Pažitka
Název:

Pizza z květákového těsta bez mouky

veganský, bezlepkový


Pizza z květákového těsta bez mouky


Ingredience:
Těsto:
květák1 hlávka
drcené lněné semínko nebo chia, zalité 6 lžícemi vody2 lžíce
vegan parmezán nebo lahůdkové droždí3 lžíce
drcená semínka1 lžíce
pohanková nebo kokosová mouka (nebo více semínek)1 lžíce
sůl dle chuti
pepř špetka
bylinky dle chuti
lahůdkové droždí dle chuti
Omáčka:
loupané rajče z konzervy + trošku šťávy1 ks
bazalka dle chuti
sůl špetka
pepř špetka
sušený česnek špetka
sladký sirup trošku
Dále:
rajčata dle chuti
žampiony dle chuti
lilek dle chuti
špenát dle chuti
červená cibule dle chuti
vegan parmezán dle chuti
bylinky dle chuti
sušený česnek dle chuti
Postup přípravy:

Pokud si říkáte, proč na vás jdu s dalším receptem na pizzu, pak mám pro vás odpověď. Zaprvé, na blogu jsem ještě žádný neměla, což by mi osobně jako důvod stačilo, ale mám i zadruhé. Totiž tahle pizza není rozhodně tradiční. Je nejen vegan, ale hlavně je bez lepku. Ano, ano, těsto je z květáku, nikoli z klasické mouky, tudíž je i zdravější a dietnější. Věřte tomu, že si přesto pochutnáte na křupavém základu. Počítejte s tím, že pizza má být samozřejmě křehčí, než ta klasická a možná na ni budete muset vzít i příbor, chuťové buňky ale uspokojí velmi. Času u toho taky moc nestrávíte, jen je to kuchtění takové.. veselejší?

Těsto:

  1. Z květáku potřebujeme udělat rýži Toho docílíme mixerem, který nám z něho neudělá kaši a který jsem u sebe neměla, takže jsem květák nastrouhala.
  2. Naši květákovou rýži poté povaříme 3-5 minut ve vodě, slijeme, vložíme do utěrky či jiné látky a necháme vychladnout. Můžeme vložit do mrazáku a asi za 10 minut pokračovat v práci.
  3. Z naše květákového uzlíku se snažíme vymačkat veškerou vodu.
  4. Suchou směs vyjmeme z látky a míse smícháme s ostatními ingrediencemi. Je potřeba oprav du dobře dochutit, popř. dosolit.
  5. Směs jsem lehce a opravdu jen na pár sekund promixovala tyčovým mixerem, což bylo třeba jen kvůli předešlému strouhání. Pokud je směs dostatečně lepkavá, obejdete se.
  6. Ručně směs rozprostřeme rovnoměrně na pečící papír(jinak se nám silnější nedopečená část může rozpadat), na tloušťce ale ani moc nesejde a pečeme na 200 stupňů 25-30 minut nebo jednoduše do té doby, než bude placka pevná a křupavá.
  7. Poté na ni nandáme zvolené ingredience(viz níže) a pečeme dalších 10 minut či víc, bude-li to třeba.
  8. Po upečení nechte nejlépe pár minut odstát a možná bude třeba pizzu něčím podjet, aby šla lehce odebrat z pečícího papíru. Počítejte s tím, že pizza má být samozřejmě křehčí, než ta klasická a možná na ni budete muset vzít příbor, chuťové buňky ale uspokojí.
  9. Při podávání znovu posypu vegan parmezánem a bylinkami, mňam.

Omáčka:

Na 1 pizzu stačí asi jedno loupané rajče z konzervy s troškou šťávy, dochutit bazalkou, solí, pepřem, sušeným česnekem, troškou sladkého sirupu a rozmixovat.

Zbytek surovin je na vás, já jsem na pizzu použila rajčata, žampiony, lilek, špenát, červenou cibuli, vegan parmezán, bylinky a sušený česnek.

Podrobné info:
Počet porcí1 porce
Čas přípravy60 min

Autor:
Iveta Čížová

    zavřít okno