Panenku obalte ve směsi oblíbeného bylinkového koření a oleje a nechejte marinovat pár hodin. Kromě mnou v surovinách uvedených bylinek se s luštěninami také dobře kamarádí kořenová zelenina (i sušená) či exotické koření garam masala, můžete tedy panenku naložit i tímto způsobem, ale volte raději cestu jemnějších a méně výrazných chutí.
Uvedené množství čočky zalijte dvojnásobným množstvím vody (vychází přibližně na čtvrt litru) a cca 20 minut vařte, dokud nebude téměř hotová. Poté slijte zbytek vody a čočku odstavte.
Cibulku nakrájejte najemno, stroužek česneku „rozbijte“ nožem a nasekejte na malé kousky. Na rozpáleném oleji nejprve začněte restovat cibuli a až začne zlátnout, přidejte ještě česnek a společně dorestujte. Poté přidejte uvařenou čočku a zalijte smetanou. Nechte na mírném ohni bublat, dokud se čočka nedovaří do měkka (nepřevařte, ať nemáte nevzhlednou kaši) a smetana nezredukuje svůj objem, což bude zhruba dalších 10 minut.
V mezičase si připravte i panenku, kterou nejprve (vcelku) zprudka po všech stranách opečte. Poté stáhněte plamen a nechte propéct i uvnitř. Řádově to bude trvat tak deset minut, záleží na výšce masa. Propečení poznáte podle měkkosti masa, a nebo sledujte, jak postupně mizí růžová po straně válečku. Pokuste se panenku nevysušit, je to věčná škoda. Nejlepší je středně propečená, s růžovým středem. Dětem samozřejmě propečte raději zcela.
Hotovou čočku odstavte a dle chuti dosolte, můžete ochutit i troškou pepře (doporučuji jen jemně) a případně přidejte dle libosti ještě trošku prolisovaného česneku k doladění chuti.
Servírujte společně.
Dětská specifika:
- čočka jako luštěnina je hůře stravitelná a citlivé děti po ní mohou trpět bolestmi bříška (obecně by ale dítě od 1 roku mělo luštěniny zvládnout)
- taktéž česnek a cibule jsou nadýmavé a hůře stravitelné - tedy opět od 1 roku
- smetana je pro vysoký obsah bílkovin doporučována také od 1 roku