Články
Staření hovězího masa

Na jatkách, když se zvíře porazí, tak ve svalovině dochází k noha biologickým změnám.
Pár hodin po porážce je masu říká "teplé maso". Zpracovává poslední zbytky kyslíku a adenosintrifosfát (APT). Maso velmi dobře váže vodu a hodí se k výrobě uzenin.

Po spotřebování kyslíku začínají v mase probíhat anaerobní procesy. Toto trvá dva dny. Poté se vyčerpá glykogen a vytvoří se postupně kyselina mléčná, která způsobí, že poklesne pH.
Maso začne tuhnout a nehodí se jakékoli kulinářské úpravě.

Maso během zrání povoluje a začíná křehnout. Kyselina mléčná se rozpadá a pH se opět zase zvyšuje. Probíhají i procesy mikrobiální a štěpí se kolagen. Roste koncentrace peptidů a aminokyselin jako produktů degradace bílkovin, které dodávají masu typickou chuť a vůni.

Správně vyzrálé maso je po tepelné úpravě křehké a tolik se vám na pánvi nesmrští.

Velmi záleží na tom jaké kvality je maso.

Raději si vybírejte mladého býčka než maso z krávy, která byla původně využívána k produkci mléka.

Kupujte tedy nejlépe býčka 12- 24 měsíců starého a nebo jalovici 14 - 20 měsíců.
Zjistíte to velmi jednoduše. Stačí řezníka požádat, aby vám ukázal průvodní štítek, kde je jasně napsáno datum narození, porážky, pohlaví a plemennou skladbu jedince.

17.1.2017 Gabriela Myslivcová z blogu DOMA navařeno více info
Tipy a rady: Himalájská sůl a její výhody

Používáte v kuchyni růžovou himalájskou sůl? Pokud ne, běžte co nejdříve na internet nebo do specializované prodejny a kupujte, protože cena se pohybuje již od 60 Kč/půl kila a její příznivé účinky jsou k nezaplacení.

13.1.2017 Romana Böhmová z blogu Na skok v kuchyni více info
Vývar – základ kuchyně

Často se mě ptáte na otázky ohledně vývaru a jak na něj. Není divu, vždyť vývar je základ kuchyně. Pokusím se tedy pro vás shrnout pár základů, i když věřím, že každá zkušená kuchařka je schopná během chvilky vysázet z rukávu mnoho dalších tipů, proč právě ten její je nejlepší.

15.11.2016 Barbora Charvátová z blogu Máma v kuchyni více info
Pohledy z Rumunska

Rumunsko mě vždycky nějak záhadně přitahovalo a lákalo k návštěvě. Hodně se toho u nás napovídalo o nebezpečnosti, zaostalosti a kvalitě silnic a tak nějak jsem pořád návštěvu odkládala. I když ta myšlenka, že bychom strávili dovolenou v Rumunsku u nás padla několikrát, vždycky se plány změnily. Při naši první dovolené s mým mužem jsme dokonce byli na hranicích Srbska a Rumunska v oblasti národního parku Djerdap, ale hranice jsme tenkrát nepřejeli.

31.10.2016 Lucie Bílková z blogu Červený rendlík více info
Víte, co pijete?

Všichni bychom měli dobře vědět, že nejlepším zdrojem pitného režimu je čistá voda. Je však voda jako voda? Upřednostňujete pramenitou nebo kohoutkovou? Pokud si nyní říkáte, že na tom přeci nezáleží, je tento článek přesně pro vás! O vodě obecně totiž koluje spousta mýtů, polopravd, ale také informací, které by vám rozhodně neměly uniknout. Věděli jste, že chloru v kohoutkové vodě se zbavíte přidáním citrónu? Ne? Takže, ptáme se ještě jednou. Víte, co pijete?

24.10.2016 více info
Tipy, jak dětem servírovat sýr ...

Až budete dětem poprvé představovat sýr, jděte na to hravě. Zkombinujete ho s jinými dobrotami, které mají rádi, a vtipně ho naservírujte. Sýr je přeci výborným zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a vápníku a ty zajistí, aby vaše dítě mělo zdravé kosti a zuby.

12.10.2016 Dominika R. Scholzová více info
Slzovka obecná aneb Jobovy slzy v boji proti alergii a zánětu

Zatímco spousta z vás už jistě slzovku vyzkoušela, já jsem se k ní dostala až nedávno. Dnes už je k dostání nejen zrno samotné, ale také mouka, takže se člověk může bujaře pustit do experimentování a tak trochu si rozšířit jídelníček. A zase o kousek ozdravit. Slzovka se totiž řadí mezi potraviny, které vám pomohou proti alergiím, zánětu i dalším neduhům.

4.10.2016 Kateřina Váňová z blogu Histaminová Kašulka více info
Vaříme s Vendy!

Skvělá novina pro všechny, kteří mají rádi jídlo a nejrůznější pořady o vaření. Jsme rádi, že právě jedna z našich blogerek, Vendula Špetlíková, si může připsat další úspěch a to v podobě vlastního televizního pořadu na televizi Barrandov Vaříme s Vendy! s podtitulem: Předej to dál. Již od 8. října můžete Vendy s její malou dcerou Vendulkou sledovat každou sobotu a neděli.

3.10.2016 Vendula Špetlíková z blogu Vaříme s Vendy více info
Kde nakupuji ovoce a zeleninu

Já ke svýmu vaření nutně potřebuju čerstvý, voňavý, sezónní i nesezónní suroviny. Co si budem povídat, supermarkety povětšinou nenabízej to nejlepší zboží, co se ovoce a zeleniny týče. A tak často courám po trzích, všechno beru do rukou, očuchávám a kochám se tou krásou, kterou nám farmáři předkládají. 

22.6.2016 Mona Jaoua z blogu Monovaření více info
Slavnosti růžového vína Třebíč 2016

POCTIVÁ FOODPARTY

Žádný párek v rohlíku, žádné bagety ohřáté v mikrovlnce, žádné langoše z mrazáku...

Ale 4 zámecké restaurace. každá s jinou gastronomií. A všechny vaří přímo před vámi na open stage.

5.5.2016 více info
Bez chemických dochucovadel

aneb jak se vyhnout instantním dochucovacím pomocníkům.

26.4.2016 Pavlína z blogu Tady je Popelčino více info
Bezlepkové domácí těstoviny

Těstoviny jsou na chuť úplně perfektní, určitě i proto, že recept je podle Jamieho Olivera. 

Akorát musím hned na úvod napsat, že tak jako každé bezlepkové těstoviny, tak i tyto mají tendenci se trhat. Pokud budete dělat tagliatelle nebo špagety, je lepší nevyvalovat těsto úplně do tenka, ale nechat ho třeba na "dvojku" silnější.

Různé menší tvary těstovin jsou naprosto bez problémů a časem je určitě budu přidávat.

22.4.2016 Pavlína Stachová z blogu Bistro 32 více info
zpět na home stranu
Odběr newsletteru Chci pravidelně dostávat informace ze světa Pažitka.cz

Ochrana osobních údajů + Cookies (Nastavení cookie)

Vestavné-spotřebiče s.r.o. Pažitka, všechna práva vyhrazena

Making by McRAI