O čínské medicíně se dá napsat kvanta listů. Ale dnes se podíváme opravdu jen na takový základ, který bychom měly znát, abychom se v tom vůbec vyznali.
Požádala jsem svoji kamarádku Hanku, která se už nějaký ten rok zabývá čínskou medicínou, o sepsání nějakého hezkého článku o úplných základech právě této medicíny. Hanka je profesionální masérka, která chtěla proniknout do tajů našeho těla ještě víc, chtěla pomáhat lidem (ostatně jako všichni maséři) a proto se rozhodla věnovat se tomu, jak naše tělo funguje. Mně osobně velmi pomohla, když jsem měla problém s uzlinami v břiše, kdy mi chirurg západního typu vyšetřoval akorát slepé střevo pořád dokolečka a na zduřelé uzliny mi řekl, že to přejde samo. Hanka neváhala, hned další den ráno mě chtěla vidět a pomohla mi baňkami a preparáty právě tradiční čínské medicíny. Hanka masíruje a pomáhá se zdravotním a psychickým stavem u nás na okrese Hodonín. Internetová adresa jejího obchůdku je http://www.bylinkyodhanky.cz/, kde nabízí i online pomoc s diagnostikou. A teď už slíbený článek:
Když mě požádali, abych napsala tento článek, byla jsem nadšená. O čínské medicíně se dá napsat kvanta listů. Ale dnes se podíváme opravdu jen na takový základ, který bychom měly znát, abychom se v tom vůbec vyznali.
Existuje spousta pojmů jako je tao, čchi, jin, jang a další…
Na začátek je nutné zmínit, že taoismus je směr, který právě tuto medicínu ovlivnil ze všeho nejvíc. A co to vlastně ten taoismus je?
tao – je pralátka, vesmírná síla, individuální přirozenost, cesta ke klidu a dokonalému osvícení, nezná pojetí nadřazenosti ducha nad hmotou (neupřednostňuje peníze a majetek na prvním místě), je to harmonie, ve které bychom se měli nacházet. Taoisticky smýšlející jedinec, je takový, že nevztahuje nic na sebe, je souzněný s přírodou, bez které nejde žít a i své tělo vnímá jako jeden celek. Základní směr, který tčm ovlivnil, je bezpochyby taoismus, je to směr východní filosofie a vznikl v 5. stolení před Kristem, zakladatelem Laoc, který nás učí, že člověk se nemá dát omezit věcmi tohoto světa, ale osvobodit se od nich, nalézt v sobě vnitřní klid a osvobodit se od žádostí a vášní, nechtít nic víc než to, co potřebujeme, být skromný a pokorný. Pokud pochopíme základní myšlenku taoismu, pochopíme všechno.
Dalším hodně důležitým a všude vyskytujícím se pojmem je QI (čti čchi)
Čchi – je šťáva organismu a celého bytí, energie všude okolo nás. Je to základní substance pro tvorbu organismu a udržení jeho životních aktivit. Její pohyb v organismu je nepřerušovaný, je to motor, který dává šťávu celému organismu, dává mu vitalitu, schopnost bránit se nemocem. Proudí ve 24 hod. intervalech postupně všemi orgány, začíná ve 3 hod plícemi. Dále prochází všemi orgány kde se zdrží v určitou dobu 2 hodiny (více o tom, ve kterém orgánu, a v kterou dobu se dozvíte z orgánových hodin, o kterých se budeme bavit příště).
Čchi je dvojího původu:
1) prenatální, kdy před narozením plod dostává jemné esence od obou rodičů z vajíčka a spermie. Mělo by tedy být prioritou, než žena a muž počnou potomka, aby i jejich organismus byl v pořádku. Pokud nebude, předají tento negativní stav i svému potomku ať chtějí nebo nechtějí.
2) postnatální, kdy po narození člověk tyto jemné esence získává z vody, obilovin, jídla, vzduchu a cvičení. Je velmi důležité jíst správné potraviny tak, aby vyhovovaly našemu tělu a zdravotnímu stavu. Má to logiku, když budete tankovat špatný nekvalitní benzín, ač do dobrého auta, tak se stejně za nějakou dobu zadře. A tak stejně se chová i naše tělo, dá se říci, že náš organismu je taky takový stroj, který je potřeba udržovat a promazávat.
No a které orgány se podílejí na tvorbě čchi? Jednak jsou to ledviny, které uchovávají jak prenatální tak postnatální čchi, dále již výše zmiňovaný žaludek a slezina, kdy tyto orgány přeměňují potravu na čchi, a plíce, které vdechují vzduch a tím umožňují jednak nové čchi vniknout do organismu a jednak tuto čchi po organismu rozvádět. Je to tedy základ člověka.
Pokud budeme mít slabou čchi, budeme i my unavení (náš motor nebude mít z čeho brát energii), osláblí, bledí, my ženy budeme mít velmi jemnou menstruaci, křeče při menzesu, popřípadě sraženiny v menstruační krvi. Tyto vlaštovky není radno přehlížet. Co na začátku bylo jen jemné upozornění našeho těla, může být za pár let velký problém, i revmatoidní artritida byla na začátku jenom jemná chřipka, kterou jsme ale nedoléčili, a hlen, který měl z těla odejít, se tam schoval a usadil se např.: v kloubech, kde se množil a bujel. (tento problém je složitějšího charakteru, ale na začátku to opravdu byla jen nějaká jemná nenápadná potíž).
Na další pojem, na který, když se začtete do nějakých textů východní medicíny, určitě narazíte je JIN A JANG. A co to tedy je? Jak si to tedy představit?
Jin – je ženský princip, představuje všechno pasivní, nepohyblivé, stálé, výživu, klid, uchovávání, zralost a stáří, směřování dolů, zemi, vodu, nitro, zimu, chlad, dostředivost, nečinnost, meditaci, vše tmavé a hluboko uložené.
Zatímco
Jang – je mužský princip, představuje všechno aktivní, pohyblivé, dynamiku, dětství a mládí, pohyb, neklid, směřování vzhůru, oheň, povrch, nebe, léto, horko, aktivitu, cvičení.
Proto když se budeme například bavit o nedostatečnosti jangu ledvin, budeme se bavit o tom, že člověk, většinou v tomto případě žena, bude zimomřivá (jinu je tam nadbytek), bude mít studené nohy i ruce, a to tak, že spí v „sibiřkách“ i v létě. Tato žena bude mít s velkou pravděpodobností sklon k nízkému tlaku, dále bude mít jemné vlasy (což ale nemusí být vždy), bude chodit často na záchod, moč bude bezbarvá, nebude do žluta, někdy může chodit i v noci na záchod (v noci bychom měli spát a nebudit se a nechodit na záchod, neměli bychom ani už v tuto dobu nic jíst). I když se to nezdá, je spousta lidí líných si ráno 5 minut zacvičit, ale udělat si ještě nějaké jídlo ve 2 hodiny na ráno, na to líní nejsou. Řeknete si, to snad ne, ale ano, minule mi v masérně jedna paní řekla, že když už byla ve 3 hodiny ráno vzhůru, tak si zrovna udělala palačinky a snědla k tomu půlku nutely. Tak takhle by to nemělo vypadat, pak se bude divit, proč tak rychle přibírá na váze a proč to nejde dolů. Opravdu jde toto jídlo nejvíc na kila, usazuje se v těle z toho důvodu, že organismus chce regenerovat a ne trávit a taky že se na to vypadne a trávit nebude.
S dalšími pojmy, s kterými bychom se mohli setkat, jsou krev a tělní tekutiny, ale o tom zase příště. Dejte tomu čas, aby si tyto informace sedly.
Doufám, že se Vám takové jednoduché nahlédnutí pod pokličku čínské medicíny líbilo a těším se na další zajímavé články.
Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)
Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena
Making by McRAI