Pita chléb zpět

Ingredience:
hladká mouka900 gcelozrnná žitná mouka100 gvlažná čerstvá syrovátka300 ml
vlažná voda230-250 mlolivový olej3 lžícesušené droždí1 rovná lžíce
sůl1-2 lžičkycukr špetka
hladká mouka 900 g, celozrnná žitná mouka 100 g, vlažná čerstvá syrovátka 300 ml, vlažná voda 230-250 ml, olivový olej 3 lžíce, sušené droždí 1 rovná lžíce, sůl 1-2 lžičky, cukr špetka

Příprava

Arabská domácnost se neobejde bez pita chlebu. Proč si neudělat pita chléb i v Česku? Skvěle se hodí jako příloha k mnoha jídlům, jen si představte....

Nejzákladnější, co arabský svět nabízí a bez čeho se neobejde žádná domácnost je pita chléb. Sama jsem pitu u několika receptů uvedla jako vhodnou přílohu, proto je dobré přidat i samotný recept. Pita je součástí téměř každého jídla. Často zastane i funkci příboru. Utrhněte menší kousek, zalovte v talíři, naberte jídlo a šup s tím do pusy. Je jedno, co právě jíte (kromě sladkého), rýží nebo kuskus, kuře nebo rybu, salát nebo pomazánku. Pita chléb je neodmyslitelnou součástí arabského života.

Osobně mám tento chléb velmi ráda, není složitý na suroviny, pravda, trochu pracnější přípravou, ale to vše je vynahrazeno krásnou vůní, která se při pečení line kuchyní a chutí, kdy si ještě teplý chléb naplním sýrem, který se samovolně roztaví. Dokonalost sama.

Dnešní chléb jsem trochu obohatila, část vody jsem nahradila syrovátkou, kterou jsem získala při výrobě jogurtového sýra Labane, a 100 g hladké mouky jsem nahradila celozrnnou žitnou moukou, aby byla trochu změna.

Droždí a špetku cukru rozmícháme ve vlažné vodě a necháme vzejít kvásek.

Proseté mouky smícháme se solí, přilijeme kvásek, syrovátku, olivový olej a vypracujeme hladké těsto, které nelepí.

Těsto i vnitřek mísy potřeme olejem, přikryjeme a 45 minut ponecháme kynutí.

Poté těsto opatrně překlopíme na pracovní plochu (radost pohledět, krásně nakynulo). Uchopíme ho do ruky, mezi palcem a ukazováčkem vytlačíme požadovaný kus těsta a ukroutíme, čímž vytvoříme menší bochánek. Dávka vyjde asi na 16 ks. Přikryjeme a necháme 10 minut spočinout.

Z každého bochánku vyválíme placku asi 0,5 cm vysokou a opět necháme přikryté chvilenku ležet.

Nyní přecházíme k poslední fázi, a tou je pečení. Chléb se peče rychle a při vysoké teplotě. Já peču chléb v remosce, ale je možné použít i troubu.

Pokud vlastníte remosku, rozpálíme ji na vysokou teplotu. Položíme na plotnu, kterou také zapneme, ovšem na minimum. Máme tedy prudký žár z vrchní strany a ze spodu lehce nahřáto, což právě pita potřebuje. Každou placku (začneme u té, kterou jsme rozváleli jako první), vhodíme do útrob remosky, přiklopíme a upečeme dozlatova, což by mělo trvat tak 1 – 1,5 minuty. Neobracíme! Placka se krásně nafoukne. Hotový chléb vyndáme a necháme vychladnout. Na chléb netlačíme, splaskne sám. Pozor také na horkou páru uvnitř chleba, nespalte se!

Pokud používáme troubu, rozpálíme ji na vysokou teplotu, tak 230 stupňů (plech také). Placky rychle  vkládáme na horký plech (do horní části trouby) a pečeme asi 2 minuty. Nepečte moc dlouho, jinak se chléb vysuší a bude jako beton.

Jedinou nevýhodou pity je, že nevydrží dlouho čerstvá, proto hotový chléb skladujte u ledu. Rozmražen je během 5 minut.

2013-11-04 Ostatní

Autor:

Počet porcí
8
 porcí
Typ jídlapřílohy
Receptzahraníční kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
přílohy
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravy60 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI