Pažitka
Název:

Cuketový perník s arašídovou moukou

bez lepku, bez mléka, bez sóji


Cuketový perník s arašídovou moukou


Ingredience:
Ingredience:
hladká čiroková mouka1 hrnek (140g)
arašídová mouka1 hrnek (135g)
bezlepkový práše na pečení (vinný kámen)4 lžičky
kokosový cukr120 g
*perníkové koření1 lžička
**koření 5 vůní1 lžička
prášek z nepraženého kakaa1 lžíce
rostlinné mléko (mandlové)150 ml
olej (rýžový)75 ml
vejce1 ks
nastrouhaná žlutá cuketa2 hrnky
ořechy (vlašské, para nebo mandle dle chuti
veganská bílá čokoláda na ozdobení
Postup přípravy:

Jsem moc ráda, že některé druhy zeleniny vydrží stráášně dlouho. Tedy ne tak strašně dlouho, jak by si člověk přál, ale minimálně dostatečně dlouho, aby měl pocit, že ani přes podzim a zimu neumře. A než se naděje, je tady zase jaro a může sadit nové cukety. Loňský rok jsme dostali mimo jiné žluté cukety, které měly trochu pevnější slupku a déle vydržely. Sice jsem musela některé vyloženě ubránit vlastním tělem, aby neskončily v prívarku, ale stálo to za to. Cuketa dodá koláči takovou správnou vláčnost, takže se nedrolí a nedusí vás. Když navíc koláč dáte hezky do formy, můžete jej podávat místo dortu na vidličku. Třeba s dušenými jablíčky nebo extra dávkou oříšků. To už nechám na vás.

Tentokrát jsem zkombinovala protizánětlivou čirokovou mouku s tím, co mi prostě doma zbývalo, a tím byla mouka arašídová. Arašídy totiž miluji, i když vím, o jak kontroverzní potravinu se jedná, nejen v rámci HIT. Ano, každý máme své slabosti, se kterými bojujeme, nejste v tom sami…Pokud netolerujete nebo nechcete riskovat, stačí nahradit mandlovou (arašídová mouka má 10% čirokové mouky a pokud budete přidávat jinou ořechovou, přidejte 120 g ořechů a 15 g čirokové mouky navíc).

Tentokrát jsem se rozhodla přidat na dozdobení ořechy a veganskou bílou čokoládu, kterou rozpustíte v kakaovém másle nebo kokosovém oleji. V receptu máte vypsány možné náhrady, kdyby se vám něco nezdálo. Vlašské ořechy nejsou doporučovány pro obsah biogenních aminů (právě proto mají tak úžasný pozitivní vliv na zklidnění nervů, ale jsou bohatým zdrojem spousty živin, a pokud máte domácí, předem si je namáčíte a vysušíte, můžete je klidně tolerovat. Nezapomínejte, že dva lidé nemají stejný seznam potravin, který tolerují (ne kvůli obsahu histaminu, ale kvůli rozdílným nemocem, tolerancím, stavu střeva atd), a musíte se řídit podle svých zkušeností, aniž byste se hrozili. Pokud nemáte problém s kořením, pak nemá smysl jej vyřazovat jen proto, že to někde psali. Jednu dobu takto byla haněná i skořice než se přišlo na to, že nejenže neobsahuje histamin, ale dokonce stabilizuje žírné buňky. Než tedy začnete bezmezně věřit seznamům, zvláště těm, které nebyly už pár let aktualizované, udělejte si raději malý vlastní výzkum. Nakonec zjistíte, že kvalitní koření (nemleté) vám vůbec nemusí dělat zle a můžete si doma namíchat spoustu vlastních směsí. A naopak – pokud víte, že něco nemáte rádi nebo vám nesedí, tak prostě do směsi nepřidáte. Ono ta vlastní výroba má přece jen svou výhodu.

Troubu předehřejeme na 160°C. Kruhovou formu na pečení o průměru 22 cm jsem vyložila papírem na pečení.

Smícháme všechny suché ingredience dohromady. Zvlášť smícháme mléko s olejem a vejcem. Tekutou směs přidáme do suché a pak vmícháme i cuketu. Směs bude hustá a lepivější. Rozetřeme do připravené formy, po obvodu vtlačíme ořechy a dáme péct na 40 minut. Otestujeme, zda se těsto nelepí na párátko a dáme vychladnout na mřížku. Po pár minutách odstraníme okraje formy a necháme dovychladnout. Jakmile koláč zchladne, ozdobíme rozpuštěnou veganskou čokoládu (pokud se vyhýbáme mléčné bílkovině). Dobrou chuť.

Podrobné info:
Počet porcí8 porcí
Čas přípravy60 min

Autor:
Kateřina Váňová

    zavřít okno