Přidejme i myšlenku na život farmářů a pracovníků na plantážích. Abychom si uvědomili, za jakých podmínek jsou plody pěstovány a jaké podmínky tito lidé mají.
Kde vznikla myšlenka mít fairtradovou školu?
Hotelová škola vyučuje obory jako je hotelnictví a obory zaměřené na gastronomii (kuchař – číšník, cukrář). V rámci těchto oborů jsou vyučovány odborné předměty, ve kterých se žáci učí o složení potravin, výživové hodnotě, učí se orientovat v etiketách, aby dokázali rozpoznat, co které označení na obalu znamená atd. Učíme žáky, aby věděli, co znamená například značka BIO potravina, Klasa atd. Jezdíme na odborné výstavy jako je například Salima Brno, kde jsme při jedné výstavě objevili stánek, který prezentoval značku a výrobky s označením FAIR TRADE. Na obale se tak objevil nový znak, který jsme neznali, a zajímalo nás, co znamená. Dala jsem se do hovoru s panem Ing. Jiřím Sládkem a velice mě zaujala ta myšlenka, že koupí výrobku můžeme podpořit lidi v zemích globálního Jihu. Není to však o tom, že se vyberou na náměstí peníze a pošle se to do nějaké země. Takhle se dává šance lidem v určitých zemích, aby se uživili vlastní prací a dostali spravedlivě zaplaceno. Značka fair trade garantuje, že skutečně je dohlíženo na to, aby nedošlo k nějakému zneužití.
Kdo je pan Ing. Jiří Sládek?
Když se jako podnikatel rozhodoval pro směr svého podnikání, tak ho zajímala činnost, kde by cítil i nějaké osobní naplnění, tzn., aby to nebyl pro něj pouhý zisk, ale aby dělal něco, co ho naplňuje a co vidí, že má smysl. Zde je hezká řetězová reakce. Pan Sládek se setkal s rakouským výrobcem čokolád Zotter, které jsou jedny nejlepších na světě a možná, že od něj odebírá i anglická královna. Dokonce si tyto čokolády můžete koupit i v Třebíči v Salse nebo Zdravíčku.
Jak došlo s panem Sládkem ke spolupráci,
Při našem rozhovoru jsem se ho zeptala, jestli by s fair trade neseznámil při nějaké besedě naše žáky. Pan inženýr ihned souhlasil a dokonce chtěl, abych si já řekla termín. Po domluvě přijel do naší školy a udělal pro žáky zajímavou přednášku. Dokonce přivezl na ukázku i různé výrobky (nejen potraviny, ale také rukodělnou výrobu jako např. košíky) a žákům se to moc líbilo. Pan Sládek za námi od té doby jezdí pravidelně již několik let, vždy na jaře.
Naše škola mimo jiné spolupracuje také se Zdravým městem Třebíč, které nezávisle na nás pořádalo přednášky také o fair trade pro ostatní školy, ale nevěděli jsme o sobě. V rámci zapojení Města Třebíč do celosvětového happeningu Férová snídaně, jsme pořádali akci na podporu fair trad, která se koná každou druhou sobotu v květnu po celém světě. Na akci se podává občerstvení od Města Třebíč, kde je použita některá fairtradová surovina, což bylo například kakao nebo káva. Hlavním cílem je osvěta, co vlastně fair trade znamená a co podporují.
Kdo je hlavním motorem v Třebíči?
Hlavním motorem je Zdravé město Třebíč, kde koordinátorkou je paní Iveta Ondráčková. S ní jsme společně začali pracovat a připravovat férové snídaně. První férová snídaně probíhala na Hrádku, jelikož myšlenkou je, že se jedná vlastně o snídani v trávě. Zároveň pozvánka byla i na náměstí, kde byl stánek s našimi žáky. Na Hrádku se nás sešlo poprvé v roce 2011 jenom pár, ale bylo to takové srdečné. Bylo pěkné počasí, vytvořili jsme společně mandalu symbolu fair trade a opravdu jsme si to užili.
Jak projekt dále pokračoval?
Byla samozřejmě i jakási propagace v novinách a pak byla pozvánka na další férovou snídani v roce 2012, kde nás už bylo více. V té době nás oslovila společnost NaZemi. Jedná se o společnost v Brně, která se zabývá vzděláváním v oblasti globálního rozvoje a vzdělávání. Oslovili nás s tím, že my, ač o tom nevíme, naplňujeme kritéria pro získání statusu fairtradová škola (pracujeme s faitradovými surovinami, vyrábíme z nich výrobky, zapojujeme se do akcí pro veřejnost, kde se propaguje fair trade, učíme o fair trade, pořádáme přednášky…) a jestli nechceme doplnit zbývající kritéria, jako je řídící skupina a dát tomu oficiální část se schválením vedení školy. Paní ředitelka tedy v červnu podepsala deklaraci podpory fair trade, tzn., že se připojuje k celosvětovému hnutí za spravedlivější ekonomické vztahy.
