Králík na slanině s červeným zelíčkem a Karlovarským knedlíčkem zpět

Králík:
králičí stehno2 ksbůček400 gslanina100 g
sádlo1 lžícesůl špetkapepř špetka
kmín špetka
Červené zelí:
kysané červené zelí500 gvývar500 mlcibule (150 g)1 ks
jíška1 lžícecukr1 lžícesůl špetka
kmín špetka
Karlovarský knedlík:
mléko2 dlvejce2 kshrubá mouka2 dl
rohlík2 ksmáslo1 lžícesůl špetka
petrželová nať hrstka
králičí stehno 2 ks, bůček 400 g, slanina 100 g, sádlo 1 lžíce, sůl špetka, pepř špetka, kmín špetka, kysané červené zelí 500 g, vývar 500 ml, cibule (150 g) 1 ks, jíška 1 lžíce, cukr 1 lžíce, sůl špetka, kmín špetka, mléko 2 dl, vejce 2 ks, hrubá mouka 2 dl, rohlík 2 ks, máslo 1 lžíce, sůl špetka, petrželová nať hrstka

Příprava

Dlouho mi ty králičí kejtičky odpočívaly v mrazáku zapomenuté. Když jsem ale nedávno přemýšlel, k čemu bych si připravil ten parádní knedlík a hlavně kysané červené zelí bylo jasno během chvíle. 

Dlouho mi ty králičí kejtičky odpočívaly v mrazáku zapomenuté. Když jsem ale nedávno přemýšlel, k čemu bych si připravil ten parádní knedlík a hlavně kysané červené zelí bylo jasno během chvíle. Bažanta jsem totiž nesehnal. No a to zelí. Já ho prostě musel vyzkoušet. Za celý život jsem jedl kysané červené zelí dvakrát. Jednou u sestry a podruhé když jsem její recept chtěl vylepšit. Proč? Já měl vždy dojem, že kysané červené zelí je tak nějak blbost. Evidentně ne. I když…

Maso
Stehna prošpikujeme slaninou a i s bůčkem okořeníme pouze solí, pepřem a kmínem. V pekáči zasypeme zbylou na kostičky pokrájenou slaninou, přidáme sádlo a máme li k dispozici tak větvičku rozmarýnu. Pečeme 30 minut při 200°C a poté doměkka při 160°C za občasného podlévání vodou nebo vývarem.

Proč ten bůček? K třičtvrtě kilu hotového zelí by dvě stehna byla málo a navíc jeho tuk podpoří a pozdvihne chuť králíka. Tak proto.

Zelí
Na sádle orestujeme drobně pokrájenou cibuli do zlatava, přidáme cukr a necháme zkaramelizovat. Následuje zelí, sůl, kmín a horký vývar. Pod poklicí dusíme pomalu skoro doměkka, zahustíme jíškou a ještě provaříme (zahustit samozřejmě můžeme 100g nastrouhaného bramboru). Necháme odpočívat – krásně dojde, než se maso dopeče.

Opět připomínám – nepodceňujte vývar. Jakékoliv zelí je o 100% lepší, dusí-li se ve vývaru namísto vody. Pozor na kvalitu zelí. Jeden z důvodů proč to kysané červené nemusím, je fakt, že často bývá jako bláto. Takže doba dušení může být 30, ale i jen 10 minut.

Knedlík
No nebudu to znovu rozepisovat. Krásný postup je už tady. Snad jen: máslem nešetřete a k petrželce přidejte i hrstku pažitky. Už jen ta vůně po rozbalení je úchvatná. Nebo…

Finta neuškodí. Opravdu hodně jsem si v poslední době zvyknul na směs mrazem sušené zeleniny a bylinek z Lidlu. Lžíce přidaná do polévky, omáčky, zelí, salátu i tohoto knedlíku udělá s jejich chutí opravdu divy. Už jsem ji popisoval tady. A beru zpět dřívější poznámku. Dnes jsem si ověřil, že v majonézovém salátu je parádní. Takže na vánoce do bramborového každopádně.

Jen pro doplnění – rodičové vařili skvěle, ovšem něco tak sofistikovaného jako karlovarský knedlík tedy ne, králíka jsme mívali s brambory a tatarkou, stejně tak smažák, kuře a něco co jsem nesnášel – pečený paprikový lusky plněný masem – ta kombinace mi prostě vadila



2014-01-07 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
2
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI