Fenykl se používá do čajových směsí pro malá dítka i pro kojící matky. Fenyklový čaj totiž snižuje nadýmání u miminek a také podporuje laktaci, fenyklový čaj také usnadňuje odkašlávání.
Fenykl se používá syrový do salátu, zapéká se s brambory, či rajčaty. Já ho mám ráda jako jemný, aromatický krém. Nezapomeňte si k polévce udělat křupavé krutony, které chuť celé polévky podtrhnou. Základem této polévky je zeleninový vývar, který ale kostkou nenahradíte. Tenhle vývar už totiž v sobě nese základní chuť celé polévky. Postupujeme stejně jako u zeleninového vývaru, navíc přidáme tři lžíce fenyklových semínek a odřezky z fenyklu.
Jak správně očistit fenykl? Nejprve se odlomí dva svrchní listy, poté odříznout horní zelené stonky a nať (ano, to vše dejte do vývaru).
Tato polévka se vaří na dvakrát. Nejdříve si připravíte vývar z odřezků fenyklu, zelené části pórku, trochy další zeleniny vývar. Zeleninu orestujeme na troše oleje, poté přidáme bobkový list, nové koření a zalijeme cca 6 hrnky studené vody. Vývar
vaříte asi 30 minut, na posledních 10 minut přihodíme i semínka fenyklu a tymián. Vše o přípravě vývaru naleznete v tomto
odkazu.
Pórek, fenykl, celer i brambory si očistíme a nakrájíme na drobno. Na másle chvilku orestujeme připravenou zeleninu. Zalijeme připraveným vývarem. Necháme dvacet minut probublávat na sporáku.
A mezitím si připravíme krutony. Troubu zapněte na maximum. Bagetu nakrájíme na kostičky. Zakápneme olejem. Skvělé krutony budete mít, pokud použijete rozprašovač na olej. Jemná vrstva oleje pokryje stejnoměrně všechny krutonky. Peču je cca 10 minut a několikrát je během pečení promícháme.
Polévku rozmixujeme do hladka, podáváme s krutonky.