Děvčata ze školy jely na seminář o fair trade, aby získaly více informací, když budou v řídící skupině, která je pověřená vedením školy a musí mít minimálně tři členy (více jak polovina musí být žáci a jeden zaměstnanec školy).
Kde kupujete suroviny fair trade?
Suroviny fair trade se dají běžně koupit i v obchodních řetězcích nebo si je nechápe posílat od pana Sládka. Na stránkách fairtradových měst je seznam restauračních zařízení, kde se prodávají faitradové čaje a káva a místa, kde se dají fairtradové výrobky koupit. To má na starosti paní Iveta Ondráčková (projekt Zdravé město) nebo paní Černá (místostarostka). Dokonce zde byl v dubnu audit fair trade Praha, který chodil po Třebíči a kontroloval, jestli se v prodejnách a restauracích opravdu nabízí fairtradové výrobky.
Na prvním místě je však podpora regionálních surovin a produktů, které jsme schopni u nás vypěstovat. Co u nás vypěstovat nemůžeme (káva, čaj, kakao), tak tam bychom měli preferovat fair trade.
Děláte tedy i různé akce v rámci fair trade?
Ano snažíme se pořádat co nejvíce různých akcí. Zde je dobrá spolupráce s Městem Třebíč, které zorganizovalo spolu se společností NaZemi přednášku „Jak se dělají férové banány“. Sem přijel pan Antonio Jordan Jimenez z fairtradového družstva z Panamy, který nám také vylosoval výherce naší školní soutěže.
Při akci pro mateřskou školu Čtyřlístek jsme jim zajistili zdravé cukrářské výrobky, kde bylo zároveň použito fairtradové kakao. Lidé se tam dozvěděli různé informace a obdrželi pozvánku na fairtradovou výstavu.
V říjnu 2012 jsme měli prezentaci v kavárně Salsa, kde po dohodě s panem Rostislavem Malenou (majitel), děvčata informovaly lidi, že když nám vyplní dotazníček a odpoví nám správně na pár otázek, dostanou slevový kupón na zakoupenou kávu.
Při akci Junior Carving Cup ve vyřezávání ovoce a zeleniny jsem tam umístila výstavu Pod slupkou tma, kde jsem měla myšlenku, že pokud se zajímáme o to, jak exotické plody zpracovat, dala jsem tam heslo: „Přidejme i myšlenku na život farmářů a pracovníků na plantážích“. Abychom si uvědomili, za jakých podmínek jsou plody pěstovány a jaké podmínky tito lidé mají."
S paní ředitelkou Kolářovou a paní Ondráčkovou jsme byli v Litoměřících (první fairtradové město) na národní fairtradové konferenci. Byla tam jedna paní z Anglie, která měla krásnou myšlenku. Říkala, že jsme v úžasném stavu, kdy prošlapáváme teprve cestu v zasněžené planině, po které jdeme první a určujeme směr a kroky. Mým cílem je, aby to byla naprosto běžná věc, že koupíme faitradový výrobek. Aby to nebylo nic vyvyšovaného, ale ani snižovaného.
V letošním roce jsme měli, díky grantovému programu, akci Podporujeme férový svět. Naši žáci tuto akci propagovali na náměstí a zajistili ochutnávku zdravých dezertů s použitím fairtradových surovin. Dezerty však byly odměnou za správně zodpovězené otázky z oblasti fair trade, při kterých jim žáci ochotně radili.
Podstatné je, že jsme se zapojili spolu se Zdravým městem do kampaně Za férovou čokoládu, která probíhá v 16 zemích Evropy. Je to velice důležitá akce, která poukazuje na to, že farmáři, kteří pěstují kakaové boby, jestliže měli zisk třeba 10%, tak dnes jim ho stáhli na 7%. Nemají tak finanční prostředky na obnovu plantáží a nejsou zaplaceni. Takže je do budoucna možné, že nebude kakao.
Zatím poslední propagace byl festival Jeden svět, kde tématem byla práce a byl tam promítán dokument Podezřelá čokoláda. Po zhlédnutí filmu pak následovala zajímavá beseda.
Ve škole jsem si všimla nástěnky, kde děláte různé rozbory výrobků a poukazujete na nevhodné složení? Slyší na to studenti?
Ano, slyší, protože tam dochází k zajímavým situacím. Například jeden žák dělal rozbor slaných krekrů, které mají s bratrem v oblibě. Při tom domácím úkolu zjistil, že je tam jedna složka, která podporuje hyperaktivitu. Najednou si uvědomil, že bratr bere léky na snížení hyperaktivity a na druhé straně jí ten produkt, který ji podporuje. Takže mu došlo, že by ty dávky léků nemusely být tak vysoké, kdyby nejedl tento konkrétní výrobek.
Co byste řekla závěrem?
Aby se fair trade stal běžnou součástí života. Aby byl člověk fér v životě i v nakupování. Aby to nebyla jen značka při nakupování, ale aby celý život byl fér.
Prodejní místa s fair trade:
Autor článku: Monika Růžičková, Monika Doležalová
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI