochuťte citronem, solí a římským kmínem. Zdobit můžete zase medvědím česnekem.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI