Podmáslový chléb s domácím máslem zpět

Rozkvas:
žitná mouka150 gkvásek45 gvoda250 ml
Těsto:
pšeničná chlebová mouka (já ráda mouky míchám, takže jsem použila 250 g špaldové chlebové mouky, 100 g špaldové mouky, 100 g hladké pšeničné mouky)450 gžitná chlebová mouka150 gsůl2 - 3 lžičky
med1 lžičkapodmáslí300 mlsemínka (lněná, sezamová...) dle chuti
Máslo:
smetana ke šlehání (30%)3 kelímky
žitná mouka 150 g, kvásek 45 g, voda 250 ml, pšeničná chlebová mouka (já ráda mouky míchám, takže jsem použila 250 g špaldové chlebové mouky, 100 g špaldové mouky, 100 g hladké pšeničné mouky) 450 g, žitná chlebová mouka 150 g, sůl 2 - 3 lžičky, med 1 lžička, podmáslí 300 ml, semínka (lněná, sezamová...) dle chuti, smetana ke šlehání (30%) 3 kelímky

Příprava

Doma si peču kváskový chléb. Od té doby, co jsem to zkusila poprvé, tak pečivo domů prakticky nekupujeme. Nic se nevyrovná vůni a především i chuti právě upečeného, voňavého chleba, a pokud tuto dobrotu chcete povýšit ještě o jednu úroveň výše, tak si jej namažte máslem, které si doma snadno sami vyrobíte. Podmáslí, které vám při výrobě másla zbude, prostě využijete při přípravě chleba.

Máslo:   

Domácí máslo si vyrobíme tak, že ze smetany si dáme do vyšší nádoby a pomocí metliček (robotu s metličkami) vyšleháme a v podstatě přešleháme až nám smetana začne hrudkovatět. Poté se vzniklé máslo začne lepit na metličky a podmáslí se bude usazovat na dně nádoby. Takto ušlehané máslo pak přendáme do cedníku, vyloženého plátýnkem a necháme vykapat zbytek podmáslí. Pak jej ještě v plátýnku zabalíme a trochu vymačkáme. Posledních zbytků podmáslí se zbavíte, pokud vzniklé máslo promnete ve studené vodě. Máslo pak osušte a zabalte do potravinové folie nebo do krabičky s víčkem. Je třeba pamatovat, že domácí máslo nemá dlouhou trvanlivost, tak jej rychle spotřebujte. Skladujete v chladničce. 

Chléb:

Nejprve si založíme rozkvas. V nádobě si smícháme kvásek, žitnou mouku a vodu. Rozmícháme. Vznikne kašovitá konzistence. Takto založený rozkvas necháme cca 10 hodin vzejít. Množství by se mělo přibližně zdvojnásobit. Poté si z rozkvasu odebereme dvě polévkové lžíce na případně další pečení a přidáme ke kvásku, který máme v lednici.

V míse si smícháme vzniklý rozkvas společně s prosátou moukou (pšeničnou, špaldovou, žitnou), sůl, med a podmáslí. Těsto propracujeme buď pomocí ruky nebo robotu, dokud nejsou všechny suroviny spojené v kompaktní těsto. Takto uhnětené těsto pak uložíme do mísy vymazané trochou oleje a necháme kynout. Po cca 40 minutách těsto přeložíme a pak ještě jednou, tedy po dalších 40 minutách. V míse kyne těsto cca 2 hodiny. Poté vysypeme ošatku hladkou moukou a těsto před uložením do ošatky propracujeme a poté vytvarujeme podle tvaru ošatky a uložíme do ošatky. V ošatce necháme kynout cca 2 - 3 hodiny. Poté předehřejeme troubu společně s plechem, na kterém budeme chleba péct cca na 250 stupňů. Poté vyklopíme chleba z ošatky (já používám pečící folii, lze použít i pečící papír), pokud chceme, můžeme nařezat a pečeme na 250 stupňů 10 minut (chleba by měl vyskočit), poté snížíme teplotu na 200 - 190 stupňů a pečeme ještě cca 30 - 35 minut. Během pečení doporučuji chleba rosit vodou). Chleba je upečený, pokud zespoda zaklepeme a "duní".

Pak už si můžete vychutnat čerstvě upečený podmáslový chléb s domácím máslem.

Oříšky, sušené ovoce, semínka a další zdravé potraviny doporučujeme nakoupit na eshopu SVĚT PLODŮ

2017-09-27 Ostatní

Poznámka

Z uvedeného množství surovin jsem upekla bochník chleba a k tomu udělala cca 300 g másla.

Autor:

Počet porcí
1
 porce
Typ jídlaostatní
Receptdomácí kuchyně
Složitost receptustřední
Typ receptu
ostatní
Druh přípravypečení
Příležitostostatní
Čas přípravyvíce jak 90 min
Nápojostatní
Nákladynízké

Fotogalerie

Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI