Dýňové gnocchi s rukolou a vlašskými ořechy zpět

Ingredience:
dýně Hokkaido300 ghladká pohanková mouka150 gcizrnová mouka100 g
sůl1 lžičkamuškátový oříšek špetkarukola2 hrsti
olivový olej2 lžícecitronová šťáva1 lžícejavorový sirup1 lžíce
čerstvě mletý pepř špetkaopražené vlašské ořechycca 50 g
dýně Hokkaido 300 g, hladká pohanková mouka 150 g, cizrnová mouka 100 g, sůl 1 lžička, muškátový oříšek špetka, rukola 2 hrsti, olivový olej 2 lžíce, citronová šťáva 1 lžíce, javorový sirup 1 lžíce, čerstvě mletý pepř špetka, opražené vlašské ořechy cca 50 g

Příprava

Teprve nedávno jsem v nějakém pořadu zaslechla, že gnocchi se vlastně čte "ňoky". A já jako správná foodblogerka všude znalecky říkala "noči". Přesto, že nyní už vím, jak se to správně vyslovuje, když vidím napsáno gnocchi, stále se mi tam cpe to moje noči.

Při hledání receptů na dýňové gnocchi jsem narazila ve větší  míře na nutnost dýňového pyré. Ale jak už jste si asi z některých receptů všimli, jsem člověk šetřivý a nechce se mi zapínat troubu jen abych si udělala nějaké pyré. Proto jsem dýni nakrájela na kostičky, podlila troškou vody a podusila do měkka. Pak už jen nechat vychladnout, rozmačkat vidličkou a hotovo.

Abych udělala radost bezlepkářům, použila jsem mouku pohankovou. Ta krásně pojí a kompaktnost těsta nás tedy trápit nemusí. Pohankovou mouku jsem doplnila o mouku cizrnovou, ale není to nezbytně nutné. Pokud jí nemáte, jednoduše dejte o to víc pohankové. To jen já jsem takový blázen, že mám z jídla větší radost, když ho můžu nazývat "kompletním". Takže tu máme sacharidy z pohankové mouky, bílkoviny z cizrnové mouky a zeleninu v podobě dýně. Teď už stačí jen doplnit o nějaké ty zdravé tuky a čerstvou zeleninu a máme předpisový oběd. 

Postup:

  1. Tyto dva kroky si udělejte s dostatečným časovým předstihem, protože na přípravu budete potřebovat studenou dýňovou "kaši". Nebojte, pak už to de jedna dvě. Dýni omyjte, popřípadě oloupejte a nakrájejte  na kostičky. Podlijte menším množstvím vody (asi 1deci) a duste pod pokličkou do měkka, asi 15 minut. V případě potřeby přilijte trochu vody.
  2. Až bude dýně zcela měkká, slijte přebytečnou vodu a uvařenou, ještě horkou dýni přendejte na talíř a pořádně rozmačkejte vidličkou. Můžete jí zkusit rozmixovat tyčovým mixérem, ale hmota je dost kompaktní a tuhá a obávala jsem se, že by to můj staříček nezvládl. Takto rozmačkanou dýni nechte vychladnout.
  3. Ve větší míse smíchejte pohankovou a cizrnovou mouku, sůl a muškátový oříšek. Přidejte vychladlou dýňovou hmotu a řádně propracujte rukama v tužší těsto.
  4. Těsto si rozdělte na dvě části a z každé rukama vyválejte váleček. Šlo to krásně, ani nebylo potřeba moučit. Váleček nakrájejte podle požadované velikosti noků a nakonec ještě podélně rozřízněte. Budete mít taková půlkolečka. Každé půlkolečko jemně poválejte v rukách. Nakonec si vezměte vidličku a s ní každý připravený noček zlehka "vyválejte". Koukněte na fotky, zkoušela jsem zachytit ten pohyb.
  5. V hrnci přiveďte osolenou vodu k varu. Naházejte noky a vařte na mírném ohni dokud nevyplavou na hladinu. Vyndejte pomocí perforované lžíce. Noků je celkem dost, takže je lepší neházet je do hrnce všechny najednou, ale ve dvou dávkách.
  6. Rukolu opláchněte a v míse smíchejte s olejem, citrónovou šťávou, sirupem a pepřem. Rukama pořádně promíchejte a nandejte na talíře. Přidejte uvařené nočky a ozdobte opraženými vlašskými ořechy.


    Náš tip: Oříšky, sušené ovoce, semínka a další zdravé potraviny doporučujeme nakoupit na eshopu SVĚT PLODŮ
2015-03-17 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyvaření
Příležitostostatní
Čas přípravy45 min
Nápojvíno bílé
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI