To máte tak, když jsou doma všude kytky. Ne až tak moc, ale docela dost. Mám v chalupě malá okna a tudíž i míň světla. A krutě málo místa pro kytky. Teda alespoň na můj vkus. Všechny mám přes zimu nacpané u oken, někde i na zemi. Pěstuju jen ty, co se mi osvědčily jako odolné a v sezóně můžou být venku. Spíš tedy ty, co v zimě odpočívají, sukulenty. A mezi nimi samozřejmě nechybí ani aloe. No a jak jsme teď víc doma, když hodně mrzne, a na kluky je doma málo prostoru. Nabořili mi do řady vyrovnaných aloí a vylámaly se nějaké listy. Hned mě napadlo, jak moc se to teď vlastně hodí! Mrzne, až praští už nějaký den a z venku máme opravdu omrzlé vysušené tváře, doma topíme víc, až jsme se dostali na hodně nízkou vlhkost 15%, mám vysušenou pleť, vlasy a kloubky na rukou, takže samo se to nabídlo ihned k použití. Náhody prostě nejsou, jen mít oči otevřené!
Listy aloe jinak se záměrem zpracovávám koncem léta, kdy jsou nejkrásnější a nejmacatější. Dá se ale kdykoliv je potřeba během celého roku. Snad ne jen po zahnojení.
Vlasová kůra na suché a lámavé vlasy
Po umytí vlasů si uděláme zábal z aloe vera. Množství gelu závisí na délce a hustotě vlasů, pro střední délku vlasů si připravíme asi 100 ml gelu. Co máte, to máte, pokud je to málo, vetřete alespoň do konečků. Pokrájený gel umixujeme a vmasírujeme do vlasů. Zabalíme do čepice (já mám takovou na zábaly a hennu) a ručníku. Gel necháme asi půl hodiny působit a potom opláchneme. Vlasy budou pevnější, a pokud to budete po čase opakovat, účinek se ještě znásobí.
Hydratace pleti
List aloe rozřízneme podélně a přiložíme na umytou a dobře vyčištěnou pleť. Krouživými pohyby jakoby zapracováváme gel do pokožky. Masírujeme tak dlouho, jak je nám to příjemné, nebo dokud máme dost gelu. Necháme vpít, a buď můžeme namazat pleťovým olejem, na noc, nebo lehce opláchnout a namazat, na den. Pozor, někoho může aloe na pleti přes noc podráždit! Já mám hodně citlivou pleť, ale nevadí mi, moje pleť ji doslova saje.
Suchá popraskaná kůže
Nakrájené kousky gelu rozmístíme na postižené plochy a zabalíme bavlněnou látkou. Necháme působit co nejdéle. Pravidelně opakujeme a střídáme s vydatným promazáváním ideálně vazelínou na bázi rostlinného oleje a včelího vosku nebo měsíčkovou mastí.
Takže určitě vyzkoušejte, a pokud si doma nepěstujete svoje aloe, máte rozhodně důvod to zkusit. Mít ji po ruce se mnohokrát vyplatí i v létě na štípance a popáleniny nebo poškrábaná kolena. Hlavně hned nepoužívejte na léčení koupenou aloe z nějakého řetězce, přesaďte ji a dejte jí nějaký čas, ať se pročistí od hnojiv. Až když vám začne dobře růst, je to znamení, že je připravená vás léčit.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI