Manaish - plněné chlebové placky zpět

Těsto:
hladká mouka1 kgcelozrnná žitná mouka2 lžícesušené droždí1 rovná lžíce
vlažná voda530 - 540 mlsůl2 lžičkyolej3 lžíce
cukr špetka
Cibulová náplň:
cibule3 ksmleté nové koření1 lžičkamletá paprika1 lžička
uzená paprika1/2 lžičkyskořice1/4 lžičkycitronová sůl špetka
sůl špetkapepř špetkaolivový olej
hladká mouka 1 kg, celozrnná žitná mouka 2 lžíce, sušené droždí 1 rovná lžíce, vlažná voda 530 - 540 ml, sůl 2 lžičky, olej 3 lžíce, cukr špetka, cibule 3 ks, mleté nové koření 1 lžička, mletá paprika 1 lžička, uzená paprika 1/2 lžičky, skořice 1/4 lžičky, citronová sůl špetka, sůl špetka, pepř špetka, olivový olej

Příprava

Základem těchto placek je těsto na arabský pita chléb, které se dále plní různými náplněmi. 

Nejčastěji se používá nádivka ze směsi cibule a koření, ze sýru Akawi nebo Zatar, což je směs sušeného, mletého tymiánu, koření sumah a pražených sezamových semínek. Samozřejmě náplně lze libovolně obměňovat, dělám i pizza placky, výborná je i masová náplň s piniovými oříšky.

Placky se obvykle servírují s čerstvou a nakládanou zeleninou, zapijí se čajem s yzopem či šalvějí. Hodí se ke snídani, obědu i večeři.

Zhruba ve 200 ml vlažné vody rozmícháme droždí, přidáme špetku cukru a necháme vzejít kvásek.

Obě mouky prosejeme, přidáme sůl a promícháme. Přilijeme kvásek, olej, zbytek vody a uhněteme hladké, pružné, nelepivé těsto, které potřeme olejem a necháme asi 40 minut kynout.

Mezitím si můžeme připravit cibulovou náplň.

Cibuli nakrájíme na kostky a na olivovém oleji (nešetřete) zvolna restujeme. Cibule by neměla změnit barvu, měla by pouze změknout.

K hotové cibuli přimícháme koření, citronovou sůl. Směs promícháme a dochutíme solí a pepřem. Necháme vychladnout.

A teď zpátky k těstu. Krásně vykynulo, takže mu můžeme dát pořádně do těla. Pomalu ho vyklopíme na pracovní plochu a rozdělíme na 16 dílů. To uděláme tak, že těsto uchopíme do ruky, mezi palcem a ukazováčkem vytlačíme požadovaný kousek, ten ukroutíme a zarovnáme na bochánek. S těstem se pracuje dobře, nelepí. Takto pokračujeme do vyčerpání těsta. Přikryté necháme 15 minut odpočívat, sebe i těsto.

Poté každý kousek, začneme u toho, který jsme ukroutili jako první, rozválíme na placku cca 0,5 cm vysokou. Opět přikryjeme a necháme dalších 15 minut spočnout.

V této fázi si připravíme pánev, na které budeme placky za sucha opékat. Začneme opět u té, kterou jsme rozváleli jako první. Pořádně ji propícháme vidličkou, aby se nám nenafukovala a pouze z jedné (spodní) strany do červena opečeme.

Téměř finišujeme, placky jsou připravené k plnění. Na každou placku dáme náplň (na vrchní, syrovou stranu) a rychle zapečeme. Buď v troubě, nebo v remosce. Já používám remosku. Pokud se rozhodnete pro troubu, rozpalte ji na 220 - 230 stupňů a zapékejte v horní části asi 2 - 3 minuty. Můžete použít plech nebo mřížku.

Málem bych zapomněla, jak na Zatar, takže tady je návod:

Sušený tymián umelte (klidně přihoďte i trosku oregana), přidejte sumah a pražená sezamová semínka. Všechno smíchejte. Poměr surovin záleží na chuti každého. Takto připravenou směs můžete skladovat v uzavřené nádobě. Skvělá je s čerstvým žervé sýrem.

Při použití na placky zaatar osolte a rozmíchejte v trošce olivového oleje na kaši. Pak už jen namažte slabou vrstvu na placky a zapečte.

2013-10-16 Hlavní chody

Autor:

Počet porcí
4
 porce
Typ jídlaostatní
Receptzahraníční kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojostatní
Nákladystřední

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI