Limonáda z tibi krystalů zpět

Ingredience (na 1 litr):
tibi krystalycca 50 gcukrcca 4 lžícelibovolné sušené ovoce (pouze nesířené)20 g
filtrovaná nebo odstátá voda1 lovoce a bylinky na dochucení
tibi krystaly cca 50 g, cukr cca 4 lžíce, libovolné sušené ovoce (pouze nesířené) 20 g, filtrovaná nebo odstátá voda 1 l, ovoce a bylinky na dochucení

Příprava

Dnešní článek začnu trochu oklikou a nostalgicky, ale nedá mi to trochu zavzpomínat. Pamatujete si ještě na takovou tu putovní buchtu, kdy jste od známého dostali kus tekutého kvasového těsta, to jste chvíli živili a pak rozdělili na několik částí, kdy z jedné jste upekli danou buchtu a další části věnovali dalším kuchařkám? Já docela živě a pamatuji si, jak jsme ještě s mamkou několikrát takovou buchtu pekly a měly problém, těsto někomu udat.
V poslední době se stalo aktuální spíše pečení kváskového chleba a dělení se o kvásek. To se díky Maškrtnici a panu Cuketkovi stalo velmi populární a díky jejich kvasové mapě se mnoho hodných lidí podělilo o své narůstající kvásky. Já jsem jeden čas jako začátečník s pečením kváskového chleba také začala a docela mne to bavilo. Ale s narozením mé dcery jsem začala pečení chleba flákat, kvásek skomíral a nakonec mi umřel. Od té doby jsem se k získání nového kvásku a pečení chleba neodhodlala. Dělám jen ten z pekárny. 

Ale abych se dostala zase zpátky k tématu. Další zajímavou surovinou, která postupně narůstá a vy jí tak můžete darovat přátelům je kefírová houba. Já prostě ráda zkouším nové věci a tak i tuto věc jsem musela vyzkoušet. Mám jí doma asi rok, darovala mi jí manželova teta. Je to vcelku nenáročná houbička, která mění mléko v kefír. Nevyžaduje denní péči ani odběr a tak vám vydrží klidně týden v lednici. No a na stejné bázi funguje i tzv. vodní kefír nebo chcete-li tibi krystaly. 

Tibi krystaly už ve zdejších končinách nejsou úplně novinkou, ale pořád se najde mnoho lidí, které vůbec netuší, o co jde. Možná jste se s nimi setkali třeba v pražské Esce, kde vám je bez problémů i darují pro vaše potřeby.
A teď už konkrétněji - tibi krystaly jsou prostě malé měkké krystalky, které vám poslouží při výrobě fermentované (kvašené, perlivé) limonádě. Není to věc pro každého - manžel třeba řekl, že mu to evokuje, jako kdyby pil něco zkaženého. Většině mých přátel ale limonáda velmi chutnala.

A jak to všechno funguje? Nečekejte ode mne nějaký odborný článek, mým cílem bylo vás spíše jednoduše uživatelsky seznámit s tibi. Krystaly, které jsou vlastně drobné řasy, se jednoduše živí cukrem. Sladký základ dokáží zkvasit a tak vznikne limonáda. Po čase se tibi krystaly rozrůstají a vy jich budete mít čím dál víc. Pak nastává čas jich část někomu darovat. Krystaly tedy dáte do cukrové vody. Pak je stačí nechat konat a dát jim k tomu dostatek času. Nakonec můžete výsledný nápoj ochutit různým ovocem a bylinkami a získáte tak pokaždé jinou chuť. Výsledný nápoj mimo jiné obsahuje mnoho minerálů a vitamínů a je velmi prospěšný pro naše zdraví. To by bylo řečeno jen tak ve zkratce. Zbytek důležitých informací si prosím přečtěte v následujícím receptu.

Pro začátek je důležité říct, že při přípravě nesmíte použít nic kovového (cedník, lžíce), protože tibi se s kovem nesnáší. Připravíme si den odstátou vodu, kterou smícháme s cukrem a přidáme krystaly a sušené ovoce. Já používám libovolné - někdy moruši, jindy papáju, ale můžete použít i obyčejné rozinky. Dbejte pouze na to, aby bylo ovoce nesířené (takové seženete ve zdravé výživě). Vodu s krystaly uzavřeme do skleněné nebo plastové nádoby. Na fotce mám základ ve džbánu, ale to je jen  pro vás, pro ilustraci, aby vše bylo dobře vidět. Voda musí být uzavřená ve sklenici, jinak by unikalo CO2. Takto připravený základ necháme fermentovat 24-48 hodin při pokojové teplotě. Přesná doba závisí na teplotě v místnosti. V létě tedy bude stačit třeba jen 1 den. Poté vodu přecedíme, dochutíme ovocem či bylinkami podle chuti a uložíme do lednice ještě na několik hodin, aby tzv. došla, tedy aby dozněl kvasný proces. Stačí ochutnat a vyzkoušet, limonáda by měla být příjemně perlivá. Spotřebujeme do 24 hodin, poté už by mohl v nápoji vznikat alkohol.
Scezené krystaly opět uložíme do odstáté vody s cukrem a ovocem a opět vše začíná nanovo. Je dobré jednou týdně krystaly mezi cykly propláchnout čerstvou vodou.

Já ráda do hotového základu přidávám maliny, jahody nebo třeba mátu. Zkoušela jsem ale také přidat trochu domácího mátového sirupu a není to vůbec špatné.  Čím déle se ovoce louhuje, tím více dodá chuti. Krystaly mají také rády přidání pár lžic kokosové vody.
Na fotkách mám limonádu ochucenou malinami a bazalkou a pak také levandulovou limonádu - ta je vážně pecka. 3 lžíce sušené levandule zaliji půl litrem vařící vody a osladím cca 4 lžícemi cukru. Do sklenice pak naliju asi 1/3 levandulového základu a doliji 2/3 hotovou tibi limonádou.

Věřím, že popis a postup je pro vás srozumitelný a že si tibi limonádu také zkusíte. Já jsem tibi krystalky získala zdarma od jedné paní přes internet, takže se nebojte, že jejich získání je složitá záležitost. Jak jsem zmínila výše, rádi se s vámi o ně podělí i v pražské restauraci Eska.

A teď bych vše ráda nějak shrnula. Tibi limonáda mi moc chutná, manželovi třeba ne. Já jsem ráda, že jsem se konečně přiměla sehnat krystaly, protože mne to docela nadchlo a baví mne na ta různorodost a kreativita. Jako důležitý vedlejší efekt vidím to, že mám teď lepší pitný režim, protože limonáda se prostě musí celkem rychle vypít. Cukru se tolik bát nemusíte. Většinu zpracují právě "tibíci" (jak se jim někdy také říká). Navíc limonáda je opravdu prospěšná organismu (hlavně trávení), protože obsahuje různé minerály a vitamíny. Příprava limonády určitě není nijak složitá. Stačí ze začátku vychytat poměry, vyzkoušet chutě a pak už to pojede šup šup. Když krystaly zrovna nechcete využít, tak je prostě naložte do sladkého roztoku, dejte do lednice a určitě týden vydrží - sama jsem to vyzkoušela, když jsem teď byla na dovolené. Prý se dají i mrazit při delší pauze, ale to osobně vyzkoušené zatím nemám.

2018-06-27 Nápoje

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptulehká
Typ receptu
ostatní
Druh přípravyostatní
Příležitostostatní
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI