Líčka na červeném víně zpět

Ingredience:
hovězí líčka (1200 g)3 ks
Marináda:
šalotka nebo 1 cibule2 ksčesnek4 stroužkymrkev1 - 2 ks
petržel1 ksceler kousekřapíkatý celer1 stonek
čerstvý zázvor3 cmsušená rajčata několikneoloupaný pomeranč a citron1 kolečko
skořice menší svitekbadyán1 hvězdičkalibeček a šalvěj pár lístků
bobkový list1 ksdobré suché červené víno1 láhevkoňak nebo armaňak frťánek
olivový olej pár kapekvývar (nejlépe hovězí)300 mldobrý rajčatový protlak1 lžíce
kvalitní hořká čokoláda (zajímavá je i tam s chilli)2 - 4 kostičky (dle chuti)sůl dle chutianglická slanina, žampiony nebo sušené houby dle chuti
hovězí líčka (1200 g) 3 ks, šalotka nebo 1 cibule 2 ks, česnek 4 stroužky, mrkev 1 - 2 ks, petržel 1 ks, celer kousek, řapíkatý celer 1 stonek, čerstvý zázvor 3 cm, sušená rajčata několik, neoloupaný pomeranč a citron 1 kolečko, skořice menší svitek, badyán 1 hvězdička, libeček a šalvěj pár lístků, bobkový list 1 ks, dobré suché červené víno 1 láhev, koňak nebo armaňak frťánek, olivový olej pár kapek, vývar (nejlépe hovězí) 300 ml, dobrý rajčatový protlak 1 lžíce, kvalitní hořká čokoláda (zajímavá je i tam s chilli) 2 - 4 kostičky (dle chuti), sůl dle chuti, anglická slanina, žampiony nebo sušené houby dle chuti

Příprava

Ať už telecí nebo hovězí, líčka zažívají v našich končinách své znovuzrození.
Sehnat je není už naštěstí takový problém, když máte dobrého řezníka, a tak jsem i já podlehla jejich kouzlu. Jejich přípravou se mi podařilo „nakazit“ i nemálo přátel, fanoušků a čtenářů mého Facebooku a blogu...

Mám ráda pokrmy na víně, v naší napůl francouzské domácnosti jich připravujeme na tento způsob nemálo, tudíž i líčka čekal stejný osud.
Vymyslela jsem recept, nakoupila suroviny a pozvala přátele na testovací oběd.
Soudíc podle spokojených tváří, dopadl první pokus nadmíru dobře a ty další, pokaždé s malými obměnami podle momentální chuti, podobně.
Líčka se ujala a zařadila se ve skupině mých nejoblíbenějších kousků masa na dušení, kam patří i hovězí kližka a krk, na první místo.  
Na rozdíl od zmíněných dvou druhů mám ale líčka stále ve své blízkosti - v mrazáku. Ano, své oblíbence má mít člověk co nejblíže.

Líčka očistíme pouze od kousků, které se nám opravdu nelíbí, ale z osobní zkušenosti radím to s očistou nepřehánět. I ty nevzhledné kousky, které se nakonec krásně uvaří či i rozvaří, totiž předají pokrmu mnoho ze své chuti, i když se tak zpočátku netváří.
Maso poté nakrájíme na větší kusy.
Do mísy vložíme očištěnou zeleninu a citrusy nakrájené na kousky, přidáme koření, celé bylinky, vložíme kousky masa, zalijeme asi třetinou vína, koňakem, zakápneme olivovým olejem a vše promícháme.
Takto připravená líčka necháme v chladu odležet do druhého dne.

Takto připravená líčka necháme v chladu odležet do druhého dne.
Druhý den je třeba počítat s přibližně 4hodinovou přípravou. Mohu-li doporučit, je pokrm  ještě chutnější až následující den po uvaření, ale to je jen na vás.
Naložené maso se zeleninou slijeme do cedníku a necháme okapat. Tekutinu z marinády ale zachytíme!

V litinovém hrnci rozpálíme olivový olej, postupně přidáme okapané, případně i osušené maso, lehce poprášíme hladkou moukou a dohněda orestujeme.
Opečené maso vyjmeme a v témže hrnci orestujeme okapanou zeleninu a vše, co v cedníku z marinády zbylo, případně i slaninu. Nakonec přidáme orestované maso, rajčatový protlak, promícháme, zalijeme vínem z marinády, vývarem, zakryjeme pokličkou a vložíme do trouby předehřáté na 140 °C.
Líčka si v ní budou probublávat celkem asi tak 3 až maximálně 3,5 hodinky. Maso bude velmi měkké, nesmí se ale rozpadnout.

V polovině dušení přidáme zbytek vína z láhve, osolíme, a pokud jsme zvolili verzi s houbami, přidáme je v tuto chvíli též.
Asi tak 15 minut před dovařením přidáme postupně kousky čokolády (necháme je rozpustit, promícháme a ochutnáme), případně dosolíme a ještě pár minut necháme probublat. Závěrem odstraníme z pokrmu bylinky i koření. 

Hotový pokrm můžeme nést na stůl tak, jak je uvařen, nebo před podáváním vyjmeme maso z omáčky a tu pak propasírujeme.
Líčka servíruji nejčastěji s pečenou polentou, opečenými bramborovými šiškami, nebo připravím domácí špetzle. Chutnají i s dobrými těstovinami a řada lidí si je neumí představit jinak než s bramborovou kaší.

2014-06-30 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlamasa
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
masa
Druh přípravyvaření
Příležitostslavnostní večeře
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojvíno červené
Nákladyvyšší

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI